Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste>20ani,Felicitari kitty-27!!!


Recommended Posts

despre grosimea endometrului: Intrebare: Endometru de 3,4 mm in ziua precedenta menstruatiei, nu ovulatiei deci, este ok ca grosime a endometrului, in general, pt ziua de 27 a CM? Stiu ca endometrul trebuie sa aiba minim 8 mm in ziua ovulatiei pt a putea primi o sarcina, dar nu exista o grosime a endometrului ca generalitate pt fiecare zi a CM? Adica, in ziua 1, e normal sa fie cam atat... In ziua 5, cam atat ... In ziua 14, de 8 mm. In ziua 27, de ... mm? Multumesc. Raspuns: dimensiunea endometrului in jurul ovulatiei este SINGURA relevanta . la ce bun sa se faca tabele cu dimensiunile acestuia in functie de ziua ciclului?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna fetele EllaR la multi ani, sa fiti sanatosi , fericiti cu un bebe cat mai curand Monique foarte interesante articolele, multumim ca ni le oferi miki82 cum mai esti? [pup][pup][pup] tuturor si va invit la o portie de capsuni de curte[olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre teste: Cautare Intrebarile voastre << 78 79 80 81 82 < Pagina 83 din 239 > 84 85 86 87 >> Mara Alesia :: Buzau :: (Duminica, 24 Iulie 2005, 16:08) Intrebare: Am facut o inseminare pe stimulare cu puregon de 100 UI 5 fiole. Sotul are oligospermie ( 20-30 mil/ml). La ultima eco aveam un folicul dominant de 22 mm si alti 2 folicului de 18 mm fiecare. La 24 de ore am facut un pregnyl de 5000 UI. Endometru de 11 mm.La 48 de ore de la cea eco am facut inseminarea. La inseminare sotul avea motilitate buna, la nr. statea mai prost( nu ni s-a precizat exact). Dupa 4 zile de la inseminare, am luat utrogestan 2/zi. Dupa cum banuiti, inseminarea nu a reusit. Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari : 1. Ce credeti ca s-a intamplat, s-a gresit la timing, la procedura sau suntem noi ghinionisti ? 2. Ceilalti doi foliculi mai mici ( de 18 mm) au spart si ei, au folosit la ceva sau practic ma-am bazat doar pe cel dominant ? 2.E adevarat ca prin \"prepararea spermei\" de catre biolog se inlatura incovenientul oligospermiei ? 3. Am inteles de pe site-ul dvs. ca o apreciati pe d-na biolog Matei ( care are si un CV impresionant). Am vrea sa luam legatura cu dumneaei direct, ca nu avem pe nimeni in Buc. ( noi fiind din provincie), credeti ca ne va ajuta daca o abordam direct ? unde o gasim mai usor ? 4. Dvs. ne putei ajuta cu IUI , pt. ca nu cred ca sotul meu va ajunge vreodata la normospermie ? 5 In afara de spermograma si spermocultura, ce alte analize ar trebui sa mai faca sotul meu ? E cazul sa fie consultat de un endocrinolog ? Va multumesc pentru timpul acordat ! Raspuns: 1. are vreo importanta ce cred eu? 2. nu stiu. trebuia facuta o echografie dupa procedura, care v-ar fi dat raspunsul la intrebare. 2 bis. asta e varianta ideala. 3. cu siguranta va va ajuta. sunati-ma sa va dau nr dansei de telefon. 4. de ce sunteti atat de sigura ca nu? a faceut ceva tratament? 5. LH, FSH si prolactina. Teona :: Iasi :: (Duminica, 24 Iulie 2005, 11:11) Intrebare: Zilele trecute, am fost diagnosticata cu ovare polichistice -- cel sting are 40 mm si numeroase formatiuni lichidiene, cea mai mare avind 18 mm; cel drept -- mai putin formatiuni lichidiene, cea mai mare 12 mm. In plus, mi-a fost depistat si un nod fibromatos de 17 mm, care deviaza endometrul ( ce avea 6-7 mm in momentul masuratorii) in partea posterioara., nodulul fiind situat pe parta anterioara (deranjanta repetiei). In aceste conditii, ce sanse sint pentru a mai putea avea un copil? Dvs m-ati putea ajuta? Raspuns: ce sanse aveti doar Dumnezeu stie. va pot ajuta in conditiile in care este posibil a ne vedea ori de cate ori este necesar. alina :: bucuresti :: (Duminica, 24 Iulie 2005, 11:03) Intrebare: am citit in raspunsurile Dvs. ca recomandati un tratament homeopat pentru tratarea candidozei ( cu care ma lupt de cativa ani si pe care sunt disperata sa o tratez pentru ca mi s-a spus ca poate afecta sansele de a ramane insarcinata).intrucat nu stiu pe nimeni, nu pot sa aleg pe cineva gasit pe net sau tratamentele indicate pe diverse site-uri, dar mai ales pentru ca am mare incredere in opinia Dvs, credeti ca ati putea sa imi sugerati unde/la cine sa apelez? va multumesc si va doresc multa sanatate si putere sa ramaneti persoana extraordinara care reiese din raspunsurile si atitudinea Dvs (din pacate, nu va cunosc decat virtual:) Raspuns: ma sunati si va dau nr de telefon al dr homeopate. catalina :: montreal :: (Duminica, 24 Iulie 2005, 03:47) Intrebare: buna dimineata dl doctor v-am mai scris cred ca acum 1-2 zile ,intre timp lucrurile s-au schimbat :cm mi-a intarziat 11zile (ultimul a fost pe 14 iunie)urmam un tratament cu duphaston pt ovulatie din ziua 16-25 2/zi am facut si 2 teste de sarcina au iesit negativ ultimul in ziua 9 .prima luna dupa tratamentul cu duphaston a venit chiar mai repede cu o zi ,luna aceasta de ce a intarziat 11 zile a fost oare un avort dar atunci de ce teste au fost negative sau nu sunt 100% sigure? mai acuz acum si durere ca la ciclu dar uneori si niste intepaturi care vin parca din vagin si in sus spre col ,sa fie vreo problama cu colul ,ultimul test pap facut in martie era ok ,inainte de a incepe tratamentul cu duphaston am facut si o serie de instrilatii(3) aveam tr stanga partial desfundata (s-a vazut in urma HSG) sa mi se fi provocat vreo rana tot la asta ma gandesc de cand am facut imnstilatiile . va multumesc mult. p.s am uitat sa specific varsta:26 de ani Raspuns: e posibil sa aveti durerile de la instilatii. adica sa va fi ales cu o infectie, care ar explica si intarzierea ciclului. testele calitative (din urina) nu sunt "reliable", anyway. mergeti la dr dvs si vedeti despre ce e vb.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draguta... deocamdata sunt in asteptare sa nu imi vina adica sambata, si sper din tot sufletul sa nu vina menstruatia, sincer mi-e cam frica sa nu o iau razna, am inceput sa cam plang din orice, aseara ma uitam la stiri si o arata pe Nicoleta Luciu la ecografia morfo fetala nu va spun ca am inceput sa plang cand i-a aratat pe toti 3 doi baietei si o fetita. Doamne ajutane sa devenim si noi mamicute!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu incep sa-mi pierd speranta. Mi-am facut analizele aseara in regim de urgenta si mi-a iesit limfopenie si monocitoza si sideremia sub limita. Pe langa asta tot nu pot inghiti de durere. Trebuie sa-mi vina duminica dar mi-au facut beta hcg-ul ca sa vada daca-mi pot da antibiotice si mi-a iesit foarte mic deci nu sunt insarcinata. Acum o sa astept rusii. Acum trebuie sa ma imbrac si sa plec la doctor desi mi-e rau pentru ca ai nevoie de concediul medical la birou. Imi vine sa-mi iau campii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matzaila - imi pare rau dar fruntea sus. Macar poti lua antibiotice linistita. Fetelor am mare nevoie de o parere din partea voastra. [:-@] O sa incep cu povestea ca sa va dati seama complet despre ce e vorba. In urma cu ceva timp a debutat acea boala inflamatorie in urma racelii mele. Mi s-a inflamat trompa dreapta dureri groaznice... . In data de 10 mai am fost la doctor cand mi-a recomandat antibiotic azitox 3 pastile + antiinflamator, iar dupa o luna sa repet tratamentul. Dupa cum stiti ca m-am tot plans durerile nu treceau de loc. Am fost si la urgente... etc. In seara cand am fost la urgente m-am apucat de o cura de plante ( Claw Cat's, echinaceea, tinctura de propolis) Am fost iar la dr. in 23 mai cand mi-a spus dr. meu ca sunt la ovulatie si sa prestez ca ovuleaza ovarul stang care nu e afectat si nici trompa nu e afectata. Eu l-am intrebat si daca raman gravi ce fac ca in 10 iunie ati spus sa iau din nou antibiotice, pana aflu daca sunt gravi deja am luat antibioticele. Nu stiu cat de tare poate afecta la 2 sapt o sarcina..... Doctorul a spus ca nu o sa o afecteze, dar mie imi efoarte frica! Ma gandesc si la tratamentul cu plantele sa-l intrerup sau ce parere aveti si voi fetele? Am nevoie de parerea voastra! Nu ma mai doare asa de tare mai mult ma arde in partea de jos si usor pe picior! Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui EllaR
Matzaila - imi pare rau dar fruntea sus. Macar poti lua antibiotice linistita. Fetelor am mare nevoie de o parere din partea voastra. [:-@] O sa incep cu povestea ca sa va dati seama complet despre ce e vorba. In urma cu ceva timp a debutat acea boala inflamatorie in urma racelii mele. Mi s-a inflamat trompa dreapta dureri groaznice... . In data de 10 mai am fost la doctor cand mi-a recomandat antibiotic azitox 3 pastile + antiinflamator, iar dupa o luna sa repet tratamentul. Dupa cum stiti ca m-am tot plans durerile nu treceau de loc. Am fost si la urgente... etc. In seara cand am fost la urgente m-am apucat de o cura de plante ( Claw Cat's, echinaceea, tinctura de propolis) Am fost iar la dr. in 23 mai cand mi-a spus dr. meu ca sunt la ovulatie si sa prestez ca ovuleaza ovarul stang care nu e afectat si nici trompa nu e afectata. Eu l-am intrebat si daca raman gravi ce fac ca in 10 iunie ati spus sa iau din nou antibiotice, pana aflu daca sunt gravi deja am luat antibioticele. Nu stiu cat de tare poate afecta la 2 sapt o sarcina..... Doctorul a spus ca nu o sa o afecteze, dar mie imi efoarte frica! Ma gandesc si la tratamentul cu plantele sa-l intrerup sau ce parere aveti si voi fetele? Am nevoie de parerea voastra! Nu ma mai doare asa de tare mai mult ma arde in partea de jos si usor pe picior! Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Buna, Si eu sunt intr-o situatie similara cu ovarul drept inflamat.Eu am fost pe 18 mai la ecograf si mi-a dat sa iau 3 zile antibiotic si mi-a spus ca e ok sa il iau chiar daca eram in perioada ovulatiei. Nu stiu daca sa le iei sau nu dar ma gandesc ca nu sunt doctorii chiar atat de tampiti sa prescrie ceva cand stiu ca exista sanse sa ramai insarcinata. viitoare [gravired]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai sper. Ieri dupa ce ma mai lasasera durerile de burta cand am ajuns la 5 acasa m-am pus in pat sa dorm pt ca eram obosita, si.... m-a apucat o durere de cap si o greata teribila. M-a tinut cam o ora, am mancat un gref si m-a lasat incet, incet. Mi se pare aiurea sa am greturi deja din moment ce mai am 6 zile pana trebuie sa imi vina... Imi e frica sa sper sa nu fiu iar dezamagita. Sanii nu ma dor, nu am vazut inca nici o pata maronie in fata ochilor :) doar ca mi-a fost ieri asa din senin foarte greata. viitoare [gravired]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...