Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (7)


Recommended Posts

Multumesc de mesaj Anca. Robotica, Olgami-a prins bine sa vrbesc la telefon cu voi. Vad ca suntem lideri la inaltime [:D]Dar era de asteptat cu sot de 1,94 si eu 1,73. Tony are 114 cm si 20 kg.[pk][pk]Il face mama manechin/ streeper/ pompier sau politist. Am zis-o! Ca minte multA nu trebe, ci forta, aparenta de macho. Se misca bine, danseaza. Daca face facultate cred ca intru in socul vietii mele. Olga Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta. Albert Schweitzer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

New mami, sanatate multa lui Patrick! OlgaT, ma faci sa zambesc [:D]. Sa stii ca si Stefan se face politist, bine daca nu cumva sofer de masina de gunoi (este fascinat [:D]). Ma gandesc ca exagerezi, cu toate ca si eu am mari dubii ca Stefan va ajunge cine stie ce intelectual [:D]. Cand citesc ce fac/stiu ceilalti copii ma gandesc ca el e ani lumina in urma. Ce are el deosebit: e frumos si lipicios [:D] (asta e norocul lui, una dintre educatoare cat si directoarea chiar asa mi-au spus: norocul lui ca e dragut [pk]), vorbeste foarte frumos si extrem de politicos cand vrea (dar se si bebeluseste, se balbaie sau iti tranteste cate o insulta cand iti e lumea mai draga [bang]), este foarte glumet (un adevarat clown cand vrea) si sensibil pana la lacrimi cateodata. Ce face: a inceput sa mai invete cantece la gradi si face niste constructii foarte frumoase din cuburi (doar aici are rabdare si sta si jumatate de ora si bibileste la ele) Ce nu face [:D]: nu coloreaza, deseneaza, scrie, nu stie cifre (exceptand cifra 1), litere, culorile inca le amesteca, nu sta la lectii, nu se supune regulilor (de fapt la el e o problema cand o face si acum trece printr-o perioada din aste de "blegeala" la gradi, ca a plecat educatoarea pe care o iubea si sufera tare mult [q]).... nu mananca, nu doarme bine. Oana, eu eram cea mai mica la inaltime in scoala, dar la fel sunt si acum [:D]. Sper ca Stefan sa nu semene cu mine, acum nici 1,90 ca taica-su nu cred ca va avea, dar macar peste 1,75 [:D]. Elisor, de mult am tot vrut sa iti multumesc pentru comentariile la poze [pup]. Sufletica, acum ceva timp i-am dat si ceva impotriva viermisorilor, cu toate ca niciodata nu i-a iesit asa ceva la analiza. Lili, Vladimir e combinatia perfecta intre Maria si Stefan: e total antisportiv ca si Maria ( nu face nici o miscare din proprie initiativa, doar sta in fundulet si se joaca) si nu se sprijina pe picioare deloc (aceeasi problema pe care am avut-o cu Stefan, dar care s-a rezolvat foarte repede in cazul lui). Sper sa se rezolve si la Vladimir cu kinetoterapie. Se vad deja rezultate timide si kineto mi-a spus ca in doua - trei luni va fi ok. [pup] Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo pt. Sara [:)] Si a venit zana Maseluta? A cazut asa pur si simplu? Nu s-a speriat sau ii explicasesi inainte cum e cu dintisorii de lapte?
Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139708&whichpage=1"]Alaturi de SEBI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Adina ! [s] La multi ani, Mariana ! [s] Sanatate multa la bolnaviori [pup][pup][pup] Isabella imbraca hainute marimea 116, dar am inceput sa-i iau si 122, pentru ca vreau sa se imbrace macar de citeva ori cu ele [:D]. Marimea 110 e exact pentru virsta asta, dar imbraca hainutele de 2-3 ori si dupa aia ramin mici. Pantalonasi i-am luat pentru 6 ani, dar parca vad ca la toamna nu-i mai vin. Dar... marimile astea sint aiurea, in unele magazine sint hainute mai marisoare, iar aceeasi masura, sint si mai mici... nu mai pricep nik [bang] Elisor saru'mina de comentariile de la poze [pup]. Isabellei ii facusem pozele cu ocazia carnavalului, iar desenata pe fata era tot intr-o zi cind au sarbatorit carnavalul ([:D] rid singura ca scrisesem cascaval in loc de carnaval [alcool]). Sufletica asa de repede si i-a cazut dintisorul ? eu deja ma gindesc cu groaza cind vor incepe sa se clatine. Deocamdata ne putem lauda negativ, cu o micuta carie [q] si cu picioarele primite de doctorita stomatolog cind s-a uitat in gurita ei [bang] Cornelia eu am 1.62 [:D], tu cit ai ?! [olala] daca zici ca erai mica, ca eu sint mica si acum, si n-am sanse sa mai cresc [:D] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766"]Doar cu un apel telefonic, il puteti ajuta pe Dan sa mearga din nou ![/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616"]Nasterea printesei noastre, Isabella[/url], poze in casuta galbena , [url="http://www.dropshots.com/danelutza"]filmulete[/url] [url="http://danielaincucina.blogspot.com/"]Curiozitatea poate dauna[pofta][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am venit sa beau [cafea] cu voi.[pup] Sufletzica, cam repede intr-adevar, dar daca i-a cazut natural, asta este. Tudora e speriata de caderea dintisorilor, nu accepta si gata ca si ei ii vor cadea, ca va merge la scoala... nu vrea sa creasca deloc, ei ii place mica.[:)] Ma induioseaza pina la lacrimi cind o aud... Avusesei timp sa o pregatesti? Newmami, sint topita dupa Patrick, mai ales cind l-am vazut cum schiaza. Bravo lui![flo] E musai sa-l pun in legatura cu Tudora[:)], ca poate o mai sportivizeaza si pe ea... ce zici!?![:D] OlgaT, Tony al tau si Stefan al Corneliei e ca Agata mea. Actori si actrite ii facem![:)] Sa stii, ca eu pe genul asta de copii ii vad foaaarte bine descurcindu-se in viata, au tot ce le trebuie si sint niste supravietuitori![pk] Chiar daca scot sufletul mamicilor cind sint mici![bang] Eu si acum, si aseara, imi petrec majoritatea timpului si imi consum aproape toata energia cu... Agata, cei doi saracii, traiesc si ei pe linga ea.[:)] Sanatate copiilor care tusesc. Eu cred ca este legata aceasta tuse si de o anumita sensibilitate a lor, a cailor respiratorii, si de mediu, de aerul pe care il respira, unii se adapateaza mai usor, altii, mai sensibili, mai greu... si de lipsa soarelui. Dar, din experienta, stiu ca tusea se poate prelungi nepermis de mult, fara sa existe o problema de sanatate. Pina pe la 3 ani, pe Agata o tinea dupa fiecare viroza si cite o luna... pina facea alta.[bang] Nu am avut aceasta problema cu nici unul dintre pitici, dar Tudora s-a chinuit cu otitele, Lisandru nu are o sensibilate anume si nici nu prea s-a imbolnavit, probabil pentru ca a fost de mic in contact cu virusii adusi de surori.[:D] Gabitza, cum mai esti? Elisor, dar tu de ce scrii numai la poze, vino si aici. OlgaT, si eu vreau sa vorbesc cu tine, te sun astazi, ca-s acasa, sper sa te gasesc. Gata, va [pup].
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca v-ati animat imediat ce v-am pus o intrebare concreta [:D]. Hai ca va mai pun una: voi ii lasati sa-si aleaga singuri cu ce se imbraca? Eu ii dau Mayei de ales intre 2 variante, nu mai mult ca ne apuca noaptea pana sta ea sa aleaga. Insa cum dimineata este pe tura sotului meu, cateodata ma iau cu mainele de cap cand ma duc sa o iau de la gradinita si vad ce combinatii au facut. Aici parintii ii lasa pe copii sa se imbrace cum vor, dar mie parca nu-mi vine sa fac asta inca. Vad ca am copilul cel mai mancacios si mai grasunel. Mie nu mi se pare grasuta ci doar bine facuta [:D]. Este foarte pofticioasa si mananca o gama foarte variata de mancaruri. Totdeauna gusta cand fac o mancare nou chiar daca poate a doua oara nu se mai atinge de ea. Noi avem si o regula si anume ca nu are voie sa zica ca ceva nu-i place daca nu a luat macar o gura sa incerce. Pentru ca i-am demonstrat de multe ori ca face mofturi la cate o mancare, dar dupa ce o gusta de fapt ii place foarte mult. OlgaT-ala numai vorbit nu a fost. Mi-a parut tare rau ca nu am putut sta mai mult de vorba, dar copilul meu nu suporta sa ma vada vorbind la telefon. Pana atunci se jucase cuminte si nu a avut nicio treaba cu mine, cum ai sunat tu cum a inceput brusc sa aiba nevoie de cate ceva. Eu din cauza asta de multe ori nu raspund la telefon. Ce rost are sa incep o conversatia si ea sa-mi urle in cap dupa 10 secunde. Anca-nici cu tine nu am mai vorbit de un car de ani, din aceleasi motive. De la servici nu apuc, iar cand ajung acasa imi este imposibil. Noi nu o obligam sa faca nimic din ce nu-i place. Cu schiatul am vazut ca nu tine, am lasat-o in pace. Eu nu am facut nici un sport in viata mea, in afara de mers la sala si acum fac Pilates. Dar astea nu sunt sporturi adevarate. Ea este clar diferita de mine si ma bucur. Acum nu-i mai place la karate. Nu stiu de ce, nu este in stare sa ne dea un motiv concret. A facut din septembrie pana acum si i-a placut pana la un punct, dupa care a zis brusc ca nu mai vrea sa mearga. Am lasat-o sa termine seria asta si nu o mai inscriem la urmatoarea. Ti-am vazut schiorul. Intr-adevar, schiaza foarte bine. Bravo lui! sarita- La multi ani! Sa fii fericita si sa te bucuri de cele trei minuni. Dar de ce ai avut 3 torturi? Oana-incearca sa-i dau un antihistaminic inainte de culcare. Eu cand Maya tuseste (ceea ce se intampla as we speak) ii dau un expectorant combinat cu antihistaminic. Asta de la soacra-mea citire, care este medic pediatru. Insa benadrylul asta pe care il gasesc eu in State este slab rau. Ketof este mult mai eficient. Bine ca Alex bea ceai de ceapa. Maya nu pune gura pe ceai deloc. Olga si Maya (28.05.2005) Cautarea fericirii este una dintre sursele principale ale nefericirii. Eric Hoffer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olga noi ne certam des pe tema cu imbracatul, oricum de cele mai multe ori, invinge ea [alcool]. Doar cind sint eu mai capoasa si nu vreau, ii arat doua bluzite pe care nu le vrea si n-are incotro, trebuie sa se imbrace cu una [:D]. Cit despre mincare, tot asa fac si eu, o cert ca trebuie sa guste, chiar daca a doua oara nu mai maninca, macar stie si ea si eu despre ce e vorba [:)]. Oricum a mea a devenit in ultima perioada, anti-carne [:-@], deci nu seamana cu mine, ca eu as minca o pulpita de pui aproape in fiecare zi [:I] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=133766"]Doar cu un apel telefonic, il puteti ajuta pe Dan sa mearga din nou ![/url]
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616"]Nasterea printesei noastre, Isabella[/url]
, poze in casuta galbena , [url="http://www.dropshots.com/danelutza"]filmulete[/url] [url="http://danielaincucina.blogspot.com/"]Curiozitatea poate dauna[pofta][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela-sa stii ca si Maya, care pana acum cateva luni era carnivora, acum nu-i mai place carnea aproape deloc. Nu stiu de ce. Adevarul este ca pe aici carnea nu are gustul pe care il are in Europa. In schimb este innebunita dupa carnati si salam [:D]. Ar manca din astea in prostie. I-am spsu ca si astea sunt tot carne si a fost foarte mirata, pentru ca ea hotarase foarte clar ca nu-i place carnea :). Olga si Maya (28.05.2005) Cautarea fericirii este una dintre sursele principale ale nefericirii. Eric Hoffer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OlgaM, exact asa am patit noi cu dansul - clasa de tap ... a mers mai bine de doua luni bune si apoi dintr-o data, ca lui nu-i mai place, ca lui ii place doar jazz-ul si n-a mai vrut si gata. L-am scos si merge numai la jazz, iar dupa este o alta clasa de ceva dans modern, la care sta si se uita pe geam ... e fermecat de trupa aia, nu-si ia ochii de la ei. Noi incercam diverse sporturi, iar ce ii place va face, de placere, daca nu-i place, nu-i bai a incercat si gata, stie cu ce se mananca. Deocamdata, el fiind genul sportiv, i-a cam placut si s-a descurcat bine la toate. In primvara va merge din nou la soccer, pana la vara, dar gatam cu ski-ul. Ehe, cu hainele, apai aici sunt bucuroasa ca am baiat ... never n-a comentat ca nu se imbraca cu ce-i dau eu ... atata timp cat il imbrac dimineata :) sta ca un pasa si ma asteapta sa-l imbrac [:D] . Dar totusi cand e gata de plecare, trece pe la oglinda sa vada cum ii sta [:D] ... si ma intreaba tot el pe mine :"sunt bine mami ?". Adevarul ca i-am luat mai tot timpul hainute mai deosebite, mai costisitoare si mai rafinate ... caci greu gasesti ceva mai deosebit la baieti ... sa nu fie in kaki, navy si army ... iar magazinele cu culori mai vesele ... sunt mai price.... vai de curul lui cand va creste si va da peste vre-o americanca care arunca banii pe nailone si syntetice, ultimele junk-uri [q] waw, Sufletzica deja fara dintisori ... cred ca e prima din grup ... nu mai stiu exact daca Maya a Florentinei (chiar asa pe und eumbla mami asta [:D]) n-a patit si ea la fel. Si a venit zana dintisorilor pe la ea? Patrick tare o mai asteapta ... ca cica atunci e baiat mare [:D] Luni avem intalnire cu dentistul ... doar check up-ul de 6 luni ... Cornelia, OlgaT, lasati copii in pace, unora le place sa copilareasca mai mult, au ei tot timpul de scoala, si mai bine sa copilareasca acum decat la 16 ani! Nu mai vin fetele dragi de la Toronto weekend-ul asta ca sunt bolnavioare pe capete [q] Tare le-a mai asteptat Patrick, acum sa vezi cand va trebui sa-i dau vestea. NewMami & [bonjovi] Patrick Ryan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...