Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (170)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fetele mi-au cerut de mancare!! si a trebuit sa le incalzecs de doua ori!! eu am dormit dupa amiaza, ca tot am fost in sick day. evident ca am adormit nemancata si m-am trezit de foame nelia imi aduc aminte ce gloante de galusti mi-au iesit prima data in canada, ca am pus cat eram obisnuita din romanaia. ei, cum ti-au iesit?? isabelle iar a facut febra, nu mare, dar tot are. maine seara avem program de walk in clinic daca nu-i trece, ca pana atunci nici nu se uita la ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simmona: http://www.formulaire.gouv.qc.ca/cgi/affiche_doc.cgi?dossier=2511 Si pt. calcul, dar nu-l lua 100% in seama, ca e cam propaganda electorala. Pune acolo si TVQ si TVS , si de la federali ca si cum cei care au locuri la 7 cad nu primesc si ei.... http://www.budget.finances.gouv.qc.ca/budget/2009-2010/fr/Garde2009_Francais.html Pucku, am uitat sa spun ca exista gradinite la 7 cad, care nu sunt CPE si care nu cer nimic in plus. Problema si toata discutia si legea ce a generat-o a fost creata de acele gradinite care cereau mai mult decat 7 cad chiar daca primeau subventia. Ceea ce a adus nou legea cea noua este programul de maximum 10 ore pe care sunt obligati sa iti ofere in program gradinitele( indiferent daca sunt subventionate sau nu).
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au iesit bune[pk], am avut noroc. Gata, am gatit, am hranit o parte din popor, ca cei mari sint la sala si la patinaj. Agata a venit de la competitie, nu a cazut, doar a atins un pic gheata cu mina, adio medalie.[bang] Si a intrat in casa si s-a dus din nou la patinaj, cu tati care face aikido/karate sau ceva de genul acesta linga patinoar. A mincat un pic Lisandru si a prins glas, m-am linistit. Am pus carnea de la supa cu galuste in cuptor cu un pic de ulei si usturoi si am fiert niste vermicelli din alea cu spanac si gata... ca am obosit. In seara asta vreau o bere si un film bun, am zis!
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Simonna
Citat:
citat din mesajul lui Donia
Simonna, long time no see! Ne-a lasat Catrinel fara tine! [:)]
Da, mei, constat si eu... acum si-a mutat somnul de trei ore seara, ca sa fie si mai in forma la miezul noptii decit era! Amu`is in faza interesanta in care dau telefoane la gradinite, marota mea e ca vreau gradi in engleza! Cineva care are fo idee? Altcineva care-mi explica cum iti recuperezi banii inainte daca pici pe-un 30 de dolari pe zi? E un site sa ma duc si sa calculez? Pupici, Simonna http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Me, me ! La greci, ei vorbesc engleza, am cateva prietene cu copii la astfel de gradi si sunt foarte multumite, curat, mancare buna, educatoare cu experienta si rabdatoare ! Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cge - uite ca sa imprumut o oala nu m-am gandit [bang] Pff si ce simplu era! Pus pe lista! [pup] Zavalita - pff, e aceeasi poveste si pe Adamclisi, si pe langa scoala 7 (unde am invatat eu [:D]) Pe Adamclisi sunt masini pe tot trotuarul si omul trebuie sa mearga pe strada printre masini, pe langa scoala sunt hartoape si santuri... [bang] Eu cred ca nu o sa imi lipseasca in vecii vecilor nebunia de aici... Sper ca nici tie! Cu cainii... eu am patit-o de mai multe ori. Cel mai nasol cand eram gravida plus cu cea mare dupa mine, care avea 4 ani atunci, si ne-a atacat o haita chiar in parcare la firma. Fata s-a speriat, tipa, incerca sa se catere pe mine, eu nu o puteam ridica (eram in 6-7 luni), vai ce m-am speriat! Si acum, parcul de la noi este plin, macar la bloc nu sunt decat vreo 2, mai pasnici. Dar am stat acum cativa ani intr-un bloc unde se pripasise un caine foarte violent, de imi era frica sa plec la serviciu si sa ma intorc acasa. Asteptam sa mai apara vreun vecin, sa mergem impreuna - macar atunci nu aveam copiii.... [:(] Nelia - nu, n-am luat biletele inca. O sa ma interesez de cum se procedeaza cu mancarea. Mi se parea un lx suficient SA NE DEA mancare de BB, dupa ce am patit-o sa nu ne dea deloc sau sa ne-o dea rece, dar nu imi imaginam ca se poate solicita mai devreme sau sa alegi sau mai stiu eu [pk] Parca vorbesti de galustele mele [:D] Pui cumva si o lingurita de ulei in compozitie? Crisflo - sa imi dau si eu cu parerea, dar na, de pe continentul asta... Eu as da copilul la scoala de franceza daca ar trai in mediu de engleza. Le va stapani foarte bine pe amandoua. Daca va merge la engleza, franceza nu se va mai lipi la fel. Fie-mea a fost la gradinita britanica si a fost grozav, desi toata lumea zicea ca m-am tzacanit, ca nu stie copilul nici romaneste inca, si eu o duc la clasa engleza [alcool] Romaneste a invatat oricum! Am fost o alegere super pe care as repeta-o oricand! Mamitzica - da, eu eram cu pasta de dinti, si nu ma supar orice ar fi! [flo] Pasta asta de dinti e mai "altfel", e naturala si fara fluor, la noi este singura care exista si nu se aseste decat la un magazin... In general paste fara fluor nu se gasesc. Naturale nici atat. Ambele... e si mai greu... La alte produse nu avem nici o preferinta (un anume spray sau un anume lapte sau mai stiu eu...). Maru - ce bine ca ai un baiat asa de mare care e asa interesat de notele pe care le ia! Mama ce frica imi e mie de varsta aia... Bafta cu jobul! Cu medicamentele - dar de la farmacie poti sa cumperi medicamente? Sau iti cere reteta pentru orice? Daca mi-ar trebui reteta, mi-as lua cu mine una alta, un antiinflamator (folosesc eu), ceva de stomac (hazbandul), smecherii de-astea... Simona - m-am lamurit cu accueil-ul, era exact ce ma gandeam si eu, Lavalul si lipsa de accueil... Fie-mea s-a apucat de franceza singura, ma si enerveaza ca ma tot bate la cap cu intebari, dar sper ca ii va prinde bine. Ea vroia sa se duca la un curs dar cica e prea mica, nu o primesc [alcool]. Daca reusesc sa o inscriu la un accueil pentru mai si iunie, sper ca in septembrie sa se descurce deja. Cu vaccinurile - deci clar, noi nu avem nici un formular pentru medicul de familie, nici de la ambasada si nici de la OIM. Sa pregatesc o traducere a carnetelor de vaccinari? Eu ziceam ca le iau asa, ca in fond sunt denumiri universale, nu?... PS - urmaresc cu mare interes tot ce ziceti despre scoli si gradinite, probleme si rezolvari (Ana [flo]) Eu am un pui cam prea kinetik la usa..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu in discutia cu French Immersion. Khristin, spune-mi si mie, daca ai idee, cum se intra la scolile astea? Tot pe baza boundary area sau cum? Noi stam ff aproape de o scoala FI, Mazo De LA Roche se numeste. Insa ei nu au kindergarten. De aceea Thea va merge la kindergarten la o scoala normala (adica in engleza). Si, as vrea sa stiu, ca idee, daca se intra pe baza de "primul venit, primul servit" sau in functie de zona unde stai? Ca m-ar bate gandul sa o dau acolo. Noi stim ceva franceza, adica stim suficient cat sa o putem ajuta pe ea in primele clase,dar nu stiu care e curricula lor. Nu stiu daca vor studia numai in franceza sau vor avea 50-50%. Inca sunt in cercetari, ca mai am timp suficient pana la clasa I dar vreau sa fiu informata din timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca sunt si medicamente care se dau fara prescriptie, de raceala, de durere de stomac, de durere de cap etc. E bine sa ai acolo o rezerva din ce iei tu de obicei, pana va rezolvati cu cardul de sanatate, ca nu se stie niciodata. Si eu am aruncat cam 80% din medicamentele ce le-am adus, ca au expirat insa mi-am zis ca mai bine safe than sorry. Cu pasta de dinti, cum ziceam, sunt magazine bio, sunt produse si raioane bio in supermakert si gasesti cam orice, alte marci dar sunt. Nu se compara cu Germania de exemplu, unde gama e mult mai variata si preturile mai accesibile. Fetelor piticul meu face febra in continuare, maine se fac 7 zile. L-au vazut doi doctori, si la urgenta si pediatrul lui, nu e infectie, e viral, ne-au zis ca trece in 5 zile maxim... PE ai vostri copii cat i-au tinut perioadele de febra in cazul virusilor? Nu e ca in primele zile cand sarea de 40, acum face in jur de 38-39 insa m-am saturat sa-l indop cu advil.
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doloress, vezi sa nu fie o pneumonie care se vede cel mai bine la radiografie. Cel putin asa a fost cazul nostru in toamna. Nu e normal ca un copil sa faca febra 7 zile. Sper ca de otita l-au verificat. Chit ca din experienta mea diagnostic de otita 100% bine mi-au pus doar cei de la ORL. Chiar si cand pediatrul , sau doctorul de la clinica spunea ca nu are nimic. Dar ceva bubite nu i-au aparut? Ca poate sa fie si asa ceva. Anka laura, de curiozitate, de ce vrei pasta fara flor? Pentru copii sau pentru tine? Pentru copil eu iau Oragel. http://www.orajel.com/products/toddler/training_toothpaste.htm Dar parca am auzit ca ar exista si ceva mult mai scump in magazinele de produse naturale si biologice.Din perceptia mea in Romania, mai ales o parte a populatiei mai educata, incearca sa manance cat mai natural , mai putin poluat...s.a. Cam cum e si in Franta. Canada nu e asa. Da, exista produse biologice, dar nu e cultura aia pro-natural pe care o admir eu in Franta. Aici nici OGM nu sunt etichetate...... [bang] Asta ca sa stii la ce te astepti pe aici. Uite un site axat pe subiect. http://www.infonaturel.ca/menus/MeilleuresAdresses/adresses_magasins.aspx Si magazinul Tau care mie mi se parea cel mai mare, cand locuiam la Monteal. Aici nu prea am gasit ceva echivalent. http://www.marchestau.com/fr/# Revin ca am uitat, vorbeai de mancare pentru bebe. Manaca orice marca? Vorbesc de cereale de ex...Al meu era f. f. pretentios, nu puteam sa trec de la o marca la alta. Si nu sunt aici toate marcile din Romania. Am uitat ce varsta au copii tai.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, la [cafea]-luta de dimineata, bauta la prinz! Am venit de la baletul Tudorei si am stat un pic in curte, am zis ca paralizez de frig, -27 cu tot cu vint.[bang] Agata a luat locul 8 din 12, cu toate ca a atins gheata si s-a dezechilibrat de vreo doua ori! Tot e bine ca nu a fost 12 din 12, am consolat-o eu... si s-a suparat pe mine![:D] Ankalaura, e bine sa intrebi, nu stiu ce mai exista acum, ca asta a fost acum trei ani, dar mai bine sa intrebi decit sa-ti para rau cum mi-a parut mie, ca se uitau fetele mele in gura fetitelor de linga noi carora le adusesera deja mincarea... au asteptat o ora si ceva, li s-au lungit urechile. Pasta de dinti am gasit eu aici naturala, fara fluor, la un magazin cu produse naturale, dar am uitat cum se numeste. Imi este oarecum in drum si oricum am zis ca intru sa mai iau, ca le-a placut mult copiilor, si iti spun si cum se numeste si cit costa. In alta parte nu am cautat in mod special, dar asa, la prima vedere, nu am vazut asa ceva. Cu scoala fetei, daca nu gasesti accueil pentru mai si iunie, incearca poate gasesti camp de jour pentru vara. Dar trebuie sa va permiteti, dar daca da, atunci ar fi minunat, in joaca si la tot felul de activitati pe care le fac ei in aceste campuri, va invata franceza mult mai repede decit la accueil si tot ce e posibil ca in toamna sa poata merge la scoala obisnuita. Nici nu va trebuie ceva pretentios, e suficient ceva organizat chiar de scoala de care apartineti dupa adresa, asa are sanse sa-si cunoasca viitorii colegi... ii duce la piscina, in parcuri, ii va placea, sint sigura. Si nefiind ore de curs, nu are de sa fie stresata, se va integra repede. Puteti sa-i luati o saptamina da, una ba si tot e mai mult decit daca va sta acasa. Daca gasesti in plus si pentru mai-iunie ceva, in septembrie va turui in franceza, copiii invata ff repede. Vaccinuri - si eu am avut foaie de la medic cu vaccin, tradusa, special pentru cind ajungem aici. Eu am dus-o la pediatra, e in dosarul ei acolo si cind am avut sau am nevoie, ma duc la ea si ii cer dovada ca este la zi cu toate vaccinurile. Mi-a cerut sigur la scoala, dar parca mi-a mai cerut undeva, nu mai stiu unde. Eu zic sa intrebi, sa nu umbli dupa aceea dupa ea, ca daca o dai imediat la scoala, sigur vei avea nevoie. Dar poate acum carnetele sint altfel, in al ei scria doar in romaneste si denumirile nu corespondau cu ceea ce se gasea aici, am aflat asta cind am avut-o pe Tudora... In plus, erau mai multe la Agata, aici sint combinate nu stiu cum, ca ies mai putine la numar si e greu pentru cineva de aici sa faca corespondenta. Cu limbile si eu gindesc la fel, ai mei au facut gradinita in engleza si activitati in franceza si apoi scoala in franceza (vor face, ca pina acum vorbesc doar de Agata) si tare bine este. Nu pot sa spun ca le vor sti pe toate foarte bine, dar pot sa spun ca le vor sti pe toate trei aproape la fel de bine (cu un pic de efort pentru engleza si activitati in mediu anglofon, cu un pic de munca acasa si vacante in Romania, le pot aduce si pe cele doua in care nu studiaza la un nivel destul de bun, eu sint multumita de Agata, desi greseli mai face). Doloress, eu stiu ca nu e normal sa faca febra mai mult de 3-4 zile, indiferent ca e viral sau nu. Daca e viral, poate a facut vreo complicatie si de aceea continua febra. Eu m-as mai duce inca o data la un medic si as insista sa afle ce are, de ce nu scade febra. Dar daca tot nu ai facut nimic cu doctorii, macar febra scade dupa administrare de antitermic? Si daca da, cu cit? Pentru ca daca face febra si scade doar citeva liniute dupa administrare, nu e in regula dupa atitea zile, asta e bine in primele 3-4 zile. Daca febra se stabilizeaza in jurul lui 37.5-38 si nu dispare dupa zile atit de multe, iar nu e bine, inseamna ca organismul lupta cu un microb si poate ca are nevoie de ajutor totusi, de un antibiotic. Eu sint, in general, impotriva medicamentelor administrate la primul simptom, in special al antibioticelor, trebuie sa le lasam corpurile sa lupte cu microbii, asa se intaresc, nu indopindu-i tot timpul cu medicamente pentru orice afectiune. Dar nu sint de acord sa se depaseasca limita permisa fara sa se se faca ceva, macar niste analize sa se vada ce este exact, de unde vine febra, pentru ca se poate ajunge la niste complicatii de [bang] de toti peretii. De exemplu, de la o viroza banala se poate da in complicatii ca pneumonia, bronsiolita, otita etc., care au nevoie de antibiotic ca sa treaca. Poate ca nu e nimic, poate ca atit ii trebuie organismului lui sa invinga microbul, febra este rezultatul luptei, dar mai bine sa fii sigura, decit sa te trezesti cine stie cu ce. Noi am patit o data asa, cu Agata, pe la 4 ani. A facu febra 40, a tinut-o vreo 4 zile, timp in care am ajuns pe la vreo doi medici si nu avea nimic. Dar febra a continuat, chiar daca mai scazuta, copilul nu minca, era apatic... asa ca m-am dus la un cabinet care avea si laborator privat alaturi si am platit analize... avea un streptococ, B cred. Si ne-am chinuit vreo trei saptamini in total, nopti nedormite, stres, cind daca ii luau de la prima vizita din git si aflau cauza, poate scapam cu jumatate. Si aveam si bebelus nou-nascut, Tudora, si i-am rugat sa-i faca analize la a doua vizita, nimic, stiu ei ca e viral. Tot acolo vreau sa ma duc miine sau luni sau chiar in dupa-amiaza asta daca nu-l va pe Lisandru vioi, a vomitat iar asta-noapte de doua ori, tot ce mincase micutul seara, si a mincat putin si subtire... deci e clar ca nu e inca bine. Nu ma mai duc nici la pediatra, nici la Urgente, ma duc la astia care imi iau banii, dar aflu ce are copilul (consultatia e pe cardul medical, dar analizele la laborator se platesc gras si cred ca au nevoie de bani, ca nu au refuzat niciodata sa-i faca, cum se intimpla in primele doua locuri). Asa ca, sfatul meu este sa mai insisti, sa nu iei de bun tot ce zic medicii de aici, ca nu toti au dreptate, ba chiar as putea spune ca foarte putini nimeresc.[:D] Ma sperie ce ati scris voi acolo cu ciinii, eu hraneam toti ciinii de pe drumul dintre casa si servici, la Casa Presei aveam ciinii nostri[:D], in copilarie am stat mult la tara... dar nu mi s-a intimplat sa se repeada vreun ciine asa la mine... Sau poate am uitat, eu stiu, ca ce e rau, uit repede...[:D] Dar pot sa va inteleg frica, imi aduc aminte ca eram o data la tara, cu o matusa de-a mea, la poarta unei case... si in curte o namila mare si neagra, da' mare, ciobanesc din ala mioritic cred. Si la un moment dat vad matahala repezindu-se spre mine, era la vreo 15 m in fata mea, am zis ca mor acolo de inima... Nici nu am avut timp sa reactionez, am inlemnit. Dar el a trecut in viteza pe linga mine si s-a dus spre o pisica, care deja alerga cit o tineau picioarele, zbirlita toata, aia ii era tinta, nu eu![:D] Atit de paralizata eram ca nici capul nu am intors sa vad daca a ajuns-o sau nu...
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...