Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (170)


Recommended Posts

decand cu diabetul in sarcina ma uit la carbohidrati si proteine si am descoperit ca multe produse fie chiar bio, contin mai mult zahar decat marca no name a magazinului

 

asta e un aspect aici, pt ca toate contin zahar si amidon si mai stiu eu ce....dar cum spuneam cred ca e vorba sa gasesti un echilibru la toate care sa mach-uiasca si cu bugetul

 

Corina ,[zana] Stephanie si Yann Edward [caru] + Totoku

 

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi"id="red">"

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Doloress
Am fost si la Tiny Tots, nu ne-am intalnit cu Neliaid="red"> dar am iesit tare repede. In 20 de minute eram afara, nu-mi venea sa cred ca sunt in Quebec! Ne-a zis ca pare tot viral insa pentru ca face febra de atatea zile, ne-au trimis la analize de urina si la radiografie. Apoi ne-au chemat iar marti la interpretarea lor. Sa vedem acum. Cum procedam cu analiza de urina? Colectam pipi intr-un borcanel si o ducem la laborator? Aseara a facut iar 39-40, insa azi dimineata avea un 37-38 deci macar azi nu i-am mai dat advil deloc. Oricum am fost tare impresionati de clinica asta, de acum aici mergem, multumim de sfat![pup]Mikiionid="red"> frumoase pozele, cred ca Marc a fost tare incantat. Despre ce parada a fost vorba?La mine la servici majoritatea trecuta de o anumita varsta mananca sanatos, bio. Insa tinerii - ceva de speriat McDo la ordinea zilei. Dar asa sunt tinerii, se cred nemuritori. Mai am o mica parte de tineri care locuiesc pe Plateau, aia sunt bio si ecologici pana in maduva oaselor. De aia mi-e si frica, pe bune acuma, ca daca afla ca folosesc scutece de unica folosinta ma linseaza cred. [:D]
Mami de pitic Patrick (29.04.2008)"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">id="purple">
align="right" id="quote2">Nu stiu ptr radiografie, ptr urina insa putei face la ei pe loc sau poti merge in alta zi, insa nu acopera carte maladie, platesti si iti remb asig privata. Sanatate! ... De multe ori noi ne surprindem la gindul ca nu e drept ca Dumnezeu sa iubeasca, fara masura si fara socoteala, chiar asa pe oricine, calcind orice buna rinduiala si orice închipuire a noastra despre dragoste.Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!id="red"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina,nu am schimbat biletul inca.

Au fost numai discutii ca ce-ar fi daca, si uite asa de la 1 mai cand este cumparat ca data de plecare am ajuns la 9 aprilie iar acum o saptamana eram la 27 martie [:D]ca ieri sa-mi zica cc ca totusi, ce-ar fi sa plece pe 20 martie ca uite cum ninge [:D]si ce frig este.

Norocul meu ca si acasa este frig si atunci, vrand nevrand,pana dupa 15 martie tot trebuie sa stea [:)]ca i-am zis clar ca nu-i dau voie sa plece mai devreme.

 

Mihaela, nici prin cap nu mi-a trecut sa intru in polemica.Am vrut numai sa-i zic Ankai de faptul ca,stand in Laval, va avea acest avantaj - ferme la doi pasi de casa si piete multe si ieftine de fructe si legume.

O prietena buna are in fiecare saptamana lapte de la ferma, altii (printre care si noi) luam gaini [:D].

Cat am stat in Montreal nu aveam habar de aceste "facilitati" si ma gandeam ca o sa-mi dau duhul pe aici cu puii de la Costco [:D](am glumit,binenteles).

 

bebitzu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bebitzu
Cristina,nu am schimbat biletul inca.Au fost numai discutii ca ce-ar fi daca, si uite asa de la 1 mai cand este cumparat ca data de plecare am ajuns la 9 aprilie iar acum o saptamana eram la 27 martie [:D]ca ieri sa-mi zica cc ca totusi, ce-ar fi sa plece pe 20 martie ca uite cum ninge [:D]si ce frig este.Norocul meu ca si acasa este frig si atunci, vrand nevrand,pana dupa 15 martie tot trebuie sa stea [:)]ca i-am zis clar ca nu-i dau voie sa plece mai devreme.Mihaela, nici prin cap nu mi-a trecut sa intru in polemica.Am vrut numai sa-i zic Ankai de faptul ca,stand in Laval, va avea acest avantaj - ferme la doi pasi de casa si piete multe si ieftine de fructe si legume.O prietena buna are in fiecare saptamana lapte de la ferma, altii (printre care si noi) luam gaini [:D].Cat am stat in Montreal nu aveam habar de aceste "facilitati" si ma gandeam ca o sa-mi dau duhul pe aici cu puii de la Costco [:D](am glumit,binenteles).bebitzu
align="right" id="quote2">bebitzule, lapte, gaina, oua de ferma [pofta] fie-ti mila si trimite-mi si mie pe privat fermele astea de unde va hraniti voi [flo] Cine este omul, ca sa carteasca impotriva Celui ce a facut cerul si pamantul?Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne! id="red"> id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebitzu, glumeam cu polemica..... Am zis ca in Laval ne mutam daca ne intoarcem. Acum ca e si metrou.....

Intrebare, dar nu te costa schimbatul biletului de fiecare data?

 

Eu n-am chef de nimic numai pe net stau.[bang] Azi a fost ciudat ca m-am dus la servici sa vad parada[:D] Si parca mi s-a furat o zi din week-end......

 

Pucku pai si-a revenit saracutul. Bine ca nu au fost colici adevarati[flo]

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, am venit cu... vantul, ca prea multa zapada pentru sanioara nu mai avem.

Vreau sa va intreb daca a vazut cineva Avatar? Si daca ar fi potrivit pentru un copil de 8 ani?

La un subiect de la Zona Artelor scria ca in RO e considerat pentru audienta generala, pe IMDB scrie ca e pentru copii peste 13 ani, o colega mi-a spus ca a vazut si copii mai mici de 13 ani la film.

Ce parere aveti?

 


Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela,biletul l-am schimbat numai verbal [:D],nu am sunat inca tocmai pentru ca este inca indecis daca sa ma stea sau sa plece.Ii place aici insa se cam plictiseste si nu putem sa iesim asa mult afara din cauza frigului.

 

Donia, noi am fost la Avatar si iti spun sincer ca Mihnea a fost de-a dreptul fascinat.Timp de 2h30 nu a miscat in scaun [:)].

Filmul este in 3D si dupa umila mea parere este super facut.

Tu stii ca Mihnea nu are inca 7 ani.In sala au fost o gramada de parinti cu copii, deci eu zic sa nu-ti faci probleme.

 

Ica, prietena mea a gasit pe cineva care aduce mai mult de la ferma si ii aduce si ei.

Oua gasesti proaspete la Sami fruit in Laval (Bd St Martin) iar gainile sunt undeva la o ferma in sud [:D].

 

 

bebitzu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si am venit! Al meu e sanatos tun![:D] Nu i-au facut nici o analiza, ne-au trimis acasa... iar. Ne-au consultat, nu spun nu, eu i-am cerut o analiza acolo ceva, dar cica sa nu ma supar ca nu-mi da, sa ma supar atunci cind imi va da de facut analize vreunui copil, pentru ca atunci e ceva. Dar la noi este viroza stomacala, extinsa la Lisandru pentru ca e mai mic si si-a fortat rau stomacul in prima noapte, s-a uitat la scaun (ca l-am luat cu mine) si mi-a spus ca daca nu e rosu si sau negru sa nu-mi fac griji... ca daca nu vomita mai mult de trei ori pe zi si nu are mai mult de trei scaune diareice, poate sa-l tina si 10 zile.[bang] Mi-a dat sa-i cumpar si sa-i dau vreo saptamina niste picaturi probiotice - se numesc BioGaia. Uitati-le, astea sint: http://www.themomtobedepot.com/BioGaia_Probiotic_drops.JPG Si la dieta in continuare, des si putin, fara grasimi, fara carne, doar zeama... banane, morcovi, orez, bine fierte etc., stiti voi. Si ii va trece... de fapt, deja e mai bine, cu conditia sa nu vomite din nou putinul cit a mincat astazi. Dar mi-a spus ca si daca vomita din nou la noapte, tot in curs de vindecare sintem. Cred ca m-am linistit![:)] Ah, si cica sa-l duc la gradinita, ca e in regula. Daca nu vomita prea tare si nu mai face diaree, de dus il duc, pentru ca miine amindoi trebuie sa fim la curs.

 

Mincare sanatoasa. Mey, eu sint din aia cu venituri f mici, dar de mincat, mincam ca boierii, din Marché Atwater iarna si de la ferme vara si dam pe mincare cit nu ne permitem de fapt. Dar o facem de frica[:D] si ne privam in schimb de alte lucruri, dupa care balim, dar nu murim daca nu le avem... pe cind daca nu maninci sanatos, chiar poti sa mori sau sa te imbolnavesti.

 

La noi a contat dintotdeauna ce punem in gura (mint, cind eram tinara nu-mi aduc aminte sa-mi fi pus vreodata problema.[:)]) si va conta si cind vom avea venituri mai mari. Pur si simplu nu pot sa maninc ceva in care nu am incredere, iar daca eu o fac, copiilor nu pot sa le dau, de aceea nici nu o las pe Agata sa manince la cantina scolii. La gradinita ii las pentru ca maninca destul de sanatos, si la scoala maninca, dar sigur nu ca acasa. De aceea le si place tot ce maninca in alta parte si se strimba din nas la ce le dau acasa, ca cica nu e bun... n-are acelasi gust.[bang]

 

Noi ne-am educat singuri dupa ce a aparut Agata, ne-am curatat frigiderul si casa, intii pentru ea, apoi si pentru mine, ca o alaptam, si pina la urma am ajuns sa cumparam cam la fel pentru toti, desi, copiilor le luam si lucruri de care nu ne permitem (inca![:D]) sa mincam. Dupa ce au aparut si ceilalti doi, nu s-a mai pus problema sa avem in casa lucruri nesanatoase... bate vintul la noi, sa vrei sa bagi in gura ceva bun si gretos si nu gasesti. V-am mai spus eu, cind ne apuca pofta de ceva gretos, cum spunem noi, se duce Octav si ia si mincam la vreun film, interzis si ala copiilor, cu o bere in fata sau altceva de baut... Si apoi stergem cu atentie toate urmele, ca Agata se prinde imediat.[:D]

 

Medicamente - antibioticul la copii nu l-am platit, dar daca am mai avut nevoie de cite ceva, eu platesc tot. Norocul nostru este ca nu prea am avut nevoie, asa ca nu ne-au uscat.

 

Bebitzuid="red">, cred si eu ca s-a plictisit. I-ai spus ca si noi, nu?[:D] Dar daca nu a cerut el expres sa plece, inseamna ca-i place cum traiti, cind a fost mama lui Octav aici pentru trei luni la inceput, a fugit ca din pusca, nici nu s-a pus problema sa-i mai prelungim, cica ne-a tunat si ne-a adunat si nu-i place deloc cum traim. Nici nu vreau sa-mi imaginez ce ar fi zis mama mea, dar ei baremi nu i-a placut niciodata cum traiesc eu.[:D] Numai cind a vazut supele alea chioare si fara pic de carne si legumele alea crude cu doua fire de brinza pe deasupra, i-a fost suficient sa traga aceasta concluzie.[:D] Si cica anemiem copila, pe care o dadeai de-a dura de altfel. Si lista e lunga... adevarul ca si noi![:)] A mai avut si dreptate, saraca.[:I]

 

Ma duc sa culc trupa, ca sa pot pregati si eu in liniste tot pentru miine. Mai citec si miine, bine ca scrieti! Dar sa nu mai aud de boli, in rest... orice, numai sa avem ce ne spune.[pup]

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate in continuare la toata lumea!

 

Seba a avut plansa ieri si l-am dus eu. Era un frig... brrr... Erau la scoala de ski copii mai mici si la fiecare 20-30 de minute ii bagau in cabana sa se incalzeasca.

 

O saptamana excelenta va doresc!

 

"Less is more" - Mies van der Rohe
id="right">id="purple">id="size1">id="Tahoma">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...