Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 (25)


Recommended Posts

E greu sa va povestesc ceva nou, cred ca suntem printre ultimii care am aterizat la Albena. Sa incerc, totusi:

Am stat la Flamingo Grand (Feli, scuze de intarziere): fain de tot. o sa vedeti prin poze (inca nu am terminat de selectat [alcool]).

Cel mai fain a fost sa descoperim locuri noi. O sa astept asta de la fiecare din vacantele urmatoare, clar nu e stilul nostru sa aterizam intr-un hotel si sa nu ne miscam de-acolo. Batut Albena in lung si lat (inchiriat biciclete duble, Cristi pe scaunel intre noi, Ana in cosuletul din fata - s-au distrat pe cinste [:)]). Mers o bucata buna si spre Balcic pe faleza.

 

Dupa dezmeticirea initiala, am incercat sa profitam de toate cele cat mai mult: dimineata plaja, pe la 11 fuga la piscina, pe la 12 copiii la umbra, la miniclub, noi la sala de fitnes de alaturi sau prin piscina (excelente facilitatile si strategic pozitionate [:D]). Dupa-masa iarasi plaja, plimbare.

 

Masa a fost la superlativ absolut: bufete ultra-variate, mancare finutza. Nu m-am prea prins care o fi specificul bulgaresc: spanacul era preparat ff gustos si in diverse forme, remarcat mierea cu tot soiul de seminte, gemurile. Deserturi sublime [:D]. Iaurt excelent - exista vreunul pe la noi in stilul acela: finutz, mai acrisor si complet ne-gelatinos? Chestii pescaresti, ca pe tarm de mare. Pranzul am ales sa-l mancam tot la hotel, plateam vreo 36 leva si aveam full acces la bufet [:D] (asta explica entuziasmul precedent pentru sala de fitnes [:p])

Lavi, cred ca aici am gasit si un criteriu bun de selectare a anturajului: nu era posibli AI. Intrai o data la masa si gata. Bauturile ne-incluse. Un pic ne-a dezavantajat, in primele zile nu mancau nimic la masa (prea multe noutati), imi cereau de mancare pe la 11 sau 17 cand nu aveam prea multe optiuni. noroc ca sunt fani pizza [alcool]

 

Miniclub fain, copiii o adorau pur si simplu pe una dintre tipe. Consumabile yves rocher la discretie, curatenie etc - stiti si voi. Spatiu generos, baia cat camera pe care am luat-o ulterior la Neptun [bang].

 

Balcicul l-am prins plin de trandafiri, superb loc, extraordinara asezare. Nu ma asteptam la un domeniu atat de intins, variat, gandit in cele mai mici detalii... Imi pare rau ca n-am petrecut decat o dupa-masa acolo, era buna o zi intreaga, cu coborat pe plaja, mancat la restaurantul de acolo, haladuit in voie prin gradini...

Vazut si Nisipurile. Elegant tare, Albena pare ca la tara, in comparatie, dar plaja plina de umbrele si mult prea apropiata de zgomotul orasului ne-a taiat tot entuziasmul.

 

Cam asta as vrea si mai incolo: experiente noi si locuri vizitabile in jur, plaja libera, liniste, mancare buna (nu multa [:D]), anturaj linistit.

 

Cu Duni, Nessebar & co.id="red"> cum sta treaba?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am citit partial. Am de munca la poze [biz]

 

Ina, bravo ca te-ai lasat de cafea!

Alinus, eram sigura ca tu esti si mai relaxata ca mine in privinta toaletei si ca Ina e mai stresata ca amandoua la un loc [flo] si [flo]

 

Ina, eu cred ca daca pui hartie e safe, macar sa nu stea unde au fost eventualii stropi de urina ai altei persoane dar si daca in extrem se intampla nu e pe viata si pe moarte, ca doar face seara dus. Nu putem trai sub clopot de sticla si nici terorizati de microbi, ei exista si ne antrenam si noi sa convietuim cu ei.

 

Oricum la hoteluri ne asezam, la fel daca suntem in vizita la altcineva si asta e.

 

Coralia eu in Croatia am fost de 4 ori, am stat de 2 ori la Brela, o data langa Pola, o saptamna la Biograd na Moru si prima oara am fost in circuit, am vazut toata coasta minus cativa km, trebuie sa o contrazic pe Anda, nu toate statiunile sunt la chiar fel [flo] , coasta nu e peste tot la fel, difera si vegetatia intre nord si sud...

Dar, sunt intru totul de acord cu Anda, daca e sa mergi o singura data in Croatia (poate nu iti place si nu mai revii), trebuie neaparat sa vezi Dubrovnik-ul si Plitvice. Si sa faci baie in mare :).

 

Cristina uau, parca nu de mult le ieseau dintisorii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia
E greu sa va povestesc ceva nou, cred ca suntem printre ultimii care am aterizat la Albena. Sa incerc, totusi:Cel mai fain a fost sa descoperim locuri noi. O sa astept asta de la fiecare din vacantele urmatoare, clar nu e stilul nostru sa aterizam intr-un hotel si sa nu ne miscam de-acolo.
align="right" id="quote2">Uraaaa, in sfarsit s-a dat Maria pe brazda si si-a invins retinerea de a pleca cu copiii in descoperit de locuri noi![bis]Fain ce zici de masa, sa stii ca nu e general in Bulgaria, de obicei e mai proasta mancarea la bufet decat ce gasesti la restaurante si terase, dar probabil hotelul asta e mai bun si bine zici, nefiind AI le renteaza si lor sa dea mancare buna.Noi am militarizat treaba cu mancatul intre mese, ne asezam la masa la pranz si seara, cine vrea mananca, cine nu - nu, dar nici nu primeste pana la masa urmatoare clatite, inghetata, porumb sau alte minuni. De multe ori sta, mai ales Nati, nemancata dar n-am ce-i face, daca i-as da rontaiele as rata si masa urmatoare. de obicei daca face greva la pranz mananca foarte bine seara, mancare sanatoasa, nu prostioare.
Citat:
Balcicul l-am prins plin de trandafiri, superb loc, extraordinara asezare. Nu ma asteptam la un domeniu atat de intins, variat, gandit in cele mai mici detalii... Imi pare rau ca n-am petrecut decat o dupa-masa acolo, era buna o zi intreaga, cu coborat pe plaja, mancat la restaurantul de acolo, haladuit in voie prin gradini... Vazut si Nisipurile. Elegant tare, Albena pare ca la tara, in comparatie, dar plaja plina de umbrele si mult prea apropiata de zgomotul orasului ne-a taiat tot entuziasmul. Cam asta as vrea si mai incolo: experiente noi si locuri vizitabile in jur, plaja libera, liniste, mancare buna (nu multa [:D]), anturaj linistit.Cu Duni, Nessebar & co.id="red"> cum sta treaba?
align="right" id="quote2">Daca ai vazut prin explicatiile de la Balcic, regina a avut un arhitect francez sef de proiect care a gandit tot domeniul, si a vrut sa inglobeze si stilul arhitecturii locale.Da, si mie mi s-a parut Nisipuri mai dichisita ca si statiune dar prea aglomerata pentru noi care avem cam aceleasi criterii pe care le-ai zis si tu. Asa ca una peste alta prefer Albena.La Duni n-am fost, nu stiu cum e mancarea, dar fiind AI imi face impresia ca nu e asa deosebita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din Slovenia!

 

Am intrat doar sa va salut si sa va spun ca este de vis aici!Suntem franti de oboseala, avem febra musculara de la atata mers pe jos.Sambata seara cand am ajuns era asa de frig de parca era iarna.Br.

Dar si-a revenit vremea.

Am ajuns cu peripetii....in sensul ca miercuri eram cu Kriszti in spital in la noi in oras iar joi in Cluj, pana in ultimul moment nu am stiut daca plecam in concediu sau nu. Kriszti se plangea de dureri de burtica cu iradiere in piciorul drept, din Dej nea-u trimis la Cluj cu diagnosticul de limfadenita mezenterica, dar vroiau sa excluda o apendicita acuta. Pana la urma am ramas cu diagnosticul de limfadenita mezenterica (de la repetatele raceli, si acum am plecat cu angina acuta), si este sub tratament.

 

Va pupam si va dorim vacante faine.

 

PS.Noki sanatate mamei tale.

 

"A nu obtine ce iti doresti si cand iti doresti, este din cand in cand o mare sansa"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mandy, concediu placut si fara peripetii!

 

Lavi, mancarea chiar a fost excelenta. Oare de bufetul de branzeturi am zis ceva? [:D] M-au innebunit, mai ales in combinatii cu fructe - proapete sau uscate, sau mini-tartine in combinatii savante. Sau de bucatarul (de multe ori chiar chef-ul) care prepara live chestiile la gratar, inclusiv clatitele [:p]? Bufet de salate, cu sectiune speciala de dressinguri... Nebunie [pk].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria, imi dai idei pt un eventual concediu cu bb3 mic daca va vrea sa vina la noi. [olala]

 

Coralia, tot despre Croatia, mie Splitul mi se pare un must see. Am fost de 3 ori in Split, prima oara nu m-a impresionat, dar a doua si a 3-a oara l-am iubit. Asa ca am frecat din nou cu nadejde degetul statuii cu Gregorius din Nin ca sa mai ajung inca o data in Split. La fel si Trogirul e superb, acolo am fost doar de 2 ori dar mi-a placut din prima. Ofer consultanta cu mare placere, sunt in stare sa scriu pagini peste pagini despre Croatia.

 

Chestia e ca in orice tara, in afara de locurile binecunoscute exista multe alte locsoare pitoresti, frumoase si nebatute de turisti. Noi si acum, a 4-a oara in Croatia si a 2-a oara la Brela am vazut destule locuri noi care ne-au fermecat.

 

Edit:

Am dat drumul la upload de poze din Croatia, asa ca imi permit acum sa dau si eu o raita prin contul comun sa ma uit la poze (mi-am promis sa nu ma uit pana nu le selectez pe ale mele ca altfel nu ma mai mobilizam)

 

Madau frumoase pozele din Grecia, mi s-a facut dor! Si frumoase voi doua. Unde e acel "Water museum"?

 

Alinus vazut poze din nordul Olandei, ce vreme buna ati prins si vaaaai ce frumusica si dulcica e Alessia! Gata, nu mai spun ca Amalia seamana cu Phil, Alessia seamana mult mai bine, Amalia a inceput sa mai semene si cu tine.

 

Coralia uau! ce la sare Andreea in bazin! Ce inalta e si ce picioare lungi are! [olala] Iar Cristi e un scump!

 

Meems ce se mai distreaza si rasfata Rianna la bunici!

ati fost la restaurant romanesc? Yummy, ce bine arata mancarea, mi-ai facut pofta de sarmale cu mamaliga.

 

Anda bravo educatoarelor, copiilor si parintilor pentru serbare!

 

Cami vazut si placut pozele de la Duni, sa va fie de bine vacanta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat pazesc bundica de paste din cuptor (da, la ora asta).[:D]

 

- vazut la Glandale Cafe filmul "Never let me go". Placut muuult. Drama da' gigea.Recomand.

- Maria, faina taaaaaaaaare croincuta de vanacta. Am umplut tastatura de bale.[pofta]

- Aha, stiam io bine cu Lavi si Croatia de 4 ori.[pk]

- Mandy, Slovenia??? [8D]Ehehehe, salivare din nou.[pofta]Sa va distrati fain pe-acolo si vrem si-o tona de poze!

 

 

 

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da' chiar, a plecat si maria pe coclauri, in sfarsit:)

 

lavi, ca bine zici cu splitul care prima oara nu-ti spune nimic. cred totusi ca n-o sa insist si a doua oara:) cum difera, tu, vegetatia pe coasta croata, ca e la fel, jur:)

 

ref la wc, clopotul de sticla este foarte bun, am zis:) cum adica in vizita te asezi?:) eu nu ma asez nici acasa la ai mei [alcool] pe nichita l-am invatat pana acum doar cum sa se strecoare in cabinele mici de wc, din benzinarii, fara sa atinga nimic cu mansetele:)) si sa inchida si usa cu lateralul pantofului (cu toata talpa e urat:)) ma rog, aici chiar nu cred ca exagerez, stiti cum arata toaletele publice in ro...

 

abia astept pozele lui madau. a fost intr-o vacanta cum niciuna dintre noi n-am avut. am auzit ceva prin telefon, dar nu spui mai multe, monser, sa va povesteasca ea.

 

copilul meu este la bran si-mi e dor de el de nu se poate. pot sa fac orice 2 saptamani, sa dau petreceri, sa vin dimineata acasa, sa plec de acasa etc. si nu fac nimic. mi se pare fara farmec fara nichitut. am imbatranit RAU. m-a sunat copilul azi si nu puteam sa vb de la serv, i-am zis ca-l sun mai tarziu, l-am sunat la 21:30 si deja dormea. sigur s-a culcat dezamagit saracu' ca'l stiu. nu stiu daca v-am mai zis ca-mi e dor de el groaznic.

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors si noi de la munte, am avut liber de 4 Iulie si am plecat sa sarbatorim in gashca. A fost tare frumos, peisaje de vis, vreme extraordinar de buna! Cel mai ciudat a fost in ziua cand am mers la plaja pe malul lacului si de partea cealalta a lacului se vedeau muntii inzapeziti! Parca nu ne vedea sa credem ca ne uitam la zapada si noi eram in costume de baie la plaja.

Acuma incarc pozele, o sa trimit in contul comun.

 

Noki, refacere rapida mamei tale! Nasoala treaba, saraca...

Tu unde mergi in vacanta? (acuma incep eu sa te intreb pe tine, cum o intrebai tu pe Anda [:D])

 

Crissy [pup]

 

Ina, bine ca v-ati dat pe breazda dupa vizita in Ro! Eu stau 2 saptamani acasa, scurt dar... e bine si asa. Majoritatea timpului la Hateg, doar putin la Timisoara (la inceput) si putin la Bucuresti (la sfarsit).

Zic si eu ca fetele: mai slabeste-i putin pe copii cu microbii si alte cele, vorba Laviniei, trebuie sa invatam sa convietuim cu ei. La gradi Rachel cum merge la wc, cine o ajuta sau ii sterge colacul? Rianna merge singura acasa, iar la wc-uri publice intru cu ea si-i pun hartie in V (cum vad ca sunt invatati si altii sa faca).

 

Maria-Alexia, cel mai mult mi-a placut faza cu bicicleta dubla - super! [pk]

 

Mandy, sedere placuta in Slovenia!

 

Alinus, Lavi, Anda, Noki - sa le fie de bine copiilor vostri iesirile/taberele!

 

Cristinamh, deja pierdeti dintisori??

 

Lavi, daaaaa, rasfat total la bunici [:)] Aha, la restaurant romanesc eram in poze (de-asta am pozat tot, si mancare, si lautari [:)]) Excelenta mancarea.

 

Meems & Rianna (16 dec. 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...