Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Canadience si americance: in forma si frumoase! 4


Recommended Posts

[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146710&whichpage=1"]Capitolul 1[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146933"]Capitolul 2[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=147169&whichpage=1"]Capitolul 3[/url] Rog moderatorii sa nu mute subiectul de aici, ne este mult mai usor in subforumul asta! So, please, nu mutati subiectul! Fetelor, dragelor, haideti sa slabim! Cum? Fiecare cum ii e felul, cum ii e usor, cum poate! Mai gimnastica, mai fitness, mai aerobic, mai o yoga ori chiar pillates! Mai putina paine, suncutza afumata, mai putine dulciuri si sa speram ca se vor topi kg! Link pentru calcularea IMC http://www.swann.ca/calcul-imc link pentru conversie kg/pounds http://www.wwg1.com/pele-mele/facteur-de-conversion/kilogrammes-livres.html http://www.cauta-cazare.ro/calculator_calorii.php suzana95 ne-a trimis urmatorul linkhttp://www.ntwrks.com/~mikev/chart1a.htm philip vrea sa incerce http://www.thedukandiet.org/Program/Main.html as vrea sa calculam in pounds pentru ca suna mult mai usor de slabit 1 pound decat 1 kg! incep eu: 165 pounds la 160cm! 158 pounds la 24 Ianuarie[grasa] mikiion: H: 163 Gr: 70 kg /155 livre, pounds IMC: 26.35 Obiectiv: 66 kg si IMC: 24.84 Dar nu numai sa slabesc , ci sa ma mentin pe termen lung....... LauraB177lbs a.k.a. 80kg la 167 inaltime. Mi-ar place sa ajung la 136lbs, adica 62kg. philip am 166 lbs la 1.67. as vrea sa pierd 20 lbs dar nici cu 10 nu mi-ar fi rau. Lorelai 155 lbs (70 kg) la 165 cm Cica ideal pt inaltimea mea ar fi 135, sau undeva intre 114 si 150. BMI am 25.8 iar asta inseamna "marginaly overweight". So, e de slabit macar 10-15 lbs. AnaStroe raportez 162 cm inaltime si 68 kg Nelia am 77 de kilograme la 1.67, trebuie sa ajung la 57, asta e greutatea la are arat acceptabil 75 kg[testoasa] simi 62Kg la 1.65, cu un IMC de 23 , adica aproape de limita de sus a "normalului". codritu delphin h= 170cm acum: 132,27 lb target: 123,45lb miscare: jogging 45' un jour/deux Diana2007 H: 177 cm Gr: 94kg / 207 pounds IMC: 30 (obezitate, clasa I) Obiectiv: 72 kg Activitate fizica: aerobic de cinci ori pe saptamana, program variat pe zile, plus o data pe saptamana la inot Particularitati: alaptat exclusiv Regim: deocamdata eliminat dulciurile si mancatul dupa ora 19.00 rocs02 73 kg (160.60 pounds)la 1.63 m inaltime si BMI 27.48, deci overweight- sa lesin nu alta cind am vazut, credeam ca sunt pe undeva la 70 kg Telul meu este sa ajung pe undeva la 60 kg (130 pounds), aferent unui BMI de 22.6, dar m-as bucura si sa ajung macar la 65 kg. mimitete[ispita] pitilache, minus 4,2 kg in 3 saptamani ! way to go girl![zana] Va astept cu drag! Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va astept cu raportul: la 24/25 ianuarie, care mai e greutatea voastra? eu sunt racita cobza, si oleaca mai inviorata dupa un pumn de benilyn m-am dus la zumba! Dar stiu ca tanti incepe sa ne munceasca! Macar sa invat sa dau din solduri ca ea... Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olga, La multi ani![flo] Conchita, La multi ani Soniei! Sa fie sanatoasa si fericita![flo] Donia eu am facut in seara asta egg-lemon soup (avgolemono), e o supa greceasca facuta cu orez, chicken broth, oua si lamaie. Iese cremoasa, nu cu zdrente. Se fierbe orezul in chicken broth, se racoreste un pic, se bat albusurile spuma, se adauga in oua acolo galbenusruile si zeama de la o lamaie-doua si se pune peste supa aia cu orez, care se tine pe foc la simmer putin, dar sa nu fiarba. Se mananca imediat. Noua ne place, si mie si lui fi-miu. M-a invatat Maria, care are un resto greceesc, sa pun si morcov/telina/ceapa, date prin masina, ca ii da o culoare frumoasa. Asa am facut azi, ca prima data cand am facut-o a iesit alba. Felul doi, somon la cuptor cu multa lamaie, in juma de ora se face. Mai fac tocanita de ciuperci, cu ceapa, usturoi si putina pasta de tomate. Mancare de fasole verde tot la fel facuta...usturoiul e musai. Mai halesc des "Olive Garden Salad", cu un breadstick (nu veniti pe mine cu Montignac ca io numar doar calorii, ok?). O fac ca la Olive garden cu rosii, masline si pun nitel dressing de al lor. Ma rog, nu prea multe proteine dadui aci lol. Ah proteine, carne de vita din aia slaba slaba, care iese talpa dc. o frigi, se baga la cuptor cu apa si ulei si frecata bine cu usturoi pisat (eu ii las usturoiul pe fiecare felie de carne, intins ashea) vreo 3h [:D] si la sfarsit se mai da si putin vin...Asta de facut in weekend, o arunci dimineata in cuptor si se face singura. Acoperita la inceput, o descoperi in ultimele 15 min sa se rumeneasca. La fel se poate face si carnea de porc. Am mai facut pui la cuptor, il unsei cu pensula cu unt si il bagai intr-o punga d'aia de facut pasari:) Da' il aruncai ca mancaram putin din el, nu suntem destui ca sa dam gata un pui intreg in timp util.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu fac vita la cuptor si mai fac steak dupa metoda lui Alton Brown parca. Incing la 500F o tigaie si apoi o mut pe ochiul de la aragaz dat aproape la maxim. Arunc acolo carnea si o intorc pe ambele parti, apoi o mut iar la cuptor pentru citeva minute pe fiecare parte. Voila! M-am muncit si eu la gym in seara asta pe eliptica si am alergat o mila pe indoor track. Sint foarte fericita cu timpul meu, dar nu-l scriu aici ca mai citeste Delphinas si ma jenez.[:D][:I] Era sa uit, la multi ani Olga si la multi ani Sonia de Conchita! Frumos ati sarbatorit! Noi n-am pus piciorul intr-un Chucky de-asta pina acuma, dar Ana tot zice de el de cite ori il vede. Mi se pare ca sponsorizeaza emisiuni pe PBS smecherii astia.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J Mi se pare ca sponsorizeaza emisiuni pe PBS smecherii astia.[:D]
nu ti se pare, e sigur-sigur. eu numai pe pbs deschid cu sonia acasa. :-) dar se pare ca nu m-am americanizat complet, mie locurile astea nu-mi spun nimic. prea multa aglomeratie si agitatie... La Multi Ani, Olga si multumesc tuturor pentru urari. [pup] Donia, a durat o ora si au prezentat doua povestioare: Leul si soricelul, Casa iepurasului. tema a fost, evident, despre animale. ma intrebai daca rezista sonia. rezista cu orele la teatru. avem si noi acasa un teatru de papusi si papusi, marionete, etc. si recordul a fost de 3 ore, saptamana trecuta. m-au trecut toate naduselile pe la final, nu mai aveam nici o idee ce sa povestesc, ce obiecte de prin casa sa mai folosesc (daca am recurs si la polonice, iti dai seama). si ea tot ca mai vrea inca una si-nca una. :-)) mi-a adus o cutie de crema goala, cica mami, vreau o poveste despre "little jar". i-am inventat una, pe care de-atunci tre s-o repet in fiecare seara cand ii fac masaj. asa imi face toata ziua, sa-i spun sau sa-i joc, mimez, desenez povesti despre orice vede in jur. eniuei, la sarbatori de genul asta nu-s atrasa de parties si de multimi de oameni. vreau sa fie ceva special. anul asta n-am avut asa idee unica, noi la teatru mergem regulat. saptamana trecuta a venit si la noi iarna in sfarsit, cu furtuni si ploaie. clubul de Mommy and me in care sunt aveau programate numai playdates in casa. puah, ne-am blindat cu cizme de cauciuc, umbrele, pelerine de ploaie si am iesit zilnic pe undeva, la muzee, etc. asta ca sa explic mai in detaliu de ce mie, personal, nu mi-ar fi traznit prin cap sa organizez bday party la c.e.c. :-)) raportul meu dupa 2 saptamani jumate e putin peste 3 lbs pierdute. sunt iar in faza de platou si stiu de ce: nu mananc dimineata decat rareori, sparks nu are nici o metoda de constrangere, doar de convingere si nu merge pana acum. :-)) la pranz ciugulesc ceva, si seara...puah. dar fac sport regulat, aproape zilnic. deci io grasime n-am, am carnea tare pe mine, muschiuleti, tot dichisul. ma apuca deznadejdea: poate m-a latit nasterea si de-aia nu ma micsorez???? vreau inapoi macar marimea 6, cu ce sa mituiesc pestisorul de aur, oare??[q] [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce daca numai canadeze si americanese in foerma si frumoase vreti, iaka vin si eu...si de ciuda! Ramona, zi maica, daca tu esti multumita de tine si de timpul tau, conteaza cel mai mult. Pai daca ar fii sa compar timpii mei si distanta pe care o alearga sotul meu cu ce alerg eu...pai n-ar trebui sa mai alerg de nici un fel ca oricum e "nul" ce fac eu! Dar uite ca nu! Eu sunt multumita si de 30" de progrese la traseu....Acum ma bucur ca am reusit sa alerg timp de o ora si 2' fara sa fiu extrem de obosita. Si am schimbat traseul, adica acelasi dar in sens invers si are si o panta de urcat. Asa cum am spus, trebuie sa fim mandre de noi si de realizarile noastre. Nu am alergat niciodata pe masinaria aia interioara. Cred ca nu e usor sa-ti gasesti ritmul. Visez la asa ceva, dar pastrez visul pt. cand vom fii in Canada si vom avea subsol[:D] Parca s-a mai dus burta...iar cu aripioarele m-a mai calmat sotul. Mi-a zis ca daca nici d'alea nu mai am.... asa ca m-am mai calmat si eu! Concita poate e momentul sa faci o cura de detox, ceva care sa aiba un efect fulger, sa deblocheze faza de platou. Felicitari ambitioaselor care au pierdut LB! Cu D-zeu inainte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin, era (pe jumatate) gluma. Chestia e ca pina relativ recent eu n-am alergat de...20 de ani! Acum sint mindra ca reusesc sa alerg biete 20 de minute. Mila aia am alergat-o in zece minute. Nu stiu exact, ca am avut ceas obisnuit, nu cronometru. Nici nu tre' sa stiu exact, ca nu ma pregatesc pentru curse.[:D] Nu pe banda am alergat, ci in indoor track. De fapt de obicei alerg afara, dar am probleme cu spatele si nu pot face asta in mod constant. Track e ceva mai "forgiving" pentru spatele meu. As prefera alergatul in natura, dar imi iese mai bine daca alternez in felul asta, altfel trebuie sa stau mult pe tusa pina ma mai lasa spatele sa alerg cite un pic. Conchita, mi s-a parut mie ca acolo am auzit de ei si sigur si Ana tot de acolo-i stie. Cumva noi am scapat pina acum, dar ea tare isi doreste sa mearga si imi arata de cite ori trecem pe linga vreunul. Daca nu prea mai ai grasime eu zic ca ai dat bine 3 lbs. Eu am total de 5.4 lbs anul asta, dar la mine situatia e mai grava, am de unde sa dau.[:D] Mic dejun nu mincam nici eu in alte vremuri, dar am vazut ca slabesc mai bine daca am mic dejun ca lumea. Altfel ma apuca foamea mai tirziu si e mai rau, ca am mai putin timp din zi sa consum caloriile alea. Apa iarasi este esentiala la mine. Gasesc ca m-a ajutat mult si sa port pedometer. Mi-am stabilit minim zece mii de steps pe zi si ma tot uit la el, tot gasesc cai de a atinge numarul asta. Eu gindesc ca si Olga. Fac schimbari mici (sau din aproape in aproape) si telul e ca pe termen lung sa-mi schimb obiceiurile care m-au dus in halul in care eram acum un an.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa vezi si sa nu crezi... am slabit 1,5 kg in prima saptamana! [bis] Da, m-am pus de 3 ori pe cantar, ca nu-mi venea sa cred [:D] Ei, asa prind si eu curaj sa merg mai departe. Azi dimineata am mancat 1/3 cup oatmeal, 1/3 cup lapte si 1/2 masura proteine = 220 calorii si 20 g proteine. ruxij, ce interesant suna supa aia greceasca, o s-o incerc si eu. Multumesc si pentru tip-ul cu carnea de vita gen talpa [:D], ca ma tot intrebam cum as putea sa fac sa iasa moale. Ciuperci gatesc rar, desi imi plac mult, dar nu-i plac copilei, cica pana si mirosul o face sa deverseze... In schimb mult usturoi in mancare e pe placul tuturor! Cand faci pui nu-l pastrezi pentru ziua urmatoare? Mie imi place la nebunie puiul rece, chiar gol, sau il mai folosesc la vreo salata, ori fac wrap cu pui, ardei, ceapa, castraveti murati si ce mai am prin casa si se mananca foarte bine la noi. Dar acum mai rar, ca am cam taiat fainoasele. Ramona, ii spun de steak sotului, ca el e in decurs de specializare cu vita [:D] Eu numai citind si... [pofta] conchita, la noi nu e teatru din asta [:(] Sau n-am stiut sa-l gasesc... la voi unde se face? Neaparat sa scrii povestile pe care le inventezi, ca o sa le uiti, chiar daca acum le repeti in diecare seara. Eu am uitat si rau imi pare, aveam vreo doua atat de frumaose cu culorile... In schimb mai tin minte o poveste cu un baietel de balena, Riki-Miki, pe asta i-am zis-o si fetitei, acum si baietelului, dar o s-o scriu, neaparat. Fetele cu alergatul, tot aud mai nou ca alergarea dauneaza articulatiilor, mai ales genunchilor, care preiau cate un soc la fiecare pas. Si ca ar fi mai bun marsul (marshul). Voi ce stiti?
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...