Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Oaza pestisorilor... |69|


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui carmaw
cui ii este mila de mine si mi da reteta de placinta cu yaourth...va rog eu mult ca azi am mers cam 6 km repede repede si ma gindesc sa repun caloriile la loc[:D] va roooooooooooog[flo][flo]
1 pachet foi de placinta 1 kg iaurt 8 oua 350 gr zahar zahar vanilat pentru pudrat stafide putin ulei pentru uns tava Se bat 7 oua cu zaharul, se adauga zaharul vanilat si iaurtul; Intr-o tava cu peretii mai inalti, unsa cu ulei, se asaza 3-4 foi unse cu ulei intre ele, se toarna un strat de umplutura gros cam de 1-2 cm, se presara stafide, apoi se asaza 2 foi unse cu ulei si se continua cu straturi alternative de foi si umplutura; Deasupra trebuie sa ramana 3 foi, care se inteapa, se stropesc cu ulei si putina apa; Se da tava la cuptor la foc potrivit si cand este aproape gata se bate un ou cu zahar vanilat si se toarna deasupra. Se coace aproximativ 40 min; Se scoate tava din cuptor si se acopera 10 min cu un prosop. Se pudreaza cu zahar farin si se portioneaza cand este doar calduta. Nu se poate portiona fierbinte. asta e. Pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

'Neata! 'Neata! [cit] [cafea] pentru toate sirenetele doritoare... si niste zambete [:)]:
  • Suta la suta corect Cica pe un aeroport american, doi oameni de afaceri au inchiriat un avion care sa-i duca pana la Seattle. Pe drum, sunt cuprinsi de o ceata groaznica, care il face pe pilot sa zboare ghidandu-se mai mult dupa instrumente. Din nefericire, are loc un scurtcircuit la bord si instrumentele inceteaza sa mai functioneze. Pilotul se invarteste disperat, in dorinta de a gasi un loc de aterizare. Dintr-odata, isi da seama ca survoleaza un oras. Vede un zgaraie-nori si, zburand pe langa el, reuseste sa vada intr-un birou pe cineva. Printr-o foarte complicata serie de manevre, reuseste sa se apropie si sa-i strige persoanei din birou: - Hei, unde ma aflu? Raspunsul nu a intarziat sa apara: - Te afli intr-un avion! Pilotul tace, apoi se lumineaza la fata, vireaza la 90° si apoi coboara drept pe aeroportul din Seattle! Cei doi oameni de afaceri, aflati intre groaza pe care tocmai au trait-o si fericirea ca au scapat, il intreaba pe pilot cum de a reusit chestia asta de-a dreptul miraculoasa. - Numai dupa raspunsul omului din birou, - raspunde pilotul. Raspunsul era 100% corect, dar de nici un folos. Deci, omul era unul din angajatii de la "Microsoft", iar cladirea era a "Microsoft"-ului din Seattle, care este chiar langa aeroport.
  • Atentie la sarbatori Intr-o dimineata, in timp ce luau micul dejun, o femeie i-a spus sotului sau: - Fac pariu ca habar n-ai ce zi e astazi. - Cum sa nu stiu? - o intreba el indignat. Cum crezi ca as fi putut uita? Dupa ce a spus acestea, s-a ridicat de la masa si a plecat la lucru. La ora 10 dimineata suna cineva la usa. Femeia deschise si primi o cutie plina cu trandafiri rosii. La pranz primi o cutie din bomboanele ei preferate de ciocolata, iar mai tarziu un butic ii livra o rochie creata de un designer. Femeia de-abia astepta sa se intoarca sotul ei acasa. - Prima data florile, dupa aceea ciocolata si, in cele din urma, rochia! - exclama ea entuziasmata. N-am petrecut niciodata, intr-un mod mai fascinant, Ziua Mediului!
  • Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

  • Atentie la spirite O pereche tanara joaca golf. La o lovitura data de ea, mingea de golf sparge geamul unei case alaturata terenului de golf... Geamul se faramiteaza in mii de bucati... Tinerii constienti de greseala lor se duc imediat sa comunice proprietarului... Suna la usa, dar nu raspunde nimeni. Atunci, ei intra in casa prin usa deschisa a terasei si vad langa geamul spart si o carafa sparta... Langa carafa sta un barbat bine cu un turban pe cap. - Dumneavoastra sunteti proprietarul? - intreaba sotul. Barbatul ii priveste pe tineri nedumerit si, dupa un timp, raspunde ironic: - Nu, eu am fost inchis 1000 de ani in aceasta carafa, dar cineva a spart geamul si carafa, cu o minge de golf si m-a eliberat. La aceste cuvinte, sotului i s-a iluminat privirea, spunand: - Asa deci, dumneavoastra sunteti spiritul din carafa? - Corect, eu va indeplinesc doua dorinte voua si o a treia pentru mine. - OK! - se gandeste sotul si spune imediat prima dorinta... Super, deci eu vreau un salariu lunar de 1.000.000 dolari, neimpozabil. Spiritul raspunde: - S-a indeplinit! Si care ar fi a doua dorinta? - Totdeauna sa avem cele mai bune mancaruri si bauturi fine, sa nu ne lipseasca nimic din casa! - Considerati si aceasta dorinta indeplinita... Si acuma dorinta mea, - spune spiritul... De 1000 de ani nu am mai vazut o fiinta feminina. Deci, doresc sa ma culc cu nevasta ta. Tinerii se supun si, dupa cateva minute, spiritul si femeia sunt in puternica activitate, timp in care, sotul s-a intors pe terenul de golf si isi continua partida... - Cati ani are sotul tau? - o intreaba spiritul pe tanara femeie. - 27! - raspunde sotia. - Ciudat... la varsta lui mai crede in spirite?!?
  • Bancuri misogine Barbatul a descoperit sticla si a inventat paharul. Femeia a luat sticla si a inventat oglinda. Barbatul a descoperit zarul si a inventat jocul. Femeia a luat zarul si a inventat vrajitoria. Barbatul a descoperit cuvantul si a inventat conversatia. Femeia a luat cuvantul si a inventat barfa. Barbatul a descoperit banul si a inventat comertul. Femeia a luat banul si a inventat creditul. Barbatul a descoperit tranzactiile si a inventat cartea de credit. Femeia a luat cartea de credit si barbatul a dat de dracu... Barbatul a descoperit munca si a inventat salariul. Femeia a luat salariul si barbatul iar a dat de dracu... Barbatul a descoperit femeia si a inventat sexul. Femeia a descoperit sexul si a inventat... casatoria. Dupa asta, barbatul s-a suparat si nu a mai inventat nimic! Ce naiba, pana cand sa tot cada de prost...?
  • O duminica faina si relaxanta tuturor [pup]! [hia]
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    Buna, din nou [:)]...
  • Prietenul omului Doi betivi, facuti varza, zac pe zapada. Deodata, se apropie de ei un Saint-Bernard urias, cu un butoias de rom la gat. - Ia uita-te, vine cel mai bun prieten al omului, - zice unul. - Da... si ia uite, ce caine mare il aduce!
  • Turma de boi Undeva la tara... Bataie in geam, noaptea pe la ora trei: - Hei, n-ai vazut o turma de boi? - De ce? Ai ramas in urma?
  • Atentie la dependente Ora 11 noaptea. Farmacia cu program de noapte. Intra un tip, cere un prezervativ. Plateste, pleaca. Seara urmatoare, aproape de miezul noptii, acelasi tip: - Dati-mi, va rog, un prezervativ. Il ia, plateste, pleaca. Seara urmatoare, scena identica. La care farmacistul, curios, il intreaba pe tip: - Nu va suparati, dar de ce cumparati doar cate unul? De ce nu cumparati mai multe odata? La care tipul: - Stiti, vreau de fapt sa ma las...
  • Sa fie clar! Un barbat statea pe veranda cu sotia sa. La un moment dat, spune: - Te iubesc! Sotia raspunde: - Vorbesti tu, sau berea din tine? Barbatul: - Eu vorbesc. Cu berea...
  • Un tip multumit Intr-un bar intra un tip foarte multumit: - De baut la toata lumea. Fac cinste! Mi s-a nascut un fiu! - Ce greutate? - 4 kg! - Lungime? - 53 cm! - Cum se simte sotia? - Ea inca nu stie!
  • Pa [:)]. [hia]...
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    Buna dimineata! Poftiti la o cafea fierbinte si placinta rece. Da[q] m-am apucat din nou de cafea. Nu mai reusesc sa imi revin din oboseala. Si aseara m-am culcat la 12 si m-am trezit la 5...... sunt [nani] si [bang] Abia astept sa pot dormi... Carmaw, cum a iesit placinta? . va [pup] si va doresc saptamana frumoasa!
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    Neatza ! Carma, iubita uite reteta mea de prajitura cu iaurt : 1 pachet foi placinta 10 oua 10 linguri de zahar 1 kg de iaurt gras 1 esenta de rom sau alta aroma stafide margarina cam 250 gr pt uns tava si foile zahar pudra Se bat ouale cu zaharul, iaurtul, esenta ...eu mai pun si putina branza , de oricare am in casa , de vaci , telemea , oaie , cascaval .... stafidele se inmoaie in putina apa calduta .... se topeste margarina ... se unge tava se impart foile in 3 parti , se ung una cate una cu margarina topita , se pune prima treime de foi, apoi o jumatate din compozitie , si stadife ...se continua cu a 2a treime de foi , unse , normal intre ele, apoi cealalata jumatate de compozitie .....iar stafide ...apoi ultimile foi .....se unge deasupra cu margarina ramasa , se inteapa putin , se baga marginile placintei spre marginile tavii si la cuptor .....se tine cat sa se coaca , se intoarce din cand in cand ....cand e gata se scoate se pudreaza cu zahar praf ....se acopera cu un prosop ..si eu o mai las in cuptorul incalzit putin asa acoperita .....POFTA BUNA ![pofta] Sa aveti o zi frumoasa si o saptamana cu realizari ! Carma ce faci , esti mai bine?[pup] Baby , cred ca ar trebui sa te odihnesti mai mult si sa incerci pe cat posibil sa nu mai fii asa perfectionista![pk]Ce face Bogdanel ? Ai reusit sa vorbesti cu Mada ? Alina , ce face burtica ?[pup] dana [pup] Dany 'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    Oaspete
    Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

    ×
    ×
    • Adaugă...