Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romanii din Marea Britanie (22)


Recommended Posts

Venim si noi la intalnire daca e duminica.Lucrez sambata[xx(] Am aplicat si noi pt tax credit si child tax.Noi am aplicat pe baza veniturilor de anul trecut fiscal .Ne-au dat ceva banuti .Dar cred ca la anul nu ne mai incadram. Suni la ei si te intreaba la tel cateva intrebari sa vada daca te incadrezi.Iti trimit ei formularul si tu trebuie sa-l completezi.Mie mi-a luat cel putin 6 luni ca nu m-am apucat de el.In final au fost cateva date de la angajator de alergat dupa ele si cate ceva de la gradi dar raspunsul a venit repede si primesti banii retroactiv 3 luni de la momentul in care ai facut aplicatia. [url="http://good-times.webshots.com/album/560287297otzbRg"]POZE[/url] Rares(7 mai 2007) [url="http://onetruemedia.com/my_shared?z=2dc19573ea80bc6ead75ac"]Filmulet[/url] Un anisor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna! Agitate vremuri pe forumul fetelor din UK. Bine ca s-au mai linistit apele. In ceea ce priveste beneficiile... noi ne calificam cu chiu cu vai si la tax credits... pe ei ii intereseaza veniturile familiei pe anul fiscal trecut si estimativ pe anul acesta. Si in plus cat platiti la childminder/gradinita - bineinteles doar daca e vrba de institutie/persoana acreditata. Nu prea am inteles algoritmul lor, oricum nu e vorba de multi bani...stiu ca ei spun ca primesti "up to 75%" din costurile gradinitei, dar... la noi "up to" asta e de fapt 13% (aici includ atat working tax credits si childcare tax credits). Ma rog, bun si asta...oricum eu n 3 luni intru pe "redundancy" deci nu vi mai avea childcare o bucata de vreme si nici working tax, daca nu ma insel. [pup][pup] Dark Bendis & Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler] "Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Mersi mult fetelor care mi-au dat sfaturi in legatura cu remediile impotriva caderii parului. La cat de lenesa ma stiu eu, nu cred ca am sa apelez la masti naturale,insa am sa am grija sa nu am o avitaminoza. Georgia are deja 3 ain si trei luni aproape, si inca imi pica parul intr-un stil ingrozitor. Luna, daca iti iei mansion in Maida Vale, sa stii ca ma autoinvit la tine,ca imi place foarte mult zona aia,si nu cred ca as fi in stare sa dau un milion jumate, cel putin pe o casa mare acolo. Si, ca sa fiu ca vulpea aia care nu ajunge la struguri,nici nu cred ca se merita sa dai o caruta de bani pe o casa in mijlocul agolomeratiei pe care ti-o ofera Londra, atat timp cat gasesti tot confortul si linistea posibile,undeva mai departe, pe bani mult mai putini. Vis-a-vis de benefits,nu stiu ce sa zic,ca nu m-as incadra la nimic. Nu m-a interesat niciodata, iar ceea ce am zis a fost din auzite, de la fata de care ziceam mai devreme. Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina banuiesc ca ti-ai dat seama ca glumeam ca imi voi lua casa in Maida Vale pe benefits, dupa ce mai torn 4 copii.[:D] Nu de alta dar sper sa stie toata lumea ca n-am nicio sansa sa imi cumpar ceva acolo, nu-mi permit, doar daca voi castiga la loto pe viitor. Si oricum, cum spuneai si tu, cu un milion doua iti iei superbitati de case mai la tara asa unde stau eu.[:D] Eu caderea parului o rezolv cu foarfeca, ma tund si se opreste si caderea. Nu stiu care e fenomenul. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor Am si eu o intrebare pentru fetele care au nascut aici si au facut si acte romanesti copiilor. Ce acte le-ati facut? Certificat de nastere si pasaport, sau numai pasaport? Cineva a nascut si spunea ca merge in Ro sa-i faca copilului certificat de nastere romanesc, da eu ma gindesc ca e o ineptie, daca te-ai nascut in UK, ai certificat englezesc. Poti avea 2 certificate de nastere? Cica nu-i face si pasaport romanesc ca e prea scump. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de intalnire, mi-ar placea si mie sa iau parte. Acum, noi de Paste nu vom fi in UK,insa daca va hotarati la o data cam la o saptamana sau zece zile dupa,cred ca voi fi in stare sa vin. Acum, mie mi-ar conveni o locatie in care sa pot ajunge cu masina,insa ma supun majoritatii,bineinteles. Centrul Londrei nu e ideal pt mine, insa o sa fie asa cum hotarati voi. Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine, doar iasmina are si certificat de nastere romanesc. Si are si pasaport romanesc,insa, dupe toate cate am tras in aeroport in Bucuresti din cauza legislatiei extraordinare din Romania, m-am linistit. La Georgia am ramas doar la nivelul cretificatului de nastere britanic,asa ca ea are doar british citizenship. Si oricum, noi peste tot circulam doar cu documentele britanice, cele romanesti au si expirat deja,si nu ma grabesc sa le refac. Luna, sa stii ca intre timp m-am uitat, de curiozitate, la preturile la imobiliare practicate in Maida vale. Deci, doar un apartament ( bine, foarte mare si foarte aranjat ) ajunge la unu-doua milioane de pounds, asa ca m-am linistit definitiv. Si, da, mi-am dat seama ca glumesti,ca asa cum te stiu eu pe tine, nu esti din aia care toarna copii ca sa ia casa de la stat,ma rog,mansion de la stat[:D]. Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul de nastere romanesc este doar o transcriere a certificatului de nastere britanic. Iasmina nu e nascuta in Uk, nici in Romania. Dar indiferent de locul de nastere al copilului, se poate face transcrierea certificatului,care e posibila la ambasada/consulatul roman din tara respectiva sau in tara ( insa e mare nebunie acolo si dureaza enorm). Asta trebuie facuta si are rost doar daca doreste cetatenie romana pentru copil,desi si pasaport romanesc. Mie, una, mi se pare o chestie mai putin importanta,atat timp cat copilul are deja o cetatenie. Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...