Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutam sau distrugem


Recommended Posts

quote:
Originally posted by craciunitza Elise, hai sa-ti spun cum raspund eu, cand raspund. Citesc mesajul si ma bazez foarte mult pe ceea ce-mi transmite acel mesaj. Au fost foarte multe subiecte in care nu am crezut si nu am raspuns. Cred ca pui problema fals pentru ca, acorzi credit 100% celui care cere ajutor. Eu am vazut, de-a lungul timpului, subiecte unde problema parea grava, raspunsurile erau bine intentionate iar finalul a fost "ia lasati-ma ca stiu eu mai bine ce trebuie sa fac".
Craciunitza, sint de acord cu tine. Nu putem verifica daca tot ce citim se si intimpla offline, sau se intimpla la modul la care a fost povestit. Nici eu nu acord credit 100%. Dar nici nu ma intereseaza prea tare daca persoana care posteaza chiar trece prin respectiva kestie, sau doar areun debate ipotetic. In ambele cazuri, cauta o opinie. Si, daca gasesc ceva de spus, spun. Daca nu, nu. Iar faptul ca in final spune "lasati-ma ca stiu eu mai bine" e imbucurator, nu? In fond, asta trebuie sa faca orice om normal. Sa analizeze toate aspectele, si apui sa purceada la solutia care ii convine. Adica eu nu m-as simti deloc lezata daca am crezut de cuviinta sa scriu cuiva ca ar fi bine sa se desparta, si n-a facut-o. Sau invers.
quote:
Sau... sunt subiecte unde se striga dupa ajutor, fetele sar, pun suflet in raspunsuri iar proprietarul subiectului dispare, nu mai zice nimic, il gasesc bine merci pe la alte subiecte. Sau... sunt subiecte unde nu raspunde nimeni.
Probaibl l-a deranjat ceva. sau s-a lamurit. sau a gasit o solutia intre timp, si nu-l mai intereseaza. iar, cred ca e normal.... Pe langa cel care a postat, sint multi altii cu situatii asemanatoare care citesc. Poate ca pe ei ii intereseaza. Sau poate nu. Eu nu tin sa contorizez "rezultatele"...
quote:
Cred ca, fiecare raspundem cum simtim. Pentru mine conteaza fiecare raspuns, atunci cand il primesc. Ma bucura chiar si raspunsurile negative, stii de ce? Pentru ca ma forteaza sa traiesc o varianta care ma doare. Si prefer sa o traiesc aici decat in realitate. Cand inchid forumul ma bucur ca a fost doar pe forum.
Eh... probabil e un punct de vedere valid. dar daca vii aici cu sufletul incarcat, si pleci fericit ca nu e real ce-ai citit - e tot un ajutor, dar unul foooarte subtil!
quote:
Uite, eu am recomandat forumul unei prietene foarte bune care are o problema destul de grava cu sotul ei. Pentru ca am incredere in ea, ca poate departaja un raspuns de o realitate si pentru ca forumul asta chiar m-a ajutat. Tu, Elise, ai fost printre primele care ai raspuns destul de dur prietenei mele. Fata aia chiar nu merita un astfel de raspuns. Dar stai linistita, nu i-ai influentat viata. Si nici nu m-am suparat pe tine :)
ma bucur ca nu te-ai suparat pe mine.[flo] nu stiu despre ce e vorba - dar sint sigura ca n-am postat cu rea intentie. Asa cum spuneam, nici eu nu sint prea soft in exprimare.
quote:
Cred, deci, ca responsabilitatea este cu dus-intors, ea trebuie asumata si cand ceri si cand dai. Este la fel de important ca, cel care cere, sa stie cum s-o faca
da, e o comunicare in ambele sensuri - de altfel, s-a si "reanimat" brusc un topic despre buna credinta a nou venitilor. Sa fie ei de vina pentru ca gasesc de multe ori o atmosfera ironica? Nu comunica bine...sau n-au stelute suficiente? [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ironica nu esti da' carcotasa esti cu varf si indesat :))) Ma bate gandul, foarte serios, sa deschid subiect cu clubul persoanelor ironice, sunt sigura ca vor avea curaj sa se inscrie si vei vedea ca nu sunt chiar asa rele. Uneori chiar prinde bine o parere ironica, totul e sa nu exageram. Nu certati copiii cand viseaza! [url="http://www.trenulete.ro/images/noi_doi.jpg"]Noi_doi[/url] [url="http://www.trenulete.ro/images/copiii.jpg"]Copiii[/url] [url="http://www.trenulete.ro/images/Felix&Otilia.jpg"]Mitele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai sint si ironica, dar ma abtin sa dau in scris [:D] cu unele exceptii. tocmai aici e nuanta: poate sint persoane care chiar scriu ce gindesc? fara sa trieze? Poate sint altii care vor sa isi creeze imaginea de "macho" sau femeie "emancipata" si raspund prin filtrul acestei iluzii? Poate ne exersam spontaneitatea la replici acide? Poate nu credem ce s-a postat... si reactionam la "inselatorie", de genul "mai lasa-ma cu povestile astea"? Urmarea e ca trebuie sa te inarmezi cu multa indiferenta si optimism ca sa ai curajul deschizi un topic din gradina proprie. de ce? Pentru ca sintem toti sensibili, empatici si scriem doar ce e benefic? [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ajutati. Mesajele nu sunt toate albe sau negre. In general se echilibreaza unele pe altele, in afara unor cazuri clare. In plus,cel care cere ajutor, incercand sa raspunda isi limpezeste gandurile. I se ofera exercitii, teme de gandire. Este fortat sa aduca argumente si contra-argumente. De ce "DA" si de ce "NU". I se ofera scenarii, unele foarte valoroase bazate pe experienta proprie. I se atrage atentia asupra unor chestiuni pe care, poate, nu le luase in calcul.
Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta. [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68270"] Bazar pentru Alex[/url], [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868"] un baietel diabetic de 1 an[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sunt valide doar acele raspunsuri care ofera variante de posibile solutii sau chiar si in cazul unei singur raspuns, acela sa nu fie radical. Mi se pare de bun simt sa iti spui parerea, dar fara a trage o concluzie. Lasa celui care a intrebat posibilitatea de a concluziona, adaptand raspunsul tau la situatia sa, pe care singurul o cunoaste cel mai bine. Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004 http://community.webshots.com/user/fiquelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum am vazut subiectul asta, cum de mi-a scapat?[:D] Eu una pot sa spun cu mana pe inima ca atunci cand m-am bagat sa dau sfaturi n-am facut-o ca sa ma aflu in treaba. Si ca am scris exact ce ma gandeam eu ca as fi facut in acel caz, desi in unele cazuri e foarte, foarte greu sa te pui .... Tot sincer, nu recomand nimanui sa-si expuna problemele de acest gen pe forum. Poate pe unele le ajuta parerile, nu stiu ce sa zic, mie imi place sa-mi dau cu parerea dar am observat ca si atunci cand am dat solutii de evitat despartirea, solutii practice a fost efectiv degeaba fiindca multora le este extrem de greu sa se schimbe intai pe ei si sa faca ceva pentru a nu ajunge la divort si a-si reface casnicia. Nu intelegeti gresit, ca ar trebui sa se ia cineva dupa mine, dar atunci cand ti se ofera solutii si dintr-o parte si din cealalta si tu alegi calea cea mai comoda, adica sa nu faci nimic si sa astepti ca lucrurile sa se intample de la sine... nu mai pot sa zic decat "cum iti asterni asa dormi". Chiar imi e greu sa inteleg cum cineva face greseala dupa greseala si se trezeste tarziu de tot, dar incerc sa nu comentez asta si sa ma orientez la sfaturi de gen ce s-ar putea face odata ajuns in situatia respectiva. Nici eu nu sunt pentru divort in general dar sunt anumite cazuri din pacate in care divortul reprezenta singura solutie in opinia mea. It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, Jocelin, nici eu nu sunt pentru divort, insa uneori unele situatii (daca sunt chiar asa cum au fost prezentate) nu cer altceva...dar parca e groaznic sa spui cuiva :"Divorteaza" , desi eu am spus cuiva, unei prietene. Nu imi pare rau acum, ii este mult mai bine. Deci uneori e bine sa ajuti cu un sfat, dar trebuie sa cunosti persoana si situatia ff bine...nu stiu cat de bine poti face asta pe un forum. Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004 http://community.webshots.com/user/fiquelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Karla
Si eu am cerut candva ajutor pe forum si am ramas socata de raspunsuri. De atunci nu mai intru decat sa citesc. Foarte usor se dau sfaturi aici!
Karla, nu te-ai gandit ca poate asteptarile tale au fost problema? Adica de ce te asteptai ca oamenii sa raspunda intr-un anume fel? Faptul ca te astepti la anumite raspunsuri si oamenii nu iti satisfac aceste asteptari nu e vina lor. Parerea mea[alcool] It is not enough to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others. In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise eu cred ca cine cere ajutorul aici pe forum este matur si poate alege sau mai bine zis tria ce este bine pt el intrebarea ajutam sau distrugem este o intrebare buna eu cred totusi ca mai mult ajutam decit sa distrugem iar daca noi raspundem ajutorului care se cere sau sfatului care se cere eu una atunci ma pun in pielea persoanei respective eu spun ceea ce as face eu daca mie mi s-ar intimpla asa ceva nu spun aiurea divorteaza sau lasa-l.Nu inteleg de ce persoana care sufera ar trebui sa stea in continuare sa suporte magariile celuilalt.EU UNA CONSIDER CA REALIZAM CE SPUNEM PT CA TOTUSI NU SUNTEM NISTE COPII care sa fim influentati asa usor.atunci eu propun sa se desfiinteze aceasta sectiune ca sa nu mai ceara nimeni sfaturi legate de casnicie si atunci nu ne vom mai pune intrebarea daca ajutam sau distrugem .Deci in final parerea mea este ca aici gasesti sprijinul pe care il cauti indiferent ca, cunosti persoana de dincolo de ecranul calculatorului sau este doar un nume parerile unaora dintre noi cel putin din partea mea vin din suflet nu raspund doar ca sa ma aflu in treaba nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni [url="http://photos.yahoo.com/pufoasa2001"]familia mea[/url] [url="http://community.webshots.com/user/teodora35maria"]de-ale croitoriei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...