Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (169)


Recommended Posts

Fetelor din Montreal, sambata asta incepe sarbatoarea zapezii in Parc Jean Drapeau , uitati aici : http://www.parcjeandrapeau.com/106-La_fete_des_neiges_de_Montreal_2010-evenement.html Ati mai fost, v-a placut?
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ange, declari toate conturile sau mai bine zis veniturile. Iti trimite banca o fituica din aia care zice cit ai facut profit anul ala si cind iti faci taxele introduci datele. Te-am aburit dara lasa ca-ti explica DanaP[:D]. Fituica aia de la banca pe care ti-o trimite prin februarie e deja formatata ca si restul hirtiilor pt impozit, stii tu, casuta O, E, I s.a.m.d ca ma apuca groaza cind ma gindesc ca iar o sa chinui programul ala. Voi unde mergeti in Florida? Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ce optimism pe aici, cu noi venite care cauta informatii si animeaza subiectul[:D]Ma mai scoate din gaura neagra.... Fratele meu a avut card de credit cu banii blocati in cont, dar dupa un an de folosire tot nu avea istorie de credit, asa ca a trebuit sa garantez pentru el la apartament. Ce vroiam sa spun e ca istoria asta de credit se construieste in timp, nu o faci asa peste noapte. Si daca nu esti serios sau ai probleme ramane ca o piatra de gat....Asa ca trebuie avuta multa grija. Ati mai intrebat despre cum va invata despre cum merg treburile cu statul, cu autoritatile. Eu am intrat imediat la francizare , cum am venit. Dar cum eram la Quebec ville umblau cu arcanul dupa noi ca sa ne bage[:D]ca nu aveau clienti pentru cate clase erau. La montreal e lista lunga de asteptare. Si atunci m-au invatat lucruri interesante, ca de exemplu cum sa completezi un cec, cum sa folosesti ghiseul automat( pe vremea mea abia aparusera in Romania asa ceva si eu nu stiam sa folosesc). In rest , mai ne intrebi pe noi si iti raspundem. Si sa nu uit, chiar daca multi o sa-ti spuna ca e pierdere de vreme, sa participati unul dintre voi la sedintele pe care le organizeaza pentru voi ministerul. In ele puteti sa aflati multe lucruri. Mai ales daca nu are cine sa vi le explice. Vi se dau tot felul de hartii cu informatii..... Multa bafta la impachetat!!!!! De curiozitate, e coada mare la imigrare ? Ca am impresia ca s-au imputinat mult doritorii. Doloress , pentru baietelul tau incearca Karibou, e cam singura activitate pe care o poti face la varsta asta. http://www.letourdumondedekaribou.com/quoi.aspx A doua intrebare, am fost anul trecut, cand Marc avea 2 ani jumate. Dar a fost cam frig. Am mai fost cand era Marc in burtica..... E un trenulet, caini care trag sanii.... Uite [url="http://www.dropshots.com/mikiion2008#date/2009-02-01/13:19:31"]poze[/url] de anul trecut. Daca nu e foarte frig merita. Noi am lasat masina in Montreal, pe langa un metrou si asa l-am plimbat si cu metroul[:D] Maru, oricum eu nu pot numara pe degetele de la mana mancarurile pe care le mananca Marc...... Asa ca oricum primeste doar ce-i place[bang] Una din cauzele operatiei de amigdale e asta , ca nu manca decat lucruri moi.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sara buna! Mikiion ce mai face Marc? A inceput sa manance? Nelia, Roxana cum sunt piticii? Monicutza imi pare rau. Lucruri carate in Canada: Lista cu inutile: Hainele de gala din R, Pantofii cu toc (pretenii stiu de ce [:D]). Sincer nu as aduce de bucatarie, exceptie oala aia cu abur cu pereti dubli. Mi-am cumparat din Ro si doamne ce smart am fost. he best gris cu lapte, orez cu lapte, budinca. Stiti de care zic, aia de fiert laptele care fluiera. [:D] Regret ca nu mi-am adus mai multe carti si ca le-am lasat in plata domnului pe la neamuri si acum nu le mai gasesc. Oale, tigai, ciocane de snitele, funduri de lemn se gasesc frumoase si ieftine la Winners, Home sense, etc. Regret ca nu mi-am adus o cerga de-a bunicii, ca abia acum am primit un costum maramuresean ca eu nu am gandit atunci cand am venit. Aduceti tot ce va aduce aminte de Ro, radacinile voastre, lucrurile care le pretuiti in viata (presupun ca astea nu-s oalele [:D]) Ziua de azi, grea frate. Tony a luat-o razna in se unda in care a plecat sotul. Ne-am dat in gura cam toata ziua. Soso urla ca-i ies dintii de sus. Ma asteapta o noapte lunga. Punct pozitiv m-au vizitat doua amice dragi sufletului meu si desi nu am avut the best reunion am simtit ca am pe cineva langa mine. Nu au mancat placinta cu branza. Maine vecinii ratoni sunt fericiti. Care veniti in vizita ca nu ma lasa sufletul s-o arunc? Intentii imediate: sa-mi fac un Cuba libre [alcool] ca sa dau in cap insomniei si merg la Ghost wisperer si CSI. Cine a fost nebunul de a numit-o pe Jennifer Love Hewitt grasa ca-l mananc cu papuci cu tot. ( a fost scandalul cam acum un an si le-a zis tipa sa mearga sa se uite in oglinzi) Ce multe paranteze si puncte de suspensie am in brain azi! Va pup.[pup] Olga Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta. Albert Schweitzer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikion merci mult! Pare simpatica activitatea cu Karibou, o sa incercam. Pozele nu se vad... MUlta sanatate pustiului tau si refacere rapida! Olga si eu m-am postat la tv insa in seara asta a fost teledonul pentru Haiti. M-am uitat putin, insa mi s-a facut rau si am schimbat...[q][q][q] Eu ma uit de obicei la Medium, cine a zis ca Jennifer Love Hewitt e grasa, dar de Patricia Arquette ce putem zice? Mie de aia imi place Medium si actrita la nebunie, ca iese din tiparul de silfida, in sfarsit un personaj mai aproape de realitate, avand in vedere ca in film e mama de trei copii.
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, Sezatoare! Eheiei, unde e vremea aia cind imi era [:I] de lungimea mesajului!?![bang] Ati scris mult, nu am citit, am vazut undeva pe o pagina ca Doloress intreba despre activitati. La virsta asta nu poate sa faca decit inot, exista de la 4 luni cursuri, cu parinte cu tot... Sint interesante, dar trebuie sa urmaresti perioada de inscriere pentru ca se completeaza repede locurile. Apoi, dupa doi ani si jumatate, poate face gimnastica, tot cu parintele, iar de la 3 ani (se poate si mai devreme, depinde de club, dar eu consider ca 3 ani e numai bine pentru patinaj). Ar mai fi centre unde se intilnesc mamici cu copii, daca sta acasa... se fac multe lucruri interesante si se simt bine si copiii, dar si mamicile. Apoi, de pe la 3 ani si ceva pot incepe dans creativ sau prebalet, pre-hockey... iar dupa 4 sint centre unde se face desen, pictura, muzica (eveil muzical). Ai mei le-au facut pe toate la nivel de bebelus, Agata e in faza in care si-a ales ce-i place si cu acestea continua, Tudora inca e la 'ce decide mama si plateste tata'[:D], adica inot, patinaj si pre-balet (anul trecut a avut gimnastica, era bine si anul asta, dar nu mai avem timp si costa mult). Iar Lisandru e la capitolul inot, in toamna va incepe patinaj si gimnastica (l-am bagat pe gheata, n-a plins decit cind l-am scos fortat... ca s-a lungit pe burta si lingea gheata si mergea pe coate, ca soldatii din transee, printe patinele celorlalti... de mi se facuse inima mica de tot). Noi nu mergem in locuri de joaca inchise, dupa 4 ani s-au dus fetele la zile de nastere. E periculos pentru pitici (daca gasesti un loc numai pentru ei, atunci poate fi altfel), e praf, prea multa galagie si agitatie... Ana, multumesc![pup] Sint destul de sensibila la subiectul 'Tudora', asa ca mi-au picat bine de tot cuvintele tale.[flo] Poate si pentru ca ceilalti fac destule si unele chiar bine, asa ca primesc tot timpul cuvinte de lauda, dar Tudora face rar, putin, dar si cind face... e perfecta![:D] Cam atit, ca nu mai stiu ce ati scris, ca mult pentru timpul si oboseala mea.[:D] Dar e bine ca s-a animat atmosfera... si scriu fete noi.[pup]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astea da info ca lumea... M-am lamurit acum cu credit cardul. Deci ca termene si dobanda, e cam ca aici, doar ca aici te inregistreaza numai daca ai restante si faci "prostioare", iar daca faci lucruri bune si esti bun platnic, ura si la gara, nu iti serveste la nimic. Daca nu ai un job mai vechi de 6 luni (pt masina) sau 2 ani (pt casa), esti la fel de neeligibil ca un proaspat absolvent, chiar daca tu platesti taxe/impozite/facturi de 10 ani sa zicem, si mereu fara depasiri de scadenta... Coada la emigrare... Este foarte discutabila chestiunea. Criza asta i-a cam speriat pe toti. Cred ca sunt mai putine aplicatii acum. Totodata, procesul s-a simplificat. Nu se mai cere extras de cont la interviu (noi nici n-am dat interviu...), ci se face doar o declaratie pe proprie raspundere ca vei avea sumele solicitate. Probabil si-au dat si ei seama ca degeaba ai niste bani in cont in ziua interviului, ca ii poti foarte bine cheltui pana pleci... Termenele sunt mai scurte. Candva, tot procesul se pargurgea cam in 18 luni cu acte batute unul peste altul. Acum, daca nimeresti luna "buna", in 6 luni ai viza. Daca nu nimeresti luna "buna", cam 9 luni. Taxele sunt tot alea, iar asta ii opreste pe multi. Sunt sume destul de grasane inca de la inceput. Motivele insa difera. Candva se pleca pentru un trai mai bun dpdv financiar. Acum lucrurile s-au diversificat. Unii pleaca din cauza birocratiei, altii din cauza cainilor vagabonzi, altii din cauza sistemului scolar care este la pamant, ... si tot asa, motive care mai de care mai haioase.... Va multumesc tare tare mult pentru sfaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Francizare - intr-adevar, activitatile din fiecare modul sunt super-directionate, nu e vorba atat de invatarea limbii cat de introducerea intr-un mediu socio-cultural... De exemplu, la logement, se lucreaza pe ce zice legea, afli cum poti plati o chirie, ce termene sunt, ce drepturi ai ca si chirias, cum te protejeaza reglementarile, ce obligatii ai, la fel si pentru proprietar, cine e responsabil de reparatii, daca ai voie sa bati un cui, etc... La fel sunt module despre educatie, despre loisirs,... Parerea mea e ca merita cu varf si indesat, si recomandabil e sa te apuci inainte de plecare... E gratuit si cand ajungi te poti apuca de altceva, nu de invatat lucrurile astea... Gramatica si cunoasterea limbii - din cate am vazut, putini cunosc temeinic gramatica, ortografia... Acelasi lucru se intampla si in Franta. Pentru un emigrant insa devine super delicat, cel putin francezii sar de trei metri in sus daca ii corectezi la vreo terminatie verbala. Si gata, ti s-a zis cu ei, te-au bannat definitiv, ca ai avut marele tupeu sa ii inveti pe ei cum se scrie in limba lor... [alcool] Deci Zavalita, mare atentie la ce iti doresti... Poate canadienii sunt altfel, ne pot zice fetele...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...