Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (169)


Recommended Posts

Ange, Am vazut ca a raspuns si mimitete, banca unde ai contul de economii iti trimite releveul de impozit si tu treci in declaratie veniturile inclusiv dobanda. Contul de 5000 liber de impozit e pe persoana. Apropos de declaratii, voi ce mai treceti la cheltuieli la impozit ca sa traga in jos? Stiu ca de ex. activitatile copiilor au un procent de deducere, in anumite conditii, dar de ex. un bilet de avion ai putea sa-l incluzi? Scaun de masina, am cumparat de aici, nu e unul de f. buna calitate (nu are mai multe pozitii de inclinat) dar macar e securitar. Cine vrea am de dat un scaun, nu cel vechi, am unul de la 18 kg in sus, cel care se foloseste cu centura de la masina, nu are centura lui. Cel pe care l-am cumparat o sa fie bun si de la 18 kg in sus, booster. Pt fetele cele noi, eu as aduce cat mai putine, zic acuma dupa 4 ani, insa cand am venit si eu am adus de toate, ce am avut, ce foloseam si mi-erau utile acolo m-am gandit ca mi-ar fi si aici utile. Acuma de pe cealalta parte a baricadei, mai spuneti-ne si noua ce mai e bun in Romania, au fost si motive care v-au indemnat sa ramaneti cand ati luat hotararea? Carmencita, bebe Cristian 2 ani si 18 luni ai Alex 13 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nelia merci mult de raspuns! MI-am notat tot! El merge la gradinita, insa ma gandeam asa ca activitate de week-end mai ales pe frigul asta cand nu prea iesim. E tare energic, se plictiseste in casa si chiar de-am iesi nu e nimeni in parc. El e un copil super-sociabil, cel mai mult ii plac copii, asa ca si in parc se plictisteste daca nu e nimeni. Eu ma joc cu el cat pot, insa cred ca-i place mai mult printre copii. A trecut virusul? Ankalaura, Zavalita pentru punere in tema si familiarizat cu quebecoasa ascultati pe internet Radio Canada. Pe mine m-a ajutat mult la franceza, si sa ma integrez, nu ma mai uitam ca rata in beci cand colegii mei discutau de showbizul canadiano-quebecos, de politica, de diverse probleme locale. Ba chiar ajunsesem sa-i pun eu in tema cu ultimele noutati. Uitati aici un link : http://www.radio-canada.ca/audio-video/#urlMedia=http://www.radio-canada.ca/util/endirect/premiere.asx&pos=0 Carmencita ce se mai poate deduce la impozite : toate cheltuielile medicale. Tot ce ramane dupa ce a platit asigurarea privata. La mine se strange o suma cat de cat acolo. Alta chestie : toate donatiile. Daca ai trimis bani in Romania si ai pastrat chitantele le poti trimite, ti se da un procent inapoi, pana la o limita de 5000 sau cam asa ceva, pe an. Nu stiu toae detaliile.
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta tema, asta cu impozitele Daca primesti insa o suma mai mare cadou, sau imprumut, cum se procedeaza? dar in cazul unei mosteniri? Aici se impoziteaza o mostenire. Daca platesti impozit in tara de origine, mai platesti si in Canada? Dar la vanzarea unei proprietati? Din nou, si aici se plateste impozit. Daca ulterior iti transferi banii in Canada, mai platesti o data? Asigurare medicala privata exista? Carmencita - ca toata lumea, cand iei o astfel de decizie, te gandesti la ce lasi in urma. Majoritatea se gandesc la parinti. Altii se gandesc ca e o nebunie sa pleci spre NIMIC atunci cand aici ai de bine de rau un apartament. Altii cred ca e o nebunie sa pleci cand ai copii, indiferent cum iti este aici... In cazul nostru a fost destul de simplu. Parintii nu sunt prea aproape. Sigur, e o diferenta intre 300 de km si 33000 de km dar drept sa spun, pana la soacra-mea fac 6 ore cu masina asa ca mergem doar o data pe an, cate 3-4 zile. Se pare ca in orasele mai mici mai merge treaba... Sunt familii care au bunicii aproape, lumea e mai potolita, aerul mai curat, deci sunt cazuri care, in loc sa decida sa emigreze, decid sa se mute intr-un oras mai mic. In orasele mari, este insa foarte greu. Foarte greu daca nu ai aproape macar un frate, o bunica, un vecin amabil, ceva... In cazul meu personal, ar fi trebuit sa renunt pentru cel putin 5-6 ani la serviciu. As fi facut-o cu draga inima daca am fi putut trai dintr-un salariu. Nu putem. Fricile mele sunt legate de copii. Desi scoala este in fata blocului, pana la intrare sunt vreo 3 haite de caini. Nu imi las copilul singur pe strada, de fapt nu-l las nici macar doi pasi in spatele meu. Presupunand ca nu ar fi haitele de caini, la ora 11 jumate scoala iti pune copilul la usa. Eu lucrez pana la ora 8 seara. Ce fac cu copilul? Dar cu cel mic? Pana la 3 ani nu mi-l primeste nimeni la gradinita. Pana la 3 ani, eu ar trebui sa lucrez. Da, exista afterschool. De stat, costa cam 120 CAD pe luna, dar la ora 3 tot iti pune copilul la usa si tu tot la serviciu esti. Privat, costa cam 400-450 CAD pe luna si iti tine copilul pana la ora 6. Sau bona. Care si aia costa cam 4-500 CAD pe luna daca ai un singur copil. Multi isi lasa copilul singur in casa, de la 5-6 ani. Mi se pare crunt. Baietelul nasilor era singur in casa la cutremurul de acum cateva luni, cel de la 12 noapte. Are 8 ani. Pui toate astea in balanta, si vezi ce alegi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ankalaura, in timp ce citeam mesajul tau, mi-am dat seama de ce imi place mie in Canada si nu ma intorc in Romania, desi o iubesc din tot sufletul si, teoretic[:)], m-a intoarce miine! Pentru ca aici ti se ofera o panoplie de solutii la problemele tale ca persoana singura sau ca familist si ti se da si dreptul de a alege, ba, in plus, chiar iti sint respectate aceste drepturi si alegerile facute. Poate cind traiesti aici de cind te stii, ti se pare putin lucru, dar mie mi se pare extraordinar ce au reusit sa faca canadienii, si chiar si quebecosii nostri![flo] Zilele astea am aflat multe, multe lucruri despre situatia refugiatilor, cind exista si copii, situatia este dramatica de-a dreptul cu acesti oameni... dar pentru Canada [asia]! E extraordinara si la acest capitol! Am asa tot timpul senzatia ca traiesc sub un glob de sticla de nu stiam de toate aceste probleme... si trebuie sa recunosc, sa recunoastem, ca noi sintem pur si simplu niste persoane lipsite de griji pina in prezent spre deosebire de alti oameni de pe aceasta planeta.[q] Daca in Canada ai toate aceste lucruri, dreptul de a alege si posibilitati nenumarate sa o faci in functie de cine esti si ce iti doresti, in Romania, din pacate, nu ai incotro![q] Ai si acolo drepturi, mai ales cel de a lua ce ti se ofera fara sa ai prea multe sanse sa schimbi ceva[bang]... sau sa pleci! Am plecat! Si vad ca nu s-au schimbat lucrurile prea mult, inca o data: din pacate.[q] Da, in unele orase mici se traieste mai bine, dar nu in toate, depinde de oras, de zona, de ce ti se ofera in materie de munca si, foarte mult, de familia ta. Le doresc multa, multa bafta noilor fete care s-au hotarit sa plece in lume pentru o viata mai buna![flo] Banuiesc ca v-au spus fetele tot despre ce sa luati si ce sa nu luati... si eu am adus multe lucruri inutile si am lasat cartile! Dar acum mi-as lua doar ce pot sa car cu avionul si probabil ca as mai trimite citeva pachete cu lucruri necesare inceputului... Restul as face pachete mari pe care le-as lasa la cineva de incredere, puse in ordinea prioritatilor (adica ustensile de bucatarie, lenjerii de pat, haine groase, haine elegante, incaltaminte etc.) si pe masura ce as avea nevoie de ceva, as mai ruga sa-mi mai trimita cite un pachet sau doua. Iar daca nu ar fi cazul inseamna ca pot trai si fara ele... Dar mi-as lua de toate pentru un inceput in casa noua. Imaginati-va ca va mutati miine nu in alta tara, ci in alt oras si in alta casa goala, in care nu cunoasteti pe nimeni. Si puneti in valize exact ce considerati ca aveti neaparata nevoie din tot ce ati adunat in casa prezenta pentru tot felul de nevoi, inclusiv cele de confort sufletesc si spiritual. Si cu alea plecati![flo] Dictionarele sint bune, sa fie cite unul roman-francez si invers sau englez... la inceput le veti folosi un pic. Dar cind am inceput sa studiez am renuntat la ele pentru ca am inceput sa folosesc la greu dictionarele din limba respectiva, te ajuta mult mai mult decit raportindu-va mereu la limba romana. In plus, nu uitati ca daca aveti un calculator si acces la internet, exista acum tot felul de dictionare online, unele foarte bune. In privinta hainelor elegante si a pantofilor cu toc, eu nu mi-as lua decit cel mult una sau doua costumatii complete, in cazul in care ajung imediat la vreun interviu. In schimb, nu as renunta la nimic practic... veti avea mai multa nevoie la inceput. Iar daca gasiti repede un servici si aveti nevoie de o tinuta, in citeva saptamini v-ati rezolvat, va trimite pachetul de acasa daca sint de calitate si va plac mai mult decit ce gasiti aici. Din tot ce am luat eu cu mine cind am plecat din Vaslui in Bucuresti (acum 20 de ani!) si apoi din Bucuresti in Montreal si care a fost cu mine pe toti muntii... este ceaunul de la mama![:I] Nu stiu ce m-as fi facut fara el! In el prajesc baconul, in el fac compozitia de sarmale, in el fac mamaliga... Chiar le zic prietenilor cind se discuta despre ce ti-a data mama... mie mi-a dat un ceaun, dar ce ceaun![:D] Va dau voie sa rideti acum![:)]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Nelia, m-ai facut sa zimbesc cu ceaunul tau![pup] Pai zestre nu gluma! Noi am sarbatorit saptamina asta 16 ani de Canada! Le urez fetelor ce vor veni mult noroc in noua lor viata![flo] Si eu iubesc Romania si pastrez in inima numai lucrurile bune, dar nu m-as mai intoarce pentru nimic in lume sa traiesc acolo! Sarbatoritelor din ultimele zile le urez si eu La Multi Ani![pup] Scuzati intirzierea Merg sa-mi recuperez copilul de la cursurile de dans si apoi ne echipam sa mergem la ski! Chantecler, pazea ca venim![:D] Va urez un week-end placut si repozant![:D] I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia [flo] Dupa cum se vede, nu am chef sa calc rufe, asa ca stau pe net [:D] Este o mamica pe forum, o persoana absolut grozava. Ei au decis sa plece din Bucuresti catre un oras mic, sunt foarte fericiti, au o curte mare, se ocupa de gradinarit, copiii au pe masa rosii organice si vinete din cultura proprie, etc. Sunt foarte multumiti. Daca au chef sa vada un teatru de papusi, se suie in masina si vin la Bucuresti. Copiii fac sport, totul e in regula. Am citit toate astea pe blogul ei si in postarile din timp. In orasele mici insa, nu prea ai asistenta medicala, pediatrii nu prea sunt, ce faci daca ai o urgenta? Populatia este imbatranita, profesorii sunt necalificati sau foarte in varsta, scolile coscovite. E un cerc vicios...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare prietenele mele dragi ! Nu am reusit sa citesc decat ultimele pagini din acest capitol, va lasasem la mare si la soare si v-am regasit la emigrare. Ambele sunt frumoase ca subiecte, pentru primul inca nu e cazul la mine iar pentru al doilea desi pare tarziu, inca mai invat cate ceva. Dar ati scris asa de frumos ca ar merita niste link-uri pe prima pagina [flo] Eu nu mai reusesc sa intru sa scriu, poate sa citesc cate un pic seara sau in weekend, dupa ce termin cu cursurile de vineri si sambata, ca pana atunci sunt intr-o continua vanatoare de timp ca sa-mi fac lecturile pentru cursuri. Am cate o caramida de carte la fiecare, terminoligie si fraze alambicate, ca atunci cand gasesc timp de citit mi se preling ochii pe pagini. Dar sunt fericita ca pentru prima data in viata mea de student (in Ro si aici) reusesc sa citesc ce trebuie inainte de curs, sa fac probleme dupa fiecare curs, nu sa aglomerez totul inainte de examen. Sper sa ma tina ca tare bine e cand intelegi si participi activ la curs. Copiii sunt bine, slava Domnului, sper sa-i tina asa, Sonia se intelege bine cu baby sitter-ii creste si e tot un zambet, frati-su ne uimeste cu replicile si constatarile pe care le face dar ne mai si loveste cu o criza din aia de terrible twos ca sa nu ne laudam ca totul e perfect. Apropo de emigrare am avut ieri o ciocnire cu un nou emigrant, veniti asta vara, fetita este in aceeasi grupa cu Victor la gradi si am aflat cu stupoare ca are loc subventionat la 7 dolari pe cand eu platesc 18 [bang] de iarna trecuta. Remarca (voalata) a taticului a fost ca doar fraierii platesc... Aviz amatorilor ! Sper sa va mai citesc pana weekendul viitor, si daca e rost de vreo intalnire, scrieti pe prima pagina ca sa nu o ratez. Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani tuturor sarbatoritilor!!! Imi cer scuze de intarziere dar nu am apucat. Eu sunt depasita de evenimente, alerg de colo colo, caci mi s-a propus sa intru si intr-un tratament pt intarirea oaselor si am alergat de colo colo sa termin cu hartiile si analizele necesare si inca nu am terminat[bang] Ca sa fie tacamul complet ma trezesc si cu tel de la scoala (chiar cand sa respir si eu pt juma de ora si sa iau o umbucatura pe ziua aia) sa viu sa il iau pe cel mare ca si-a bagat o piatra in ureche si nu poate sa o scoata[bang] uite asa in loc sa ajungem la pian in ziua aia am mers la urgente, caci nu putea sa o scoata orisicine[bang] Partea buna e ca e bine, partea proasta e ca ma gandesc ce ma astepata de acum incolo[:D]Ca idei in sens negativ vaz ca are cu duiumul[:D] Ast mic e bine si vesel voios. Inca nu am rezolvat cu actele dar nici nu am cum sa merg la sv ca at ar fi contradictie cu faptul ca am zis ca nu pot. Asa ca sper sa se rezolve ca altfel tb sa iau fara plata si sa zbor cat mai rpd la treaba[q] De simtit ma simt ok in mare, obosita, si nu stiu cat de la ce fac sau de la alergat. Si sa nu uit, anka nu lua expreso ala ca nu se potrivesc prizele si tensiunea la ele. Si eu am adus multe si nu le-am folosit. Eu zic ca cearceafuri prea multe nu se merita, desi nu sunt chiar ieftine. Pt inceput e ok sa ai cateva si din tara. Eu le cususem niste elastic si il bagam pe sub saltea de tot. Ange eu ti-as recomanda si Mayan riviera ca ai putea face niste excursii superbe la parcurile din jur si ar fi f interesant pt copii. Miki sanatate multa lui Marc.[pup] mqqm ce colac vorbiti voi dincolo? Am dat si eu ceva jos, da nu apuc sa ma laud dincolo ca parca vaz ca se pun ianpoi dupa ce termin de alergat pe campuri. Apoi de parca aveam timp berechet m-am dus la acupunctura si tare bine e. Parca m-au mai lasat transpiratiile alea nebune[:D]Si ma intreb dac anu slabesc si de la acup ca numai in vizite in spatii mici stau[:D] Mai si mie imi pare rau ca a disparut subectul ca eram curioasa ce a patit[:D] Va dorim toate cele bune si mai apar si eu cu intarziere cand oi mai putea[:D] numai bine tuturor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simi, zimbesti tu... dar Octav nu zimbeste cind ii spun ca vezi, acum imi iau ceanul si plec![:D] E drept ca si el ma mai invita citeodata sa mi-l iau... mai ales cind sint in perioada aia din luna...[:D] Noi am terminat cu dansurile astazi, dar am zis ca simbata dupa-amiaza va fi pentru somn... altfel o luam prin balarii de oboseala. Asa ca, la mine dorm toti, dar eu mi-am luat ceva de mincare si am mai citit din ce ati scris in urma... Ce fel de dans face fetita ta? Si la noi era in plan schiul, dar e scump pentru punga noastra, speram ca la anul ne vedem pe toti pe pirtie. Ankalaura, blogul se numeste cumva Viata la tara?[:)] Dar si daca nu se numeste asa, cred ca stiu persoana respectiva, am citit si eu din aventurile lor.E intr-un fel si dorinta noastra ascunsa, aici sau si aici si acolo...[:D] Diana, de acord cu tine![:)] Viata este mult mai frumoasa cind esti la zi cu cursurile si lecturile... si eu sint acum la fel, de m-ar tine.[:D] Ca pe mine ma lasa repede entuziasmul... In toamna a fost si la mine prima data cind m-am tinut de aceasta chestie si sa stii ca s-a vazut la note si la ceea ce am acumulat (am avut patru si am terminat cu A-, dar e drept ca a fost si prima data de cind sint studenta cind nu am avut nici copil burta, si nici macar dimineata acasa. In plus, am impartit in mod egal tot ce este legat de ei si de casa cu Octav, care nu a mai stat zi lumina la munca. Dar cert este ca a fost singura sesiune la care m-am simtit in regula si implicata in cursuri, muuult mai mult ca pina acum. Si abia acum a inceput cu adevarat sa-mi placa sa fiu studenta![:D] Daiopri, of, ce patanie! Dar sa stii, ca sa te consolez, Octav si-a bagat de toate peste tot, inclusiv o boaba de fasole in nas si au descoperit-o cind incoltea deja[:D]... si uite-l, ca e in regula... ma rog, in mare.[:D] Sanatate multa, sper sa reusesti cu hirtiile... nu-ti trebuie tie mers la servici acum, ti-ar prinde bine inca vreo citeva luni de odihna si recuperare. Suna interesant chestia aia cu intarirea oaselor, iti voi cere detalii cind te mai sun, ca n-am mai apucat... ca si eu am nevoie, sint sigura.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scris azi dimineata un mesaj, l-am salvat in draft ....si acum nu gasesc draft-ul[bang] Marc tot slabit si nu manaca mai nimic. L-am plimbat intr-un magazin si am crezut ca-mi adoarme in brate.....el care nici la 6 luni nu adormea in magazine..... Cu imigrarea, eu , in zapaceala mea amplificata de oboseala, am inceput sa va incurc..... Oricum cea care poate sa trmita pachete si daca e acceptabil la pret, luati cam tot ce va trebuie intr-o casa. Ca oricum , ce luati de aici costa bani. Haine mai elegante, pai depinde ce intelegeti prin elegante.....oricum minimum 2-3 chestii, pt. anotimpuri diferite, pentru interviu. Adica costum de vara, costum de iarna....., camasi mai elegante. Si pentru sot, hainele bune, de tip clasic, pentru barbati, mie mi se par mai scumpe si mai greu de gasit decat in Romania. Calitatea lor e mai buna in Romania, asa ca daca le aveti relativ noi si moderne luati-le. Logic daca sunteti casatoriti de cativa ani, nu va luati costumul de ginere de la nunta[:D] Eu i-am cerut mamei sa-i ia sotului o camasa Brainconf, ca el tanjeste dupa ele. Eu de exemplu, avand viata de studenta si apoi sarcina n-am purtat primii ani mai nimic de genul asta. Dar prietena mea care a inceput sa lucreze in birou in primul an de Canada, a zis ca a facut bine ca si-a luat hainele ei cu care se ducea la servici( unde trebuia sa fie prezentabila) De fapt asta e si cuvantul potrivit, nu elegant, ca nu e locul[8D], ci prezentabil[:D]. Dar cand m-am apucat , in sfarsit , sa lucrez, mediu administrativ de birou, am umblat repede sa caut camasile sau bluzele mai elegante, pantalonii de stofa. Problema e ca nu-mi mai veneau.....ca asa e dupa o sarcina. Ca o gluma, eu in primele 4 luni de Canada n-am iesit din pantalonii de ski[:D] Pentru ca eram la Quebec ville, imi era mereu frig[bang] Acum am devenit mai rezistenta[alcool] Cheltuiala inutila[bang], sa dau vreo 60-70 cad, in Romania, pe o oala minune, sa o car in cele 4 valize ale noastre, apoi sa vad ca aici e mai ieftina, mai ales daca prinzi reduceri. Partea buna e ca ea e singura oala care mai tine dupa 6 ani de Canada, cele cumparate aici, la inceput, s-au dus rand pe rand. Nelia, am o nelamurire cu ceaunul, cum il pui pe masina de gatit( ca aragaz nu e)? Ca nu e rotund? Cel al bunicii asa era, ma gandeam sa aducem unul si am avut revelatia ca p sticla noastra nu are cum sa stea fara sa se rastoarne. Daiopri[flo] Diana, asta e suntem in clubul fraierilor. Dar e cumva pe ajutor social? Ca stiam ca ei au prioritate la locurile la 7 cad. banuiesc ca s-a si laudat cum s-a «aranjat» el cu locul respectiv. Poate a primit gradinita niste locuri subventionate si le-a dat la cine «merita»? Impozite: deduceri eu stiam ca sunt doar activitatile sportive, nu orice activitate. Poti deduce si abonamentul de autobuz, daca ai. Si medicamentele care nu sunt pe asigurare medicala, dentistul, suma platita la asigurarea privata.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...