Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (25)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 217
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dragelor, [pup][flo] Ne-am intors din concediu si avem atit de multe de facut incit mai avem nevoie de un altul. [bang] Imi pare tare rau ca nu am apucat sa ne vedem, mi-as fi dorit din suflet.! [q] Dintr-o luna cit am stat in tara doua le-am bolit cind eu cind copiii ( raciti, cu febra mare, nu am mai avut puroi in gat de cind eram copil, am reusit performanta la batrinete) o saptamina am fost pe la doctori ptr reumatismul meu - deci nu am osteoporoza, asa cum am fost diagnosticata , gresit, aici [alcool]- ( si o juma' de saptamina am pierdut-o pe drum, prin Bucuresti, ca sa ajung dintr-un loc in altul [:D], asa ceva nu am pomenit, unde trebuia sa ajung in zece minute ajungeam intr-o ora, trafic de groaza, stiti si voi). Nu am reusit sa ma vad decit strict cu familia si doua prietene, iar in ziua cind aveam programate citeva ore de mers pe jos sa vizitez centrul Bucurestiului mi-a fost rau de am zis ca mor, m-am tarit pe Lipscani, cind am ajuns pe la mag azinul Victoria deja febra o luase razna si am plecat acasa, cu parere de rau. In fine, este greu cind ai copilasi carora trebuie sa le respecti programul ( le-a luat cca o saptamina sa se acomodeze cu ora Romaniei, se trezeau in toiul noptii ca le este foame , mai adormeau dimineata si se trezeau pe la ora prinzului cind cereau micul dejun). Si daca va spun ca am stat doua saptamani la Herculane si nu am facut nici macar o baie o sa credeti ca sint anormala, dar pur si simplu nu am putut, Bobby a vrut in permenenta cu noi, daca pleca vreunul urla ca din gura de sarpe, in schimb Rachie a fost cooperanta, nu am avut probleme cu ea. Impresia despre Bucurestiul vazut dupa 3 1/2; s-au schimbat multe in bine, totul parca este mai organizat, mi-a placut ca s-au pus piste ptr biciclisti, s-au facut piste la blocuri si pe la magazine ptr carucioare de copil sau invalizi, s-au amenajat parcuri - frumos intretinute - , in zona Tineretului am descoperit multe locuri de joaca ( n-as fi plecat nici eu de acolo, ce sa mai spun de copii ) mi-au placut Herastraul, Cismigiul si Parcul 23, curate, pazite, lumea destul de civilizata. Nu am apucat sa merg cu tramvai, troleul' , autobuz desi mi-as fi dorit sa vad cum mai este, am mers cu metroul si mi-a placut la nebunie ( asa ca Miri, iti inteleg fiul perfect! [:)]). Femeile, ca de obicei, impecabil imbracate,aranjate, cochete, nu am vazut o singura tipa care sa nu-mi placa ( nu uitati de unde vin eu, dintr-un loc unde gagicile sint imbracate super comod, nu pun mare pret pe imbracaminte si accesorii ). Ce nu mi-a placut; am vazut tineri indragostiti tinindu-se de mana, fiecare vorbind la celularul lui, am fost in tren citeva ore si am auzit toate convorbirile telefonice ale tigancilor, tarancutelor care dadeau indicatii sa bage gainile in cotet , babutelor ( am ramas uimita sa vad cum o tanti de cca 85 de ani vorbea la telefon) se face abuz de celular ( intr-o zi una se incinsese rau si tipa la barba-su' in metrou, am auzit toate "dragalaseniile" pe care i le adresa, chiar daca nu mi-am dorit sa fiu martora), este ca o adictie si mi s-a parut cam aiurea. Si am ramas mahnita sa vad bucurestenii tristi, nu cred ca am vazut doua persoane care sa zimbeasca, nu mai spun sa rada. In provincie este diferit, acolo oamenii sint mai veseli si mai glumeti. Sintem fericiti ca am petrecut cit mai mult timp alaturi de famiile noastre, sintem impacati sufleteste ca si-au vazut/cunoscut nepotii, nu am reusit sa vedem mare lucru in vacanta aceasta insa vom recupera in altele. Acum sintem back to normal, Rachie a avut deja citeva aniversari ale zilelor de nastere la care am participat, astazi am fost intr-o mini- excursie cu scoala , avem zilnic repetitii la balet fiindca duminica are doua spectacole prezentate intr-un alt oras, simbata mergem la un botez, si tot asa. Din toamna incepe clasa I , este pregatita, nu-mi fac griji, cind intra in vacanta incepem sa ne apucam de invatat mai serios fiindca in Romania am sarit peste lectii ca sa simta din plin ca este in vacanta, ne-am rezumat doar la citit povesti. Acum doua zile G i-a tras lui Rachie cu sfoara primul dintisor ( se misca rau de tot, ne era frica sa nu-l inghita cind maninca), Doamne, ce curaj pe fata mea, a stat acolo, nemiscata, ata mai aluneca, mie imi transpirasera mainile pe camera de filmat, totul a fost rapid insa ea este o fetitza curajoasa citeodata ( ii este frica de rime! ) de mica am alimentat-o cu ideea asta si cred ca a dat roade , i-am spus ca ptr mine ea este fetiza cea mai curajoasa, desteapta.frumoasa, etc. ( eu am fost destul de fricoasa la viata mea de anumite chestii, situatii, carora nu am stiut cum sa le fac fatza, asa ca macar s-o invat pe fiica-mea sa nu aiba teama ) . Zana Maseluta i-a adus $5, doua carti si un inelus ( asta ca sa-si spele " rusinea" fiindca nu a avut pregatit un lantisor cu litera r, asa cum isi dorea ea, fiindca cea mai buna colega de scoala a primit asa ceva . de obicei Zana Maseluta lasa cite un dolar sau doi, deci a noastra a fost super generoasa de data asta). Leea, sa fie ce-ti doresti tu, sarcina usoara in continuare! eu totusi cred ca o sa ai fetitza, ca prea iti doresti mult! Gabitaco si Miri, condoleante. Va pup de un milion de ori,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, si am uitat sa mentionez ca am avut zborurile cele mai cumplite din viata mea , atit la dus, cit si la intors, au fost multe turbulente, avionul ne-au zguduit si ne-au zgaltait de mi-a stat inima in loc, am plins pe ascuns si puteam sa jur in acel moment ca ne vom duce in jos, ma uitam la copiii mei cit de nevinovati si puri sint si mi se parea atit de nedrept ptr ei,ma gandeam cu groaza care sint ultimele ganduri ale unei persoane care stie ca ca muri intr-un accident de avion. cumplit!!!! Am fost cu KLM-ul, servicii ireprosabile, personal amabil, nu am ce sa le reprosez. Cred ca locurile noastre nu au fost dintre cele mai bune de data aceasta ( pe la spatele avionului, dupa aripi) mi-am simtit tot timpul inima in gat, am stat cu spaima si groaza ore intregi ( la venirea in Ro), incapabila sa vorbesc, sa schitez vreun gest. Sper ca nimeni vreodata sa nu aiba parte de senzatii atit de tari cum am avut eu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina imi pare tare rau ca nu am apucat sa ne vedem, dar ma bucur pentru voi ca ati avut ocazia sa petreceti ceva timp cu familiile, sa-si cunoasca nepotii si ma bucur ca ti-ai diagnosticat corect reumatismul, e alta treaba cand stii de ce trebuie sa te tratezi [hot] Sanatate multa! Interesante impresiile tale din Ro, si mie imi place mult sa circul cu metroul, de fapt cu toate mijloacele de transport minus autobuz, tramvai si troleibuz. De 3 ani jumate n-ai mai fost? Asa repede a trecut timpul? Sanatate multa si socrului tau! Eu sunt cam suparata si dezamagita ca bb3 nu vrea sa vina, deja am "bifat" 4 luni de incercari. E drept ca Nati a venit dupa 6-7 luni de incercari, dar n-au fost asa temeinice, au fost mai relaxate. Ma gandesc ca poate a aparut intre timp vreo problema la unul din noi, sper sa nu. Daca va fi cazul ma voi apuca de investigatii dar pana la un punct, FIV n-am de gand sa fac [alcool] Incerc sa ma detasez de acum de problema, sa ma focusez pe bucurat de vara, de vacante, excursii si vreme buna. In august sau septembrie am sa merg la controlul meu anual la gineco si am sa intreb atunci ce investigatii as putea face. Leea ce mai faci, cum te mai simti, ce mai zice T? Coralia cand plecati la mare?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miri, condoleante [flo] Ina, ce frumos povestesti tu, chiar daca n-au fost toate roz... Bine ca ati revenit cu bine ! Poate ne mai arati si poze [;)] Lavi, stii si tu: 4 luni e putin, aveti tot timpul inainte. Daca chiar nu poti sta linistita, pasul urmator sunt analizele hormonale. Faine pozele din Bulgaria, chiar ca ar trebui sa-ti deschizi agentie de consultanta in turism [cool]. Si ce-a mai crescuuuut Silvia....! Meems, f frumoase pozele, se vede ca v-ati distrat bine. Si subscriu: super-eleganta Rianna [il]. Camelia, wow, frumoasa serbare, superbi copiii (Daria si ochisorii ei [il]), excelente costumele!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello Miri condoleante! Lavi plecam la mare vineri...suntem pe ultima suta de metri cu pregatirile..la servici trebuie sa termin niste rapoarte mai repede ca de obicei sa nu las dosarele pe capul colegei mele. Sunt tot pe fuga,sper pana la urma sa rezolv totul inainte de plecare...am ceva emotii ca pe Cristian nu l-am mai purtat pe distante asa lungi cu masina si nu prea stiu cum va reactiona,mai ales la intorcere cand vom pleca pe zi... Va pupic pe toate si revin cu poze,[pup] Coralia, mami de Andreea(14.11.2005) si Cristian (19.05.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coralia, vacanta placuta! Si eu mereu raman pe ultimii metri foarte aglomerata cu toate inainte de plecarea in concediu. Inarmeaza-te cu jucarii si rontaieli pentru drum pentru Cristian; va fi bine! Maria multumesc de incurajare. De analize nu ma apuc inca, astept sa treaca macar 6 luni si apoi il intreb pe doctor daca e cazul de investigatii. Prietena mea doctorita de specialitate (dar ea e optimista mereu in ceea ce ma priveste) zice ca in situatia mea cu 2 sarcini finalizate cu succes si ciclu regulat, varsta, nu ar trebui sa fie probleme, adica probabilitatea e minima. Acu' sa vedem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Coralia, vacanta placuta! [flo] Lavi, tinem pumnii sa fie bine si sa auzim vesti bune cat de curand! [pup] Pe Daria nu mi-au primit-o azi la gradi - a tusit ieri la gradi si a tusit si azi-noapte, dar nu ceva de speriat... ma rog, e prima data cand patesc chestia asta cu ea! [mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006) [url="http://lb5f.lilypie.com/xGThp2.png"]Cresc si iar cresc ... ![/url]
“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)
[url="http://pixysstyle.blogspot.com/"] Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ... [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136018"] Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

offf, sanatate multa Dariei si lui Anais! noi suntem storsi, de-abia astept sa vina vacanta si concediul. dimineata de-abia ne mai mobilizam spre "locul de pedeapsa". Ana a fost destul de ok cu gradinita, dar azi a clacat rau: aparent face crize din cauza toaletelor (ma innebuneste, ii ia vreo jumatate de ora de potrivit hainele [alcool], ma stoarce pana iesim din casa [bang]), dar in spate e efortul de adaptare la noua situatie [:(]. Offf, AMR vreo saptamana, sper s-o scoatem cu bine la capat. am un slalom de facut printre treburi si pregatiri... [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...