Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (170)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alo, salutare natiune!

 

Multa sanatate celor mici si celor mari! Vad ca sunt multi bolnaviori.

Intrebare - centrul ala de care vorbiti, Tiny qch, primeste si adulti la consulatie, ca si noi am stat 6 ore la coada la urgenta cand cu H1N1...

 

Vin si eu la intalnire, pt cea din martie (parca era 12); din pacate la cea din feb nu pot ca am de terminat un proiect... am terminat si eu cursul meu de 3 luni, doamne ajuta.

 

Delphin,

esti la Djibouti acuma? eu sunt pierduta...:) CDN - e deprimant, cel putin partea in care am stat eu era mereu mizerie, gunoaie, era mult mai curat la bloc in Ro!!!

Hai in Monkland, sunt parcuri si piscine, si patinoare, (afara) si am inteles ca nu suntem departe de pista ciclabila...

Eu nu am fost inca la Laval, am inteles ca e frumos, dar cand cautam chirii m-am indragostit de Ahuntsic (si nu am fost niciodata nici acolo), dar era un imobil exact asa cum imi imaginam eu, intr-un cartier frumos, aproape de piste ciclabile...trebuie sa merg sa il vizitez.

 

Maru,

Am citit ca de voi se tineau ghinioanele, sper ca e mai bine, sa credeti in voi si in lucruri mai bune, ca relele oricum vin, depinde de loteria fiecaruia... Tin pumnii sa iasa cum vreti voi.

 

Lorelaim,

Serios, jos palaria. Nu stiu cum reziatati acolo fara soare. Calgary e orasul cel mai insorit din Canada, si apoi poti sa ai frate -35C 2 saptamani, dar vor fi cu soareeeee. Mi-e dor de asta. Dar apoi, totul e chestiune de obisnuinta!

 

Mimitete,

Zici ca nu te urci pe scandura? Nici eu nu pot inteleg, m-am pus o data la Straja si am trecut printre picioarele lu' unu, ahahah. Sotu' zice si el ca e mai usor, a invatat in vreo 2 ture la munte sa se dea cu placa. Eu raman pe schiuri, desi anul asta inca nu am alunecat, cum n-avem masina, plus ca inca nu ne-am schimbat permisele de Alberta!!!

 

Zavalita, Doloress,

Vai de mine, v-au atacat cainii! M-au luat sudorile doar citind!

Nu mai stiu ce era la TV, Dallas ori Santa Barbara dar eram la tara si fugeam de un un bunic la altul sa vad filmul, si se ia cainele, raul satului, dupa mine - eram asa de convinsa ca voi vedea filmul ca-mi venea sa-l musc eu pe el, am tipat la el, m-am facut ca iau pietre de pe jos si arunc dupa el, nu mai stiu ce, dar in final m-a lasat in pace. Cred ca daca ma ataca in conditii normale - a lui eram.

 

Vorbeati de venitul in Canada... stirred up memories.

Cand eu am aplicat, sotul era deja aici. Eu lucram la P&G, si plecasem 1 sapt in vacanta la tara, la mica. Era la sfarsitul lui august.

M-am intors la inceputul lui septembrie, duminica, cand ajung acasa citesc mail de la ambasada sa le trimit pasaport sa-mi dea viza, luni mi-am dat demisia. Am mai lucrat 2 saptamani, 2 saptamani am pupat pe toata lumea, am plecat la sf lui sept.

In ultima zi, imi fac bagajul, nu intra lucrurile. Aveam haine, carti si pantofi. Am zis, dictionarele nu le las niciunde, nici pantofii. Si uite asa am plecat cu 2 valize, una cu carti si dictionare si una cu pantofi...Eu am folosit toate dictionarele si inca le folosesc, in paralel cu cele de pe net. Pana nu m-am pus in masina nu mi-am dat seama unde dracu plec, in toate cele 6 luni cat a duart aplicatia mi s-a parut totul un joc, apoi cand m-am vazut cu catrafusele... am inceput sa plang, si sa plang. Frate-miu cel putin doar mi-a dat jos bagajele jos la gara si a plecat, m-a condus ticu pe peron (ca am petrecut o saptamana si ceva in Germania inainte sa vin in Canada), apoi surpriza, una din prietenele mele cele mai bune a aparut si ea, s einvoise de la serviciu, pun-te frate iar pe plans... :)

 

In fine, a propos de dictionare, tin sa fac reclama la site-ul ce-l folosesc eu - wordreference.com. E superb, concis, la subiect, si uneori afli in forum o gramada de chestii si subtilitati de limba, postate de francezi, englezi, americani, quebecosi, australieni... si toata adunatura, e foarte fain.

 

Arturicii,

Vin si eu la pensie in turul lumii cu rucsacul in spate si aparatul foto la gat!!! Dar sper sa fac cat mai multe si intre timp!

 

Monicutza,

Imi pare rau de accidentul tau, ma bucur ca a iesit masina ca noua!

 

Ana,

Ma bucur ca s-a rezolvat cu scoala. Bafta la munca!

 

 

Vorbeati de mancare bio.

Eu numai din asta cumpar, oua bio de la free run hens, lapte, unt, mere, morcovi, mai nou am descoperit si cartofi; iaurt, kefir, pui hranit cu whole grains... Ma rog, nu se gasesc de toate si nu o sa mor din asta, dar tot ce gatesc cumpar bio, din pespectiva mea imi cumpar viata... mai lunga si gustoasa. Si vara la piata, dar trebuie avut grija si acolo ca sunt sarlatani, am vazut cum descarcau din cartonase aduse din China si apoi le puneau in paniers din alea mici, sa-i zica lu' popa ca sunt facute in Qc. Eu aveam ferma mea favorita, de la ei cumparam mereu, aveau toti unghiile negre de la lucrat cu pamantul, cum ti se intampla la tara dupa o zi de lucrat in gradina. Si totul era delicios.

 

Mie mi se pare in general, totul o chestiune de alegere si adeziune la o cauza. Face mare diferenta daca cumperi pantofi facuti in China, in Spania, Brazilia, Canada sau Romania... Daca pot, aleg Ro, apoi Canada, apoi restul; incerc sa incurajez comertul cum pot, cu mica mea alegere de consumator, si of course, cat pot. Ca mai nou am vazut ca aproape toti pantofii de la Nine West sunt facuti in China... dar au multi si din Ro :) Bine asta nu inseamna ca saracele muncitoare ce lucreza la un patron italien de la Lugoj vor avea o viata mai buna, dar macar stiu ca vor avea un job poate...

La fel cu cremele, nu cumpar de la anumite tari din convingeri personale...

Si apoi incerc sa cumpar si din comertul echitabil, it`s my why of giving back... mi-ar placea sa stiu mai mult si sa cred ca nu cumpar decat o poveste... :) Dar sunt anumite reguli ce trebuie implinite ca sa poti face un asemenea claim pe ambalaj.

 

Maru,

Bafta la vanat de job!

 

Medicamentele in Quebec nu sunt toate acoperite de carte soleil. Eu am dat acu' 2 saptamani 15 dolari pt un unguent cu ceva antibiotic!!! faza mai tare e ca mi l-a dat farmacistul, eu i-am multumit si am plecat, si farmacistul striga dupa mine ca sa-i platesc :) Ma scuzati, la Calgary nu plateam :)

 

Casandra,

Unde mergi la bise ca si eu vreau... cred ca am fost de 2 ori in 2 ani si ceva de Canada...

 

Mai vroiam sa va spun si altele, dar nu-mi mai aduc aminte.

 

Ah da, nu am fost la spa inca, dar m-am tuns acolo la Spa la Aveda si mi-a placut la mult, foarte profi, cred ca si la spa e fain, asta e meniul:

http://www.aupremier.com/menu_en.pdf

Imi spuneti daca va tenteaza, au si creme bio, eu oricum sunt in cautare de o noua linie, ca mi s-an terminat crema de la physioderme, si dupa ce am dat o caruta de bani pe ea, nu a fost rea, ca eu pot face reactii urate la unele creme, dar... mi se parea ca mananc sapun de fiecare data cand ma dadeam... va dati seama ca era in ea. puf!

 

ce mai, mi-e dor sa va vad dragelor de Montreal!

(si pe restu', dar n-am bilet de avion :))

 

 

 

Ione

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost afara, e frumos, soare, zapada se topeste incetisor, o minune de vreme! Asa ca am indraznit sa ies cu carutul, deh, parcul este peste drum, am doar de parcurs o alee de 50-60 m si sa traversez o strada, pe la semafor. Ei bine, ieri am zis ca mor, am facut muschi, am impins la carut mai cave ca la un car cu fan [bang] Apoi, a urmat tura a doua - ridicatul carutului. Hm, depindea de portiune... cand am ajuns, intr-un final, acasa, mi-am zis ca daca nu se frange bietul carut in 14, e nemuritor! Altfel, in parc era grozav, curatat, aleile erau doar ciment, nici pic de zapada, toata era curatata de cand a nins. Ei, portiunile "de facut muschi" erau trotuarele publice, deh, fiecare cum si-a dezgropat masina, a aruncat zapada in statia de autobuz, un nene a aruncat-o din statia de autobuz in cabina telefonica, ieri, altul, o arunca din cabina telefonica inapoi in statia de autobuz [bang] Ce mai, e de-a dreptul funny!

oricum, ne-am distrat grozav si am facut un mare om de zapada. Descarc acum pozele si pun cateva sa va arat ce de'a munca am prestat la dumnealui [:D]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioneid="red">[:-)))][:-)))] Eu n-am plans deloc, m-am tinut tare, pana in avion cand am trecut peste munti! Am plans dupa muntii mei, acum imi dau seama ca am plans dupa copilarie si dupa o etapa din viata mea care oricum a trecut si nu se mai intoarce. Ca si aici am gasit munti la fel de frumosi.

Pe noi ne-a ajutat mult sa plecam cu inima impacata un nene de la aeroport, care ne-a zis ca depasim greutatea, desi cantarisem bagajele de o mie de ori si am pus si mai putin, anume sa nu depasim. Ne-a zis ca daca ii dam si lui ceva acolo se rezolva. Asa ca ne-am invartit, ne-am fastacit si am pus in pasaport un 20 de euro. La care el ne-a dat pasaportul inapoi si a zis sa schimbam culoarea, eventual pe galben (50 de euro), ca albastru nu-i place, ca stie el ca noi astia care plecam in Canada avem o gramada de bani la noi. [:D] In fine, am plecat cu un gust tare amar.

 

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

"Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"

id="Comic Sans MS">id="size1">
id="right">id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Doloress
Ioneid="red"> la Tiny Tots primeste numai pacienti pana la 18 ani din pacate.
align="right" id="quote2">Daca ai vedea-o pe Ione nu i-ai da mai mult de 16 ani [:D]Ione [pup]
Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnicid="Script MT Bold">id="size3">id="purple">
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."id="blue">id="size2">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...