Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebe se screme: colici sau constipatie?


Recommended Posts

Pai mie mi-au zis si ginecoloaga, si pediatra si doctorii din maternitate sa nu il tin la san mai mult de 25 de minute in total. Cum am eu mameloanele, el saracul le tot pierde si in 25 de minute nici nu apuca sa pape ca lumea. De fortat, nu il fortez sa manance completarea, dar daca nu se satura, plange si nu se linisteste pana nu ii mai dau. Nici nu pot sa il las sa ii fie foame. Ce sa fac? Laptele meu a zis sa nu ii dau azi sa vada maine, la control, daca de la el vomita. Acum seara era agitat de la colici si de la furtuna si l-am pus la san si a supt. Am stat cu el pana am atipit amandoi, dar a golit sanii grozav de bine. Nici nu stiu ce sa mai zic cu doctorii astia, ca doi nu mi-au zis acelasi lucru!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da-i laptele tau, doar al tau macar 1 zi - 2 sa vezi daca se satura. Daca laptele nu iese jet inseamna ca doar regurgiteaza, pentru ca mananca prea mult, rapid, si inghite si mult aer. Si al meu regurgita mult mult pana pe la 7-8 luni. Da-i Sab Simplex in continuare sau Infacol (eu asta am folosit cu succes, se administreaza mai usor pt ca are o pipeta pe care o bagi direct in gurita la bebe). Incearca tu din alimentatie sa-l reglezi la caca (nu manca multa branza, banane, mananca pere, prune uscate...) Sa nu mananci fasole verde, rosii, vinete, salata, tot ce te baloneaza pe tine, ce are seminte. Astea ii dau lui dureri de burtica. Inca e mic, dar mai tarziu o sa-ti dai seama daca plange de durere de la colici sau de la constipatie, la colici plange in special seara si noaptea, se inroseste si plange tare-tare ca din gura de sarpe. la constipatie cei mai multi de la scremut se inrosesc la fata, isi baga si mai tare capul in umeri asa. Maseaza-l pe burtica. Nu-i mai baga supozitoare si nici nu-l stimula cu termometrul. Constipatie se considera daca nu face kk 4 zile parca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaa,,daca scrie la carte ca in maxim 25 de minute copilul e musai sa se sature...noi de ce sa il tinem 25 de minute si 10 secunde?[bang] unii pediatrii zau ca nici de veterinari nu cred ca ar fi buni .u am stat si ore in sir cu ei la san,si daca peste jumate d eora cerea din nou,din nou ne mufam [olala]Daca vrei intr-adevar sa alaptezi,alapteaza-l exclusiv,fara formula,chiar daca vezi ca se "chinuie" cu colicii e ceva normal.Ce ar fi sa intrerupa toate mamicile alaptatul ca bebe are colici de la laptele matern ?Si daca il stimulezi mereu sa faca kk,normal ca el nu poate invata singur reflexul,si cand ii vine sa faca se chinuie,desi dupa cum zici,consistenta e ok .Lasa-l de cateva ori sa vezi ce se intampla daca nu il "ajuti" si abia apoi sa intervii,daca va mai fi cazul. Cat despre schimbatul a atator marci de laptic,la un stomacel atat de fraged...sper sa fi fost o decizie buna.Cum au mai zis fetele..alapteaza-l exclusiv cateva zile,fara sa apelezi la sticluta ,si vezi care e starea lui (bine,de plans si chircit,cum am mai zis,,e normal ca la varsta asta colicii sunt in floare [bang])si neaparat cauta un Pediatru ok ,ca asta e cel mai important. sanatate si pupici[pup] Luminita,mami de 3 nazdravani: tero Stefan-Alexandru 02.09.2005 shoricica Sara-Maria 30.05.2008 trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009 [url="https://picasaweb.google.com/106129411010304127167"][shopi] ...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu ce sa mai fac. De dimineata i-am dat san si lapte de san, ce am pastrat de ieri. L-am ajutat cu termometrul ca se tot scremea si a facut caca tare, vreo 6 carnaciori. De atunci se tot screme si plange. S-a linistit doar cand i-am mai dat sa manance, ii era foame. De vomitat nu a mai vomitat, doar a regurgitat. Cu alaptatul, e o poveste lunga si trista, nici nu vreau sa imi aduc aminte. Am ajuns sa accept, in sfarsit, gandul ca am nevoie si de completare. Chiar si asa, nu am sa renunt sa ii dau san si nici sa mulg ce ramane, sa ii dau la masa urmatoare. Va multumesc pentru raspunsuri. Mergem la control dupa amiaza si vedem ce o fi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca ramane lapte in san dupa ce a terminat de mancat cum ar putea fi nevoie de completare? [:)] asculta ce au zis fetele, macar o zi sau doua nu ii mai da lapte praf si tine-l la san cat vrea. este extrem de mic si de abia acum se formeaza "oferta" de lapte, pe baza "cererii". majoritatea bebelusilor au colici - deci ei sunt de vina. lasa stimularea cu termometrul si laxativele, ele nu fac decat sa creeze cu reflex de defecatie. da-i un preparat anti-colici - ai vazut ca sab simplex-ul l-a ajutat si alapteaza-l. va trece si perioada aceasta. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aa si mai vreau sa-ti spun sa-l alaptezi la cerere fara program, de cate ori plange da-i sa pape titi si apoi tine-l sa ragaie chiar si din jumate in jumate de ora daca vrea si nu am inteles tu de ce te mulgi?dai lui sa suga des ca asa iti vine si lapte mai mult uite citeste si aici este ceva normal http://www.desprecopii.com/info.asp?id=97
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adelaide, dar cum iti dai tu seama ca nu se satura? Copiii pot sta agatati de san si 5 minute si 40 de minute. Pt ca sug si din motive de alinare, nu numai de foame. Ai mei, fiecare, dupa ce sugeau isi mai rontaiau si mainile... Si mai sareau oamenii la mine ca nu s-au saturat si de0aia se luau de maini. Apoi, in perioada eruptiei dentare, daca isi bagau mainile in gura nu mai era de foame, brusc era din cauza dintilor... Eu cred ca este vorba doar de nevoia bebelusilor de a suge. and plange, poate se linisteste la san.. Ma rog, de la ora 12 scriu la mesajul acesta[:D] Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la doctor si se pare ca il dor urechile, de aia se chinuie. Am inceput tratamentul si sper sa fie mai ok, ca tare mai e amarat cu durerile astea. Intre timp, a inceput sa reactioneze la jocurile noastre si e minunat cand ne arata gropitele intr-un zambet larg si frumos![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...