Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu dragoste din Iasi (92)


Recommended Posts

[flo]Buna dimineata tuturor scumpelor mamici din dulcele targ al Iesilor[flo] Lacramioara, scumpa ca intotdeauna, multumim de cafea. Ai grija de tine ca vad ca te-ai procopsit cu o raceala zdravana[pup]. Puiul are tusea plina? Inca mai rupe? Si cum te descurci cu el cat esti bolnava, ca eu cand mi-e rau nu-s in stare nici sa ma ridic din pat sa ii dau sa manance. Carmen, aceeasi problema o am si eu cu nazdravanul meu, mereu am avut-o. Cand era inca bebelus, adormeam eu inaintea lui. Taica-su statea cu el de la ora la care eu adormeam, pana adormea puiul. Eu is mai matinala de felul meu, ma trezesc de multe ori la ora 5. Dar nu am reusit sa ii impun ritmul asta si la copil. Am intrebat la medic si prima data mi-a dat fenobarbital ( ceea ce mi-a dat si in spital cand eram internata cu el, dadeau la toti de altfel). Dar o alta asistenta de pediatrie care avea fata de varsta mea mi-a recomandat sa sufar si sa nu ii dau pilule pentru asa ceva de nici un fel, pentru ca atunci cand vine pe lume copilul, el vine cu un ritm interior. Soacra-mea, Dumnezeu sa o odihneasca in pace, a fost si ea asistenta medicala 25 de ani la spitalul Sfanta Maria. Si ea la fel, era de parere ca fara din astea la copii. Din ce am observat eu, al meu pui adoarme un pic mai repede (cam juma de ora mai devreme) si mai linistit daca bea o cana de lapte cald si daca e dupa o baie nitel mai fierbincica. Asa cum stim toate, fiecare copil e unic (mi-a placut teribil cum avea o mamica semnatura-ca exista doar un copil extraordinar si fiecare mamica il are, parca asa ceva). Pana la urma o sa reusesti sa ii schimbi ritmul in felul in care el il accepta. Scuze ca am indraznit sa dau sfaturi, speri sa nu te superi pe mine[pup] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iasmin si Lacaramioara, multumesc de sfat am sa incerc. De fapt i-am mai dat ceai de tei si miere de albien insa nu cu mult succes... Cu baia din pacate nu a mers nici cand era bebelus... parca 'prindea aripi' vorba reclamei dupa baie! Iasmin, eu de asta am cerut sfaturi... ca sa le primesc! Multumesc. Eu nu i-am dat fenobarbital nici cand era mic... adica cred ca gresesc, i-am dat de 2-3 ori cand era f mic, pe la 5 saptamani tot in spital insa am refuzat dupa. Oricum la el avea efect invers, il agita, ca seamana cu mama-sa... la mine nici anestezice nu prea au efect, dupa cezariana care a inceput la 10,10 si la 10,15 a aparut copilul, eu la 10,35 eram gata, abia ma inchisesera aia... eram verde si gata de treaba, ce daca avusesem anestezie generala!? Aseara a adormit totusi pe la 10,30 -treaz de la 6 diminineata - dar azi la 8 era in picioare... ma rog a dormit totusi aprox 10 ore.. Si ieri a avut si tenis si a fost si pe afara si s-a jucat o gramada... Ionitza, noi din dormitor am desfiintat vizionatul televizorului... Pur si simplu nu are cablu. Si la fel, avem un ritual de culcare, cu spalatul pe dinti, schimbat, rugaciune si citit... povestitul de rigoare dar de cateva saptamani nu mai tine nimic nimic... se foieste inca 2-3 ore dupa ce s-a asezat in pat: ca nu isi gaseset locul, ca vrea sa si faca culcus, ca il vrea pe tata, ca vrea x si y etc... dupa 'marea fatziala' ca asa ii spune el adoarme pe la 23-24... sa vedem cum va mai fi. Daca mai aveti idei please... si multumesc inca o data. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, ma gandesc: daca ai incerca sa il pui la culcare totusi in jur de ora 8? Si sa te asiguri ca se trezeste la ora 6? Poate asta l-ar face sa adoarma dupa cateva zile. Nu e de mirare ca toti copiii ajung sa doarma mai mult diminetile dupa ce incep scoala. Efortul lor e mai mare si mai trebuie sa se si trezeasca foarte devreme. Chiar si copiii care de obicei se trezesc devreme ajung sa doarma mai mult dimineata dupa ce incep scoala. Ai un pic rabdare ( daca imi amintesc bine Alex merge la scoala din toamna???) si vom vedea ce se intampla peste catea luni. uite si un link:http://yourtotalhealth.ivillage.com/sleep-disorders-children.html si inca unul, poate iti folosesc la ceva:http://www.aafp.org/afp/2001/0115/p277.html Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, sarbatoritelor, sa aveti ani multi si buni cu cei dragi pe linga voi![flo] Carmen, taman ce era sa-ti scriu ca sint in aceeasi situatie cu tine si n-am nici o idee, cind mi-au venit nu una, ci doua idei :D una ar fi sa-l culci totusi la prinz, chiar daca se culca seara tirziu, macar aduna mai multe ore de somn. si a doua are legatura cu ceva ce merge la Matei desi nici n-as fi visat: povestile de ascultat. de vreo 2-3 ori s-a intimplat sa ii pun seara cd cu povesti mp3 si de fiecare data a adormit mai devreme, uneori, chiar in timpul povestilor. insa M sta in pat si asculta f atent. si, da, sint sigura ca are mare legatura cu timpul petrecut pe afara, insa daca e frig si mai e si racit n-ai ce face, nu poti sa-l scoti cu orele. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit cele 2 linkuri, multumesc. pana acum cateva luni ce e drept asculta la culcare mozzart dar de un timp m-am oprit... am sa reincep sa ii pun muzica la culcare ca de cand era bebe o asculta. sa incerc si cu povestile, dar la noi e marea problema ca lui nu-i plac povestile... dar sa incerc, poate cine stie! am noroc si mai asculta si el povesti! o zi buna si daca va mai vine in minte ceva.. please! sa va spun ca si noi suntem zombi de cand el doarme mai mult NU? "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va ofer o [cafea] fierbinte si.... si atat.... Iasmin, ma descurc, aseara am facut si prajituri impreuna.... N-am ce face, trebuie... Insa aseara eram putin mai bine... Carmen, si eu tot la muzica ma gandeam.... Cu fenobarbitalul... e si cu efecte secundare, dar la Stefy, are acelasi efect ca si la Alex, mai tare a agitat-o.... Eram in spital si avea perfuzie si plangea si alea i-au dat fenobarbital.... si mai rau au facut, ca a agitat-o atat de tare ca isi dadea cu atela in cap... La a doua incercare am spus eu nu.... ca deja stiam ce efect are.... Lacramioara si [zana] Stefania Iulia (05.12.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141167"] Bazar pentru SEBI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, un sfat va rog de la laringita aia, Matei a ramas cu o tuse care nu se mai sfirseste. instinctul meu imi zice ca nu e altceva, de altfel nici nu tuseste decit o repriza, max 2 pe zi, in general seara la culcare. ii dau plantusin, insa nu pare sa fie de ajutor. aveti alte sugestii, va rog? lapte cu miere bea in fiecare seara independent de raceala. merci [flo] [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...