Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (7)


Recommended Posts

Sufletzica, eu cred ca stie destule Sara... Tudora doar socoteli simple mai face in plus, in rest cam tot pe acolo. Dar daca nu are rabdare, se plictiseste, iar tu iti pierzi la fel rabdarea, nu e bine sa o fortezi si nici sa-ti incerci tu limitele rabdarii. Stai linistita, ca ti le vei incerca cu virf si indesat cind ii vei avea pe amindoi la scoala.[:D] Aici, pina in clasa a II-a, copiii fac totul in joc si ceea ce le place mai mult, la gradinita nu fac decit jumatate de ora pe zi, cu lucruri elementare, dar in ambele limbi ca asa e locul in care traiesc... adica: cifre, litere, jocuri cu ele, zilele saptaminii, lunile, anotimpurile, despre vreme, despre clima, despre animale in cele 4 anotimpuri... dar numai jumatate de ora pe zi stau adunati in jurul profesorului si au lectii. Apoi, la joaca... dar jocurile sint si ele educative, artistice, au si momente, multe, de joaca fara tematica. Nu-i chinuie deloc, nu-i obliga, dar ramii suprins sa vezi cite lucruri stiu totusi chiar si cu acea jumatate de ora de 'lectii'. Acasa eu am cite o carte, pentru fiecare limba (engleza, franceza, romana) de pregatire pentru scoala, daca vrei ma uit si iti spun cum se cheama cea romana pentru ca si in celelalte doua sint lucruri asemanatoare. Si facem din ea, cind are chef, daca vrea, ce vrea, important este sa-i placa, sa iubeasca sa invete... Dar Tudorei ii place, vine tot timpul cu cartea, ca nu stie sa citeasca si nu stie ce-i cere exercitiul si facem pina... ma plictisesc eu.[:D] Nu acelasi lucru mi se intimpla si in camera cu lectiile adevarate, adica ale Agatei.[bang] Dar cred ca asta este din cauza ca am gresit eu in clasa I. Ca orice parinte normal, roman, am depasit limita jocului, adica esti in clasa I, trebuie sa inveti, ori la scoala inca desenau litere... Spun ca am gresit, pentru ca metoda mea, mai spartana, in sensul ca o cam obligam sa stea la birou si sa lucram macar cite jumatate de ora pe zi, nu a adus cu ea nici un rezultat decit furie si refuz, iar cea a scolii, unde totul era o veselie si un joc continuu, a facut ca fetita mea sa stie si sa scrie si sa citeasca in franceza inainte de Craciun![bang] Si acum, la scoala se duce cu placere si e un elef de 9-10, tot timpul cu mina pe sus, tot timpul originala si cu initiative, dornica sa afle cit mai multe, foarte atenta si cu putere de concentrare... citat aproximativ din ceea ce au scris invatatoarea si profesorii ei la sfirsitul buletinului de note... iar acasa[bang]... un copil plictisit, care ar face orice in afara de lectii, constiincioasa cu lectiile propriu-zise, ce i-au dat concret profesorii sa faca, dar total impotriva la orice as vrea sa fac cu ea in plus... nu e atenta, nu se concentreaza, eu ma agit si ragusesc sa-i explic si ea se scarpina, scapa creionul de o suta de ori, se uita pe pereti, casca...[q] Merg ff greu lectiile acasa si in mare masura ne simtim vinovati pentru asta. Eu, ca sotul crede si acum ca metoda noastra e buna, iar la scoala ii lasa sa faca ce vor si nu invata nimic... dar nu e asa. Stie atitea lucruri Agata, of, atit de multe pentru virsta ei, si in mare parte nu de la noi sau cind am incercat sa-i explicam despre ele, ea stia deja baza. Cum cu alte persoane nu sta, concluzia este ca scoala a invatat-o.[flo] Asa ca, sfatul meu care vine din greselile mele, ale noastre, este sa nu o fortati absolut deloc, sa transformati totul intr-un joc, iar daca nu e timp si chef, din partea copilului si a parintelui, in egala masura... mai bine nimic. Pentru ca, de fapt, asta e problema mare: lipsa timpului. Tu, ca si mine, mai ai un copil, eu doi si nu pot sa fiu mereu intr-un permanent joc, sa inventez, sa caut metode amuzante prin care sa-i invat pe copii fara ca ei sa simta ca asta fac. Ori asa sint profesorii aici, sint extrem de calzi, de prietenosi, de deschisi, de rabdatori, au un simt al umorului foarte dezvoltat... sint si reguli si consecinte daca sint incalcate, dar in general, in scoala, este o permanenta veselie, totul e colorat, totul e o copilarie fericita, fara lectii, fara obligatia scrisa pe usa de la intrare: trebuie sa invatati, daca nu...[neand] Eu incerc acum sa-mi indrept greselile in privinta Agatei, am discutat si cu invatatoarea ei (nu va spun ce ochi a facut cind a aflat ce patesc cu eleva ei preferata acasa... cea care in clasa e prima la a face tot, elevi din astia sa tot ai... etc.) si stiu ce am de facut. Numai ca raul a fost deja facut, numai cind pronuntam cuvintul 'lectii' in casa... ne situam automat amindoua pe pozitie de [duel]. Sint tare trista din cauza asta, mai ales ca si in privinta lecturii, venind pe fondul asta, nu am reusit inca sa o fac sa iubeasca cartile. Si asta ma doare rau de tot! Hai, ca m-am intins, dar e un subiect care arde la noi in casa de un an si ceva. CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In continuare... Culcatul copiilor[bang] a fost pentru mine piatra de incercare in ultimii 8 ani de zile. Atit m-au chinuit cu adormitul, atit am stat linga ei, la dorinta lor, incit pentru mine a fost unul din lucrurile de care nu imi aduc aminte cu placere. Nu cred ca exista solutii, pur si simpul unii copii adorm repede, altii mai putin repede, pe unii ii poti obliga de la inceput (nu cred ca sint copii care adorm singuri cu placere, iar daca sint, acelea sint exceptii... pentru mine, cel putin, sint ingeri de-a dreptul[:D]). Deci, in concluzie, nu am facut nimic special, am lasat lucrurile sa curga, asa cum a vrut copilul, pina la doi ani dormit linga ei, dupa doi ani in camera lor, dar tot pe linga ei... Pina acum o luna, cind am reusit sa o mutam din nou pe Tudora in camera ei (din octombrie pina dupa Anul Nou, in fiecare an, Tudora se muta cu noi din cauza Halloween-ului[:D]) si, acum ca si Agata la virsta ei, dupa ritualul de dinainte de somn - spalat, imbracat in pijamale, poveste pentru fiecare dintre fete, conform virstei - bagat in pat, invelit, pupic si noapte buna, veioze mici sau nu, in functie de copil, usa intredeschisa si gata... la somn. Adorm cind vor ele, nu au voie sa vorbeasca, sa cinte, sa se joace, sa se dea jos din pat... reguli care daca sint incalcate, pierd un privilegiu din alte momente ale zilei. De fapt, si cind dormea cu noi, Tudora tot asa adormea, iar Agata adoarme asa cam de pe la 5 ani cred. Cu Lisandru inca lucram, in sensul ca abia l-am intarcat si nu are un loc al lui, doarme cu noi. Dar, dupa ce culc fetele, daca nu adoarme el inainte (cind e prea obosit, il culc pe el cit timp fetele se uita pe carti, asteptindu-ma sa le citesc sau le citeste tati daca e acasa). Dar daca nu e adormit, atunci il pregatesc de culcare, ne uitam pe o carticica, ca nu are rabdare sa-i citesc, si apoi la nani... eu pe DC, iar el, in spatele meu, pe canapea. Si... surpriza, chiar adoarme de cele mai multe ori! Sau vine in brate, si adoarme acolo in timp ce ascultam muzica incet. Daca as avea camera si pat si pentru el, banuiesc ca as putea sa-l conving sa adoarma ca fetele, prin imitatie. Dar nu am si nici o sansa sa avem in urmatoarea perioada. Oricum, sint muuuuuuuuult mai relaxata in privinta adormitului decit acum trei ani sa zicem, eu credeam ca pina la 20 de ani tot asta voi face, voi adormi copii.[:)] Si nu se mai trezesc noaptea, fetele - amindoua au inceput sa nu se mai trezeasca cam dupa 4 ani si ceva, Tudora rar mai cere apa, dar din ce in ce mai rar, cam o noapte din sapte. Vestea buna este ca, de cind i-am scos titzica, Lisandru doarme toata noaptea, cu o trezire sau doua de control sau niciuna... pina luna trecuta, el se trezea cam de 4-5 ori pe noapte pentru titzica lui... eram zombi de nesomn si la pamint cu oboseala. CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia-ce frumos vorbesti despre copii, te admir eu nu cred ca as fi in stare sa cresc inca unul pe langa cei doi pe care ii am. elisor- din pacate te-am abandonat cu dieta, nu pot si gata mi s-a facut o scarba de fructe ca am ajuns sa nici nu pot pune mana pe ele. Pana cel tarziu pe 5 martie termen maxim tb. sa ne hotaram unde va merge cristi dintr-a V a ori ramane unde e la scoala din cartier ori merge la un liceu in apropierea serviciului meu. Pana acum doua saptamani nici nu ne am gandit sa luam vreo hotarare in privinta asta dar intre timp noutatile din invatamant adica ca nu vor mai exista clase speciale cu predare intensiv a lb engleze ne a dat peste cap. In cartier profii sunt asa si asa iar la liceu sunt mai ok dar nu stiu daca pot cobori la nivelul claselor a 5 a. Chiar nu stiu cum va fi. Incercam pe toate caile sa aflam pareri obiective de la parintii ambelor scoli dar parerile sunt foarte impartite si nu stiu daca nu sunt si subiective. Cam asta ma roade acum...stiu ca ar mai fi solutia sa l inscriem in ambele locuri dar stiu si faptul acela ca in 10 martie au termen toate scolile sa transmita nr de copii centralizati la inspectorat si nu se poate sa figureze in ambele locuri. Voi cum ati face? ada-am intrat pe blogul tau, esti foarte talentata felicitari, mi-au placut mult desenele tale. Daca te hotarasti sa faci contra cost portrete sa nu ne uiti nici pe noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mercedes eu in nici un caz nu l-as inscrie la liceu, de ce sa creasca si sa invete printre liceeni, mie mi se par doar mofturi aceste clase speciale, nu sunt cu nimic mai speciali acesti copii sau mai presus decat cei care invata pana in cls. a VIII la gimnaziu si crede-ma ca am baza de comparatie. Nu te stresa cu dieta, daca n-o poti tine pe asta gasesti altceva care sa ti se potriveasca, eventual monti. Mie mi se potriveste foarte bine superdieta, asta nu inseamna ca o si tin ad literam, dar mi se pare cea mai in regula dintre diete. Eu vreau sa mai scap de 7 kg, as fi reusit in iarna daca nu veneau sarbatorile si atatea zile libere. Fetelor sunt indragostita de piesa lui Shostakovicz - second waltz, e divina!!! Noi am fost azi la un gratar la zapada [:D], cu varul meu si familia, s-au jucat fetele pana s-au udat, a trebuit s-o dezbrac pe Bia pana la curulet si s-o acopar c-o paturica pe drumul de intoarcere [:D] Eli
[url="http://www.dropshots.com/elisibia7"] Viata noastra in imagini [/url]
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE. Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE. Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=LX1fiE0U1qA[/tube] Un vals care nu te poate lasa indiferent, de la prima nota iti fura sufletul, e absolut divin! Eli
[url="http://www.dropshots.com/elisibia7"] Viata noastra in imagini [/url]
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE. Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE. Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, doamnelor! Sunt o mamica de iulie-august 2005, care mai citeste si topicul vostru, unde am gasit de multe ori informatii interesante! Elisor Am intrat sa-ti multumesc pentru minunea de vals......ESTE SUPERB!!![asia][flo][flo][flo] Il ascult de vreo jumatate de ora si nu ma mai satur de el![:I] Multa sanatate si fericire voua si copilutilor[flo]! Irda cu [zana] Daria 13 iulie 2005 si bebe Antonia 23 mai 2008 [url="http://community.webshots.com/user/irdaria"]Poze Daria si Antonia [foto][/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123738"] Nasterea Antoniei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elisor-clase speciale au fost si la scoala de cartier primele doua clase pe baza notei obtinute la engleza la finalul anului scolar dar din toamna asta nu va mai fi si asta ne face sa ne orientam si in alte parti.Era atu-ul scolii sa zic asa plus ca scoala e la 5 minute de unde stam noi acum.Dar acum nici acest criteriu nu e si nici profii nu sunt straluciti( e o profa la materiile de baza f.exigenta si clar are si rezultate bune dar care se pare ca va pleca). Din cate stiu eu in clasele speciale au fost alesi copiii cu notele mai mari la engleza, (la alte scoli se dadea si din mate), aveau 4 ore pe sapt. de engleza si profii din scoli cei mai buni, dar asta a fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sufletzica, fondul clasei la noi a fost de 100 lei plus inca ceva pentru setul de carti. cred ca nu m-am ocupat eu de partea asta. cu jucarii au voie dar sa fie 1 bucata de copil. cea mica are voie sa doarma cu bb in pat. cat despre cunostinte m-am pierdut in enumerare. sincer. nu stiu cat si ce invata alexia la gradi pentru ca refuza sa ne spuna. stiu doar ca se respecta programa, am incredere in educatoare, stiu ca se descurca la lectii si acasa vad ca stie in mare de toate pentru varsta ei. cat despre citit, este un subiect care poate naste discutii. educatoarea si o colega care a fost invatatoare au zis categoric ca nu e bine sa stie de acum sa stie sa citeasca pentru ca la scoala se vor uita pe pereti si se vor plictici si nu o sa fie atenti. doar daca o sa mearga la vreo clasa speciala unde va fi incurajata sa faca lectii conform cunostintelor, atunci da! conteaza ca acum stie sa citeasca. e discutabil! olga am vrut sa intru la poze dar nu am cont. cand prind un moment vreau sa fac cont sa vad pozele cu voi.[pup] Monu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia multumesc mult pentru raspunsul amplu.....ca de obicei esti de mare ajutor. Da...cred ca lucrul asta in joaca ii lipseste mult sarei.Pt ca si la gradi am impresia ca este unfel de fuga contra cronometru la invatat...Ca prea nu ii place Sarei acolo.... Iar Sara este si genul de copil care nu face nimc fortata. Adica se revolta cu toata fiinta ei daca incerci sa ii impui ceva.O mobilizez la betzisoare cu santaj si alte promisiuni ca altfel...uneori si cu amenintari, recunosc. Si da, de multe ori nu am timp sa ma ocup de ea cum as vrea.Sunt mamica singura cu 2 pitici din care unul f mic si uneori chestia asta ma copleseste. Si de-abia astept sa ii vad culcati atunci, sa fie liniste in casa ca sa mi se refaca neuronul meu obosit. Monu,multumesc si tie pt raspuns.Poti te rog sa imi spui daca de la fondul clasei ati mai dat ceva eventual pt serbarea de Craciun sau acum pt serbarea de 8 martie (daca faceti?) Daca mai sunt mamici cu copii la gradi de stat, pliz ajutati-ma cu informatiile de genul asta. Mercedes, eu una nu l-as da pe Cristi la clasa din liceu. Mediul in sine nu este potrivit pt un copil de varsta lui.Poate gasiti o a treia varianta, o alta sc gen, nu prea departe, care sa aiba profesori mai buni. Ada, esti f talentata la desen. Sunt f reusite desenele cu copii. Poti face un ban cinstitla vara pe plaja desenand portretele copiilor turistilor [:D] Si blogul celalalt mi s-a parut f interesant. M-i mai luminat si pe mine in anaumite privinte cifrice ca sa zic asa. Androix cand ai timp, poti te rog sa ma ajuti cu niste sfaturi cu privire la targ. Este primul targ de bijuuri la care merg si mi-ar fi de folos niste sfaturi de la o veterana in domeniu [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...