Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Canadience si americance: in forma si frumoase! 4


Recommended Posts

Mimitete, pai cred ca nu prea mai avem ce da, a cam trecut la noi si e prea devreme... dar ai tot timpul, pina plecati, din 5 mai duce unul ceva, asa ca, esti invitata mea.[:)] Sau mai degraba ma iei cu tine in vacanta, ca sa fii sigura... Cit despre ne-dat si la altii: porti masca si nu te atingi de nimic in casa![:D] Tot off-topic, si cum ai facut spring rolls? Chiar sint curioasa. Ai cumparat aluatul sau l-ai facut tu? Noi sintem innebuniti dupa ele si le cumparam, si inca din alea mai bune, ca sa nu mincam orice... si sint scumpe rau. A zis Octav ca daca invat sa le fac si pe alea cum am invata sa fac sushi (plus inca o lista luungaa de asiaticarii), ma mai ia inca o data de nevasta.[:D]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bei, bebeul meu doarme, eu am citit tot ce era de citit pe Sezatoare, acu citesc asta si ma minunez de cita treaba o sa am cind nu mai alaptez. Ana, la ce sala mergi? Au si ceva pe strada lui aerobic? Dar light, ca deocamdata nu ma lasa spatele... De fapt ma tenteaza tourbillon ala... Let me know! Dana, m-ai facut sa rid cu ciorba de varza! Tineau gagicile in redactie (eu nu tineam ca mie nu-mi ies astea cu mincat dupa program, de cite ori ma apuc atunci si mai abitir imi trebuie ceva dulce sau ceva f. gras :) ziceam ca tineau gagicile in redactie si ma tineau cu geamurile deschise non-stop... Le apuca de 2 ori pe an: inainte de concediul de vara, cind era ok, si de Revelion - cind iti venea sa-ti iei lumea in cap de frig! Eu tocmai incerc sa o dau pe salate si legumiculturi - care in general nu-mi plac, eu-s croita pe macaroane - asa ca azi am ratat cu succes o caricatura de salata de beuf, ca nu mai stiam ce se pune in ea, asa ca am amestecat morcovi cu mazare si cu porumb, plus sos de chili cu usturoi. Se pune? Sau e numai mincare santé? Ca nu pot sa tin diverse diete din cauze de alaptat, dar tot ma deranjeaza alea 5 kile pe care le detin suplimentar... Good, acum va pup si take care, slabire maxima! Simonna http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, si eu fac spring rolls. Folosesc wrappers cumparate. Cumpar coleslaw shreds, le calesc cu un pic de ulei de masline si adaug soy sauce, ginger si spiceuri obisnuite. Apoi le impachetez (se sigileaza usor cu apa) si le prajesc. Citeodata adaug si carne tocata, ceapa, usturoi. E bun si daca pui bucati maruntite de bacon in loc de carne, doar asa cit sa-i mai dea un pic de aroma (si daca nu esti la cura de slabire[:D]). Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, rouleaux de printemps e mult mai usor de facut decit sushi. Cumperi galete de orez gata facute si se inmoaie in apa, una cite una, nu tot pachetul asa cum gresit am facut eu la inceput[bang] dar le-am scos repede ca m-am prins[:D]. Cu asta e clar cit ma pricep eu la bucatarie... pe urma am googalit retete si eu am pus: castravete taiat foarte subtire pe lung, morcov taiat f subtire pe lung, cumparat gata taiat asa, 2 creveti, noodles de orez din alea angel hair (evident fierte), putin coriandru, ceapa verde. Foaia de orez se inmoaie in apa calda si devine foarte maleabila. Se pune foaia pe un servet, reteta zice sa fie umed, al meu nu era umed, se adauga in mijloc putin din fiecare de mai sus + 2 creveti, se impatureste pliind si capetele si pe urma se poate praji sau nu. Ei zic sa faci deep fry dar eu le-am prajit in tigaie, pe primele le-am ars[:D]. Am cumparat un sos din comert pe care scria pt spring rols si asta a fost totul. Nu erau deloc asa frumoase ca la restaurant, groaznic de mari fata de alea de la restaurant dar foarte bune si daca excluzi prajeala, foarte sanatoase. Succes garantat dar e ceva munca la impaturit numai ca eu am exploatat copiii[:D]. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, zau ca nu le fac dupa reteta fixa si depinde ce am in casa. Eu nu m-am complicat cu foile sa le ud sau sa le pun pe servet umed. Dupa ce le-am impachetat le-am sigilat cu mina umeda, se lipesc bine in felul asta. Eu am calit un pic umplutura si cred ca esentiale pentru gust au fost soy sauce si ginger. Nu am mai folosit alt sos pentru "dip" dupa aia, ca aveau flavor destul, asa mi s-a parut mie. Au succes la toata familia, ceea ce-i mare lucru la noi. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sushi e simplu fata de ce spuneti voi acolo... dar am prins ideea, mersi.[pup] Voi cauta ingrediente si le fac surpriza cu o masa cu supa à la thai si spring rolls... ca poate ma mai ia inca o data de nevasta sotul si ma duce si pe mine in saptamina de miere undeva, la soare.[:D] Ce pun inauntru am idee, dar sper sa gasesc galetele alea de orez, ca eu la alea m-am blocat, ca nu ma vedeam facind asa ceva acasa.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Diana, nuuuu!!! Sa nu o tii daca alaptezi, ca ii faci rau copilului, mai ales daca e micut cu al tau. Si iti faci rau si tie, tu ai nevoie de mincare, nu poti reduce atit de drastic, e prea micuta fata. Eu nu i-am luat titzica de tot lui Lisandru, ca asa era in plan pentru ca a facut aceasta viroza stomacala si nu ma lasa inima sa-l mai chinui si lipsa favoritei, desi nu prea a supt de rau ce i-a fost. De aceea, am si aminat facutul supei pentru cind ne vom intrema cu totii si ii scot definitiv titzica. Si eu am mincat salata de varza (mie imi place cu mult marar verde si citeodata mai rad si ridichi, morcovi), nu des, dar mincam, ca-mi place rau varza si nu am vazut sa le faca lapticul rau. Si carnea poti sa o maninci mereu cu rosii si fasole verde.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
M-am exprimat gresit, nu voiam sa fac supa de varza pentru detoxifiere, voiam sa o fac in loc de supa mea de pui cu de toate in ea (inclusiv morcovi, paste si pielea de la pui care sunt contra Monti). Ca de obicei la mine asa e supa/ciorba, nu cu grasime multa, doar cea de la carnea fiarta care e de obicei de pui, perisoare fac din curcan sau din vita, si pun ceva cartofi sau paste, orez. Am incercat si mai "chioara" supa dar nu are succes la restul familiei, poate pe Sonia sa o trag de partea mea cand o fi cazul, deja ii gandesc diversificarea dupa principiile Monti [:D] (fructe pe stomacul gol, la 15 minte cereale...). Iar cu detoxifierea, n-am facut niciodata si nici nu ma tenteaza. Eu sunt ditamai omul si cand nu am 90 de kg [:D] si trebuie sa mananc si sa dorm ca sa functionez, ce sa mai zic acum cand mai depinde si o gogoshica de ce mananc eu. Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tinut aproape 2 saptamani dieta yandirei, cum imi place s-o numesc.Dar ieri, am comis-o rau de tot[bang]. Totul a inceput de la o bomboana de ciocolata primita rest,mi s-a parut asa buna..nu mai mancasem ceva dulce de 11 zile.m-am avantat apoi la munca la o ciocolata nemteasca bunicica.spasita la pranz am mancat cuminte verdeata adusa la munca, dar[:I]cand am ajuns acasa n-am mai mancat iarba ci m-am apucat de facut clatite cu dulceata de caise.fara numar.[bang] Astazi da capo. De luni cred ca renunt la cea de-a treia saptamana de yandirra si ma apuc de dieta cu supa de varza postata de nelia. si nu[:D], nu muncesc de acasa si nici nu sunt singura in birou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...