Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (170)


Recommended Posts

mikiion, tineam minte ca antinevralgicul continea aspirina si cofeina si inca ceva. M-am uitat acum pe net sa vad ce este acel "inca ceva" si am citit ca e vorba de fenacetina, un analgezic si antipiretic considerat acum cam carcinogenic... Antinevralgicul mai nou am observat ca are in compozitie paracetamol in loc de fenacetina. Si am gasit ceva similar si aici, Excedrin: http://www.excedrin.com/excedrin-menstrual-complete-drug-facts.shtml Daca mai vad combinatia asta si sub alte nume prin farmacii, iti dau de stire.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu sint pentru fluor, dar nu in cantitate exagerata si nu atunci cind inghit pasta, adica pina in 2-3 ani, cred ca e periculos. Dupa 3 ani, le-am luat si pasta cu fluor si o data la sase luni le duc la dentist si dupa curatarea dintilor, le da pe dinti cu o pasta cu vitamine si fluor. O data pe an facem o radiografie sa vedem daca totul e in regula. In schimb, desi am fost sfatuita, nu le-am dat fluor permanent, mi se pare totusi un pic prea mult. In schimb, sint foarte stricta cu igiena gurii, i-am stresat de mici cu spalatul pe dinti de trei ori pe zi si dupa ce maninca ceva dulce si cu mersul regulat la dentist. Dar Agatei si Tudorei le-am dat cind erau micute, ca asa mi-au prescris pediatrele... la Lisandru pediatra a zis ca nu mai este de acord sa-i dea fluor, dar ca e bine sa-l spal de trei ori pe zi, sa-l duc dupa 3 ani regulat la dentist si sa folosim pasta de dinti cu fluor. Cam atit de la noi in privinta fluorului. Nu avem carii pina acum, speram ca nici de acum incolo.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zavalita
Merci mult fetelor pentru raspunsuri.deci Ikea e tinta pt pilote si alte asternuturi. al treilea cu o patura sau 2 pilote vidate,2 lenjerii de pat mari 220X240, 2 prosoape mari si 2 mici vidate( si mai multe daca incap),o oala, tigaie, 2 ibrice( donia[:D])
N-ai scris de tacamuri! [:D] Eu am adus asternuturi din Romania si aici nu se potrivesc, tot ce mai folosesc e cearceaful de pat pe post de cearceaf de plaja. Chiar si pernele au dimensiuni diferite. ankalaura, intrebai de seminte de in, se gasesc si intregi, si macinate, plus inca o mie de feluri de seminte si condimente si ierburi si boabe... baga un ochi aici: http://www.bulkbarn.ca/en-ca/index.html
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zavalita cam cat costa coldrexul/paracetamolul pe acolo? eu am tone de medicamente prin casa,sa le iau si pe astea?aici un coldrex e cam 23-25 de lei.
daca le ai in casa, ia-le pe alea care expira cel mai tarziu. aici depinde de farmacie, la alea mai scumpe tot atat costa. ideea e cum s-a mai zis sa fii acoperita pe primele 3 luni, pana ai asigurare medicala, in care intra vizita de medic; daca doamne fereste ai nevoie de antibiotic, ala nu e acoperit de asiguraea asta medicala, ci de cea de la servici (depinde de care e, in general 80%) eu am mereu in casa colebil (asta chiar nu este aici), saprosan, penicilina v, amoxicilina - pentru noi, astia mari. pentru fete (au 3 ani) nu am cerut antibiotice din ro, ca sunt pe kg/corp si nu vreau sa risc. ma duc al walk in clinic si pt amoxicilina platesc cam 6-7$, avand asigurare de la numca tu cand vii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ankalaura, mi-a venit o idee. Daca vrei eu pot scana formularul completat in engleza cu vaccinurile si-l pot trimite la tine pe mail. Se poate reface usor in orice word si il poti completa la dr. tau de famile. Cristina,mama Sabinei http://sabinac.netfirms.com/ SABINA,Cosmin,Cristina,Florentin Cimpeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia, Mikiion multumim de sfaturi! Azi a facut iar 39, n-a mancat nimic, sunt la capatul puterilor. Are 7 zile de febra, mucisori, respirat greu. Azi a inceput sa se traga si de o ureche. Asta e prima data cand dam piept cu sistemul medical, bine in afara de sarcina si nastere unde am fost cat de cat multumita. Oare chiar din doi doctori nici unul sa nu fi bagat de seama infectia? Unde sa mai merg maine, clinicile sans rendez-vous sunt deschise duminica? Mi-e ca stam iar 6 ore la urgenta si ne trimite iar inapoi cu advil [bang]
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Doloress
Nelia, Mikiion multumim de sfaturi! Azi a facut iar 39, n-a mancat nimic, sunt la capatul puterilor. Are 7 zile de febra, mucisori, respirat greu. Azi a inceput sa se traga si de o ureche. Asta e prima data cand dam piept cu sistemul medical, bine in afara de sarcina si nastere unde am fost cat de cat multumita. Oare chiar din doi doctori nici unul sa nu fi bagat de seama infectia? Unde sa mai merg maine, clinicile sans rendez-vous sunt deschise duminica? Mi-e ca stam iar 6 ore la urgenta si ne trimite iar inapoi cu advil [bang]
Mami de pitic Patrick (29.04.2008) "Tell your children what to do, not what to be. They already are something-themselves"
incerca tiny tots, stai pana la 12 in seara asta iti faci cont si ei r-v en ligne ptr maine dimineata. Dupa 12 poti intra sa-ti faci r-v, pe perioada zilei e blocat sau suni maine dimineata la ora 8.00 si vezi ce disponibilitati au. Incearca la Ficara Joe, e un med tanar insa super profesionist. Ptr respiratie - sunt niste aparate de pus in priza in care pui o pastiluta mentolata si facand aerul mentolat copilul respira mai usor, pe principiul pastilelor de tantari care erau candva in Romania. Le gasesti la farmacie pe langa siropurile de tuse, desfundat nasul ,ultima data parca am vazut marca vicy. Sau am vazut la farmacie sare de mare cu canfor si cred ca daca pui intr-un bol cu apa fierbinte in camera obtii cam acelasi efect, sau incearca sa pui camfor in loc de sarea asta comforata. Sanatate! ... De multe ori noi ne surprindem la gindul ca nu e drept ca Dumnezeu sa iubeasca, fara masura si fara socoteala, chiar asa pe oricine, calcind orice buna rinduiala si orice închipuire a noastra despre dragoste. Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dolloress, eu zic sa mergeti la urgente si sa exagerati un pic simptomele. Zi-le de febra, de cate zile este, zile de faptul ca se trage de ureche, ca e letargica, si ca nu vrea sa bea deloc lichide si ca ti-e frica ca e deshidratata. Zi-le ca tu crezi cao doare si capul...Sunt niste simptome la care ei sar ca arsi, din pacate dr care venea des pe la noi si mai povestea, a plecat in NB[:D].Mai baga si o varsatura, nu stiu ce sa zic, ideea e sa exgerati un pic, si nelia ar putea sa te ajute cu vreun sfat, ca ea stie sa se snarl bine la cei din ER Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...