Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de ianuarie februarie 2007 (6)


Recommended Posts

ALINUK sper sa gasim timp sa ajungem la mare cat stai tu.noi teoretic am avea ceva planuri dupa 15 iulie...dar nici asa nu pot rezerva nimic ca inca nu stim data ...Suntem varza! NADIA,dar de ce te intorci in tara daca vii singura?si daca zici ca iti va fi mai greu?dupa august te duci inapoi sau vine el? [zana]Sofia(2ian2007) ,[bonjovi]Andres(22mai2008),[bebic]Miguel(16aug2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 109
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fetelor gata!!! a fost si serbarea de fine de an... am scris si pe blog http://meseriademama.blogspot.com/2011/06/inainte-de-prima-vacanta-serbarea-lui.html Ieri, intr-o dupaamiaza de inceput de vara, cu miros proaspat si imbatator de tei, voinicul Teo a incheiat primul an de gradi, prima lui serbare de final de an. Emotii mari... sa zicem obisnuite, caci de acum aveam experienta serbarilor ... dar nah, o data incepe prima vacanta de vara!!! Sunt foarte incantata de evolutia lui, ma bucura sa ii vad bucuria pe chip, increderea si normalitatea cu care trateaza diferite momente. Cred ca e lucrul pe care ma straduiesc cel mai tare sa-l insuflu copiilor. Mi se pare important ca o persoana sa se adapteze cu o atitudine fireasca la anumite lucruri, mi se pare important curajul de a te exprima si a te implica. Mi se pare importanta perspectiva pozitiva a experientelor si bucuria de a trai (chiar expansiv) momentele care fac deliciul vietii. Inainte de inceperea serbarii, misunau si topaiau pe holuri ca iepurashii, care mai de care mai dragalash si mai dornic sa-si stie mamica aproape (la varsta asta nu e de mirare - no offense taticilor - si ei cu emotii mari, desigur ). Care mai timizi, care mai nerabdatori, la un moment dat am fost nevoita sa inventez un 'praf magic de curaj si putere' si sa le pun in buzunarele ca sa ii tina toata ziua ..si poata multa vreme, atata cat vor avea ei micutzii nevoie. continuarea si imagini + filmuletze gasiti la linkul de sus Alinuk[copil] si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani) [url="http://www.meseriademama.blogspot.com/"]cronica unei sarbatori marca DC [/url] ............................................................................ Nimic nu-i intamplator! ............................................................................
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, ce frumos asterni emotiile in cuvinte, super, sa va bucurati de gradinar e foarte cooperant, cate poezii stie, bravo. Aelita, ne intoarcem acasa ca trebuie sa vina si tati, plus trebuie sa ne apucam sa impachetam, sa ne facem vizitele de ramas bun, sa se mai bucure Lidia un pic de prietenele ei ca ii este dor, mie o sa-mi fie greu dar o sa trecem peste. voiam sa va intreb daca mai exista vre-un copil incapatanat ca Lidia nici acum nu vrea sa numere pana la 10 daca va puteti imagina, imi spune : daca asa vreau eu. Pot sa o pedepsesc: sa ii iau toate jucariile, sa nu ii dau desene, sa nu ii dau creioanele sa coloreze, sa nu ii dau ciocolata ca nu ii pasa, pt ea e: si ce daca... Am epuizat toate solutiile cred ca trebuie sa merg la un psiholog sa ma indrume ca nu mai stiu ce sa fac. In mare parte nu face prostii mari, greseste ca orice copil insa incapatanarea asta ma da gata imi calca nervii in picioare. MIhai imi spune ca asa era si el, si soacra-mea la fel imi spune dar eu nu pot sa stau linistita, nu stiu ce sa fac. Are momente cand vrea sa ii repet nu stiu ce poezie de n.. ori si o invata sau cantecel sau sa numaram dar toate astea trebuie sa vina de la ea nu de la mine. Laura a inceput sa se miste prin casa taras-grapis cum stie ea ieri o lasam in mijlocul sufrageriei si o gaseam la usa de la balcon ori la usa baii ii place mult baia si cand vede usa deschisa la baie tipa si chiuie sa o duc la cada. Cuvantul Babba-bbaba cred ca asa zice ea mama ca se uita la mine ma striga si zice babababa, oi fi baba cine stie. va pup si mai vin. pupam bebicii[pup] Nadiutapm mamica fericita de printese Lidiuta 08.02.2007 si Laura Elena 22.09.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nadiutza nu o forta incearca sa o motivezi cu diferite jocuri / nu punand-o sa numere gen: rummy, carti de joc jucati 'razboi' spune-i ca stii un joc nou si ca se joaca in doi, trei...cati sunteti voi dispusi sa stati in jurul ei fetelor e minunat sa ne implicam in jocul copiilor nostri, sa ne implicam activ, sa ne punem la mintea lor Eu una sunt prietena cu toti colegii de grupa ai lui Teo - ma joc cu ei, ii intreb una alta (initial cu interes, sa aflu de la ei diverse chestii despre al meu copil), cand ma vad vin toti in jurul meu...zici ca sunt closca (si cred ca Teo e tare mandru...ca eu sunt mamica lui - asa mi se pare mie) Am fost asa de emotionata ca la finalul serbarii au venit fetitele sa-si ia larevedere de la mine, sa ma pupe.. ca deh vine vacanta si ne mai vedem la toamna[:I] Alinuk[copil] si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani) [url="http://www.meseriademama.blogspot.com/"]cronica unei sarbatori marca DC [/url] ............................................................................ Nimic nu-i intamplator! ............................................................................
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hei, salutari de la noi la noi sfarsitul de an s-a serbat la munte... S-a hotarat sa sarim peste cantece si poiezii, care oricum santem siguri ca le stiu, si peste repetitzii lungi in clasa... si sa ne serbam la munte! Asa ca am fost plecatzi la Slanic Moldova cu piticii... grupa mare cu grupa mijlocie, unii cu parintzi altzii fara, cu educatoarele din dotare... Am fost 3 zile, cu manastiri, parcuri, inghetzata, party-uri in pijamale, am fost in salina... a fost suuuper frumos!!! Am fost spaima moshilor din hotel... haha realizatzi ce nebunie era cand urcam... [:D] Chiar a fost super frumos Liuda, mami de [copil] Diana Maria (18.01.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bravo Liuda excelenta alegerea cu excursia pt final de an!! Sa va fie de bine distractia! avem si noi o experienta cu excursia...dar cam cu peripetii[alcool] Alinuk[copil] si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani) [url="http://www.meseriademama.blogspot.com/"]cronica unei sarbatori marca DC [/url] ............................................................................ Nimic nu-i intamplator! ............................................................................
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ALINUK ce scump e Teo!super serbare au avut! dar sa stii ca eu aveam ceva impotriva poeezilor,dar nu spuse cum a fost la voi in clasa,cu educatoarea si colegii.ci alea spuse pe scene,cu parintii tuturor copiilor de toate varstele ,o mare de necunoscuti! asa cum ati facut voi in clasa,daaaaa,ca practic e acelasi lucru ca atunci cand sunt in orele de curs. la noi in decembrie s-a afcut serbarea in amfiteatru,cu copiii incepand de la 3 ani pana la 13 ani cred ca erau..adica toti din colegiu.ca aici cole e de la 3 ani pana pe la vreo 13 parca..apoi incepe institutul,care de multe ori e tot acolo,alteori in alta parte.asa ca eu m-am bucurat ca nu i-a pus pe astia de 3 ani ,asta iarna sa spuna poezii in fata atator zeci de oameni si copii mari ... dar asa in clasa,da,e altceva !!! NADIA e absolut normal ce spui tu ,cu incapatanarea.e personalitatea ei si cu toti nervii din lume trebuie s-o lasi ,ca daca ii modifici asta nu ii va fi de nici un folos in viata.las-o asa cu personalitate puternica,o sa ajute tare in viata,chiar daca tie iti scoate peri albi! mai bine ne scoate noua,dar sa fie in stare apoi sa infrunte orice in viata.decat sa fie cuminti ptnoi,si pt ei sa nu fie in stare de nimic mai tarziu... nu o pune sa numere,nuo pune sa invete poezii.. eu iar repet ca am ceva impotriva poeziilor. si eu le-am spus din joi in paste vreo poezie,dar daca au spus ei:inca o data ! le-am repetat.nu am zis HAI SA INVETI.o invata,imediat,ca vor ei.nu ii pun sa repete.zic ei:inca o data,si apoi zic "acum eu singur7a" si cand vad ca se incurca,si ii ajut,SE SUPARA si zic NUUUUU,EU SINGUR/A !!!!!! si ii las,saceara eisa repet,sa ceara sa ii ajut...cum ma bag se enerveaza.sau cand spun altfel,si ii corectez,la fel se enerveaza,ca nu,ca e ca ei.le spun cum e,si ii las in pace.NU TREBUIE SA RAMANA NICI CA MINE NICI CA EI.pur si simplu le spun,si gata,nu insist. nu pune autoritatea ta cand e vorba de numarat,cantat,poezii.daca ea vrea sa greseasca,sara numere,sau sa taca,e alegerea ei.daca vrea sa colaboreze sa va jucati ,bine,daca nu nu.nu trebuie sa iasa ca tinedoar ca esti parinte.au si ei dreptul la alegere. da-i o pauza lunga,de acum,de numarat si de poezii,las-o sa vina ea cu cereri din astea,sa iti numere ea cand vrea. Sofia cand greseste un nr la scris,si il face invers,moare de nervi.si trebuie sa ii spun fara pic de autoritate,ca se oftica.si daca zic BA NU! ASA E! o las in pace.vine ea apoi si imi zice sa ii arat cum e corect.si daca nu vine,nu-i bai,afla ea,nu te omori!!! nu trebuie sa faca asa ca tine! lasa-i imaginatia sa zburde.ei fac un joc al mintii acnd sar numerele,cand le deseneaza invers...nu inseamna ca sunt prosti.e foarte bine cum fac! e foarte bine sa fie incapatanati! sunt etape de dezvoltare,sunt semne bune! stai linistita,si las-o! ca are timp sa le invete bine la scoala. [zana]Sofia(2ian2007) ,[bonjovi]Andres(22mai2008),[bebic]Miguel(16aug2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doi copii romani,aici,au fost rapiti.Fratii Florin si Andreea,de 8 si 10 ani.Dupa doua zile de disperare,au fost gasiti intr-un put adanc de 10 metri,la zeci de km de casa,vii !!! Sunt si acum spitalizati,de marti de cand au fost gasiti,fetita nu vrea sa se ridice din pat,ea a fost cea mailovita din cauza ca si-a aparat fratiorul.Individul care i-a rapit,un fost puscarias pentru viol,e dat in urmarire. Doi ingeri au fost alaturi de ei!! [zana]Sofia(2ian2007) ,[bonjovi]Andres(22mai2008),[bebic]Miguel(16aug2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, Aelita ce povestesti despre acei copii chiar ca au avut ingeri pazitori, au luat-o razna unii, sa faca rau la copii. Alinuk, tu esti foarte sociabila si foarte placuta de aia trage toata lumea la tine iar copiii simt asta. Liuda, ma bucur ca v-ati distrat in deplasare. Fetelor, eu inteleg ce spuneti, am incercat sa jucam si carti si jocuri cu pioni si altele insa isi pierde repede interesul, iar referitor la ... si ce daca, pt ca asa vreau eu, ea zice la orice ii spun eu sa faca si nu ii convine in acel moment, nu numai la numarat, eu ma las pagubasa insa si la masa nu respecta regulile, mananca cu mana, se stramba, nu ma deranjeaza daca ar face asta numai acasa dar problema ca nici in vizita nu se abtinem, totul pt ca asa vrea ea. Nu stiu, probabil trebuie sa mai studiez problema si eu imi zic ca are cand sa invete ce e legat de scoala dar aia 7 ani de acasa nu se invata la scoala, oi fi o mama rea si nu stiu sa explic sa ma fac inteleasa... nu stiu sa imi cresc copiii... Pe de alta parte ma bucur ca e un copil care obtine ceea ce vrea nu e ca mine sa bage capul in pamant de rusine cand imi vorbea cineva sau sa cer eu ceva cuiva. pupam bebicii[pup] Nadiutapm mamica fericita de printese Lidiuta 08.02.2007 si Laura Elena 22.09.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...