Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu dragoste din Iasi (92)


Recommended Posts

Fetele...va salut repejor ca plec cu copiii intr-o minivacanta la munte. Va dorim sanatate multa la pitici si mamici si tatici, desigur. Carmen felicitari pt Alex! Ieri am ajuns la tg. de hand made de la Casa Studentilor, am vazut lucruri dragutze si am cunoscut-o si pe Ionitza. Are o fetita superba, vorbareata, frumoasa si foarte deschisa. Ionitza...felicitari pentru pustoaica e o scumpa...mi-a placut la nebunie...imi venea s-o iau acasa. Mi-au placut mult tablouasele dar cel mai mult diademele pentru fete(pacat ca n-am )si posetutele. Pupici si o saptamana frumoasa si de asemeni o vacanta placuta tuturor copiilor. Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
[i]Oare de ce puii nostri se imbolnavesc asa de des, asa de mult?[q] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Pai nu cred ca pe atunci eram hraniti cu ”oua de la gaini conecatate la baterie, hranite cu cereale naturale”. (ma rog, citatul e aproximativ, am vazut intr-un supermarket pe un cofraj; ma intreb...cum sunt gainile acelea? si...ce dragut ca au tinut sa mentioneze ca cerealele sunt naturale!!![:D]) Gabi, distractie frumoasa la munte! Si multa sanantate bolnaviorilor. (vreau si eu vacanataaaaaa!!!!!) Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [auto] (11.03.2003) si Victor [bonjovi] (12.07.2007) "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am dezobisnuit ca Stefy sa mai fie bolnava si asa m-a plesnit boala asta... Asa de rau am reactionat... Am o stare... Imi vine sa plang si nu pot... Parca m-a batut cineva... astept sa se trezeasca sa mergem la pediatru... dar dupa ce a vomat la pranz si dupa cum arata gatul presimt ca antibiotic... scrie pe ea... Si eu ma chinui sa-i dreg imunitatea... dar daca nu cedeaza febra nu am loc de intors. Iasmin, dupa ce au mentionat Carmen si Oana, nu mai pot scrie decat ca eu nu-mi amintesc sa ma fi indopat medicii de atunci cu atatea antibiotice cum se face acum. Pentru o necajita de raceala, hop Augmentin sirop... Eu mor cand imi prescrie pentru o raceala antibiotic. Acum vreo doua-trei luni, am aruncat, o jumatate de lada de frigider de antibiotic prescris, nedat si expirat.... Si antibioticul slabeste imunitatea si apoi se imbolnaveste iar si iar antibiotic... si tot asa.. pana am ajuns cu ea in perfuzii si am spus punc... nu-i mai dau ecat daca febra nu cedeaza in 3 zile.... Sunt nebuna, asta e, ma lupt cu sot, cu doctori, dar ... asa e mai bine... Se poate si fara antibiotic. Lacramioara si [zana] Stefania Iulia (05.12.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=141167"] Bazar pentru SEBI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))][:-)))][:-)))] Frate, ''oua de gaini conectate la baterie''...[:D][bang]. N-am mai ras atata, Oana, de ani de zile. Stau aici cu ochii in monitor si rad de una singura ( ma intreb ce-or zice colegii din celelalte birouri. Acuma nu-i problema ca daca ma catalogheaza nebuna, nu-s chiar departe de adevar[:D]). Total adevarat, Lacramioara, aici iti dau toata dreptatea (despre usurinta cu care se prescrie antibioticul, de multe ori fara o acoperire gen Biotin). Acuma as fi absurda sa zic ''dom'le, eu niciodata n-am racit cand eram cupil''. Da nu se compara conditiile in care am trait eu si cele in care imi cresc puiul. (Daca ati vazut vreo nebuna din aia care sterge si clantele cu dezinfectant, da, io sunt aia[:D]. Si ma consoleaza gandul ca nu sunt deloc singura[alcool]). Eu personal am incercat tot felul de variante ca sa cresc imunitatea puiului in decursul celor 8 ani: Bronhovaxom, Imunorezistan,Isoprinosine (prima data cand i-am dat nici nu se mai gasea la noi in farmacii, mi-a trimis cineva din Franta)etc. Am ajuns insa la concluzia ca pe masura ce creste, capata singur o imunitate sporita (desi am alaptat aproape 2 ani[bang], ar fi trebuit teoretic in primii ani de viata sa nu pateasca absolut nimic). Ce sa zic, pe masura ce cresc racesc totusi mult mai putin. Oricum ar fi, sunt ai nostri si ii iubim cu tot cu mucisori si cu febra, manca-i-ar mama pe ei de dragalasi[pup] PS Gabriela, sa aveti o vacanta minunata[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
[:-)))][:-)))][:-)))] Daca ati vazut vreo nebuna din aia care sterge si clantele cu dezinfectant, da, io sunt aia[:D]. Si ma consoleaza gandul ca nu sunt deloc singura[alcool]. Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
pai nici asta nu e chiar asa bine, sa stii sanatate tuturor bolnaviorilor [pup] [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lacramioara, sanatate multa lui Steffi[pup]. Stiu cum e, si eu ii dau rar antibiotic si numai daca ii face antibiograma... din pacate nu mi-a folosit prea mult acum cativa ani... Multa sanatate. Iasmin, problema e ca ai incercat sa ii maresti imunitatea folosind procedee care nu prea se agreau intre ele... nu e parera mea ci a dr care acum 3 ani si ceva ne-a scos din belea cu Alex. El a spus ca daca alegi calea anturala ii dai doar natural; daca alegi calea alopata pe aia mergi. Dandu-i si bronhovaxom si imunorezistan le-ai amestecat. Nu sunt eu medic sa dau sfaturi insa poti incerca la unul adevarat sa te lamureasca. Si tin minte ca si dr. Iordache a fost de acord cu dr austriac si a spus clar: fara vaccinuri daca ii dau tratamente naturale, fara propolis si extracte daca ii fac antigripale de tipul bronhovaxon... Noi am optat pentru imunixare pentru calea naturala care dadea organsimului rezistenta, adica necesarul de vitamine si minerale, dar fara a interveni pe sistemul imunitar. Fiindca, citez:"stimulezi dar nu stii ce stimulezi" daca intervii pe sistemul imunitar prea direct. E parerea mea. Cand Alex face un pic de febra - adica pana in 38 si are doar rosu in gat si ceva muci, in afara de apa de mare sa ii ajute la eliminarea secretiilor nazale si eventual sinupret si miere de albine cu propolis nu ii dau altceva. Daca creste febra ii dau antitermic si daca creste ca miercuri, sa treaca de 39, atunci fug cu el la dr... Sa nu vorbesc intrun ceas rau organsimul lupta daca il lasi sa o faca, reactioneaza bine si asta a demonstrat-o in decembrie cand am trecut cu bine si fara probleme - bine, mai putin eu insa eu nu am luat propolisul ca Alex sau ca sotul meu ca tot uitam sail iau!- peste pneumonie si la fel si acum cand a facut viroza dar a scapat doar cu antitermice din fericire, adica cu Biotinul de care vorbeai... Noi cu antibioticul am patit-o si de acum sa nu mai vad asa ceva decat daca e musai si o spune dr si iese pe antibiograma. Biotin-ul stiam - ca am citit pe prospect sa vad ce ii dau astia!- ca are paracetamol, ceva pseudoefedrina si inca ceva dar nu e antibiotic... ceva pentru tuse. Biotina e vitamina H - B8 - din complexul B... Asa stiam eu dar ma uit acusi pe google... daca gresesc scuze... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen[flo], multam fain de informatii. Eu am incercat fireste aceste metode, dar o sa subliniez ca nu i le-am dat toate in acelasi timp, nici macar in acelasi an!!! In 8 ani am avut ceva timp, eh?[:D] Domnul doctor Iordache? Sa ii dea Doamne -Doamne sanatate ca ne-a scos dintr-o mare belea. Oh, si crede-ma ca nu m-am apucat sa ii dau eu cu de la mine putere vreun medicament (chiar asa nebuna nu sunt[bang]). Tot ce am facut a fost amplu discutat- fie cu doctorul Stan Ghiorghe, fie cu medicul pediatru al puiului, fie chiar cu doctorul Iordache[olala]. Scuze de dezinformare, nu era Biotin ci Biotics. (pentru refacerea florei intestinale care este distrusa la administrarea antibioticului)[bang]Deci mii de scuze io[:D]- cre'ca eram un pic cu gandu in alta parte. Oricum multumesc de raspuns[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...