Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Oaza pestisorilor... |69|


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata! Am sosit la [cafea] -luta, multam fain Dany de serveala [flo] si va ofer o lectura "matinala" [cit]:
  • <<Orbii si elefantii Se povesteste ca, la un moment dat, la Buddha au venit un grup de discipoli, care l-au intrebat urmatoarele: - Maestre, aici in sat traiesc o multime de ermiti si intelectuali care se complac intr-o continua disputa, unii spunand ca lumea este infinita si eterna, ceilalti ca ea este finita si muritoare; unii spun ca sufletul moare impreuna cu corpul, in timp ce ceilalti spun ca el traieste etern, si asa mai departe. Ce poti sa spui, Maestre, in ceea ce ii priveste? Privindu-i, Buddha le-a raspuns: - "Candva, demult, traia un rege care, chemandu-si servitorii, le-a spus: - Adunati-va cu totii, servitori credinciosi, apoi mergeti de strangeti la un loc pe toti oamenii nascuti orbi din imparatie, pentru a le arata un elefant. - Prea bine, marite rege, - au spus servitorii. Dupa care, fiecare a plecat spre a indeplini voia regelui lor. Cand toti cei nascuti orbi au fost adunati in locul desemnat de rege, acesta a venit in mijlocul lor si le-a spus: - Acesta este un elefant. Apoi, unui orb i-a prezentat capul elefantului, altui orb i-a prezentat trompa, altuia urechea si asa mai departe, spunandu-i fiecaruia ca, ceea ce i-a aratat a fost un elefant. De fiecare data, cand regele prezenta elefantul unui orb, il intreba pe acesta: - Asadar orbule, ai vazut cum arata un elefant? Spune-mi acum, ce fel de lucru este un elefant? Cei carora li s-a prezentat capul elefantului au spus ca elefantul este ca o oala. Apoi, cei carora li s-a aratat urechea au spus ca elefantul este ca un cos de fructe; cei carora li s-au aratat coltii de fildes ai elefantului au spus ca elefantul este ca un plug; cei carora li s-au aratat trunchiul elefantului au spus ca elefantul este ca un granar; cei carora li s-au aratat picioarele au spus ca elefantul este ca si coloana care sustine un templu; cei carora li s-au aratat coada au spus ca elefantul este ca o perie. Apoi, toti orbii adunati in acea piata au inceput sa se imbranceasca si sa tipe: - Asa arata elefantul! - Ba nu, elefantul nu arata asa! - Ba da! - Ba nu! In curand lucrurile au scapat de sub control si orbii s-au luat la bataie." Maestrul a incheiat, spunand: - La fel sunt si acesti predicatori si intelectuali care vorbesc la nivel teoretic de lucruri pe care ei nu le-au vazut... Prin ignoranta lor sunt exact ca orbii din povestea cu imparatul: certareti si deformand realitatea intr-un fel sau altul.>>
  • O zi buna tuturora [flo2]! [hia]
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    iubitelor chef asa si asa... Si azi ma duc la pansat ,la naiba cu moralul:::((( Miine e ziua omului am hotarit sa ne tragem un restaurant f chique si gata! Deci noutati nu am (de alea pozitive...prefer sa ma mai retrag in adincuri) Va pup apasat pe toate LADY tu cind nasti? ca as vrea sa ti aduc ceva ce ti doresti(un serbet daca nu cumva ai gasit deja...tine ma la curent te rog...a eu vin pe 17 august!) [pup][pup][pup]
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    N-am gasit serbet,la naiba![:D] Carma-happy aniversary!de care nunta sarbatoriti?cirstal?argint?[:D] cum decurge pansatul la tine?te panseaza-adica unde?si cum?[alcool] pai io nasc tocmai prin ianuarie-la anul...am DPN:02.02.2012,dar nasc mai devreme,n-apuc eu 40 saptamani! ce sa-mi aduci,Doamne fe'!!!!stai linstita!sa te faci tu sanatoasa,asta iti doresc si imi doresc![pup]
    *Blackmoon Lady [gravired]8+si lipistocul meu iubit[zana]
    Citat:
    " Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    'Neata! [s] "La multi ani!" lui George [flo2] al tau Carma! Sa aveti o zi superfaina si sa va distrati la maxim [8D]! Multa sanatate, bucurii, iubire, fericire si implinire in toate [flo]! "La multi ani!" [cheers]. Si un zambetel la [cafea]:
  • Cum sa ceri sefului o marire de salariu Angajatul: Scuzati-ma, domnule, pot sa vorbesc cu dumneavoastra? Seful: Sigur, intra, ce pot sa fac pentru tine? Angajatul: Stiti, sunt angajatul aceste firme de peste zece ani. Seful: Asa. Angajatul: Nu vreau s-o iau pe ocolite. As vrea o marire de salariu. Sunt mai multe companii care ma cauta insistent, imi trimit scrisori, dar am zis sa vorbesc mai intai cu dumneavoastra. Seful: O marire? Ti-as da o marire de salariu, dar nu e timpul potrivit pentru asta acum. Angajatul: Va inteleg si stiu ca situatia economica curenta are un efect negativ asupra vanzarilor, dar trebuie sa luati in considerare ca muncesc mult, am initiativa si sunt loial acestei companii de peste zece ani. Seful: Ok, luand in considerare acesti factori si pentru ca nu am chef sa caut pe altcineva in locul tau, iti ofer o marire de 10% si inca 5 zile de concediu pe an. Ce zici? Angajatul: Excelent. Multumesc, domnule! Seful: Inainte sa pleci, de curiozitate, care sunt companiile care te cauta asa de insistent? Angajatul: Oooooo... Electrica, Distrigaz, Romtelecom, ApaNova si cateva banci...
  • O zi placuta tuturora [pup]! [hia]
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    LMA,George-sot fidel[:D] de Carma!!!O viatza lunga impreuna pana la cele mai adanci batraneti, sanatoase!!![s][pup]
    *Blackmoon Lady [gravired]9+si lipistocul meu iubit[zana]
    Citat:
    " Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    Ce dragut din partea voastra!! Multumim amindoi el pe roamaneasca lui eu pe a mea. Pacat ca nu sunteti aici linga mine dar poate punem de o vedere in BUC cind vin ce ziceti? Si pina una alta virtual ofer pestisoarelor dragute o inghetata de portocale cu mijloc de ciocolata neagra.Fait maison !Sublima! pupicei si dulci multumiri. Acum facem siesta diseara mergem la un restaurant ff bun(a fost si sarko cind a fost aici)...daca pot fac pe sest fotografii...daca sunt lasata. [pup][pup][pup][pup]
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    Aparui la inghetata [pofta] [pofta]... multam fain de serveala Carma [flo], siesta placuta si sa aveti parte numai de papa superbun [yum] la restaurantul respectiv [pofta]. Distractie maxima [pup]! Si... lectura de amiaza [cit]:
  • <<Cinci mere pentru cinci galbeni Intr-o dimineata, stapanitorul unei cetati fu trezit de niste strigate care se auzeau din piata: - Hai la mere! Mere dulci cum n-ati mai gustat! Ridicandu-se indispus din pat si privind pe fereastra, vazu un targovet ce vindea intradevar mere, inconjurat de o multime de musterii. "Trebuie sa fie tare bune merele alea", isi spuse mai-marele cetatii si, facandu-i-se pofta, il chema pe primul sau sfetnic si ii porunci: - Ia cinci galbeni si mergi in piata sa cumperi mere de la targovetul acela. Primul sfetnic il chema pe paharnic si ii spuse: - Uite patru galbeni, du-te si cumpara mere. Paharnicul se adresa, la randul sau, stolnicului: - Poftim trei galbeni, de care sa cumperi mere de la targovetul acela. Stolnicul, il chema pe primul strajer, ii dadu doi galbeni si il trimise in piata. Acesta, dadu un galben unui strajer din subordine, iar acela se duse la targovet si il lua la rost: - Hei, ce tot strigi asa? Ai tulburat somnul mai-marelui cetatii, iar drept pedeapsa mi-a poruncit sa-ti confisc caruta asta cu mere. Zis si facut. Intors la seful sau, strajerul se lauda: - Am facut un targ nemaipomenit. Cu un galben am cumparat o jumatate din caruta cu mere a targovetului. Primul strajer merse la stolnic: - M-am targuit si, cu cei doi galbeni pe care mi i-ai dat am reusit sa cumpar un sac cu mere! Stolnicul - repede la paharnic: - Cu trei galbeni am luat o tolba intreaga cu mere. Paharnicul, dosi jumatate din cantitate si apoi merse la primul sfetnic: - Iata, cei patru galbeni mi-au ajuns doar pentru o jumatate de tolba cu mere. Iar primul sfetnic se infatisa dinaintea stapanitorului cetatii si glasui: - Maria ta, iata, am indeplinit porunca. Numai ca, de acei cinci galbeni n-am reusit sa targuiesc mai mult de cinci mere. Mai-marele cetatii musca dintr-un mar si cugeta: "Hmmmhhh... cinci mere pentru cinci galbeni... scump, foarte scump! Si, cu toate astea, targovetul acela avea o multime de cumparatori. Inseamna ca, lumea o duce bine, are bani. Ia sa maresc eu birurile!">>
  • O zi buna in continuare tuturora [flo]! [hia]
    Link to comment
    Distribuie pe alte site-uri

    Oaspete
    Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

    ×
    ×
    • Adaugă...