Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (7)


Recommended Posts

Salutare! monu-a facut Gabitzaun cont pe Snapfish folosind adresa comuna de email si cu aceeasi parola ca la email. Nu este cazul sa-ti faci un cont numai ca sa-mi vezi pozele, dar iti multumesc pentru intentie [pup]. Lili-si Maya ma tot intreaba daca mosteneste catelul bunicilor dupa ce mor ei [:D]. Cred ca ei habar nu au ce inseamna cu adevarat cand cineva moare. Sper sa nici nu afle prea curand. Androix si Andreea-v-am vazut pozele de la munte. Aratati amandoua foarte bine. Eu avand copil singur la parinti plec cu o sacosa plina de jucarii dupa mine, doar, doar o sa pot si eu savura linistita vacanta sau masa la restaurant. Eu iau jucarii si cand am duc la supermarket ca sa-mi pot face si eu cumparaturile in liniste. Simona-bine ai revenit! Eli-aveai dreptate cand ziceai ca fetele noastre seamana. Si a mea este mereu cu creionul in mana, insa se enerveaza asa de tare cand nu-i iese o litera sau o cifra incat arunca foaia si creionul de nu se vad. Si are obsesie cu cititul. Vrea sa citeasca singura, in engleza si nu ne lasa sa o ajutam. Si cand se impotmoleste la un cuvant se enerveaza ingrozitor, incepe sa palnga, arunca cu cartea. Uneori mi-e teama ca este isterica. I-am cumparat niste carti speciale de citit pentru incepatori, dar ea se uita numai la carti mai serioase, unde sunt cuvinte mult prea grele pentru ea. Chiar asa, copiii vostri se enerveaza rau cand nu le iese ceva? Maya face foarte urat, devine extrem de frustrata si nu mai tine cont unde se afla si cu cine se afla. Este perfectionista si totul trebuie sa-i iasa absolut perfect, nu accepta ajutorul nimanui si i se pare ca trebuie sa stie totul fara ca cineva sa o invete. Daca coloreaza (si coloreaza foarte bine) si iese putin din spatiu, dar foarte putin, mazgaleste toata foia, o rupe si incepe sa planga. Ma exaspereaza pur si simplu cand face asa. I-am explicat ca nu-i nici o problema daca greseste putin, ca nici nu se observa, etc. Nu are nici un efect. Se enerveaza si mai rau. Chiar nu stiu ce sa mai fac. va las acum ca mi s-a terminat pauza. O seara placuta tuturor. Olga si Maya (28.05.2005) Cautarea fericirii este una dintre sursele principale ale nefericirii. Eric Hoffer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Omustata, pai, ar trebui sa se intilneasca cu Agata, o invata ea ce si cu cum imediat... Agata are niste texte cind e vorba despre a gresi si nu a gresi...[bang] E normal sa greseasca, si noi cind eram copii greseam, si acum gresim (si ne da exemple pertinente[:I]), ca toti oamenii gresesc, ca nu e un capat de lume... de nici nu stiu daca sa-i distrug optimismul ei sau sa o las asa, ca are ea timp sa fie trasa tare de urechi pentru greseli. Ei i se pare grav sa gresesti, sa vezi ca ai gresit si sa nu-ti ceri scuze sau sa incerci sa te ameliorezi (suna mai bine in franceza). Dar, in rest, greseala este omeneasca, copiii au voie sa greseasca mai mult decit adultii si sa fie intelesi ca au facut-o, ca si copiii inteleg adultii care gresesc si ii iarta... te face din vorbe.[alcool] Intr-o zi, cind o certam pentru o tema gresita, pe care nu mi-a aratat-o inainte de a o preda la scoala... mi-a spus, foarte trista: eu stiu ce vrei tu, sa fiu perfecta. Dar eu nu sint si nici nu cred ca exista pe lumea asta vreun copil perfect![q] De atunci am lasat-o mai moale, pentru ca parea chiar afectata de faptul ca fusese pusa concret in fata imperfectiunii ei... CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! Pe mine m-a luat o nasoala durere in gat sper sa nu se agravaze ca de joi trebuie sa fiu prezenta la servici moarta coapta, dar poate imi trece c-am bagat un strepsils repede. Lili al meu baiat n-a fost niciodata mort dupa fete in sensul de amorezat, pe unele le place ca partenere de joaca, de discutii dar nu mi s-a confesat never ca i-ar place o fata anume. In fiecare an ii cumparam martisoare pentru toate fetele din clasa dupa el n-ar fi dus nici uneia desi avea o preferata. In schimb ma surprinde ca il cauta fetele pe el [olala], ba il suna la interfon si-l cheama afara, ba ii da un bzzzz pe mess [:D]. Nu pot decat sa-l felicit pe Sergiu pentru fluturasii mereu prezenti in stomacelul lui [olala][:D], cred ca e fermecator [pup], carei fete nu-i face placere sa aiba un baiat dragut langa ea, galant si curtenitor? A da, stiu eu una, Bianca [:D]. La gradinitta veche avea un blondut tare dragalas care o iubea si vroia s-o ia la mare cu el, altul o pupa cum prindea ocazia si in fiecare dimineata se ruga sa nu vina nici unul din ei, la gradi noua il are pe Andrei care a placut-o din prima zi numai ca se smiorcaia ori de cate ori Bianca ii respingea avansurile [:D] si devenise cam agresiv, ba o pisca, ba o musca, ba o impingea daca nu-l lasa sa stea langa ea, dar se pare ca s-a cumintit, acum ii aduce cizmele si vrea s-o ajute la incaltat, ii tine haina ce mai s-a transformat in cavaler. A ajuns la concluzia ca trebuie sa se dea pe brazda daca nu vrea s-o piarda [:D], acum si Bianca a ajuns sa spuna ca s-ar putea sa-l invite la ziua ei [:)] Florentina deci erai prin preajma [:)]...ma bucur ca s-au rezolvat probleme de la gradi cu dormitul si au intrat pe fagasul normal si mai ales ca-i place Mayei. N-as fi crezut ca Patrick are atractie atat de mare spre cifre si litere, felicitari, pentru varsta lui e peste medie cate stie. Simonaaaaaa don't be a shame [:I][:D], ce mai faceti voi, credeam c-ati emigrat de nu mai dai nici un semn [:D] Mikka am fost acum 2 ani la bulgari doar cu buletinul, problema e pasaportul copiilor care expira in august, am trimis mail la politia de frontiera sa vedem daca e chiar asa cum citisem pe site-ul prefecturii ca orice act de identitate trebuie sa aiba valabilitatea inca 6 luni de la data intrarii in tara respectiva. Olguta si Bianca se enerveaza cand nu-i iese cate ceva dar spre deosebire de Maya imi cere ajutorul. Perfectionismul asta e cu doua taisuri, cel pozitiv e de laudat ca mereu tinde sa faca bine, mai bine dar poate fi si obsesiv si obositor, aducand frustrari si chiar stari de nefericire. Iti spun asta pentru ca fac parte din categoria asta si fac eforturi sa ma educ sa accept lucrurile asa cum sunt. Nelia asta e si greseala mea vis-a-vis de Andreas mereu ii pretind perfectiune si la fel ca si Agata mi-a spus sa nu-i mai cer asta pentru ca nu va fi niciodata perfect, incearca sa fie mai bun si sa faca lucrurile cat mai bine dar perfectiunea pentru el e ceva ce nu poate exista in viata de zi cu zi. Si cam are dreptate. Sunt de acord si cu greselile dar nu tolerez cand nu invata din ele si mereu si mereu le repeta. Andreea ai fi uimita sa-ti spun (sau nu [:D]) ca si noi ne-am intors la gradi de cateva ori dupa leutul ei cu care doarme, anul trecut se intampla asta la cealalta gradi. Tocmai din teama de anu ne compromite noaptea jelind dupa el, dar de carat leul in fiecare zi la gradi a dezvatat-o tot una din educatoare ca noi n-am avut curajul sa luam taurul de coarne sau poate ne-am complacut cu situatia. Ati mai prins zapada? Pana pui pozele pe dropshots spune-mi unde ati fost? aoleu ce tarziu este si mi-am propus sa ma bag repede in pat sa prind si eu un somn de calitate ca tare ii mai duc lipsa, ca si tine Lili ma deprima iarna si paradoxal e anotimpul cand odihna si somnul ar trebui sa fie cap de afis cand colo sunt mai obosita decat vara cand ma agit infinit mai mult si dorm si mai putin. Daniela, Clara, Anca, Teddy ce faceti? Teddy te laudai c-o activitate pe-aici parca dar probabil te muncesti la ferma [:D], Daniela presupun ca esti cu curatenia in toi, Anca primul weekedn in care n-ati mai fost la schi? Cris??? La gradi au inceput din nou sa vina teatrele, cica s-a terminat cu interdictia din cauza gripei Eli
[url="http://www.dropshots.com/elisibia7"] Viata noastra in imagini [/url]
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE. Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE. Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi. In primul rand vroiam sa o salut pe Irda - daca tin eu bine mint am fost amandoua pacientele lui Nayel... Androix - ai zis ceva de targ ? Ma infiintez :D Mai ales ca pe 3 martie chiar vine o prietena de-a mea din provincie, si vreau sa ii fac un cadou frumos [:D] Sufletzica, noi la fondul clasei nu stiu cat am dat [batcap], stiu ca de sarbatori strangem (cei care vor sa dea) cate 100 de lei de copil, din care se dau cate 20 la fiecare educatoare si directoarei, si cate 10 ingrijitoarelor si bucataresei... cam asa cred ca e imparteala. Mai mult nu stiu sa iti spun - noi nu mai servim gradi de cand cu racelile repetate ale Carinei [bang] Acum e bine, slava Domnului, sper sa o pot duce saptamana viitoare... Cat priveste ceea ce stie si ce nu stie sa faca: nu stie sa scrie, dar recunoaste literele (nu pe toate) si cifrele, nu stie sa numere mai mult de 20 (cu greseli), insa baiatul unor prieteni citea la prima vedere inca de la 4 ani !!! (nu as fi crezut daca nu l-as fi vazut cu okii mei) Depinde foarte mult de copil. Ca sa ii raspund si Olgutei - eu eram asa cum povestesti tu ca e Maya : coloram doar in interior... insa Carina nu are nicio problema daca cc coloreaza inegal sau depaseste chenarul... insa e ofticoasa la carti (macao) daca pierde ... Eu am foarte multa treaba la serviciu, nu mai apuc sa va citesc :( - stau si cate 12 ore si tot nu termin (si colegele mele stau, nu numai eu)... in fine, e enervant sa fiu musafir la mine acasa, sunt rupta de oboseala. Oana - apropo de adormit copiii: eu am calcat in strachini rau de tot - daca pana acum o luna-doua ramaneam langa patul ei pana adormea, acum ma bag direct cu ea in pat, si il las pe bietul barbat sa se duca singur la culcare [:D] ... dorm juma' de noapte langa Carina, apoi ma mut in patul conjugal... [bang] Aaa, nu stiu daca v-am povestit : avem bilete de avion pentru Londra (la vara) - sa ne aniversam cei 10 ani de casnicie [:D] Noapte buna! Christina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetor multumesc ult de raspunsuri. Sa va explic de ce va intrebam. La noi a fost asa: la inceput de an s-a dat 200 ron ca sa se cumpere rechizite si ce mai ramane sa fie in fondul clasei. Apoi de Craciun am dat 100 ron pt serbarea de craciun (le-au luat ostume de craciunei la toti, au cumparat cortina, cadouri la copii si ceva prajituri pt dupa serbare)iar in plus 25 sau 30 nu mai stiu exact pt educat si ingrijit. Acum de 8 martie mai tb sa dam iar cate 80 ron pt serbarea de 8martie ca sa le faca fuste la fete si 30 ron sa imi cumpere cadouri la mamici. Acum eu ma pricep sa croiesc o fusta de fetita si sa i-o fac Sarei cu cheltuieli mult mai mici dar a iesit scandal din aceasta dorinta a mea de a reduce costurile prea mari pt mine. Lunar ducem hartie ig, sapun lichid, servetele. Apa isi ia fiecare copil in sticluta. Teatru dam si noi cand vine cate 5 ron.Cu evistele mai vin si lanoi dar vine piticlic si inca una draguta luminita parca, f buna pt copii pe care mai dau vreo 20 ron. Mai sunt optionalele de engleza si dand care mai costa si alea vreo 64 ron. (la dans nu o inscriam ca face balet extra si oricum nu imi placea pe ce muzica danseaza copiii acolo, f dubioasa si nepotrivita dupa parerea mea; dar era singura fetita care nu mergea la dans si se plictisea in clasa u cei cativa baieti caremai ramaneau...stand la tv si nefacand mai nimic in timpul asta) Mai sunt tot felul de concursuri la care plateti cca 15-20 ron daca vrei sa iti inscrii copilul...si daca nu il inscrii te intreaba ala mic de ce nu are si el diploma ca toti copiii din clasa :( Acum mie mi se par exagerate cheltuielile astea cu serbarile cu chestii care nu sunt necesare si chiar ma gandeam sa nu o trimit pe sara la serbarea asta. Vroiam sa vad cum este la voi ca sa imi dau seama daca exagerez eu sau am dreptate. Mie mi-este greu sa fac ta la cheltuielile astea suplimentare si chiar nu stiu cum sa procedez. Pote ma ajutati cu sfaturi. Cat despre stresat cu ce stie Sara, nu ma stresez.M-ati inteles gresit.Doar ca educatoarea se tot plange caSara nu este atenta la lectii si ca nu vrea sa invete.Si vroiam sa stiu daca stie sufic.Din partea mea, gradi ar tb sa fie ma mult pt joaca.Ii asteata atatia ani de scoala incat macar astia sa fie mai relaxati. Cu dragostea noi stam bine.Deja Sara si-a ales un sot.I-a si comunicat impricinatului ca il va lua de sotz cand va creste mare.Este colegul ei de patutz, un pitic tare frumusel si istez.Dar care mai are o admiratoare. Si se pare ca baiatul nu se poate hotari...le vrea pe amandoua[:D] Andreea merci...da, eu merg la MTR.o sa iti scriu pe mess.ma intereseaza niste info cu prezentarea bijuurilor la targ ...dar vb acolo mai pe larg Aaaaa...si am si o vestte f buna...v-o spun si voua sa va bucurati cu mine: i-au gasit loc la cresa lui david; ma duc az sa iau dosarul de la DGSPC si sa il duc la cresa. Sunt sduper incantata pt ca din aprilie ai mei pleaca la tara si eu tb sa ma intorc la servici. Daca nu ii gaseam loc tb sa plece si Davidla tara pt 6-7 luni si ar fi fost tare rau pt toti.Multumesc lui Dumnezeu ca s-a rezolvat si pb. asta. Ada, ma ajuta parintii mei pt ca altfel nu cred ca faceam fata. Dar pe perioada primavara-vara- si un pic de toamna ei pleaca la tara...sa vedem cum m-oi descurca acum ca ma intorc si la servici.Anul trecut macar am stat acasa si a mai fost cum a fost... am pus poze noi ...le vedeti aici www.dropshots.com/adelas. Si am mai pictat un perete..il vedeti tot acolo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata Nici nu stiu cum sa incep.[alcool].Mi-am iesit din ritm si nici macar nu-mi gasesc cuvintele [:D]. Noi suntem bine, sanatosi.Aceeasi rutina in fiecare zi: servici-casa-servici.Ma bucur ca vine primavara si putem iesi din casa ca ne-am ramolit rau de tot. Dragos e bine, merge la gradi cu placere.Dimineata e mai greu, cand ne trezim ...mofturile de rigoare dar isi revine repede. Am vazut ca vorbiti de litere.Si Dragos recunoaste toate literele si le scrie dar numai pe cele mari de tipar.Cu astea lucreaza la gradinita.Ma scoate din sarite faptul ca la gradi ii pune sa scrie cate o pagina intreaga cu litere.As prefera ca la aproape 5 ani sa-i lase sa scrie cat pot ei si nu sa planga de pe acum ca-l doare manuta si s-a saturat de scris [bang].La matematica........adunari si scaderi pina la 10[alcool].Nu stiu ce sa zic.Si la voi e la fel? In rest coloreaza, picteaza si tot felul de chestii interesante.Asta la grupa mare.In fiecare zi afiseaza ce au mancat copii si ce fise au facut.In principiu sunt multumita de gradi....dar deh, nu totul poate sa fie asa cum am vrea noi. Gabitza, Olga, Eli [pup] Eli n-am emigrat cand am avut ocazia, acum e prea tarziu[:D] Vorbeati de cura de slabire[hopsieu] .........si eu cu 10 maini pe sus ca asa nu se mai poate.Cat o balena m-am facut.Am pus la loc aproape tot si ma simt [poc].Deci faceti-va mila cu mine si bagati-mi o reteta de slabit [pup] Nimic nu este imposibil pentru o persoana perseverenta Simona si [comoara]Dragos Octavian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela, ce bine ca ai rezolvat cu cresa lui David! Cu cheltuielile de gradinita nu ma pling, ca dam destul taxa pe luna si nu ne mai cer nimic in plus. Decat ocazional daca pleaca din gradinita la vreun muzeu sau teatru unde se plateste intrarea. In rest, apa de baut ,consumabile, rechizite, sapun, servetele, hartie igienica, le primesc acolo. La fel si toate jucariile si materialul didactic.
Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139708&whichpage=1"]Alaturi de SEBI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem si doua mamici sarbatorite azi! Adela si Iulia(Margott)! La multi ani, fetelor! Va urez cu mult drag sa aveti parte de o aniversare frumoasa, de zile fericite si senine, de bucurie multa, soare si veselie in viata voastra! Iulia, daca mai citesti pe aici, mi-ar face placere sa mai vorbesti cu noi, sa ne mai povestesti de frumuselul David si cum este viata voastra canadeza [:)]
Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139708&whichpage=1"]Alaturi de SEBI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Hop si eu in vizita, ca de mult n-am mai intrat... Sufletzica si Margott, sa fiti sanatoase si iubite si sa aveti parte de tot ce va doriti! La Multi Ani! Vad ca purtati o gramada de discutii interesante, bine ca s-a mai animat subiectul. Ana doarme in sfarsit bine (sa nu zic vorba mare) sau mai bine zis ma lasa sa dorm. Dupa ce in septembrie am convins-o sa doarma singura, a urmat etapa cu trezirile peste noapte din varii motive: apa (desi paharul e langa pat e musai sa vin eu sa i-l dau[bang]), presiuni sa vin sa dorm langa ea (inclusiv cu tentative de plans/urlat in toiul noptii), cald , frig etc. Am tot insistat cu povestea ca daca ma trezeste o sa fiu obosita la birou si seful meu nu o sa ma plateasca si nu o sa avem bani si o sa ramanem infometati [:D] si vad ca in sfasit incepe sa dea roade: de vreo 3 nopti nu m-a mai strigat, desi am gasit-o treaza la un moment dat (tot auzeam ca tuseste - e un pic racita - si m-am dus sa verific: statea cu ochii pe pereti, dezvelita, dar nici ca m-a strigat). I-am lasat portita sa ma cheme daca are nevoie de mine, daca o doare ceva sau face pipi, dar nu sa ma trezeasca ca-mi spuna ca vrea sa dorm cu ea, caci vede bine ca nu cedez. Nu stiu ce are copilul asta ca de mica a fost insomniaca, n-am avut probleme cu mancatul niciodata, dar treaba asta cu somnul ne-a dat mari batai de cap. In orice caz, in continuare ii este frica, asta e clar - doarme mereu cu spatele la usa si cu ochii in perdea: o are pe Alba ca Zapada pe perdea si i-am explicat ca o protejeaza (intre noi fie vorba, eu nu as dormi cu spatele la usa ca de-acolo nu se stie ce vine[:D], dar ea cu mintea ei de 4 ani jumate prefera sa se uite la perdea). Nu mai spun ca doame in pat nu cu una (asa a inceput), nu cu doua, ci cu vreo 10 jucarii[alcool], aproape ca ea nu mai are loc de ele, caci e musai ca toate sa fie si invelite. Una peste alta sunt multumita de rezultat si sper sa tina tot asa pentru ca nu mai rezist si eu in atatia ani de treziri... La capitolul stiinta, si ea sta destul de bine, nu ne ocupam noi cat de mult si-ar dori ea, din pacate. E ca un burete, ii place mult sa invete de toate si desigur are aceleasi apucaturi de enervare cand nu resuseste sa faca ce si-ar dori din prima. Literele le stie de la 3 ani, acum am trecut la scrisul lor (de tipar) si mai ales legatul in cuvinte, este evident ca inca nu le poate lega ca sa citeasca, dar n-ar fi exclus ca la vara soacra-mea sa o invete asta (noi nici nu prea avem metoda, ca de unde naiba sa mai stim cum am invatat sa citim[alcool]). A inceput sa faca si socoteli simple cu taica-su ca are carti de matematica simplute, ce sa mai, e deschisa la tot si face cu placere (poate pentru ca si asimileaza asta cu petrecutul de timp cu noi...) A, si cel mai important, sa nu uit: a inceput sa-l spuna pe "R" (parca v-am mai spus?). Acum il spune bine de tot ca incepuse timid cu el, ne tampeste toata ziua prin casa cu "brrrrrr" sau "trrr" - ne chinuiam rau cand faceam logopedie si tot ce scotea era "baaai" si "taaaai"[bibe]. In schimb in continuare nu zice "sh", "tz", "Ce", "ge", iar s-ul e sasait - asta e, continuam logopedia (la r nu ajunsera inca, l-a zis singura, deci trag speranta ca se va da pe brazda). Zilele trecute vorbeati si de inaltime/greutate, nu stiu cat are in inaltime, ca nu vrea sa se lase masurata, dar kg avea vreo 19 jumate prin decembrie. Oricum este foarte inalta, deja hainele de 116 cm nu-i mai vin (cel putin la maneci e criminala, zici ca e saracuta), hainele de 5 ani ii sunt de regula mici. As fi vrut sa mai si raspund, dar ma cheama datoria, sper sa mai intru zilele astea caci s-a mai domolit treaba la birou... Hai sanatate si sa vina primavara!!! Ioana cu Ana (22.06.2005) [url="http://community.webshots.com/user/ioanailincam"]Ana - de la nastere pana la Revelion[/url] [url="http://community.webshots.com/user/ioanailincam1"]Ana - dupa Revelion, in 2006[/url] [url="http://community.webshots.com/user/ioanailincam2?vhost=community&vhost=community"]Ana - dupa 1 an[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984"]Povestea nasterii[/url] Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...