Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (169)


Recommended Posts

anca, un sfat prietenesc, nu-ti mai expune situatia financiara pe net in nici o forma. Nu stii cind se poate intoarce impotriva ta, ca se vor gasi ceva binevoitori .... nu neaparat din cele care scriu dar mai stii cine citeste? Bineinteles ca ii iei haine si sotului[:D], de costum are nevoie si la interviuri. Eu sint din genul furnica care a carat totul, si inca mai am linguri de lemn, tocator de vinete[:D], masina de tocat pt nuca si altele din astea. Ce le folosesc din an in Paste sau mai bine zis o data pe an cind vine mama e alta poveste. Pina si definitia de oala "buna" e discutabila ca eu nu zic ca iei una buna la 20CAD decit daca prinzi reduceri foarte mari. Oalele bune se iau in set si se asteapta reducerile si iei cam cu 200CAD un set care initial era 600CAD. Ideea de baza e simpla, adu tot ce crezi ca nu te costa transportul prea mult fata de cit ai da aici si pe care nu trebuie sa-l cumperi. Eu mi-am adus o groaza de haine pe care nu le-am mai purtat dar cum oricum nu te repezi la refacut toalete cind ajungi caci ai alte prioritati, zic eu ca ajuta. Este important sa te simti bine in noua casa caci este foarte important sa te simti cit mai repede "acasa" pe cit posibil. Noi am fii ultimele care sa te intrebam de ce vrei sa pleci, who cares?, ai tu motivele tale si asta e important si nu trebuie sa dai socoteala la nimeni. Cum fiecare dintre noi a avut mai mult sau mai putin alte motive, mie imi displace profund aceasta intrebare. Ca assistant ai nevoie sa stapinesti foarte bine limba, vorbit si scris. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pana ajung eu sa raspund la subiect.. nu prea mai raman sfaturi de dat! Istoria de credit e foarte importanta. Eu as zice sa aplicati pentru un secured credit card chiar cand o sa va faceti conturi bancare. Adica banii de pe credit card vor fi de fapt ai vostri, iar in 2 sau 3 ani vi se vor returna cu dobanda. Nu trebuie sa fie multi, $500 sunt de ajuns, poate chiar si mai putin. Si de preferat sa aveti doua credit card-uri, pentru fiecare dintre voi. Dupa cum ziceau si fetele, daca platiti balanta integral nu vi se aplica dobanda. La noi primul credit card a fost la Canadian Tire (Mastercard), sotul a aplicat in a 2 luna de Canada si a primit $300. O sa va creasca apoi limita de bani mai mult decat va doriti! Noi avem si prieteni romani, si canadieni, italieni, si alte natii. Important e sa iesiti in lume, la orice curs, workshop si o sa va faceti o multime de cunostinte. Parerea mea e ca si comunitatea romaneasca aici e chiar ok, o dovada buna e forumul acesta, nu? [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zavalita, de la serviciile canadiene nu te astepta la minuni:)), eu am o parere, mai bine n-o mai spun; imi amintesc ce mi-a spus cineva la venire (un amic care iubeste altfel tara asta cu adevarat): <deschide ochii permanent si verifica tot pentru ca altfel zilnic un idiot iti trage presul de sub picioare>; partea buna e ca fac greseli din...limitare si nu sunt rau intentionati; Anka, citeva chestii importante din Romania [:D]: batatorul de vinete si ciocanul de snitele; amicii mei si-au adus ceaun, eu imi aduc intotdeauna mine de creion de calitate-rotring pentru copil; edit sa mai spun ca daca aveti probleme gen: stomatologie, ochelari, stiu-eu faceti-le in Romania cit aveti timp, aici trebuie sa ai job ca sa ai asigurare care oricum suporta cam 50%, si pachetele difera mult de la un job la altul; sunt importante de adus carnetele de sanatate ale copiilor, cu vaccinuri la zi, etc. dragobete a disparut aseara, aparuse doar titlul pe aici- de genul cine mai emigreaza ca mine sa pateasca, cred ca l-a fleosit Andrada:)), trag concluzie ca nu era prea nice ce scria pe acolo; bine ca s-a stins scandalul in fasha [:D]. sunt bucuroasa ca mi-am rezolvat cu linia de credit pentru renovari, am dat peste un italian istetz la RBC (ca pe baza tutelor de la Credit Union....); alta casa fara linie de credit atasata cu dobinda omeneasca nu mai iau never ever. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oo, aveti dreptate, sorry, eram in euforia zilei de azi. Am editat si am sters pasajul cu pricina. Glumeam cand spuneam sa ma intrebati de ce vrem sa emigram. De regula asta face toata lumea si m-am saturat sa tot raspund la intrebarea asta. Cu sedured credit cardul n-am prea inteles cum e. E card la care pui ceva si ei iti maresc plafonul prin credit? Sau nu pui nimic, doar il ceri si primesti acolo... 300-500 ? Si inteleg ca balanta asta este data la care se trage linie si trebuie platit? La noi exista asa ceva, si poti cumpara cu plata in rate (cu o dobanda imensa, cam 25% pe an) sau cu plata in perioada de gratie, fara dobanda, care e 45 de zile de la balanta asta, nu de la cumparatura. Deci daca nu stii data cu balanta, poti sa iti iei teapa si sa fie nevoie sa platesti peste 5 zile si nu peste 45 cum zic ei in reclama... Produse financiare sunt multe si aici, dar putine sunt fara dobanda. In plus, toata istoria asta nu iti foloseste la absolut nimic. Aici ti se face istorie numai daca ramai dator. Daca platesti, nu te lauda nimeni si nu devii mai eligibil candva, la vreo ipoteca sau altceva. Sa inteleg ca si masinile second se pot cumpara in rate??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka, pe scurt: ai un credit-card cu plafon de 1000, sa spunem; timp de o luna tot faci cumparaturi, doar tragi cardul respectiv si semnezi in limita celor 1.000$, magazinele respective trimit facturile la banca care ti-a emis CC; dupa 30 zile banca iti trimite factura cu toate cheltuielile facute cu CC ei si tu ai o suma minima (10$) de obicei de achitat la scadenta (iti mai da min. 15 zile), daca achiti toata suma (1.000 daca ai cheltuit max) inainte de scadenta facturii nu platesti nici o dobinda, daca nu platesti minimul solicitat si iti curge dobinda; dezavantajul e ca daca platesti partial dobinda se plica tot la soldul initial nu la balanta; exista in Canada/America doua agentii care tin istoria de credit: Equifax si Credit Union; cind soliciti imprumut mare (casa, masina scumpa) banca apeleaza la respectivele agentii care pun la duspozitia ei toata istoria ta: fiecare carte de credit, sold, sume neplatite la timp, facturi platite in retard (orice retard este raportat la aceste agentii de firma de recuperare sau direct de furnizorul tau); pentru fiecare factura neplatita la timp ti se scade un nr de puncte din scorul tau de credit; deci acolo trebuie sa fi avut tranzactii, ca sa ai cum aduna punctele respective, sa poti obtine crediutul de casa; sper sa fi inteles ceva http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca orice (aproape [:D]) se poate cumpara in rate. Important este sa ai o istorie de credit ca sa aiba cineva incredere sa iti vanda ceva in rate. Aceasta istorie de credit se face simplu (pentru inceput): facandu-ti o carte de credit. Aceasta se face in 3 feluri: 1. se angajeaza omul, are venit, merge la o banca (oricare) si face o aplicatie pt carte de credit 2. omul merge la scoala (este student) si la fel ca mai sus, face aplicatie la orice banca pt card de credit de student (mai limitat, suma acordata mai mica) 3. omul este proaspat venit, sau nu este nici una din cele de mai sus, sau este pe ajutor social, etc... si isi face un card de credit cu o suma depusa ca si garantie (adica te folosesti de banii bancii, care la randul ei se foloseste de garantia ta [:D]). Limita de credit o stabileste banca, apoi o creste dupa bunul plac (si voi daca aveti schimbari in venituri o puteti cere cresterea ei). In felul asta puteti ajunge la sume incredibile, ceea ce nu este intotdeauna un lucru bun (trebuie sa fii cu capul pe umeri si sa nu te intinzi mai mult decat te tine plapuma). Important este sa incepeti sa faceti istorie de credit. In timp se acumuleaza puncte (sau se scad, daca faceti "prostioare") si in timp veti putea lua rate la mobila/masina/electrocasnice/casa/etc. unele cu 0% dobanda (cu rate fixe pe un an, 18 luni...) sau cu dobanzi rezonabile. Cu cat scorul este mai scazut, cu atat creste dobanda (mai ales pt automobil si casa). Sfat important nu va faceti pentru inceput mai mult de una (hai maxim 2) carti de credit. Nu faceti nici multe aplicatii. Toate acestea se contorizeaza (negativ) la dosarul vostru, sunteti vazuti ca posibil in dificultati financiare. Legat de joburi (ziceati ceva de secretariat/receptionista/assistant manager...) intradevar, franceza si enfleza (scris si vorbit) sunt de baza, plus computer skills. Nu uitati ca multe candidate au ca limba materna franceza sau engleza si va trebui sa va ridicati la nivel destul de ridicat. Cel putin pt inceput este greu chiar si la nivel de intelegere (veti vedea ca franceza-quebecoasa necesita ceva timp pana sa o intelegeti cum trebuie). Anca poti sa imi dai adresa pe pm daca vrei, promit sa trec pe acolo (macar din curiozitate [:D]) si pentru viitor (doar vom fi vecine si trebuie sa ne cunoastem, nu?). Sa stii ca aici apartamentele nu sunt ca in Romania (majoritatea, ca mai sunt si kikinete). Eu am stat la bloc 4 ani, pana sa cumpar casa, si nu am simtit nevoia de mai mult spatiu (plateam 800 cad pe luna, 4 1/2 cu garaj inclus). In schimb imi doream curte cu iarba pt copii (pe care din pacate inca nu am apucat sa o folosim cum trebuie, deh... iarna Canadiana), dar care cred ca merita din plin efortul financiar. Fetele mele dragi (nu va enumar, ca toate imi sunteti dragi [pup]) va multumesc enorm pentru gandurile bune. Stiu ca aveti toate dreptate, doar ca m-a cam speriat evenimentul si acum conduc ca o baba (las loc de 10 masini in fata mea, si toata lumea imi intra in fata [:D]). Donia nu am avut incotro si am condus in continuare de atunci, in fiecare zi... dar este mai bine asa, ca mie imi place sa conduc mult, doar ca imi trebuia si mie ceva sa ma tempereze (vitezomana soselelor [bang]). Pup fetele, un weekend placut [pup]
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"] Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic [/url]
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati "Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anka, mai multe detalii despre secured credit card (adica "carte de credit asigurata"): Tu depui in cont sa zicem $500. Banca iti emite un credit card pe banii astia, iar tu il folosesti pentru orice cumparaturi vrei, in limita celor $500. Si asta ca sa-ti faci istoria de credit fara de care nu prea existi in Canada. Dar intrucat acesti $500 sunt banii tai de fapt, intr-un an-doi, banca ti-i da inapoi , cu dobanda, si pune in locul ei bani de la ea. Un credit card "normal" se face numai cu banii pe care ti-i da banca, nu banii tai, asta e diferenta. Dar in primele luni de Canada putine banci iti dau credit card cu banii lor, de aceea varianta secured credit card e cea mai buna la inceput. Adica banca nu risca nimic in cazul tau dar totusi tu ai sansa sa incepi sa lucrezi la istoria ta de credit. Cand ne-am luat casa, mortgage broker-ul nostru ne-a spus ca ar trebui sa avem cate doua credit card-uri / linii de credit de persoana, ca sa dea bine la credit history. Si bineinteles sa le platesti la timp... Sper ca am fost mai clara in explicatii :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna tuturor, citit,putin,pe diagonala,recunosc[alcool] Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.Tin cont de sfaturile vostre.Nu am plecat in vacanta,caut cu disperare insa este destul de scump.O saptamana nu ma duc in Sud pt ca mi separe tare putin.Daca nu am sanse la 2 saptamani mergem tot in Florida.Suntem atat de obositi incat o saptamana de vacanta mi s-ar parea un nimic.Acum asa-mi trebuie daca nu stiu sa-mi iau vacanta de 2 ori pe an!Eu imi iau una si buna[:D] Asa, dupa ce am tot umblat hai-hui toata sapt. pe net dupa vacanta mi-a venit ideea sa caut si spre Romania[:I].Acum inclin mai mult spre Ro. pt acolo daca vom merge vom sta o luna de zile.In weekend-ul asta ne vom decide.ori o luna in Ro.,ori 2 sapt. in Sud.[olala] cert este ca am inceput deja sa bifez zilele in calendar chiar daca nu stiu inca pe unde vom ajunge. daca tot vorbiti de bani,de credite,etc am si eu o intrebare: acele conturi libere de impozite se fac unul pe familie sau fiecare membru adult are dreptul la un astfel de cont? Si inca una: sa zicem ca am un cont de economii de 100 000[alcool] banii astia,contul asta il declar in fiecare an? cum este? Cel de "liber impozit" e clar ca nu-l declar daca e pana in 5 000$ dar celalalt cu mult mai multe provizii,ce fac cu el?[:D] daca l-as avea e clar ca as sti ce sa fac cu el[:-@] ankalaura,felicitari si sa aveti bafta multa si noroc! si eu ti-as spune sa nu-ti mai etalezi sufletul si banii pe aici ca nu se stie niciodata.O sa-ti povestim noi cum sta treaba atunci cand ne vom vedea la Mtl daca aterizezi pe aici. Eu te intreb: de ce pleci?[:I][alcool] Roxana,ce face copila? olga,la multi ani sanatosi si fericiti!cum sunteti?[flo] week-end frumos [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...