Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste>20ani,Felicitari Matzaila!!!


Recommended Posts

Matzaila, valoarea este OK! Nu avea cum sa vada ceva la 4 saptamani! Prima ecografie se face cel mai devreme la 5 saptamani si 3-4 zile...dar in mod normal la 6 saptamani! Nu te supara pe mine, dar mai bine schimbi doctorul! Ai putea sa faci la 48 ore iar BetaHCG ca sa vezi cum creste, daca e f mica cresterea e posibil sa fie o sarcina cu probleme. Inca o data: doctorul s-a hazardat in a spune ca posibil sa fie extrauterina... Capul sus! Nu ai de ce sa iti faci griji acum! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Matzaila, ai zis ca dupa primul control a zis ca poate fi extrauterina...ce control ti-a facut? Ce fel de ecografie? Confirmarea ecografica a sarcinii se face doar prin ecografie transvaginala. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monique77, nu iti face anestezie? Ai putea lua dupa Aulin (antiinflamator) si cam atat...e foarte bun, eu am luat pentru extractie dentara si intr-un sfert de ora nu ma mai durea. Tinand cont de zona de unde provine durerea, ar fi f bun si un supozitor antiinflamator (Indometacin, Diclofenac)...cel mai bine e sa intrebi medicul ce iti recomanda si asa te lamuresati si daca ai voie sa iei. Nu stiu dcaa inainte poti lua ceva. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valorile de referinta sunt 206 -225 000 pentru saptamanile 1-10 sarcina. Ea s-a bazat pe faptul ca valoarea de saptamana trecuta a fost 1,2 si ca nu are cum sa greseasca maretul lor laborator si ca nu aveam cum sa am 1,2 saptamana trecuta, ca trebuia sa fie usor crescut. La ecografie mi-a zis asa: endometru ecogen grosime 10.8 mm dar ca nu vede nimic acolo. Si a mai scris la ovar stang : o formatiune rotunda,anecogena cu pereti relativ subtiri avand diametru de 10,7 mm. Asta a zis ea ca ar fi suspect ca nu vede nimic acolo dar vede pe ovar. Si coreland asta cu hcg-ul de saptamana trecuta i-a casunat pe extrauterina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matzaila, eu zic ca e de bine! la medlife ai facut analizele? asa sunt si valorile mele de referinta! Era prea mica sarcina! si probabil ce a vazut doctora este corpul galben- la ovarul care a ovulat!bebele e pe drum catre uter. o sa vezi ca o sa fie bine! si eu cand am fost la ecografie la 4 saptamani am fost dezamagita si dr mi-a scris pe foaie: posibil sac gestational - nevizualizabil clar, dar la o saptamana am fost din nou la o eco si s-a vazut sacutul si era intrauterin! Sfatul meu: fa-ti beta hcg vineri, ar trebui sa fie in jur de 600 si apoi peste o saptamana sa-ti faci inca o eco pt linistea ta! va fi bine! prin toate astea am trecut si eu, numai ca dr meu nu mi-a spulberat visul asa! m-a lasat sa mai sper si bine a facut! va fi bine! capul sus! Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva! [gravired]6+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu este relevant, nu e o schema clara de crestere a HCG, in general se zice ca se dubleaza, dar e f relativ. Stii ca se zice ca se dubleaza la 2 zile, dar in prima zi creste mai putin, iar in a 2-a are loc un salt mai mare. A fost ecografie transvaginala? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matzaila, e foarte buna valoarea. acum am cautat in forum, ca nu mi-am mai amintit cat aveam eu. Deci, la fix 4s si o zi, deci ziua 30 dupa UM, mi-a iesit valoarea 136.88. Iti dai seama pe mine ce spaima! Dar ti-am spus, se pare ca am ovulat tarziu, din cate am calculat eu, si in functie de zilele de jap-jap, conceptia s-a produs undeva pe 3 aprilie, si nu pe 29 martie cum ar reiesi din calcul daca as fi ovulat exact la 14 zile. Si uite ca am ajuns la 11 saptamani bine sanatoasa si bb la fel (asa sper). [olala] diana [gravired]11+ si mami de [tren]IANIS STEFAN 14 mai 2007 [url]http://www.lumeadianei.blogspot.com[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/p/dev353pr___.png"]Buburuza[/url] [url="https://picasaweb.google.com/dianalaura.musat"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matzaila si eu zic ca e o valoare buna. pt linistea ta, repeta analiza peste 2 zile.Si schimba doctorul[pup]. Luci, Moni[pup], merci mult. Moni de aceea si fac laparo, imi e teama de o endometrioza din cauza durerilor de la CM, poate totusi nu e nimic.[:)] Ne dorim mult un [bb] . Doamne ajuta-ne sa-l avem curand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matzaila, am gasit un raspuns de pe site-ul dr.T care atinge un pic situatia ta, zice asa: "La data cand v-ati facut echo TV sarcina dvs avea 6 saptamani neimplinite (fara o zi) si este IMPOSIBIL de a vizualiza echografic embrionul care devine vizibil DUPA 6 saptamani. La varsta asta el apare ca o ingrosare a unuia dintre peretii sacului embrionar. Singura structura embrionara vizibila la aceasta varsta este vezicula vitelina (Yolk sac)." ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...