Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Canadience si americance: in forma si frumoase! 4


Recommended Posts

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nelia draga, alea-s sinucideri curate, nu diete [:D]; brrr eu am dat totusi jos doua lb., incetisor, incetisor, saptamina asta am avut scuzele cu rusii; de luni trec la etapa de nu-stiu-cite-portii de fructe/zi propusa de sefa mea; acum n-am intrebat-o daca portiile alea inlocuiesc mesele sau se iau intre mese, in surplus:)); http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stiti ca nu e chiar asa, pare doar. Dar am spus, conditia principala este sa va placa varza, eu o maninc de placere, desi dupa 3-4 zile ma satur si eu. In rest, poti minca legume si fructe la discretie, carne doua zile pe saptamina, destul de multa... primele doua sau trei zile sint nasoale rau de tot, ca ai minca tot timpul altceva, gazele te deranjeaza tare... dar dupa aceea de regleaza totul si nici nu-ti mai vine sa maninci, si gazele se duc... In general, nu sint de acord cu metodele astea spartane de slabit, de aceea nu am folosit-o niciodata ca pe o cura de slabire, ci doar ca pe o cura de curatare a organismului, cred ca de fapt asta si este, dar sint multi care o folosesc ca sa slabeasca si e cumplit sa o tii mai mult de acele zile si total nesanatos. Dar citeva zile va spun, la noi face minuni, totul este sa-ti placa varza si sa numeri zilele...[:D] La a doua nu ma bag, ca nu stiu cum e, dar supa aceea de legume, usor imbunatatita iese tare buna. Acum, sa nu intelegeti ca vi le bag pe git ca sanatoase si bune, ca nu le recomand la nimeni, doar le-am scris pentru ca le stiu.[:)]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce faza tare ! Azi am mancat la pranz salata de varza (cruda) cu rosii langa friptura, si asta pentru ca luasem varza pentru supa Neliei (am gasit-o tot pe dc pe la un subiect cu retete Montignac) dar nu m-a convins deloc. Am citit reteta aia in fiecare dimineata vreo cinci zile [:D] si nu m-am urnit sa o fac. Bine ca mi-a dat DD minte ca o terminam pe Sonia la burtica cu gazele. Dar asa cruda, vad ca nici eu nici ea nu am avut nici o problema. Acu mi-ati dat tema, musaca cu vinete si sosul ala cu galbenus ! N-am rezistat si m-am cantarit, dimineata aveam 89 [pk][pk] Roxana, sanatate Isei, iar nu ne vedem la piscina dar sper sa fie in forma de ziua ei... I-am spus iar lui Victor ca Isa e bolnava si deja se uita ciudat la mine,nu mai ma crede ! Noapte buna ! Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat, apropo de cure de detoxifiere, mama a tinut una tot cu o supa, de fapt e o zeama. Cica se pune intr-o oala cu apa rece zarzavat (morcovi, telina, radacina de patrunjel, pastarnac, ...) tocat si se lasa pana a doua zi, legumele isi lasa vitaminele in apa asta, si o bei cand ti-e foame, cand ti-e sete [:D] Daca mai vreti detalii o pun sa mi-o scrie. Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, nuuuu!!! Sa nu o tii daca alaptezi, ca ii faci rau copilului, mai ales daca e micut cu al tau. Si iti faci rau si tie, tu ai nevoie de mincare, nu poti reduce atit de drastic, e prea micuta fata. Eu nu i-am luat titzica de tot lui Lisandru, ca asa era in plan pentru ca a facut aceasta viroza stomacala si nu ma lasa inima sa-l mai chinui si lipsa favoritei, desi nu prea a supt de rau ce i-a fost. De aceea, am si aminat facutul supei pentru cind ne vom intrema cu totii si ii scot definitiv titzica. Si eu am mincat salata de varza (mie imi place cu mult marar verde si citeodata mai rad si ridichi, morcovi), nu des, dar mincam, ca-mi place rau varza si nu am vazut sa le faca lapticul rau. Si carnea poti sa o maninci mereu cu rosii si fasole verde.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, merci mult de reteta, sa vad daca imi fac curaj, parca vad ca nu reusesc sa slabesc inca 3 kg asa cum vreau pina pe 25 februarie cind plecam la plaja si intru in panica si bag supa aia de varza de n-o sa poata sa stea lumea in avion cu mine[bang], o sa se arunce cu parasutele[:D]. Exclus sa am problema asta cind sint la servici ca tot timpul am pe cineva in birou sau sint in meetinguri. Voi vreti sa ajung subiect de bancuri la Christmas Party? Eu am crampe de la mincarea cu varza calita pe care o face mama o data pe an cind o rog eu desi stiu f bine ca o sa-mi faca rau. Maninc insa salata de varza aproape saptaminal si nu am nimic. Am mai citit pe net despre dieta asta si doctorii zic ca poti s-o inlocuiesti cu orice supa de legume fara cartofi si grasimi ori eu asa fac supa de obicei pt noi. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mimitete, esti mortala, am reusit si eu sa maninc o banana pe ziua de azi si nici aia nu-mi prieste, ca mor de ris. Stii cum faceam eu, ca n-am mai tinut-o de mult din cauza de alaptat. O incepeam vinerea dimineata, seara incepea emisia de gaze, simbata si duminica la fel... luni erau deja duse, ca la mine tine cam trei zile, apoi se termina. Eu am tinut-o cam o data pe an, vreo patru sau cinci ani la rind si nu ca sa slabesc, ca eram slaba, ci doar ca sa ma mai spal un pic pe dinauntru. Si am reusit sa o tin toata, fara prea multe probleme... nu stiu daca mai reusesc acum. Asa facem si noi ciorbele si supele, goale, fara grasime sau cartofi si mincam ca spartii din ele, eu si Octav, goale fara piine, de cele mai multe ori reci, mai ales vara, de fiecare data cind ni se face foame. Ma distrez de fiecare data cind imi aduc aminte de inceputuri, cind i-am facut lui Octav o supa din asta chiara (mama lui gateste ff bine, dar cu multa carne, eventual de porc[:D], nu admite sa lipseasca asa ceva dintr-o supa sau ciorba mai ales, iar el e aproape vegetarian, ca si mine) si m-a intrebat daca stiu sa mai gatesc si altceva... preventiv baiatul. Iar acum imi cere numai din asta, practic pentru el, in afara de ciorba cu perisoare, nu mai exista altfel de supa sau ciorba. Ruxij, eu cred ca si daca tii trei zile, tot e ceva... tot simti cum te cureti. Si mie a doua zi mi se pare cea mai lunga, prima am entuziasm, a treia ma simt deja intrata in dieta si e pacat sa renunt, dar a doua...[bang] Diana, da, am auzit si eu de supa respectiva, aveam colege la editura care o tineau (eram niste cucoane si domnisoare care se detoxifiau tot timpul si cind ieseam la tigara pe hol tot despre asta vorbeam[:D]), dar eu sint fidela de obicei, nu am inselat supa de varza pina acum.[:D] Dar cred ca sint bune si supele dupa metoda tailandeza, adica sa ai pui zeama fiarta peste legume crude rase si sa le lasi un pic sa se opareasca si gata supa. Mimitete, acuma, daca e sa fiu rea pina la capat, o alta cura de detoxifiere, totala as zice eu, este sa imprumuti de pe undeva vreun virus stomacal![:D] Garantat se duc 2 kile si cu ele tot ce era in plus pe acolo. Eu am 74 de kilograme, dar Maru, nu schimba nimic, pentru ca mi-am revenit si am o foame... Il iei inainte de a pleca, te faci mumoasa si trasa prin inel, ajungi pe plaja, pui costum si faci poze si dupa aceea te pui pe mincat, ce zici!?![:D]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, deci sa ma invit pe la tine sa te pup[pup] ca sa preiau stafeta cu virusul? Dar cum sa fac sa nu-l pasez la ceilalti din casa care nu au nici o vina si nici aspiratii din astea nerealiste la bikini body (adica sotul ca fii-mea e manechin oricum[:D], zise cioara de puiul ei). Asa si copiii cu supa/ciorbele facute de mama sau soacra, ei care erau obisnuiti cu supe din astea fara nimic in ele, dupa ce au dat de supe "adevarate" m-au intrebat daca stiu si eu sa le fac[:D] si eu am zis ca NU, hi hi de unde filozofu' de fii-miu a dedus ca numai bunicile stiu sa le faca si ca mai am timp pina devin bunica sa invat si eu. Off topic, mor dupa supele alea thai in care zici ca veggies sint crude aproape dar bune rau. Ah, am facut spring rolls cu copiii si invitatii lor (baietii s-au lasat pagubasi repede ca le-a trecut entuziasmul), succes masiv si activitate de grup. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...