Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (169)


Recommended Posts

Buna, fetelor! Desi au trecut doar 3 ani si un pic, mi-aduc si eu aminte cu drag de primii pasi pe taram Canadian. [:)] Sfatul meu pentru viitoarele canadiene e sa aduceti ce aveti, dar nu mai cumparati nimic in plus de acolo. De exemplu eu in Ro purtam doar cizme imblanite, aici n-am purtat niciodata asa ceva. Haine de pat am adus si noi dar nu le-am prea folosit pentru ca nu se potrivesc cu patul nostru. Un set de farfurii l-am adus mai ales pentru ca are valoare sentimentala pentru mine si il folosim si acum, chit ca intre timp am mai primit vreo 2 seturi [:D] Cu caldura, cat am stat in apartament, n-am avut NICIO problema, dimptriva deschideam geamul ca nu mai puteam de cald ! Dictionare am adus si noi dar nu le-am deschis aproape deloc. Eu sunt « addicted to google » si mi se pare mult mai practic. Carti am adus si o sa-mi mai aduc cand mai merg in Ro, mai ales din cele pe care le consider « de suflet ». Daca mai aveti intrebari, va raspund cu drag daca stiu . Nu avem copii, asa ca la partea asta mai putin, dar in rest, cu mare placere !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

He he, na ca am indus in eroare cu vidatul meu.. Videz adica aspir pilota, o bag la vid, nu scot fulgii din ea [:D] O pun intr-o punga de-aia de stocare, ca sa fie groasa numai cat un caiet [:D] Deci - Monicutza, locuinta este in Chomedey. Daca vrei iti dau adresa pe privat, ca sa iti dai seama exact unde. Stiu cum arata casa, si ii cunosc pe cei care au stat in ea. E un 4 1/2 de 100 mp, are si semineu [:D], constructia e din 2007. Zavalita - esti constanteanca? Si eu [:)] Constanta se aseamana din unele puncte de vedere, ca si clima, cu Mtl. Cand bate vantul ala de te ia pe sus si nu vezi in fata, de zice termometrul ca afara sunt -5 grade dar se resimt minus 15. La nivel de zapada, Constanta e o vrajeala ambulanta, crede-ma, inclusiv fata de Bucuresti! Dar mie imi place zapada, toata copilaria mea am tanjit dupa zapada. Acum, ca avem la Bucuresti 50 de cm de zapada ma tavalesc zi de zi, si ma rog sa nu se topeasca si sa nu o curete nimeni din spatele blocului! A propos de distante, in Constanta as fi mers pe jos! Distante sunt in Bucuresti nene. [:)] Imi amintesc o zapada mare, eram intr-a noua, eu am facut la Mircea si stateam in Tomis Nord, am mers pe jos cateva zile la scoala, mi s-a parut un cosmar. Azi mi s-ar parea plimbare pe faleza distanta aia... Maine mergem si noi la OIM. Deci asa repede v-a chemat la viza? sau cu pasapoartele? Pfuai, ca eu trebuie sa le schimb la fete, deci musai luni ma prezint si la politie... Pfff... Revenind ...cu casa, sa ma explic. Problema mea nr unu e ca am un mare pitic la cap, se cheama fobie de inaltime, deci nu vreau la bloc nici daca imi da careva gratis, de fapt nu, nici daca imi da bani! Aici stam la 9. Acum cateva zile m-am speriat cumplit, era geamul deschis, eu la chiuveta in bucatarie, cea mica pe canapea, dintr-o data nu am mai vazut-o, idioata de mine m-am uitat pe geam in jos, inghetata. Ea plecase in camera ei sa se joace. Zau ca am inghetat ingrozitor pret de cateva clipe. Problema nr doi e ca vreau spatiu, aici ne inghesuim in 65 mp, nu mai suport camere mici, baie mica... Mai bine mari si goale... Detaliul nr trei e ca venim cu niste bani cat sa nu stam cu un mare morcov in posterior dupa 2-3 luni. In plus, cel putin inca 4 luni dupa sosire vom primi constant niste bani din tara, si nu chiar putini. Desigur, tentatii sunt multe, noi suntem economi din fire, deci nu o sa ne aruncam la cheltuieli, dar am gandit asa: daca platim un ban in plus la chirie, avem un plus de confort. Electrocasnicele, masina, sigur ca nu le-am lua noi. Important ar fi sa functioneze rezonabil vreo 2-3 ani. Am vazut ca sunt magazine care vand seconduri cu garantie, si daca vrei ti le si rascumpara. Sunt sigura ca nu e o mare scofala ca si calitate, dar categoric nu ne vom permite noi, nici macar la ocazii - m-am uitat azi pe catalog la Brault&Martineau si char erau preturi frumusele, dar probabil ca vom astepta sa mai treaca vreo 2-3 ani pana sa luam noi. Ar mai fi un aspect, ca nou veniti si cu doi copii in carca, nu stiu cine ne-ar primi in 4 1/2 cu acces la curte, la parter. Adica nu ne-ar primi nimeni fara istoric si referinte, si de-astea nu avem... Ori aici se pare ca rezolvam, ne ajuta prietenii nostri cu asta pentru ca o cunosc pe proprietara. Prietenii nostri stau in outremont intr-un apart care arata mai rau (ei zic) si la care platesc considerabil mai mult. Inca un aspect - ap se elibereaza cand ajungem noi, deci ne-am duce fix acolo, nu am plati hotel, nu am sta pe capul prietenilor, nu am mai consuma timp cu cautarile, telefoane, vizionari. Ap chiar arata bine de tot, e parchetat complet, baia e mare, cabina de dus si cada mare, atata doar ca bucataria e open space, dar asa am si aici, deci n-o sa mor. Daca eram singuri, poate am mai fi cautat. Asa, cu copiii dupa noi, cand vom avea de alergat dupa acte, scoala pt ele samd, va conta mult confortul de acasa. Ana - pe cat posibil vom incerca sa ocolim creditele. 10 ani de credite in Romania mi-au iesit pe nas. Inca platesc la doua din ele la care am 24% pe an [bang] Mananc seminte si credite nu as mai vrea... Ma rog, nu pentru teveu si microunde... Podeanu - aici nu am asternuturi cu elastic, doar pentru fete am cateva cu elastic, merg foarte bine pana la 1 m latime cu 2 m lungime. Husa pilotelor va fi ok pentru ca iau pilotele. Vorba cui zicea mai devreme, daca ne luam o saltea din aia gonflabila la inceput, ele ar trebui sa isi faca treaba. (drept sa zic, am dormit super pe o saltea din asta!) Sigur, calculul se mai poate schimba, dar ma gandesc din start, daca economisesc cca 100 cad pe pilote, cca 100 pe vreo 2 tigai si o cratita banala, cat o mai fi pe tacamuri, asternuturi, prosoape.. iau o cuisiniera second. Fug acum ca tipa copilu', vrea nani... M-am intins cat o zi de post...Scuze [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arturicii pai la raionul de bebe, la mancarea de bebe. Sau trebuie un lapte praf special? Nu prea ma pricep. Eu faceam paine cu laptele praf al lui Patrick. Ankalaura e bine ca aveti prieteni aici, si puteti sa va bazati pe ei. E greu cateodata, gusturile nu sunt aceleasi, insa cateodata puteti fi pe aceeasi lungime de unda si totul e perfect. Si noi am cautat locuinta pentru prietenii nostri, ne-a fost tare frica sa nu fie dezamagiti, insa am avut norocul sa le placa la nebunie, de 4 ani stau tot acolo. Cum ziceau si fetele, daca va luati si masina, sau daca locuinta e aproape de mijloacele de transport in comun, nu e nici un bai ca e in Laval. Din ce descrii pare fain. Monicuta bine ca sunteti bine, tu si copii! Uite eu nu am deloc curaj sa-mi iau permisul, ma ia cu tremurici numai cand ma gandesc, am avut ceva experiente negative pe la 18 ani si de atunci m-a apucat fobia de masini. Insa nu mai vreau sa stau inca un concediu de maternitate inchisa in casa, asa ca inainte de bb2 vreau neaparat permis. Acum aman momentul pentru la primavara, pana atunci imi fac curaj [:D]
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ankalaura am citit bine 50 cm de zapada in Bucuresti si -8 grade??? pai aici e f cald[:D]anunta 0 grade pe weekend (-10 noaptea) si strazile sunt uscate. (ma rog zapada sta frumusel pe spatiile verzi) In orice caz, eu una nu ma vait deloc, iarna asta mi s-a parut pina acum super. Cu locuinta, mai e ceva...nu uita ca semnezi contractul pe un an, dar inteleg ca va vin banii din Ro in primele 4 luni doar? In afara de amicii din Outremont in laval cunosti pe cineva?? Eu am tinut 5 familii la mine si intotdeauna le-am gasit ff aproape de noi. Nici nu-ti imaginezi cita nevoie ai de informatii la inceput. vidat, pai zii asa...am si eu ap de vidat ptr carne/mezeluri. nasuc, am fost si eu in Puerto Vallarta la Riu Jalisco, asa e cum zice Mihaela, plaja cam urita si nici apa asa turcoaz.(dar aia a fost prima noastra vacanta si mi-a placut oricum) ce fel de asigurare te obliga sa iei? Nu ai asigurare de voiaj de la servici? Eu nu am mai luat nici o asigurare si nici nu am avut nevoie. Monicutza, bine ca sunteti ok, fiarele se repara. Ah, ankalaura sa stii ca aici sunt f multe blocuri de 4 etaje si la usa de la balcon (ca si la toate geamurile) exista o plasa (prinsa in rama) care se poate si bloca.Dar poti cere in mod special apart la parter sau etajul 1... Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui arturicii
Imi spuneti va rog pe ce raft/cu ce denumire gasesc laptele praf? Ca vreau sa fac o ciocolata de casa si m-am uitat aiurea pe raft la provigo si nu am gasit-o..... multam Ioana, [comoara]Philip 6ani, [cavaler]Yann 6ani, [8**]Sabina 25+
merge si ala de bebe la ciocolata, eu am facut si cu din ala[:)] din celalalt 'normal' gasesti un singur fel in alimentara, cauta pe langa faina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monicutza, bine ca sunteti bine! te inteleg atat de bine, Victor abia a scapat, masina in reparatii, am scos-o frumoasa curata si un morman de bani.Am rasuflat usurati ca era numai de cosmetica, adica tablaria, nimic matzaraie afectat! ankalaura, sfatul meu e asta: ce n-ai purtat de 2 ani, nu pune in traista. Eu carti mi-am adus, si imi prin tare bine, ca mai deschid o pagina in romaneste, mi se face dor. Cat despre engleza, bibliotecile sunt f bine dotate aici! Olga, primeste urarile mele de La multi ani intarziate! iar pustiul tau e fenomenal[pup] Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicutza[flo][flo] Eu ca Stan patitul stiu ce simti si in plus ce simt si copii tai, ca la varsta lor am avut un accident de masina destul de grav[bang] Suuces la admitere la facultate. Eu sunt franta, Marc doarme cumplit de prost, eu ma trezesc mai obosita de cat m-am culcat. Apoi plec la servici, vin inapoi , sotul pleaca imediat, asa ca raman singura cu Marc...... Care azi a refuzat sa maance complet. E normal ca un copil dupa 4 zile de la operatie sa nu manace nimic[bang]
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...