Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dulciuri pt. copii alergici la laptele de vaca.


Recommended Posts

Trebuie sa facem pauza totala de lapte timp de un an. In aceasta perioada nu as vrea sa-mi privez copilul(5 ani) de micile bucurii dulci. As vrea sa-i fac in casa dulciuri, am cateva idei(de fapt inlocuiesc laptele animal cu lapte de orez) dar nu le stiu pe toate. Inghetata o sa fie din fructe la blender. Nu stiu insa cum sa-i fac ciocolata solida de casa. Ciocolata lichida(de fapt e crema) o fac din banane(sau alte fructe) si cacao. Nu vreau sa folosesc margarina si nici laptele de soia(poate da alergie la unii copilasi). Puteti sa ma ajutati cu retete de cioco solida?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

chatonel: multumesc pentru raspuns [flo]
Citat:
citat din mesajul lui chatonel E sezonul la fructe, de ce te complici cu cioco?
Ai dreptate(la fel gandesc si eu) dar totusi e un copil(5 ani). O limitez la multe dar vede la alti copii(gradi, parc, strada). Se uita, pofteste, intelege ca nu are voie dar inghite in sec si tine in ea. Fructe mananca(dimineata la gradi are o masa de fructe si apoi dupaamiaza). Ea a avut alimentatia controlata pana acum dar nu-i pot interzice de tot. Stie ce nu e sanatos, intelege dar totusi e un copil si ocazional(o data pe saptamana sau chiar mai rar) trebuie sa-i ofer ce isi doreste(un inlocuitor al ciocolatei in perioada aceasta).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe blogul Ligiei Pop e o reteta de Ciocolata fara lactate dar si fara foc. Daca intri la ea pe site o sa vezi si un filmulet cum se face ciocolata. 3 Lg unt/ulei cocos* 3 Lg indulcitor natural 3-4 Lg cacao sau carob 3 Lg apa Totul se amesteca cu o furculita pana la omogenizare. Se poate face o glazura mai groasa care va fi buna de ornat, sau se poate consuma mai lichida. De asemenea se poate pune in forme mici de cuburi de gheata unse cu putin ulei de masline. Ce poate fi mai usor de atat? Se introduc la congelator pana se vor intari. *Uleiul/untul de cocos poate fi inlocuit cu untul de cacao, uleiul de palmier sau 1 avocado. Acesta va da ciocolatei cremozitate si finetea specifica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui vickip
pe blogul Ligiei Pop e o reteta de Ciocolata fara lactate dar si fara foc. Daca intri la ea pe site o sa vezi si un filmulet cum se face ciocolata. 3 Lg unt/ulei cocos* 3 Lg indulcitor natural 3-4 Lg cacao sau carob 3 Lg apa Totul se amesteca cu o furculita pana la omogenizare. Se poate face o glazura mai groasa care va fi buna de ornat, sau se poate consuma mai lichida. De asemenea se poate pune in forme mici de cuburi de gheata unse cu putin ulei de masline. Ce poate fi mai usor de atat? Se introduc la congelator pana se vor intari. *Uleiul/untul de cocos poate fi inlocuit cu untul de cacao, uleiul de palmier sau 1 avocado. Acesta va da ciocolatei cremozitate si finetea specifica.
o reteta asemanatoare gasesti si pe blogul hrana-vie. Reteta de ciocolata: Ingrediente: -o cescuta de unt de cacao si/sau ulei de nuca de cocos (daca se pune numai ulei de cocos iese foarte buna, însa se topeste foarte usor); -o jumatate sau mai putin de cescuta de miere (mie îmi place cu putina miere si muuuuulte stafide); -o cescuta de cacao. untul de cacao si uleiul de nuca de cocos se topesc pe calorifer, se amesteca toate ingredientele bine, se adauga nuci, alune, stafide, praf de vanilie, se toarna în forma si se da la congelator.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu placere. Aici nu se face cioco in casa, dar uite ce reteta interesanta am gasit (daca nu reusesti sa o traduci cu traducatorul lui google, ti-o traduc io). Truffes au chocolat et noix de coco Préparation : 20 min Repos : quelques heures Ingrédients (pour 40 truffes) : - 200 g de chocolat noir - 100 g de beurre - 1 oeuf - 4 cuillères à soupe de sucre glace - 3 cuillère à soupe de cacao non sucré - 200 g de noix de coco Préparation : Dans une casserole, cassez le chocolat en morceaux et faites-le fondre sur feu doux dans 4 cuillères à soupe d'eau. Retirez du feu et ajoutez le beurre en petits morceaux. Ajoutez ensuite le jaune d'oeuf puis la noix de coco et le sucre. Mélangez et laissez reposer 3 ou 4 heures dans le frigo Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009 Toulouse, la ville rose [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...