Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste>20ani,Felicitari kitty-27!!!


Recommended Posts

Consultatii si Sfaturi - probleme ginecologice Intrebare: Buna seara... Am fost la medicul ginecolog cum m-ati sfatuit,am fost diagnosticata cu candida si mi.a dat un tratament care a durat 2 saptamani si a fost format din: nizoral, nidoflor crema, cervucid ovule si in fiecare seara spalaturi intravaginale cu pelin , galbenele si bicarbonat.. Am respectat tratamentul iar acum dupa tratament, in urma contactului sexual am aceleasi probleme, usturimi, arsuri, inflamatii in jurul vaginului. Va rog sa imi dati un sfat, ce sa fac? Raspuns: Draga mea, Din 11.08.2010 a trecut foarte mult timp. Oare nu te-am rugat sa-mi comunici rezultatul analizei, ca sa-ti dau un tratament? Iti recomand acum o terapie naturale, cu conditia sa o si faci. Daca nu, te rog sa nu mai apelezi la mine. 1. Alimente interzise: paine alba, cartofi, pizza, peste, zahar, miere, siropuri, fructe uscate, pepeni, fructe congelate sau conservate, vin, bere, ciuperci, branza, soia, smantana, lapte dulce, lapte batut, otet, mustar, sos picant de rosii, cafea. 2. Obligatoriu: 2 catei de usturoi sdrobiti sau in salate de 2-3 ori/zi si iaurt simplu, fara fructe, 3/zi. 3. 3 cani de ceai/zi, ceai obtinut din amestecul in parti egale de: 3 cani de ceai/zi. dupa fiecare masa 1 cana, ceai obtinut din amestecul in partiegale de: naprasnic, sulfina, maces, roinita, frunze de nuc, coada calului, coada soricelului, urzica vie, cicoare, potbal, turita mare, rostopasca, sunatoare, pelin, anghinare, galbenele, cimbru,cretisoara si salvie. Din acest amestec se pune 1 lingura/1 litru apa clocotita, infuzie 20 minute. 4. Dimineata: ACTIV ACIDOPHYLUS 2 cps, doza unica si SISTEM WELL ULTIMATE IMMUNITY 2x1/zi. NONI TAHITIAN 60 ml/zi luat in doua prize, 30ml (2 linguri de supa) dimineata si 30 ml seara, inainte de masa. Produsul se poate obtine prin intermediul meu, pentru a fi sigura ca luati originalul. 2 sticle de cate 1 litru = 290Ron, cu plata ramburs, la curier. Am nevoie de cateva date pentru comanda. Te rog contacteaza-ma telefonic, la 0744487659. 5. Local vaginal: Spalaturi vaginale , dimineata si seara, cu un ceai obtinut din amestecul in parti egale a urmatoarelor plante medicinale: frunze de nuc, coada soricelului, coada calului, coaja de stejar, urzica vie, cicoare, muguri de plop, coada racului, cimbru; din acest amestec se pun 4 linguri/500ml apa rece, se fierbe 2 minute, se infuzeaza 20 minute. Se strecoara, se lasa sa se racoreasca si se face spalatura vaginala cu ajutorul irigatorului. O zi se face spalaturi cu acest ceai, o zi cu: apa calda si racorita, in care se pune 1 lingurita de bicarbonat. Dupa spalatuir se poate face masaj vaginal cu Unguent cu galbenele. De asemenea se poate face baie cu apa calda, in care se pune ulei de levantica, cimbru si arbore de tei, baie in care se sta 10 minute. Astept telefonul pentru comanda de Noni. Cu drag, Dr. Biolog Viorica Vintila Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Consultatii si Sfaturi - sarcina si argila Intrebare: buna ziua. sunt insarcinata in 18 saptamini si as vrea sa stiu daca se poate folosi argila algo. Am folosit in anii precedenti si mi-a fost foarte utila in retentia de apa si pentru tranzit. Acum pe sarcina ma confrunt din nou cu aceste probleme. S-au poate as putea sa folosesc alte produse naturiste? Va multumesc Raspuns: Draga mea, In timpul sarcinei nu se iau medicamente, nici chiar cele naturale, decat in cazuri foarte grave. Pentru a duce sarcina la bun sfarsit, fara retentii de apa si constipatie, iti recomand un regim alimentar: FARA : sare, carne de porc, mezeluri, Coca Cola si sucuri din comert, piper, ardei iuti, paine alba, paste fainoase, produse de cofetarie si patiserie, alcool ( de orice fel), zahar, cafea tutun. OBLIGATORIU: legume si fructe proaspete, sub forma de salate sau sucuri, pe stomacul gol, iaurt sau Sana cu cereale integrale sau Musli, 2 1/2 l apa plata/zi, ciorbe de legume cu sau fara carne de pui sau curcan, peste (nu prajit), ulei de masline in salate, oua fierte moi, amestec de: 1 plic germeni de grau+800g miere poliflora+zeama de la 5-6 lamai; din acest amestec poti manca de cate ori simti nevoie de ceva dulce, mancaruri fara rantas, cu condimente naturale: cimbru, busuioc, oregano, maghira, marar, patrunjel, leustean ( cel mai bun condiment pentru aparatul urinar), tarhon, etc. Miscare zilnica in aer liber, iar masa de seara nu mai tarziu de ora 20. Daca-mi asculti sfatul, nu vei avea nevoie de alte terapii. Cu drag, Dr. Biolog Viorica Vintila Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consultatii si Sfaturi - carpcion supoziitor in timpul sarcinii Intrebare: Buna ziua doamna doctor si multumesc pentru raspuns. Medicul ginecolog mi-a confirmat ca a avut rezultate foarte bune cu carpicon supozitor in tratarea Haemophilus Vaginalis, administrat intravaginal. Din pacate cauza infectiei in cazul meu nu poate fi constipatia, am un scaun foarte regulat cel putin o data pe zi. Ingrijorarea mea e legata strict de sarcina in primul trimestru si de efectul vasodilatator pe care il are carpicon administrat intravaginal. Varsta mea este cam inaintata pentru o prima sarcina (42 de ani), de aceea mi-e teama. Multumesc mult, Ioana. Raspuns: Draga mea, Iata raspunsul unui medic de specialitate: ,,Gardnerella vaginalis (hemophilus vaginalis) determina, relativ frecvent, infectii vaginale. Gardnerella vaginalis este o bacterie care traieste in mediul vaginal (prezenta la 50% din femei) fara a determina probleme in mod obisnuit. Daca ph-ul vaginal se modifica se distruge si echilibrul florei vaginale, scazand proportia de Lactobacili (bacilii protectori) si proliferand alte organisme potential patogene, in cazul tau Gardnerella vaginalis. Este o infectie care nu se transmite specific pe cale sexuala ci, asa cum am mai spus, poate apare in urma suprapoluarii "spontane" a vaginului cu aceasta specie bacteriana ca urmare a modificarii ph-ului vaginal (irigatii vaginale in exces, tratament cu antibiotice, dezechilibre hormonale, prezenta spermei care, avand un pH alcalin, afecteaza micromediul vaginal, tampoanele intravaginale, spermicidele, steriletul, etc). Mediul vaginal este sensibil si la schimbarea de partener. Este una dintre infectiile frecvente ale femeilor active sexual, si se poate spune ca in general nu este o infectie grava. Daca infectia a fost transmisa pe cale sexuala, simptomele apar la 2-21 zile de la contactul sexual neprotejat. De obicei barbatii sunt asimptomatici, ei putand sa transmita infectia cu Gardnerella Vaginalis fara sa stie ca sunt purtatorii acestei bacterii. " Eu insist pe folosirea spalaturilor cu Acidiphylus, pentru reglarea florei vaginale. De asemenea, iti recomand ca dupa fiecare scaun sa faci spalaturi cu dusul, sa nu mai folosesti hartia igienica. Tine cont si de sfatul medicului: folosirea prezervativului, pana la disparitia acestei infectii. Cred ca ar fi cazul sa-si faca si sotul o analiza , ca sa vedeti daca nu cumva el este purtatorul. In general nu recomand Carpiconul in asemenea situarii de sarcina, decat in cazul hemoroizilor, si atunci numai masaje externe. Astept si alte vesti. Cu drag, Dr. Biolog Viorica Vintila Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, sincer nu stiu ce sa-ti zic, dar sa ne gandim serios... un tratament pentru diabet. La baza el impiedica producerea insulinei din corp, ceea ce te face practic sa fii in hypoglicemie. Plus ca un studiu scandinav arata ce el duce la cresterea homocisteinei in sange si stii asta la ce duce... Apoi duce la un deficit de B12, care nu cred ca e chiar bun in sarcina. Asta e numai ce mi-a zis dr meu(inafara de alte lucru: greata, insominii etc), inainte sa ma intrebe daca vreau sa iau [:D]... asa ca am zis nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consultatii si Sfaturi - Infectie urinara in sarcina Intrebare: Buna ziua! Sunt insarcinata in saptamana 13 si m-am ales cu o infectie urinara si o usoara candidoza . D-na doctor mi-a prescris amoxicilina, dar as vrea sa stiu daca as putea lua Carpicorn "S" pentru candidoza. Mentionez ca inainte de sarcina le foloseam cu mare succes. Multumesc frumos! Raspuns: Draga mea, Iti recomand: 1. Alimente interzise: paine alba, cartofi, pizza, peste, zahar, miere, siropuri, fructe uscate, pepeni, fructe congelate sau conservate, vin, bere, ciuperci, branza, soia, smantana, lapte batut, otet, mustar, sos picant de rosii, cafea. 2. Dimineata: ACTIV ACIDOPHYLUS 2 cps, doza unica si NONI TAHITIAN 60 ml/zi luat in doua prize, 30ml (2 linguri de supa) dimineata si 30 ml seara, inainte de masa. Produsul se poate obtine prin intermediul meu, pentru a fi sigura ca luati originalul. 2 sticle de cate 1 litru = 290Ron, cu plata ramburs, la curier. Am nevoie de cateva date pentru comanda. Te rog contacteaza-ma telefonic, la 0744487659. 3. Local vaginal: Spalaturi vaginale , dimineata si seara, cu un ceai obtinut din amestecul in parti egale a urmatoarelor plante medicinale: frunze de nuc, coada soricelului, coada calului, coaja de stejar, urzica vie, cicoare, muguri de plop, , coada racului, cimbru; din acest amestec se pun 4 linguri/500ml apa rece, se fierbe 2 minute, se infuzeaza 20 minute. Se strecoara, se lasa sa se racoreasca si se face spalatura vaginala cu ajutorul irigatorului. Dupa aceasta spalatura, se introduce in vagin 5 ml de NONI. O zi se face spalaturi cu acest ceai, o zi cu: apa calda si racorita, in care se pune 1 lingurita de bicarbonat, urmat de NONI. Dupa 7 zile de tratament complet, refa secretia vaginala si comunica-mi rezultatele. Cu drag, Dr. Biolog Viorica Vintila Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consultatii si Sfaturi - Hirsutism si ovare micropolichistice Intrebare: Buna ziua,d-na doctor! Am fost de curand la medicul ginecolog si mi-a spus ca am ovare micropolichistice si mi-a recomandat un tratament cu anticonceptionale pe care nu vreau sa-l urmez din cauza efectelor secundare ce am auzit ca apar. Ati putea va rog sa-mi spune-ti un tratament naturist pentru problema mea? Multumesc. Raspuns: Draga mea, Ai luat o decizie buna. Reglarea hormonala, care sta la baza acestei afectiuni, se poate remedia numai cu terapii naturale. a. 3 cani de ceai/zi. dupa fiecare masa 1 cana, ceai obtinut din amestecul in partiegale de: naprasnic, sulfina, maces, roinita, frunze de nuc, coada calului, coada soricelului, urzica vie, cicoare, potbal, turita mare, rostopasca, sunatoare, pelin, anghinare, galbenele, cimbru si in cantitate dubla: cretisoara si salvie. Din acest amestec se pune 4 linguri/1 litru apa clocotita, infuzie 20 minute. b. Odata cu fiecare cana de ceai se va lua, conform prospectelor: BRANCA URSULUI cps. NAPRASNIC cps. EXTRACT/GEMO MLADITE DE ZMEUR EXTRACT/GEMO MUGURI DE COACAZ NEGRU TINCTUTA DE ARIN ALB EXTRACT MLADITE DE MUR ELIXIR DE FRUCTE DE SOC EVENING PRIMROSE CU VIT E FEMALE Hormone blend 100cps , producator Solary NONI TAHITIAN 60 ml/zi luat in doua prize, 30ml (2 linguri de supa) dimineata si 30 ml seara, inainte de masa. Produsul se poate obtine prin intermediul meu, pentru a fi sigura ca luati originalul. 2 sticle de cate 1 litru = 290Ron, cu plata ramburs, la curier. Am nevoie de cateva date pentru comanda. Te rog contacteaza-ma telefonic, la 0744487659. MINERALE TRASOARE COLOIDALE CU ACID FULVIC 10 picaturi/zi c. CARPICON ,,S"crema solida, producator Romdan srl, administrate intrarectal, 1 dimineata si 1 seara, din a 5 a in a 19 a zi a ciclului. d. Cataplasme cu ARGILA GALBENA, producator Romdan srl: 1-3 linguri de Argila se pune intrun vas de sticla, se adauga 1-3 lingurite de BITTER (producator Hipocrate 2000) si putina apa calda si se amesteca pana se obtine o pasta groasa, omogena, onctuoasa, care se intinde pe abdomenul inferior, pe zona corespunzatoare ovarelor, uterului si anexelor. Se acopera cu un prosop si se asteapta sa se usuce; apoi se clateste cu apa calda. Astept telefonul tau pentru comanda de Noni si Minerale. Cu drag, Dr. Biolog Viorica Vintila Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consultatii si Sfaturi - fibrom Intrebare: Am 42 de ani #537;i am un uter fibromatos destul de mare, asimtomatic deocamdata. Merg la control regulat,dar se pare ca nu voi scapa de operatie. Credeti ca ar exista un tratament naturist, macar pentru a stopa dezvoltarea fibromului? Va multumesc! Cu bine, Florentina Uta Raspuns: Draga mea, Prin terapia naturista incercam sa stopam dezvoltarea fibromului si remisia lui. Dupa 3 luni de tratament refa ecografia si comunica-mi rezultatul. Cu siguranta vei vedea ca a scazut in dimensiuni. a. 3 cani de ceai/zi. dupa fiecare masa 1 cana, ceai obtinut din amestecul in partiegale de: cretisoara si salvie. Din acest amestec se pune 4 linguri/1 litru apa clocotita, infuzie 20 minute. b. Odata cu fiecare cana de ceai se va lua, conform prospectelor: BRANCA URSULUI cps. NAPRASNIC cps. EXTRACT/GEMO MLADITE DE ZMEUR EXTRACT/GEMO MUGURI DE COACAZ NEGRU EVENING PRIMROSE CU VIT E INDOLE-3-CARBINOL 1/zi FEMALE Hormone blend 100cps , producator Solary NONI TAHITIAN 60 ml/zi luat in doua prize, 30ml (2 linguri de supa) dimineata si 30 ml seara, inainte de masa. Produsul se poate obtine prin intermediul meu, pentru a fi sigura ca luati originalul. 2 sticle de cate 1 litru = 290Ron, cu plata ramburs, la curier. Am nevoie de cateva date pentru comanda. Te rog contacteaza-ma telefonic, la 0744487659. c. CARPICON ,,S"crema solida, producator Romdan srl, administrate intrarectal, 1 dimineata si 1 seara, din a 5 a in a 19 a zi a ciclului. d. Cataplasme cu ARGILA GALBENA, producator Romdan srl: 1-3 linguri de Argila se pune intrun vas de sticla, se adauga 1-3 lingurite de BITTER (producator Hipocrate 2000) si putina apa calda si se amesteca pana se obtine o pasta groasa, omogena, onctuoasa, care se intinde pe abdomenul inferior, pe zona corespunzatoare ovarelor, uterului si anexelor. Se acopera cu un prosop si se asteapta sa se usuce; apoi se clateste cu apa calda. Astept telefonul tau pentru comanda de Noni si Minerale. Cu drag, Dr. Biolog Viorica Vintila Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PENTRU FETELE CU CANDIDA AM GASIT CEVA!!!!!!!!!!!!!!!!!![pup] Consultatii si Sfaturi - carpicon Intrebare: Buna ziua, am o durere pe ambele ovare (cateodata intepaturi),durerea se lasa si pe picioare .......si ma doare si in spate,in zona rinichilor.durerea se intensifica mai mult cam cu 10 zile inainte de cm.am fost la doctorul ginecolog si m-a consultat si am facut si eco si mi-a spus ca totul e ok si ca am doar candida(mi-a iesit la analizele de secretie). Problema este ca nu reusesc sa raman insrcinata si eu cred cu toata convingerea ca este vorba de o anexita.Va rog din suflet sa ma sfatuiti. Multumesc. O zi buna. Raspuns: Draga mea, Iti voi da ambele formule terapeutice: a. 3 cani de ceai/zi. dupa fiecare masa 1 cana, ceai obtinut din amestecul in partiegale de: naprasnic, sulfina, maces, roinita, frunze de nuc, coada calului, coada soricelului, urzica vie, cicoare, potbal, turita mare, rostopasca, sunatoare, pelin, anghinare, galbenele, cimbru si in cantitate dubla: cretisoara si salvie. Din acest amestec se pune 4 linguri/1 litru apa clocotita, infuzie 20 minute. b. Odata cu fiecare cana de ceai se va lua, conform prospectelor: BRANCA URSULUI cps. NAPRASNIC cps. EXTRACT/GEMO MLADITE DE ZMEUR EXTRACT/GEMO MUGURI DE COACAZ NEGRU TINCTUTA DE ARIN ALB EXTRACT MLADITE DE MUR ELIXIR DE FRUCTE DE SOC EVENING PRIMROSE CU VIT E FEMALE Hormone blend 100cps , producator Solary NONI TAHITIAN 60 ml/zi luat in doua prize, 30ml (2 linguri de supa) dimineata si 30 ml seara, inainte de masa. Produsul se poate obtine prin intermediul meu, pentru a fi sigura ca luati originalul. 2 sticle de cate 1 litru = 290Ron, cu plata ramburs, la curier. Am nevoie de cateva date pentru comanda. Te rog contacteaza-ma telefonic, la 0744487659. c. CARPICON ,,S"crema solida, producator Romdan srl, administrate intrarectal, 1 dimineata si 1 seara, din a 5 a in a 19 a zi a ciclului. d. Cataplasme cu ARGILA GALBENA, producator Romdan srl: 1-3 linguri de Argila se pune intrun vas de sticla, se adauga 1-3 lingurite de BITTER (producator Hipocrate 2000) si putina apa calda si se amesteca pana se obtine o pasta groasa, omogena, onctuoasa, care se intinde pe abdomenul inferior, pe zona corespunzatoare ovarelor, uterului si anexelor. Se acopera cu un prosop si se asteapta sa se usuce; apoi se clateste cu apa calda. e. . Local vaginal: Spalaturi vaginale , dimineata si seara, cu un ceai obtinut din amestecul in parti egale a urmatoarelor plante medicinale: frunze de nuc, coada soricelului, coada calului, coaja de stejar, urzica vie, cicoare, muguri de plop, , coada racului, cimbru; din acest amestec se pun 4 linguri/500ml apa rece, se fierbe 2 minute, se infuzeaza 20 minute. Se strecoara, se lasa sa se racoreasca si se face spalatura vaginala cu ajutorul irigatorului. O zi se face spalaturi cu acest ceai, o zi cu: apa calda si racorita, in care se pune 1 lingurita de bicarbonat. De asemenea se poate face baie cu apa calda, in care se pune ulei de levantica, cimbru si arbore de tei, baie in care se sta 10 minute. Astept telefonul tau pentru comanda de Noni si Minerale. Cu drag, Dr. Biolog Viorica Vintila Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Consultatii si Sfaturi - REZULTAT HPV Intrebare: Buna ziua dna Viorica, Sunt prietena lui Dorina de la Focsani, va scriu rezultatul la HPV, va rog puteti sa-mi raspundeti mai urgent? Multumesc L1 - pozitiv pentru HPV 6/11, 18 E6/E7 - POZITIV & -globina + Raspuns: Draga mea, Iti repet: cu produsele naturale recomandate scapi de orice problema. RESVERATROL 2/zi INDOLE-3CARBINOL SINERGIC Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...