Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutam sau distrugem


Recommended Posts

Nu am citit chiar toate postarile, dar iaca am si eu o parere la subiectul postat: - am fost saptamana trecuta la o petrecere la onomastica unui coleg de-al partenerului meu, sala inchiriata, dans, am avut si DJ care a venit cu prietena lui; si intr-un moment de respiro sateam cu totii la mese, si un tip insurat cu verigheta pe deget cu nevasta langa el a zis "mamaaaaa, ce buna e prietena DJ-ului", l-a auzit 3 mese, la care nevasta lui a zambit usor, saraca. Deci, cu asemenea zdreantza de individ n-as sta nici o zi, dar voi ce discutati de abuz, violentza, batai, jigniri, inselari, sa am pardon mai exista intrebarea "daca sa divortez...sau ce sa fac"? sau "sa iert?"??????? adica???? nu am invatat toata viata si nu muncesc si nu m-au crescut parintii ca sa indur asha ceva, plus ma pot intretine singura, asha ca daca ar fi sa postez eu la asemnea subiecte, sa te tziiii.... laura si testoasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 2 weeks later...
Anca , nu doar ca nu m-as casatori cu el , dar as termina relatia ...daca poti sa-i spui relatie. pe forumuri fiecare da sfatul dupa propriile sale convingeri.Sunt de principiul ca daca cineva spune "sari" , tu nu intrebi "cat de sus" . asa este si aici: pui o intrebare pt. a vedea si alte puncte de vedere. Daca cineva isi incheie casnicia doar pt. ca asa i-a scris altcineva pe forum este clar ca sau nu mai vroia nici ea si doar astepta un acord , sau e o fiinta pe care o poti manipula usor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
chiar as fi curioasa sa aud parerea voastra... oi fi eu singura care se simte prost, si in rest toata lumea e cu constiinta impacata ca face "consiliere" de valoare. Elise Intrebarea era daca ajuta sau distrug ,sfaturile sau parerile date celor care isi expun problemele pe forum . Am vrut demult sa raspund ,acum mi-a venit randul : Elise ,sa-ti spun parerea mea de cititoare, nu participanta : voi ,cele care raspunde-ti la aproape toate mesajele de pe forumul "in unul sau in doi " ati inceput sa va si cunoasteti mai bine si sa mai stiti problemele celeilalte ,asa a-ti creat o "echipa" care este mereu prezenta si raspunde .Cum puteti si stiti sau vreti ,asa raspundeti ,pentru mine e foarte bine . Cei care vin cu intrebari si cereri "stiu la ce se expun" ,sunt convinsa ,toate topicurile incep cu "ce sa fac ,ajutor ,vai ,oare ..... Fiecare dintre noi si voi ,are personalitate sa ,un creier si o inima ,cu care venim pe un forum public. De ce ar avea cea care raspunde mustrari de constiinta ,sau i s-ar aduce reprosuri daca cel care cere "ajutor" nu-i multumit ? Nici un argument nu este valabil. Cei care raspund ,o fac din omenie ,cei care intreaba spera ca raspunsul sa fie uman. Parerea mea :traiti fara mustrari de constiinta .Eu vin pe forum sa citesc ceea ce raspunde-ti voi,sa culeg informatii si puncte de vedere ,diferite de ale mele ,cu care imi imbogatesc constructia propriei persoane . Deci eu sunt egoista care ar trebui sa am mustrari ,nu cei care dau din viata ,timpul si experienta lor . De aia va multumesc ca sunteti umani si existati. Datorita forumului si ,voua special ,durerile mele si-au pierdut din intensitate. Pe mine ma "ajutati" nu ma "distruge-ti" Redi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Se spune ca cel mai mare cadou pe care l-a primit omul este posibilitatea de a alege, de a discerne intre ce este bine si ce este rau, intre a face si a nu face. Prin vorbele nostre dar mai ales prin actiunile noatre ne influentam viata, prezentul si viitorul noastru si al celor din jurul nostru, al celor cu care intrem in contact direct sau indirect. Este dificil uneori sa alegi in a face sau a nu face ceva, intre a spune sau a nu spune un gand. Cum putem sti daca ceea ce facem este corect si nu vom infuenta in mod negativ viata celui caruia ne adresam, sau a celor care citesc "sfaturile" puse pe acest forum? Poti sa faci mult bine, dar la fel de bine poti face mult rau. Am vazut postari care instiga la ucide-l pe ticalos, daca se baga in pat langa mine bagam cutitul in el, daca eram eu in locul tau m-ai fi vazut a doua zi la ProTv...." nu am mai cautat fraza exacta dar asta era ideea. Si eu am sesizat acest pericol care se ascunde in spatele sfaturilor noastre "nevinovate" si pline de intenti bune... .[xx(] Va straduiti sa faceti "educatie", sa va emancipati colegele de forum, sau le sfatuiti ce sa faca cu ai lor soti sau cu copiii lor. Poti vedea in timp cine face acest lucru cu inima si cine il face cu mintea. Aici este diferenta, indiferent de ce spunem. Cand dai un sfat sau povestesti o intamplare cred ca trebuie sa o facem cu inima nu cu mintea. Inima nu te va lasa sa bagi cutilul in el nici macar cu vorba! Recititi inainte de a trimite mesajul pe forum si vedeti inima ce va spune. Daca copilul tau este barbatul celei careia TU ii dai sfatul: "lasa-l!", "nenorocitul!", "desparte-te!" "nu te crampona de el!" "barbati sint multi!" "doar tu contezi!" "are balta peste"... Sigur nu v-ar place ca copiii vostri sau parteneri copiilor vostri sa primesca astfel de sfaturi. Sunt copii care raman traumatizati toata viata dupa ce parinti s-au despartit. Nu suntem perfecti nici unii dintre noi indiferent de sex. Mai trebuie sa intelegem ca pe acest forum posteaza doar unul dintre parteneri (de regula) si "auzim" doar una dintre variantele posibile. "lasa-ti inima sa zburde, lasa-ti mintea sa viseze" Nichita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Re-Buna dupa 2 ani de citit doar...si asta din cand in cand, din lipsa de timp... Imi pare bine ca s-a deschis un astfel de subiect, probabil ca unii se simt vinovati de sfaturile pe care le-au dat, dar consider ca nu aveti de ce sa va simtiti cu "musca pe caciula", fiecare are dreptul sa-si spuna oful, ca o face pe un forum sau in mijlocul familiei si a prietenilor e totuna. Important nu e ceea ce se spune sau decizia pe care o ia in functie de raspunsurile voastre ci ceea ce rezulta dupa ce a luat decizia respectiva, adica ceea ce face dupa ce a ales o cale. Fiecare e responsabil de întorsatura pe care o iau lucrurile dupa ce a pus in balanta si pro si contra. Nu e vb despre "balanta" sau dezorientare, pentru ca in momentul in care cineva isi pune întrebarea daca divortez sau nu, e clar ca exista un motiv intemeiat de a ajuns sa gândesca astfel. Nu cred ca vreunul dintre noi face asa ceva doar de dragul de stârni polemica, desi au mai existat si cazuri in care au fost cerute astfel de sfaturi doar din plictiseala. Consider ca mult mai important e suportul care ii e acordat persoanei in cauza, dupa luarea deciziei, in cazul in care nu suntem suparati de decizia pe care aluat-o respectivul/a. Daca ne hotarâm sa oferim un umar cuiva o facem indiferent de decizia ei/lui. Sunt o persoana(în spatele unui nick, evident) care si-a trait povestea de iubire, apoi cele 9 luni de sarcina, alaptarea, problema intarcarii, primelor boli ale copilei si apoi problema casniciei rezultând divortul si multe altele, aici pe forum. Apreciez sfaturile pe care le-am primit la vremea respectiva, si bune si rele(cele care la momentul respectiv nu erau la nivelul asteptarilor ;)), si consider ca nu mi-au facut rau deloc ci mi-au dat posibilitatea de a alege ce a fost mai bun pt mine. Nu poti da vina pe cineva pentru ca ti-a dat un sfat, dar poti sta si analiza cum faci mai departe. Nu poti învinovati pe cineva care ti-a zis "lasa-l". Decizia ai luat-o singur/a, nu ti-a stat nimeni cu pistolul la tâmpla. Important e sa fii destul de tare si sa mergi cu capul sus mai departe pe calea pe care ai ales-o, egal daca cu el sau fara el. Si cel care a "ramas" în spatele relatiei sufera dintr-un motiv sau altul, nu suntem nicicare mai om sau mai ne-om decât altul. Faceti ceea ce simtiti, nu poate nimeni sa va oblige a lua o decizie sau alta. Urmarile unei decizii trebuie sa fie pur si simplu responsabilitatea fiecaruia. Indiferent cât suntem de maturi sau imaturi, echilibrati sau dezechilibrati, suportul e necesar si dupa, nu numai in timpul deciziei. Nu pot sa ma supar pe cineva ca mi-a spus sa plec, si nici acel cineva nu trebuie sa fie suparat ca nu i-am urmatul sfatul. Suntem diferiti si fiecare are limita suportabilitatii mai flexibila sau inflexibila, dupa caz. Încerc sa-l ajut si sa-i ofer suportul indiferent de hotarârea pe care a luat-o. Nu credeti ca mult mai mult se poate distruge ceva atunci când o persoana s-a decis sa-si paraseasca sotul, apoi face pasul si cand are nevoie de sustinerea voastra primeste doar "vezi,ti-am spus sa nu faci asa!"? Oare n-ar fii mai bine sa punem un punct trecutului si sa încercam sa ajutam mai departe? Nu fiecare poveste are un "Happy End" ca în filme si nu fiecare viata se termina atunci cand cade cortina, mai exista apoi urmarea, amaraciunea, regretul. E greu sa faci pasul de a lasa obisnuinta la o parte si s-o iei în directia opusa. Si mult mai mult doare atunci când cei care ti-au dat un sfat, la un moment crucial în viata îti întorc spatele, si realizezi ca n-au facut-o decât sa-si spuna si ei o parere, parere care pentru ei e viabila, poate ca n-ar pune-o în aplicare din alte motive, dar asta nu conteaza, fiecare situatie e speciala. Daca ramânem aproape avem mult mai mult de câstigat si noi si cel/cea care sufera, noi pentru ca ne recunoastem greseala(poate) si învatam din ea, el/ea pentru ca nu a câstigat un dusman ci un prieten, uman, care recunoaste ca are si defecte pe lânga calitati, un om care vrea sa ajute, indiferent de clasificarea sociala sau starea materiala. Astfel au de învatat ambele parti! It is better to have loved and lost than never to have loved at all! http://www.yamafoto.com/?ref=12560
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
mai fetelor, eu una cred ca atunci cand auzi o problema din cele cate s-au discutat pe aici iti este imposibil sa nu iti dai cu parerea. si apoi nu pt. asta vii aici sa mai asculti o parere, doua. fiecare spune dupa cum gandeste. e normal. doar nu vom gandi toate asemenea tie, elise. si la fel de adevarat este faptul ca atunci cand nu suntem noi in situatia de fata este mult mai usor de dat sfaturi. tot la fel de adevarat este faptul ca de cele mai multe ori cineva din afara problemei vede cu mai multa obiectivitate situatia, si atunci un sfat venit e obiectiv. la urma urmei, fiecare cantareste sfaturile date, parerile si ia decizii tinand cont si de ce simte. eu una consider ca nimeni nu a sfatuit aici pe careva in mod rautacios ci in mod sincer a incercat sa dea o mana de ajutor. si apoi la o treaba de asta cu violenta domestica, ce-ai fivrut sa spuna careva: ramai cu el si fa-ti abonament la spital. nu . iti va spune sa il lasi si sa mergi mai departe, oricat de greu ar fi. eu cred ca treceti prea usor peste treburi de genul asta!!! http://tt.lilypie.com/6XR7p3.png nimic nu face o femeie sa se simta mai implinita decat un BB...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] In spiritualitate exista o vorba foarte interesanta: "Nimeni nu vrea sa pacatuiasca." Altfel spus, fiecare se manifesta la cel mai inalt nivel de care este capabil in acel moment; pur si simplu, mai mult n-a putut! Educatia primita, variantele de gandire / vorbire / actiune alese de acel om pana atunci i-au permis sa ajunga la nivelul din care a actionat! Mai mult/mai bine... de unde? Asa si cu sfaturile pe care le dam altora: Dam cele mai bune sfaturi de care suntem capabili la nivelul specific de maturitate pe care-l avem. Mai mult / mai bine nu putem! Iar ca sa dam alte sfaturi decat cele pe care le gasim in inimile noastre, ar insemna sa nu mai fim noi insine, si nu e bine! De aceea... sa decidem in libertate si cu responsabilitate cum ne continuam viata, dar sa ne straduim sa ne iertam unii pe altii! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...