Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (169)


Recommended Posts

Nelia, eu pe Victor l-am inscris la clasa de Accueil la scoala. Tot timpul si in Montreal si in Laval, noi l-am inscris la scoala de care apartinem de drept, ei au trimis dosarul la celelalte scoli. Oricum, cu un telefon sau doua (si la scoala si la Comisia Scolara), AnkaLaura se va lamuri ce si cum.[:D] Casandra, avem baieti mari de aceeasi varsta.[:D] Si Victor este tot in clasa a-4-a. Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cge, se poate sa fie probabil ca e valabil doar pentru comisionul scolar de Montreal, ca nici acum, la inscrierile de anul asta nu erau decit din teritoriu sau in afara teritoriului, ca se dadeau bonuri de ordine, dar nu si pentru accueil, iar cine intreba le dadea coordonatele CSDM-ului pentru accueil. Mimitete, eu nu am vazut stirile, dar ar fi bine sa fie virus stomacal, daca as sti ca sigur ca asta este, m-as ocupa doar de hidratare si de febra. Dar nu sint...[q] Si nici cei de la spital de aseara n-au stiut sa-mi spuna ce are, doar au presupus ca e viral. Nu stiu ce sa fac, stau si astept, Lisandru vomita in continuare mult si des.. ii dau ligurite cu apa, eu am curs in seara asta si nu prea pot lipsi, ca se fac echipe si iar ramin de caruta... Nu stiu, m-as duce la spital sa-l hidrateze - mie nu mi se pare insa deshidratat, inseamna ca ceva lichid retine din ce-i dau, ca altceva nu au ce sa-i faca daca e virus. Sau sa stau acasa si sa-l ingrijesc cum stiu ca se face!?! E slabit, ca nu a mincat nimic de ieri dimineata si atunci foarte putin... Are si febra acum, 37.5, dar scade la antitermic usor chiar bine. Dar e cit de cit vesel dupa ce vomita si ii scoade febra, adica nu ramine in apatie... Of, nu avem nici un medic pe aici, uite asta ne lipseste la Sezatoare.[:)]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007
Citat:
citat din mesajul lui codritu Diana, eu stiu ce de vreo 2 ani exista lege in Quebec ca si gradinitele private sunt obligate sa-ti dea loc de 7 dolari. Directoarea de la gradi mi-a spus asta cand am resemnat contractul ca cica sunt obligati sa-ti spuna si sa te lase sa alegi daca vrei sa treci la 7 sau ramai cum ai fost si deduci la impozite. La 7$ diferenta e ca nu iti intra nici o activitate care o fac ei extra si platesti destul de mult in plus(exemplu orele de muzica, de dans, iesirile care le fac, etc) si in plus programul este pana la 4.30, daca il lasi in plus e mult, isi scot ei diferenta de bani. Daca vrei intreaba la tine. Fratii si surorile au priorotate, deci nu ar trebui sa ai probleme cu Sonia, mai ales ca intra la Nurserie, deci grupa acuma se formeaza. [pup] [url="http://picasaweb.google.com/smt934"][bonjovi]si[copil][/url]
Codritu, ce spui tu e interesant, adica se leaga cu fragmente din experienta mea. Pe mine cand m-au chemat ca au loc mi-au spus clar ca pretul e 18 dolari fara optiune de 7, dar mi-au spus ca activitatile sunt incluse, si ca gradi e deschisa pana la 18.30 lucru care ma interesa la acel moment (acum nu mai e cazul). Acum, cei care platesc 7 dolari pentru colega lui Victor, m-au intrebat la inceputul anului care e treaba cu "luatul copilului pana la 16.30" ? Eu fara sa stiu povestea cu cat platesc ei, le-am spus ca nu stiu de asa ceva, ca doar programul e pana la 18.30 si ca au educatoare destule de fiecare data. Iar chestia cu activitatile cum e ? Ca doar sunt in aceeasi grupa, ii duce doar pe cei ce platesc supliment si ailalti stau in clasa ? Ei au yoga class (ei da, chiar au asa ceva, cand il intreb pe Victor ce face se pune in pozitia aia cu fundul in sus [:D]) si muzica cu diferite instrumente, in fiecare saptamana. Acum nu mai deschid nici o discutie cu parintii fetitei ca m-am lecuit sa mi-o iau pe carca de la orisicine, cu directoarea mai astept pana la semnarea contractului care o sa fie acum in primavara. Stiu ca Sonia are prioritate, directoarea mi-a spus ca 90% am loc, dar daca vin eu cu intrebari din astea incomode, poate ma baga la coada cozii, nu cred ca dau socoteala cuiva cum isi aleg copiii, nu ? A, si inca o chestie, de anul trecut de prin noiembrie au facut niste liste cu fiecare copil, la ce ora il aduci si la ce ora il iei, la sfarsit de saptamana trebuie semnat, acum ma gandesc ca asta ar fi motivul, ca sunt amesetecati, unii de platesc 18, altii 7 si de fapt primesc aceleasi servicii [bang] Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Life's a journey, not a destination"
Nu e asa, cel putin eu stiu ca nu asa sta treaba. In lege e vorba de gradinitele care sunt subventionate. Pana acum doi ani gradinitele private care erau subventionate puteau in plus de 7 cad sa ceara mai mult. Adica erau pe de o parte finantate de catre stat cu o suma si apoi mai isi trageau si partea leului cu o alta suma. de aia sunt mari diferente intre gradinite, adica unele sunt la 15-20 si altele la 35. Acum doi ani s-au revoltat unii si au facut sa treaca legea asta prin care daca gradinita primeste fonduri de la stat atunci e obligata sa ofere locuri la 7 cad. Au reusit sa conteste legea, nu mai stiu unde s-a ajuns dar am impresia ca am vazut ceva de genul ca gradinitele pot cere mai mult doar oferind activitati suplimentare si program prelungit. 16.30 mi se pare cam devreme, dar banuiesc ca asa s-a hotarat. Exista alt fel de gradinite , care nu primesc absolut nici un ban de la stat, adica adevarat private si alea costa 30-35 de cad. Eu aveam viz-a-vis de prima gradinita a lui Marc, una care era al 12 cad, se declara privata si apoi am inteles care era smecheria. Primea bani de la stat. A nostra nu primea nimic si costa 30.Logic ca nu am avut locuri la aia de 12..... care era si de mai buna calitate. Uitati un articol din 2006, repet intre timp se mai judeca si nu stiu unde s-a ajuns : http://www.mamanpourlavie.com/service-de-garde/actualites/1806-fini-la-surfacturation-dans-les-cpe-et-garderies-subventionnees.thtml Poate Ange are informatii mai noi , ea e in domeniu. Diana, in concluzie n-ar fi rau sa intrebi ceva inainte de semnarea contractului. Dar sa fii sigura ca nu ai nevoie totusi de mai mult decat 16.30, ce mi se pare foarte putin. Nelia multa sanatate, la fel mamaana
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Isabella are varicela. Numai ce azi era a 10-a zi de luat antibiotic. O luam de la capat cu altele... Ma rog, vorba vine, ca nu prea avem ce sa-i facem in afara de bai cu oatmeal si s-o dam cu calamina. Ai vostri au avut varicela de curand? I-ati mai alinat cu ceva?
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikiion,probabil ca e vorba de cele care au ceva subventii ca si la a mea platesc 18 si nu 30, dar nu e CPE. La mine asa e poti sa alegi sa mergi la 7$ nu conteaza situatia financiara a parintilor, dar toate activitatile le platesti, plus la mancare nu poate cere supliment cica.[bang] Daca nu platesti activitatile copilul e scos din grupa si nu participa. Diana sunt sigura ca si la voi e asa si directoarea a trebuit sa explice chestia asta parintilor la inscriere si ei or fi ales varianta de 7$. La sfarsit de an tie ti se da o hartie cu banii care ii poti deduce la taxe, daca esti la 7$ nu poti deduce nimic nici macar banii care ii platesti pe activitati ca nu se platesc direct la gradi ci direct pe numele persoanei care face activitatile cu ei(profesorul de muzica, yoga, dans sau daca fac iesiri la biodom de exemplu platesti tu biletul). Ce platesti la gradi e taxa de penalizare daca intarzii dupa 4.30 care la mine nu era mica deloc. Petra a fost cu varianta asta cand a inceput la nurserie ca era soacra-mea aici si putea sa o scoata la 4.30 si in plus ea era prea mica sa participe la activitati, asa ca pana la un an jumate am lasat-o asa apoi am intrat in program de 18$ ca nu mai puteam sa o scoatem si deja era prea mult sa ii si platim totul extra. Concluzia e, pentru Diana, ca daca esti multumita de gradinita nu trebuie sa-ti para rau ca nu e la 7$, poti sa aplici sa ti se dea banii de la impozit in avans si ajungi sa platesti in jur de 10-12$ cu activitatile incluse. Pentru mine e OK. ankalaura, merci de raspunsuri. Prietenul meu e singur, nu e insurat, dar face punctaj cu diplomele, profesia si vechimea, insa la franceza nu e bun. [pup] [url="http://picasaweb.google.com/smt934"][bonjovi]si[copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, ma gindeam eu ca e epidemie de varicela pentru ca peste tot in spital m-au intrebat daca am avut varicela, daca am intrat in contact cu cineva care avea varicela, era si anunt pe ecrane... Sanatate multa! Eu am plecat la curs si m-am intors si m-am linistit![:D] E viroza stomacala, nu altceva, pentru ca acum au toti trei... baremi stim o treaba. Se iau la intrecere care vomita mai mult si mai departe.[bang] Lisandru e bine, nu a mai vomitat de pe la 4, a luat toata seara lingurite cu zeama de supa de pui, apoi i-am lasat lui Octav sa-i dea si un fel de supa crema de pui mai subtire si lingurite cu apa... nu a mai vomat, nu mai are febra. Pe Tudora a apucat-o pe la 8 si pe Agata la 9, acum s-au linistit si dorm amindoua, nu au febra. Astazi am spalat rufe, dezinfectat, spalat peste tot de mi s-au incretit miinile, o luam de la capat, inca vreo doua zile... si apoi trecem la varicela.[:D] Am tras la sorti si Octav s-a dus la gradinita la smotru, iar eu ramin miine acasa cu copii, iar lipsesc la curs. Si tocmai cind ma laudam Dianei ce bine stau la cursurile astea pina acum. Ei, nu mai stau![:I] Acum astept sa vad cine o ia primul din noi doi.[:D] Si care ia primul varicela, ca aseara erau cel putin trei copii cu bubite pe fata, sigur aveau varicela, acum fac legatura si probabil ca altceva pe linga... de au ajuns la spital. Eu am avut pe la 20 de ani cred si eram sa mor din cauza febrei, sarisem de 41, daca nu venea vecina sa ma inveleasca in tuica, nu va mai scriam astazi, salvarea ar fi ajuns tirziu. Ma duc la nani acum, ca prevad din nou o noapte grea...
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...