Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dr Catalin Haiduc ( 8 )


Recommended Posts

buna!am nevoie de sfatul vostru.de ieri am dureri musculare, m-am deranjat la stomac si am facut si febra.am intrerupt alaptarea si am luat furazolidon. acum ma simt mult mai bine. oare cand as putea sa-i dau din nou san?dr de fam si pediatrul sunt in concediu, asa ca nu prea am pe cine sa intreb.mi-e frica sa nu-i dau si lui ce am eu. s-au ocupat mama si sotul de el, eu am stat in carantina. mi-e frica sa nu fie ceva infectios. Bebe nu are decat o luna jumate si abia 4 kg, ca s-a nascut prematur. o infectie acum n-ar pica deloc bine. m-am muls in timpul asta ca sa nu pierd laptele. ce ma sfatuiti sa fac?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 335
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor! Dianaemma, bine ai revenit! Ma bucur ca te simti bine, mesajul tau mi s-a parut foarte tonic, inseamna ca sunteti in forma. Cum e cu bebe? Iana, Camica are dreptate, trebuie sa mananci bine, sa te odihnesti suficient si sa te super-hidratezi. Si eu ma lupt cu aceeasi problema. Cand sunt nedormita rau scade mult si productia. Gemenii mei papa doar lapte de mama, uneori la san alteori muls (pentru ca s-au nascut mici nu trebuie sa faca mult efort la san ca sa creasca mai repede in greutate). Am si eu senzatia ca uneori nu se satura. Intro noapte, cand plangeau disperati amandoi, am cedat si le-am facut laprte praf pentru ca eu nu mai aveam. L-au mancat cu o placere extraordinara, au lins biberoanele, iar apoi au dormit neintrerupt 4-5 ore. Mi s-a parut raiul pe pamant. In clipa aia am inteles cu adevarat de ce aleg unele mame sa nu alapteze. Ce liniste e in casa daca le dai lapte praf!! Poti si tu sa te odihnesti.. Dar mi-am dat seama ca daca incep sa le dau completare vor cere tot mai des si tot mai mult pana cand ajungem integral pe LP. Asa ca am hotarat sa ma rup de visul asta de a avea liniste si am sa le dau exclusiv lapte de mama, chiar daca asta inseamna ca nu dorm mai mult de 3 ore/noapte. Vreau sa fac asta cat de mult se poate pentru ca e important pt sanatatea lor. Acum e un chin pentru ca in toiul noptii schimbatul scutecelor, mulsul, hranirea copiilor, spalatul si sterilizatul biberoanelor/pompelor pentru masa urmatoare etc. dureaza cam 2 ore. Asta daca se trezesc amandoi cam in acelasi timp, daca nu, dureaza mai mult si e la foc continuu. Iar cand nu se satura o luam de la inceput aproape imediat. Cand vezi ca abia ai terminat de sterilizat si pe unul il apuca iarasi foamea tocmai cand te-ai intins in pat… e jale. Dar perioada asta cu pompatul n-o sa mai tina mult. Sa faca si fata 2500g si gata! Cand o sa le dau doar de la san o sa simt ca mi s-a luat o piatra de pe inima. Da Doamne sa am lapte! Sa nu ne pierdem curajul si rezistenta in fata nesomnului si a plansului insistent! #61514; Yellowella, poti sa iei Smecta si tu si sa dai si bebelusului daca are nevoie, ca nu are contraindicatii (mie asa mi-a zis d-na dr – si eu am prematuri). Daca alaptezi sa stii ca laptele tau contine anticorpii pentru bolile pe care le faci si se transmit si lui bebe. Pentru linistea ta cred ar fi mai bine sa suni la camera de garda a oricarui spital de copii sau chiar la maternitate, la neonatologie, sa spui ce ai si sa intrebi medicul de acolo. Cred ca vei primi un raspuns mai competent decat zecile de variante pe care le vei vedea pe forumuri. Cu sanatatea copilului nu e de glumit, iar daca eu sau altcineva iti spunem ce am facut in situatii asemanatoare nu e neaparat bine si pt tine. Sanatate multa! Va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor. Multumesc mult pentru sfaturi si incurajari! Noi a doua zi ne luptam cu papatul la san....ziua il pun la san de cate ori vrea sa pape, ce-i drept mult lapte nu gaseste mititelul si se supara tare, plange tipa, scuipa.....dupa care eu ma mulg (fioarte putin lapte mai iese...poate nici nu era mult...cam 10-20 ml) noaptea nu pot sa-l tin flamand, mie mila de el (facem miercuri 5 saptamani). Multi mi-au zis sa-l infometez sa nu cedez sa-i dau lapte praf nici noaptea.....chiar daca el plange si tipa de foame....nu stiu ce sa fac..... eu beau cat pot de multe ceauri (anason, chimen, fenic, coriandru) si multa apa......sper din tot sufletul sa-mi revina laptele. * e posibil asa ceva sa ai lapte la inceput si brusc sa nu mai ai lapte????? acum am sanii moi fara nici un nodul (acum doua saptamani ma dureau sanii si erau tari ca piatra). astept raspunsuri si sfaturi in continuare dela voi fetelor!!! multumesc mult de tot, Iana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iana_62002 - fiecare face cum crede de cuvinta. Eu i-am dat Giei supliment din prima seara cand am vanit acasa. Si a apapat combinat pana la 3 luni, cand nu a mai vrut san deloc, nici nu mai avem, plus ca eram deja la birou. Eu nu as tine copilul nemancat sub nici o forma. Ei trebuie sa fie satui sa doarma bine, pt ca ei in somn cresc. Deci asta e parerea mea si eu asa am facut Fiecare face cum crede, eu zic doar din experienta mea. Si dupa cum am mai zis, ii dadeam si, si acum ii dau lapte Topfer si manca in orice combinatie, si san si apoi lp la aceeasi masa, si invers. Acum tu decizi ce si cum faci, dar consider ca, confortul bebelusului trebuie sa primeze. Iti doresc mult succes si zile si nopti linistite. [portb] de Steluta Norocoasa [copil] [fetita] Gia Darria nascuta pe 10.03.2010 IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=161270"] Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase [/url] [url="http://lb2f.lilypie.com/yY0ep2.png"]Atat sunt de mare ![/url] [url="http://www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html "]Spuneti NU abuzului sexual fata de minori! [/url] [url="http://www.pethelp.ro/"] Carucioare pentru animalute [/url] "Copii trebuie crescuti pentru ei, nu pentru parinti." N. Iorga "Un copil poate oricand sa-l invete pe un adult trei lucuri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce-si doreste"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Iana, si eu i-am dat lui fi-miu supliment. Initial ii dadeam doar seara..apoi, incet, incet, pe masura ce el sugea mai putin..am continuat cu mai mult. Eu zic asa: pune-l la san de cate ori cere, lasa-l sa suga cat vrea si dupa, daca e tot flamand, da-i supliment..nu are sens sa-l lasi sa urle de foame..va stresati amandoi. Daca te tine buzunarul ia si pastile pt lactatie - galafor, galactogil, mother milk plus, ceai de lactatie de la fares, humana, milupa, hipp. Pup![pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am nascut si eu cu dr.Haiduc prin cezariana.Din pacate am nascut prematur si am stat mai mult in spital dar acum suntem ok,am ajuns acasa.Dl.dr. a fost de nota 10 cu felicitari pe toata perioada. Roxana ,noi ne-am intalnit in spital,stii ca am vorbit ca ai nascut in seara de 14,dupa mine.Ma bucur ca sunteti bine,sa va faceti mari si frumosi! Iana,este posibil sa-ti revina laptele.Eu am avut aceeasi problema,am avut lapte mai mult(adica aprox.40 ml),dupa care cand ma mulgeam obtineam max 10 ml,la 20 ml deja dadeam petrecere.Asistenttele mi-au zis ca in curand voi intarca,pt ca asa a fost mama natura cu mine,dar din fericire n-au avut dreptate.Am continuat sa beau ceai de anason si chimen,am luat galactogil.Acum nu mai iau,dar am ajuns sa am undeva intre 30-60 ml.Asa ca fii optimista,sa stii ca sanii mei erau f moi atunci cand s-au pronuntat asistentele(si trecuse ceva vreme de la nastere,ca v-am zis ca am stat mai mult in spital). NASTERI USOARE SI MAMICILOR COPII MANCACIOSI SI SANATOSI !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iana nu ne-ai spus un lucru important, bebelusul ia in greutate normal? Pentru ca vreau sa-ti impartasesc si eu ceva din experienta mea. La ambele fetite (prima am alaptat-o 1 an), nu am avut lapte atat de mult icat sa ma pot mulge. In momentele in care tr sa plec ssi sa ma mulg era un chin pt ca nu prea iesea lapte sa pot lasa acasa. Cu toate acestea ele luau normal in greutate si prima fetita pana la 6 luni a mancat exclusiv san.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! multumesc mult inca o data pentru parerile si sfaturile voastre![pup] am inceput sa beau cate 2l. de ceauri pe cel puti si alte lichite, parca a inceput ceva mai mult laptic sa apara. adica bebele suge ce suge el la inceput dupa care eu ma mulg dupa fiecare masa si mai storc cam 15-25 ml de lapte. il adun si dupa i-i dau lui bebe sa-l pape cand se aduna macar 60-80ml. doar noaptea i-i dau supliment momentan, poate usor usor nu va fi nevoie daca imi revine lapticul!!!! de luat in greutate, i-a normal in greutate, cam 180-200gr pe saptamana! multumesc frumos pentru tot fetelor!!! darcini usoare si nasteri rapide!!! mamicilor mult-mult laptic pentru bebelusi!!! Iana, mama lui Bruno!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Am fost si eu la consult la Domnul Dr catalin haiduc si la prima impresie pare un medic bun si un om de calitate. Eu am fost la consul la camera de garda, dar mi-a zis sa ne vedem de acum in alta locatie si mi-a dat un nr de tel sa fac o programare. Cand am sunat la nr de tel mi-a raspuns un robot si mia zis ca am apelat cabinetul dr peltecu gheorghe. Aveti idee daca domnul doctor haiduc ofera consultatii in aceasta locatie? Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...