Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dulciuri pt. copii alergici la laptele de vaca.


Recommended Posts

Poti sa faci si MOUSSE DE CIOCOLATA, nu e solid, dar se poate pune pe post de crema intre felii de pandispan cu ciocolata: Ingrediente: 6 oua, 125 g zahar, 200 g ciocolata neagra (se poate inlocui cu cacao), 1 lingura de margarina (se poate inlocui cu unt de cocos) Se freaca galbenusurile crema cu zaharul pana formeaza o crema albicioasa. Se adauga incet ciocolata topita si margarina topita. (Daca folosesti cacao si unt de cocos, atunci topesti untul de cocos, care e solid la temperatura camerei) si incorporezi cacaoa). Se freaca compozitia pana devine omogena. La sfarsit se adauga albusurile batute spuma tare. Se pune la frigider cel putin 3 ore inainte de a se servi. Atentie ca are oua crude, trebuie sa vina de la o sursa de incredere. Se gaseste de cumparat ciocolata "dairy free" la magazinele naturiste. Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Darria, si noi trecem prin aceeasi perioada. Multumesc c-ai deschis subiectul, si eu aveam aceeasi intrebare, ce fac cu ciocolata. Cea neagra, din comert, majoritatea e fara lapte. Ce dulciuri mai faci/cumperi? Tot in comert, e inghetata din ceai inghetat (tea ice, sau ceva de genul) sau din fructe inghetate, cum zici tu. Alte dulciuri? Lui z ii plac gogosile la nebunie, acu are un fix cu ele, le tot cere. Ies super si doar cu apa, faina, oua, drojdie. Si nitel ulei eventual. Ii mai fac pancakes doar cu apa minerala, faina, oua, ulei, si le mananca cu miere. Stiu, si alergoloaga noastra a zis ca ideal e fara dulciuri, de ce sa le dam dulciuri?!, dar... realitatea de pe strada si din viata e alta. Sanatate![pup] Mami de Sara (8 dec 2008) ============ [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]Licurici [/url] .......................................... [url="http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=9235&n=Cizme-maron--camel"]Produse la Bazar[/url] ............... [url="http://la-taclale.ro/"]La Taclale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca: de maine dimineata incepem alimentatia fara lapte. I-am lasat 2 zile(sambata si duminica) in care sa manance ce doreste. As vrea ca o perioada sa nu-i dau dulciuri, sper sa-mi reuseasca. O sa-i fac doar inghetata(fructe la blender) puse in cuburile de la congelator. Macar e un dulce din fructe, fara adaos de zahar. In cicolata din comert nu am incredere. Chiar daca la ingrediente nu e trecut laptele, scrie ca poate contine urme de lapte. Pe blogul flori de cires(ft. interesant) am gasit o reteta de smantana. O sa-mi fie utila cand o sa vrea o prajitura. Din ce vad pe blog cred ca pot sa o folosesc ca o frisca. O sa vada torturi la gradi, la ziua unor copilasi si sigur o sa-mi ceara. Cred ca in viitor o sa-i mai fac batoane de cereale(sanovita) cu cacao si un unt vegetal(inca nu stiu care, o sa incerc sa vad cum se comporta si care intareste compozitia). Sunt multe retete fara lapte(de fapt fie se renunta la el, fie se inlocuieste cu cel vegetal) dar nu le caut acum fiindca nu ma intereseaza. Am vrut sa fiu pregatita pt. ciocolata solida(patratele). Multa sanatate si voua.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...