Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (170)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ina, tot la built-in ma gandeam si eu...S-aveti bafta la program cu Theea si apoi la French Immersion [flo].

 

Pucku, din ce tin eu minte e ca ti se dau toate formularele din maternitate, dar oricum le gasesti undeva si pe Internet. Daca vrei sa-i deschizi RESP micutului SIN-ul iti va trebui oricum. [flo]

 

Delphin fara nici cea mai mica intentie sa te dezamagesc [:D], dar sa stii ca si in Canada alocatiile sint in functie de veniturile parintilor. Noi de exemplu, pt. ca avem salariile peste un anumit plafon nu primim decat 100$ mari si lati ca Universal Child Benefit pe care ii primeste toata lumea indiferent de venit. Si asta pana la 6 ani, caci dupa aia se sisteaza totul. [:I] Deci noi la 2 copii nu primim decat 100 bucksi pt. cel mic. E mai bine ca in Franta?!? [:-@] Ramane sa ne spui tu...[;)]

 

Denisa, multumim mult de invitatie, dar nu cred ca reusim sa ne vedem nici wk asta, ca avem deja program de vizite antamate [pup]

 

Maru, pai daca nu clicheaza nimeni pe aici, ne luam noi de-o mana, ce zici? [:D]

 

 

 

Yasmineid="purple"> et [copil]Chris Anthonyid="blue">

 

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin E diferit de la provincie la provincie. In Quebec este si o suma pe care o da guvernul provincial. Aici ai cum se calculeaza:

http://www.calculaide.gouv.qc.ca/index.asp

 

Si aici e pentru Federali.

Din cate stiu eu, suma maxima e cam 560 pentru 3 luni de la Quebec si de la federali 284 + 100( astia 100 doar pana la 6 ani). Dar trebuie avut sub aprox. 30000 pe an de familie, venitul, ca sa ai asa ceva.

 

Ana incearca sa rezolvi, oricum in afara de a fi refuzata n-ai ce pati[:D] Serviciile de resurse umane trebuie sa aiba confidentiale informatiile....

 

 

MQQM felicitari pentru botez

 

Doloress. Marc a avut pneumonie in octombrie. Doar un inceput, care nu s-a auzit la ascultat. Dar el avea 40 cand am ajuns la urgenta si se plangea de dureri de burta( de fapt de plamani). Insa e mare lucru sa iti poata spune copilul unde-l doare......[:D]

 

In 7 zile era ca nou si l-am trimis la gradinita....Antibioticul insa a fost cel mai puternic din cate i-am dat pana acum. Si eu i-am dat nu gluma( 11 otite)

 

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

pina la urma mi-au recunoscut opt ani, dupa doua mesaje si doua telefoane cu nervi si negocieri (certificatul de la HEC+cei sapte ani ca sef contabil) dar n-au vrut sa considere bacul vechime pentru ca am echivalarea oficiala in administratie si nu in conta (sunt curioasa daca exista cineva caruia i s-a scris conta pe echivalarea oficiala ca eu n-am auzit pe nimeni);

numai ca au alta gaselnita acum: trebuie sa schimb pozitia sa ma reincadreze, si eu ca temporar nu am dreptul sa aplic pe joburile interne, decit pe rezerve de candidaturi-si degeaba trec examenele ca pina nu termin contractul actual (in doi ani) nu-mi ofera altul; traiasca burocratia [bang]; am apelat la seful mare sa vad daca ma ajuta cu ceva, daca nu am inca un petec de hirtie:(( onorific.

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim frumos.

 

delphin, am uitat sa raspund... ne-am carcassona aproape toti (adica fara cel mare).

 

La casa cealalta (prima in ca) am avut appliances de-alea built in, mi-au placut mult. Cand am venit aici dincoace si m-am vazut cu ditai stove in bucatarie am crezut ca-s la chirie iar. I agree. Cu ce nu agree e marca maytag. O urasc in bucatarie, nu stiu in laundry cum se comporta.

 

Poze incerc sa aleg cateva cand prind momentul sa trimit, dar suntem tare saraci ca am "dormit" cu aparatul in mana. Uite de-aia trebuie angajat pozar.

 

La intalnire io m-as incumeta, chiar ma agit cand e de iesit, dar daca vine naiba inca o furtuna de zapada de-aia ca acum 2 ani? Ca parca m-am mai copt si nu mai sunt chiar asa inconstienta sa vin cu masina plina de ahmmm, cate eram? Vreo 7? Mai vorbiti voi si ma inscriu si eu. E long overdue anyway. [:D]

 

mimitete, mataluta esti o funny, funny lady...:))

 


pepitid="teal"> id="size1">id="Trebuchet MS">
Common sense is not so common...id="red">[Voltaire]
id="left">

id="size1">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...