Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Reactia rudelor


Recommended Posts

Liana cand am plecat pe acest drum mi-am pus in gand sa fac analize viitorului copil, dar dupa ce le-am vazut pe fete nu le-am facut nici o analiza. Pur si simplu m-am indragostit de ele din prima clipa si mi-az zis ca nu conteaza. Nici macar fisa medicala nu am cerut-o sa o vad. Dupa ce am ajuns cu ele acasa si am inceput sa o citesc m-am speriat de ceea ce am gasit in ea. Primele analize le-am facut la doua saptamani dupa ce le-am adus acasa, si au fost analizele de baza. Dupa aceea le-am mai facut niste ecografii si alte analize mai amanuntite. Toate au iesit OK. Eu una asa am procedat. Acuma depinde de la caz la caz. Eu am mers pe incredere, ca ceea ce scria in avizul fetitelor este adevarat. Daca totusi vrei sa faci analize copilului inainte de a il lua acasa, atunci trebuie sa te adresezi unui medic din orasul respectiv. Dar si in aceste cazuri nu-i poti sa-i faci decat analizele uzuale care in mod normal ar trebuie sa fie si la dosar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simo75 sa ai o zi buna si multumesc de raspuns . Ai punctat foarte bine ce trebuie avut in vedere . Ma gandesc ca noi , cele care vom lua copii mai marisori sa putem recupera ce se poate avand in vedere unele carente din modul de viata al copilului . Ce varsta are acum baietelul tau ? Noi tot baietel am vrea .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DanaIonela multumesc pentru randurile tale , sunt de folos pentru a veni in ajutorul copilului care va intra in viata noastra mai devreme sau mai tarziu . Cand ne putem interesa de fisa medicala a copilului ? Se poate inainte de incredintare ? Dar de la DPC cand ar trebui sa ne prezinte date despre copil , de la nastere sau altele daca mai au ? O zi frumoasa !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu am avut carnetul de vaccinuri, dar in fisa medicala am gasit toate vaccinurile facute. In mod normal fsia medicala se afla la medicul de familie si nu o poti lua decat atunci cind ei copilul. Cei de la DPC ar trebui sa-ti prezinte de la inceput situatia despre sanatatea copilului si daca are anumite probleme. Tot atunci ar trebuie sa-ti prezinte si istoricul familiei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

liana- baietelul nostru are aproape 4 ani.noi ne-am dorit baiat dar nici la fetitza nu spuneam nu insa se pare ca bunul D-zeu a vrut sa fiu mama de baietel. Cand am pierdut sarcina la 7 luni tot baiat ar fii fost...asa ca ...pana la urma tot baiat am [:D] DPc-ul iti prezinta fisa lui medicala insa la noi nu era f completa.Medicul lui de familie nu avea totul ca el pana la 1 an a stat cu mama lui si se cam pierdusera niste date cum erau de ex vaccinurile.Asa ca am recurs la cineva din cadrul Sanepidului si ne-a ajutat sa aflam mai multe si uite asa avem fisa lui din maternitate.Acum stii cum e ,fiecare copil e un caz aparte si poate vei stii de la inceput totul sau poate nu insa daca vei simti acei fluturasi in stomac pentru el nu-l mai lasi...si il iei si cu si fara analize. Mami de Alexandru....minunea mea!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simo75 la ce varsta a ajuns baietelul la voi ? S-a interpus si perioada cu maternala sau a ajuns direct de la mama la voi ? Reiese fericirea ta din modul in care vorbesti de baietel . Are si un prenume frumos , care este celalt ? Ati avut si fericirea cu botezul . Atunci cand exista faza mama naturala , maternala , sunt atatea fise medicale de recuperat , asa cum spuneam pentru binele copilului , sa stim ce ar trebui sa facem din punct de vedere medical . De regula la Sanepid poate apela oricine printr-o cerere sa afle date de copil sau procedura este alta ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...