Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu nu prea fac inghetata in casa, dar atunci cand fac folosesc o reteta simpla (de fapt nu e chiar inghetata ci e iaurt inghetat): iaurt + fructe. Pun fructele in blender (fructe proaspete sau inghetate), adaug putina miere daca sunt mai acrisoare, adaug iaurt si dupa dau la congelator. (din ora in ora scot inghetata si o mai amestec pentru a nu avea asa multe ace).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, Am citit retetele astea de inghetata de casa. Vreau sa ma lamuriti si pe mine. Unde gasesc/cum arata smantana dulce pentru frisca? Nu ma refer aici la frisca lichida vegetala (gen Megle, Hulala, etc) ca aia nu-mi place deloc. Si cum se prepara frisca din ea, asa incat sa iasa cremoasa. Eu am incercat cu smantana obisnuita ceva mai grasa, dar a iesit o flescaitura [bang]. Cat zahar si de care tip se adauga? Multumesc anticipat pentru raspunsuri si osteneala [pup]. Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Littlelight am intrebato pe mama [:D] ca stiu ca ea ne facea pe vremea lui ceasca asa frisca. Si a zis ca smantana trebuie batuta incontinu ca se face frisca. Dar trebuie smantana "buna" ca asta din comert nu merge. Mai grasa si mai untoasa ca aia de la tara. Trebuie sa o bati cu mixterul pana se face tare ca frisca si cu spuma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O cunostinta care a lucrat la o cofetarie, (nu e cofetar, dar a auzit de la ei), mi-a spus ca smantana trebuie sa aiba in jur de 32% grasime ca sa iasa frisca (in fine, el mi-a spus procentul chiar si cu virgula). Iar daca e mai grasa, se face unt prin batere. Iar pentru "subtiat" se foloseste apa, nu lapte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frisca lichida gen Hulala este vegetala si avanjaul il are ca oricat o vei bate...nu se va face unt.dezavantaj- este plina de "chestii" artificiale frisca lichida UHT o gasesti la raionul de lapte UHT.avantajul il are ca este animala si dezavantajul ca daca o mixezi prea mult...se transforma in unt. eu am luat de Pasti frisca lichida proaspata,de la raionul de lapte dulce (ZUZU parca) insa nu voi mai lua pt ca desi era in valabilitate a avut un gust oribil,de lapte inacrit.si spre finalul continutului din cutie s-a scurs si ceva apos incat nu mi-a iesit frisca tare.oricum,am aruncat-o ca era amara. cand fac diplomat,inghetata,folosesc frisca UHT grasa,cea de 12% grasime e pt mancaruri,sosuri,etc din smantana proaspata din comert nu va iesi frisca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Smantana pentru frisca - UHT - de la Milli sau La Dorna. Se gaseste la raionul de produse UHT si scrie pe ea ca este pentru frisca. Mie nu-mi place gustul pe care-l are frisca facuta din ea, e doar dulce, nu si acrisoara (deci nu e ca aceea pe care o faceam cand era copil), asa ca eu mai iau si o smantana obisnuita, pasteurizata, cu maximum de grasime pe care-l gasesc (24%, cred) si amestec cu cea UHT. Si de la Jamie stiu ca daca pui niste zeama de lamaie in smantana respectiva ai sanse mai mari sa-ti iasa frisca, asa ca pun - numai bine se si acreste un pic. EllaX cu Ana (30 iunie 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Ella,poti adauga putina zeama de lamaie,insa doar putina pt ca frisca UHT se poate transforma in unt daca pui prea multa zeama de lamaie.Mie mi s-a intamplat o data. [bang] Nu sunt sigura 100% [:D] insa cred ca cei de la Milli au smantana proaspata de aproape 30 sau 32% grasime.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inghetata de capsuni 500 g smantana grasa( cumparata de la tarani) 5 albusuri de ou 5 linguri zahar sau 3 de fructoza sau ce vrei sa folosesti pentru indulcit 500 g capsuni esenta de rom /vanilie dupa gust Se bat albusurile cu zaharul spuma se adauga smantana apoi capsunile date in prealabil prin blender(eu din comoditate le pun taiate bucatele cu albusurile si smantana si bat bine cu mixerul pana se omogenizeaza).Se lasa la congelator. Se pot folosi si visine, ness, sucul de la 2-3 lamai etc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...