Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (170)


Recommended Posts

Am intarcat frumusete de baiat si ultimul meu bebelus![q] Ah, ce dor imi va fi de tot![olala] E a doua seara cind adoarme fara titza, oricum nu are voie sa bea lapte cu viroza asta, dar de dat nu-i mai dau... gata! Aseara ii era rau si nu-i trebuia, dar acum a scincit un pic dupa ea, l-am adormit in brate, pe Santana.[:)] Daca trece noaptea asta fara sa se trezeasca, desi ma indoiesc, de miine am baiat intarcat si incepe nebunia la mine... mi-e si groaza cind ma gindesc[q], ca eu am lapte pentru doi. Mi-e si frica sa nu dau din nou in vreo mastita...

 

CORNELIAid="green">, mami de AGATAid="red">, TUDORAid="limegreen"> si LISANDRUid="blue">id="Century Gothic">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hopa si schimbul trei [hopsieu]

 

CRISTINA - unde ati facut asigurarea privata? Sunt mai multe companii/centre?

 

DOLORESS - sper sa va clarifice analizele, de data asta. E tare interesant ca nu se da medicatie fara analize (uite, aici, multi considera o barbarie sa aci analize copilului, si pac, medicatia de spectru larg... [alcool])

Dar radiografie, uite la noi nu se fac radiografii la copii, decat in cazuri exceptionale... Iar la OIM, doar peste 12 ani mi se pare ca se fac...

 

NELIA - [:D] deci daca e rosu sau negru nu e ok, dar galben sau verde [;)] Ei, daca e sanatos tun, atunci e bine...

V-ati si intarcat... o multime de evenimente!

 

PUCK - si carnea de strut e grozava! De cal nu stiam [:)]

 

Cu alimentatia deci, e foarte important ca ai de unde alege. Ma uitam in Spania - unde as zice ca oferta in "marci" e mult mai saraca decat aici, insa oferta in "sortimente" e de 10 ori mai bogata... - lapte, lapte de tot felul, lapte simplu, lapte gras, lapte degresat complet, lapte degresat partial, lapte mic, lapte mare, lapte albastru, lapte cu calciu, lapte fit, lapte pentru copil, lapte imbogatit in vitamine, lapte pentru alergici, lapte fara lactoza, lapte de... soia... tot felul de "lapti" de vaci sau nu...

 

MIKI - e funny ca ai fost "la serviciu" ca sa vezi parada, dar se pare ca a meritat! [flo]

 

DONIA - Avatar e grozav, mai ales 3D. Pentru un copil de 8 ani poate sa fie fascinant, daca nu e un copil sperios. Ma gandeam sa o ducem pe fie-mea, insa ea e cam sperioasa, si, desi i-ar placea cu siguranta filmul, cred ca i-ar da emotii cam tari si cred ca ar visa ulterior, deci mai asteptam putin. Eventual ma gandeam sa il cumparam si sa il vada acasa, nu la cinema. Tema filmului este tare interesanta, insa na, sunt niste oameni care dau navala, pe o alta planeta, peste locuitorii de acolo, si se cam bate moneda pe tema asta, cucerire, distrugere, au niste masinarii gigantice, rup, strica, sparg... Sunt niste roboti. S-ar putea sa ii placa pustiului tau.

 

Mie imi place mult de tot ce povestiti, ma ajuta tare mult, mi-am notat una-alta, sunt lucruri pe care nu le poti afla citind presa canadiana sau privind secventele quebecoase la tv5.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, cred ca aici am facut asigurarea:

http://www.allstate.com/

 

Noi atunci cautam o agenta romanca. Dar cred ca majoritatea companiilor de asigurare oferta si serviciul asta.

www.desjardins.ca

www.tdassurance.com

 

Si aici sunt toate sortimentele de lapte din Spania.

 

In rest, sanatate multa si o sapt. buna,

 

Cristina,

mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Doloress si Nelia, sanatate multa puilor, sa se face bine repede!

 

Nelia, bafta cu intarcatul, si mie mi-a parut tare rau cand am intarcat-o pe Oliviam desi a fost fara voie ca nu am mai avut lapte, am zis ca pe urmatorul il alaptez pana la 5 ani sa ma satur eu [:D]

 

Donia, sa-ti zic si parerea mea despre Avatar, ca si noi am stat in dubiu daca sa-l luam pe Razvan si nu l-am luat pana la urma. Filmul in sine e extraordinar, efectele speciale sunt deosebite, nu mi se pare prea de speriat, dar tine mult, peste 2 ore jumate, Razvan cu siguranta nu ar fi avut rabdare sa reziste pana la sfarsit, acum cum o stii si tu pe fata, daca ea are rabdare sa urmareasca actiunea pana la sfarsit, cred ca depinde si de copil... eu as zice ca pe la un 10 ani ar intelege si ceva din film...eu in sala nu am vazut decat un singur copil si ala de 4 ani care oricum nu avea ca cauta acolo, dar cine stie....

 

Si eu votez cu fermele, de-abia astept sa se incalzeasca putin sa incepem sa colindam, incepem cu artarii acusi in martie.

 

Nu ma mai bag in discutia cu emigrarea, au zis fetele tot ce trebuia zis, drum bun fetelor care venit si adaptare usoara!

 

maru, bafta cu jobul!

 

Pupici si sanatate tuturor!

 

 

 

 

Magda, cu Razvan id="blue"> [bonjovi] (6 ani) si Olivia id="red">[copil] (1 an)

_________________________________________

"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neliaid="red"> cum ai reusit cu intarcatul? Eu ma chinui de ceva vreme, nu reusesc deloc [bang] Nu ma mai simt eu confortabil, a ajuns ca o suzeta, sta pur si simplu si molfaie sfarcul, oriunde si oricum din plictiseala. Se trezeste noaptea de 4-5 ori, ca sunt zombie a doua zi. Am reusit sa i-o tai ziua, cu greu, imi pun plasturi si ii spun ca am buba, ne luam cu joaca si reusim cat de cat. Adevarul e ca ma ustura efectiv, cat le molfaie, si le mai si trage si le pisca. L-a pus sotul la culcare, am constatat cu surprindere ca nu a plans dupa mine, a adormit tare bine, ca doar si la gradi adoarme fara probleme, fara biberon, fara suzeta, fara tzatza. Cum apar eu in peisaj i se declanseaza pofta de supt. Insa noaptea sunt singura cu el, sotul lucreaza de noapte, asa ca trebuie sa-i dau cand se trezeste ca altfel incepe sa urle, si se duce si somnul meu, si al lui si al vecinilor.

 

Of, si cat m-am chinuit sa-l alaptez! El primele doua luni de viata nu a supt deloc, pentru ca s-a nascut la 7 luni, prematur, nu stiu daca va mai amintiti. Eu insa am fost hotarata sa-l alaptez, asa ca am facut totul, muls permanent, pastile, ca sa nu pierd laptele, tot felul de trucuri, vizite la clinici de alaptat. Intr-un sfarsit cand avea doua luni a inceput sa suga, a fost o perioada minunata pana pe la un an jumate, adica acum vreo 2-3 luni cand au inceput tantrumurile si crizele, si cand eu am inceput sa-l linistesc cu tzatza. Stiu ca am gresit aici, insa cum il mai dezvat, nu stiu.

 

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, si eu ii dau bio gaia lui Catrinel. Sper ca o sa fie bine Lisandru, da, si ai grija la mastita, poate iei pastilelel alea zise de Delphin.

 

Ana, te-am intrebat la "grase si frumoas" (no offence, da' tare suna bine si asa ma simt eu acum) unde mergi al sauna su turbillon... please, sarmina!

 

Noi sintem tare bine, exceptie ceva muci, dar ii dam cu solutie salina si merge. Am inceput aventura sunat la gradinite, veeery funny! E cel putin pe 20 de liste de asteptare, debandada curata cu listele astea!

 

Nu ma mai lasa sa scriu purcica - mititica!

Pupici,

S.

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna sera/dimineata ...dupa caz

 

Incerc si eu timid sa ma alatur voua, in sezatoarea canadiencelor, in speranta ca in martie-aprilie vom poposi si noi pe taramuri canadiene. Destinatia noastra-Vegreville.

 

O sa incerc sa nu ma intind chiar cat o zi de vara...[:I]

 

Sotul este deja in Canada din septembrie anul trecut cu un contract de munca. Acelasi angajator ii spune la sfarsit de Nov.ca in martie -aprilie o sa aiba nevoie si de mine daca vreau sa vin cu un contract de munca. vident am strigat in cor DAAAA.

Intentia noastra este sa aplicam pt rezidenta imediat ce implinim 1 an de Canada (numai avea intrunim punctajul la federali)

 

In prezent eu sunt in concediu de ingrijirea copilului, a minunii noastre mici Daria, prematur de 6 luni si 700 gr, dar o luptatoare mare, mare[pup]

 

Fiin un prematursever n-am reusit niciodata sa o alaptez la san, dar m-am muls si inca o fac avand suficient lapte cat sa se sature ea.Si..nu prea as vrea sa o intarc inca...

Intrebare: cum o sa ma mulg pe avion, prin aeroport (uri)[:I]

 

Daca cineva a calatorit cu bebe mic, sub 1,5 ani inspre/dinspre Romania ar fi foarte util sa ne impartaseasca din experienta. Sau daca deja s-a dezbatut subiectul va rog indrumati-ma cumva spre pagina/postarea/persoana respectiva fiindca imi este imposibil sa citesc tot din urma[:I]

Nedumeririle ar fi:

Daria de exemplu nu mananca decat mancare calduta. Chiar daca ma gindesc sa iau mancare la borcane gen Nestle, Hipp, etc cum o incalzesc un pic???

 

Pe site-ul Air Canada am vazut ca se dau locuri numai pt copii peste 2 ani. In cazul asta, o voi tine nonstop in brate? Daca nu are bilet/loc, va primi ceva mancare?

Asta in ideea ca scria cineva ca a aruncat iaurtelul copilului direct la gunoi la check in pe aeroportul din Londra

 

Mai am intrebari, dar ma opresc aici ca sa nu va invadez complet cu dilemele mele[flo]

 

Sper ca am fost coerenta, e greu prima data...introducerile ma omor [:D]

 

 

 

[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria

 

Daria minunea noastra-Poze

 

Povestea nasterii

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simmona din experienta mea nefericita cu gradinitele. Lasa telefonele in pace, oricum e tarziu, trebuia sa o inscrii cand era inca in burtrica. Ca sa ai vreo sansa. [bang]

Du-te personal, intreaba cunostintele tale . Tu esti mai descurcareata decat mine, asa ca nu te lasa ca si mine pe listele astea fantastice. Care nu sunt absolut deloc respectate. Oricum sunt atatea persoane in fata ta cu prioritate, pentru ca au alti copii in gradinite, ca tu nu ai nici o sansa pe baza listelor.

Asa ca du-te peste ei. Vorbeste cu directoarele direct, asta daca vrei la gradinita mai mare. la mediu familial cel mai bine merge prin cunostinte care au deja copii in interiorul gradinitelor.Asa ai si informatii valabile din interior.

Cei care au reusit sa aiba locuri asa au facut.

Multa bafta!!!!

 

Am uitat , daca ti se ofera loc de maine [:D]accepta-l. Chiar daca pare absurd. Eventual platesti si o tii mai mult pe acasa. Eu am sustinut sus si tare ca am nevoie de loc in septembrie si nu inainte si am ramas fara loc.

Avantajul printese-i tale e ca e nascuta in septembrie.... si multe locuri se elibereaza in septembrie.

 

 

Dalma bine ai venit!!!! De curiozitate, daca incepi sa lucrezi cum vii aici, ai aranjat cu gradinita pentru copil?

In rest, in ce provincie e orasul ala?

La restul intrebarilor n-am calatorit cu copil mic. Sorry.

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...