Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutam sau distrugem


Recommended Posts

Bine punctat ,DIEGO!!!! Dragele mele ...e minunat cand ai sustinere !!!!Eu asta am simtit din partea voastra si va multumesc acelora care intradevar m-ati sustinut. Cat priveste sfatul extrem ...DIVORTUL e usor sa-l dai cand nu esti tu in cauza , dar ...vai cat e de greu sa-l aplici sau uneori chiar sa pronunti cuvantul cand durerea o simti pe propria-ti pile. Cand totulera roz in viata mea si eu taiam si spanzuram , dar iata ca pusa in situatie nu mai sunt asa de CURAJOASA. Dar nici o clipa nu consider acest lucru o lasitate , din contra .Acum cand am o familie si un copil am alte valori si consider ca nu voi parasi aceasta familie pana nu sunt sigura ca am facut tot ce se putea pt.familia mea . Si sa revin la titlul subiectului ...da , ajutam dar cu tact si ar fi bine daca nu avem un cuvant intelept si bland mai bine sa ne inghitim cuvintele. Am mai vazut aici pe forum persoane care loveau in suferinta reala a altora ...va intreb pe cei care se simt ...Ce ati castigat??? Multumesc inca o data celor care m-au ajutat si pentru care am toata consideratia si respectu si-i indemn la tacere pe cei care nu stiu in primul rand ce inseamna resppectul de sine, si care de cele mai multe ori vorbesc in necunostiinta de cauza. Alexmona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu cred ca cei care vin sa ceara un sfat, o parere pe forum citesc raspunsurile si la sfarsit le numara: x posturi imi spun sa-l las, y posturi imi spun sa raman langa el, deci aleg prima varianta. Cred ca de fapt cauta sprijin, cred ca asteapta nu sfaturi directe cum sa actioneze, ci cauta in raspunsurile celorlalti povesti, experiente asemanatoare, cauta sa-i regaseasca oarecum echilibrul intr-o lume care se clatina; prietenii reali pot fi mai subiectivi sau mai greu de abordat cand e vorba de o asemenea problema si atunci prietenii virtuali devin o resursa mai cautata. Dincolo de solutia finala sau rezultatul experientelor celorlalti sunt raspunsuri care impartasesc o suferinta, o tristete, o teama, dar care dau speranta. Cred ca nimeni nu isi cladeste viata pe raspunsurile pe care le primeste de pe forum. Oricum acestea sunt impartite si fiecare isi incepe postul cu "eu...", "dupa parerea mea, dar tu trebuie sa faci cum simti". Cred ca ce primesc oamenii care se afla in dificultate cand vin aici este caldura celorlalti (chiar daca mai sunt si raspunsuri mai drastice), simt ca nu sunt singuri. Alexmona multumea mai sus celor care au ajutat-o. Nu cred ca ea a luat o decizie in functie de parerile celorlalti, ci a reusit sa mearga mai departe, sa nu renunte cand credea ca totul se termina, se prabuseste. Deci eu cred ca indiferent de sensul sfatului (lasa-l sau ramai cu el), cei care cauta raspunsuri aici selecteaza aspectele de care au nevoie. Din pacate, asa cum spune tot Alexmona, exista si unele postari mai putin sensibile, iar persoanele cu necazuri numai de asta nu au nevoie ! Cred ca aceste raspunsuri le fac rau cu adevarat. Pisica, zambind [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Elise, am citit si eu citeva raspunsuri si sunt si eu de acord cu cele care au scris ca se gindesc de multe ori pina sa raspunda odata. E foarte adevarat ca e imposibil sa te pui cu adevarat in situatia altcuiva din mai multe simple motive: in primul rind nu ii cunosti pe interpreti si doi nu ai auzit si versiunea "adversarului". Ar fi mai multe insirat aici dar ma opresc la acestea doua care mi se par esentiale. Pe urma intervin mentalitatea, educatia si principiile fiecaruia si de aici varietatea de raspunsuri la diferitele situatii. Nici nu ma obosesc sa le acord atentie celor care nu stiu decit sa dea cu pietre, sa fie zeflemitori sau se laude cu ce bine o duc ei. Dupa ce mi-am exprimat si eu o parere sincera la un subiect de la discutii generale, cu ceva timp in urma (era vorba de "mindria de a fi roman" unde am scris ca eu sunt mindra ca sunt romanca si ca nu o sa-mi denigrez niciodata tara in care m-am nascut...) m-am trezit cu niste pietre in cap de n-am mai stiut de mine! M-a afectat ingrozitor chestia asta si am stat in cumpana mai multe zile daca sa ripostez sau nu la cele ce mi-au fost scrise (vreau sa spun ca au fost si atacuri la persoana la modul cel mai direct si mai jignitor!) si am decis pina la urma sa nu mai scriu nimic si nu am mai citit acel subiect. Poate ca par putin off topic dar am scris despre ce am patit ca sa exemplific exact ce ai scris tu: impactul raspunsurilor noastre asupra altor persoane. Si nu era o problema de viata care ma afecta! Daca ar fi fost asa ar fi fost groaznic probabil ca as fi ripostat atunci. In fine, de atunci ma gindesc de citeva ori inainte de a posta un raspuns si ma gindesc daca intr-adevar pot ajuta cu ceva pe cea/cel care intreaba. Eu cred ca marea majoritate care raspund o fac la modul sincer, daca sfaturile de a parasi/termina o casnicie sunt date uneori cu putin cam multa usurinta e probabil adevarat, dar de multe ori in situatia relatata pare singura varianta logica. Totusi am constat ca de cele mai multe ori aceste sfaturi erau insotite de "eu nu iti pot spune ce e mai bine sa faci, eu asa as face..." sau " asta e parerea mea, tu faci cum crezi ca e mai bine pentru tine..." Daca cineva ia deciziile numai pe baza raspunsurilor de pe forum, asta iarasi nu mi se pare deloc in regula. In general procesul psihologic functioneaza cumva la modul ca din multitudinea de raspunsuri primite cel care intreaba filtreaza pe cele care sunt intr-citva in concordanta cu mentalitatea si educatia personala. Dar de cele mai multe ori este de foarte mare ajutor sa poti sa iti spui pasul undeva, mai ales daca nu ai cu cine vorbi, pe umarul cui plinge. Si de aici poti sa vezi daca tu esti intr-adevar plecata cu pluta daca gindesti intr-un fel sau altul. In general, scriind sau vorbind despre o anumita problema, la care crezi ca nu ai rezolvare sau iti este neclar in minte care ar cea mai buna solutie, te ajuta foarte mult sa faci lumina. Odata expusa problema iti dai seama ca de fapt e foarte clar ce trebuie sa faci sau oricum te ajuta foarte mult sa iti faci ordine in minte si idei. Si iarasi mi se pare normal sa te astepti si la raspunsuri/reactii care sunt departe de bunul simt, civilizatie etc, dar le ignori. Parerea mea, sigur e numai o parere pentru ca nu am date statistice, dar forumul cred ca a ajutat pe foarte multe, de cele mai multe ori doar la nivel de suport moral (si cit de mult conteaza acest lucru!)dar si material. sa nu ne pierdem speranta danutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Locul asta e important pentru ca intalnim si oameni care au trecut prin aceleasi experiente ca si noi. E important sa stii ca nu numai tie tie se intampla, ca nu numai tu esti cel ciudat, ca pana la urma nu e o problema chiar de nerezolvat, ca poti afla idei despre cum sa abordezi din alt punct de vedere problema. Din punctul asta de vedere - ajuta. Pe mine ma ajuta. Eu, de regula, nu dau sfaturi de genul - lasa-l sau nu-l lasa, ci incerc sa-i pun persoanei respective niste intrebari(la care nu vreau un raspuns neaparat) referitoare la niste lucruri pe care nu le-a adus in discutie pana atunci, sa vada si din alt punct de vedere problema, sau sa nu devina acea problema o obsesie. Per total eu zic ca ajutam (nu m-am gandit la posibilitatea ca cel care raspunde incearca sa rada de cel care cere ajutor). In plus, suntem dotati si cu gandire si libertate de a alege intre bine si rau, astfel incat putem discerne intre un sfat care ne face bine si unul care ne face rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stimata Elise sunt de acord cu cele afirmate de Dvs. aici,nu am intrat de mult pe forum si nu am dat sfaturi , consider ca fiecare trebuie sa aiba maturitatea,ca sa hotareasca viata lui si daca cere un sfat,cred ca- face sa-si intareasca propria decizie luata,iar daca nu va iesii bine sa aiba pe altcineva pe care sa dea vina,pe cei care au dat sfatul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
sunt cit se poate de nou venita pe forum...si am citit deja o parte din subiectele fierbinti....tot ce pot vedea eu aici sunt niste sfaturi...niste pareri...si ca orice sfat ....acesta poate fi urmat sau nu in functie de persoana care il primeste ...daca consider ca am primit un sfat bun...in ciuda faptului ca ma pune intr-o situatie mai grea....il urmez...daca nu mi se pare un sfat bun...desi as fi ok...deci depinde de persoana in cauza!!!! si de situatie!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor aveti dreptate! Este important felul in care raspundem la intrebari. Am observat ca in majoritatea cazurilor, oamenii care pun aici o intrebare sau descriu un caz au deja o idee sau parere proprie. Din nefericire, realitatea arata ca dupa ce si-au format o parere oamenii tind sa "gaseasca ceea ce cauta" (asta a fost concluzia unei cercetari recente de psihologie sociala realizata de americani - pt interesati am sa caut detaliile publicarii) In plus, avem din ce in ce mai putin timp si suntem tentati sa cautam un mijloc de informare rapid fapt care amplifica posibilitatile de a lua o decizie gresita. Personal, cred ca si atunci cand ne propunem sa nu ne afecteze, tot exista o influenta. Reactia noastra nu poate fi 100% aceeasi- ca si cand nu am fi citit parerile altora. Pentru mine cel mai mult conteaza experienta de viata impartasita aici, solutiile oamenilor care au facut ceva care a "functionat". Pentru asta va multumesc! [cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
acum scriu ca deja am dat cu capul... a postat cineva un subiect care pt mine, o femeie care a primit o palma de la un idiot odata si a avut o copilarie nefericita din cauza certurilor familiare,a rascolit multe rani...si mi-am inchipuit pe moment ca persoana are nevoie de sprijin ca sa treaca peste asta....dar m-am inselat. ea da cu pietre in cele care din naivitate,ne-am pus in locul ei si i-am spus ce am face daca am fi in locul ei... asta e ,morala nu mai scriu la asa ceva!am slava Domnului unde sa scriu si poate chiar apreciaza cineva ca ma chinui sa butonez sa ajut .... danutza c off topic: eu sunt al dracului de mandra ca sunt romanca si o spun peste tot unde ma duc! alina sa o ajutam pe barbye! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Nici eu nu cred ca cei care cer sfaturi vor face ceea ce zic cei care posteaza. De cele mai multe ori cred ca vor sa auda pareri pentru a-si defini mai bine propria viziune, pentru ca de cele mai multe ori esti confuz cand ai clipe grele. De multe ori eu aud un sfat si abia atunci imi dau seama ca de fapt sunt sigura ca vreau sa fac exact invers ... Sigur ca sunt si firi mai sensibile care vor fi in mod nejustificat foarte influentate si deturnate de la ceea ce isi doreau sa faca. Dar cred ca asemena persoane oricum nu erau capabile sa ia o decizie singure si nu stiau ce isi doresc de fapt. Asa ca nu ar fi forumul de vina. Acuma e adevarat ca atunci cand propui o parere intr-un conflict trebuie sa intelegi ca nu e o gluma ce se petrece acolo si sa incerci sa o faci si cu mintea si cu sufletul. Imi spune si mie cineva unde gasesc topicul acela al lui Carmen, despre care s-a vorbit atat? As vrea sa il citesc si eu sa vad ce s-a intamplat. Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
In general ma abtin de la a da sfaturi, mai ales aici, pentru ca, asa cum spunea cineva mai sus, nu cunosc toate datele problemei, nu stiu si povestea celuilalt. Totusi atunci cand scriu incerc sa imi imaginez cum as reactiona eu intr-o situatie similara. Atentie, am spus cum cred eu ca as reactiona! Nu ca as reactiona neaparat intocmai..Persoana care isi deschide sufletul si-si varsa of-ul, cred ca are nevoie in primul rand de empatia noastra, de un cuvant bun.Sa faci 100% cum spune lumea pe forum mi se pare copilaresc, oricat de nesigur pe tine ai fii, sau oricat de sensibil. Urmaresc forumul de multa vreme, desi sunt membru de curand. Foarte multe din cele ce s-au scris aici de-a lungul timpului mi-au folosit, am gasit cateodata similitudini de fapte si ganduri ale multor persoane poate mai experimentate decat mine si ceea ce au scris, incercand sa-i ajute pe unii si altii, mi-a folosit si mie, simplu cititor pe atunci. Cine posteaza cred ca este suficient de matur incat sa-si faca o introspectie intr-o situatie dificila, lasand deoparte forumul intr-o problema ale carei necunoscute doar pers. respectiva le poate dezlega in final. Desi o vorba buna venita de la un strain nu strica! si maine e o zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...