Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutam sau distrugem


Recommended Posts

quote:
Originally posted by She Motivul ca as putea influenta viata cuiva in mod negativ, cum ca ar lua decizii incorente datorita parerii mele, ma lasa rece.Ar fi luat-o oricum. trebuie sa fi slab de inger sa faci ce auzi si sa asculti la necunoscuti
bun, si ce? nu exista si oameni mai slabi de inger? nu neaparat aia care posteaza... poate doar citesc. sau daca sint mai slabi ce conteaza ca-i induci in eroare, ca-i jignesti, ca ii influentezi in rau, "ar fi facut-o oricum". She, mie imi plac posturile tale. Sincer. emana...viata. nu era vorba de ton si de cenzura. ci de esenta. de ceea ce transmiti. pot fi strigari la lupta sau poti, la fel de virulent, sa incerci sa duci omul ala cu picioarele pe pamint cind ti se pare ca dramatizeaza exagerat. mei ultima varianta mi s-ar parea mai folositoare. acum... probabil parerile sint impartite. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns
cei/cele care trec la fapte in urma influentelor din afara,fara sa gindeasca si sa sustraga ce se poate in propria experienta, cu sau fara cele citite pe un forum oarecare vor ajunge la aceeasi problema. Numai ca poate fi soacra, mama, vecina din colt, sau..un amant/amanta. Se nimereste sa fie un forum numit DC. pe mine personal ce ma opreste sa ma exprim exact sub forma ce eu consider binemeritata sa ma exprim, este bunul simt,si educatia. Si poate ca putina teama sa nu mearga cineva, si asa ratacit in chinga vietii, trist, apasat pe suflet din cauza unei vorbe grele din partea mea. Sarcasmul si jignirile sint mai cumplite decit o parere sincera. Bataia de joc la fel! Si eu asta am observat, mult sarcasm si contraziceri, la granita mistoului...Ma feresc cit pot sa o fac.Nu reusesc mereu din cauza temperamentului dar imi doresc sa nu o fac. Motivul ca as putea influenta viata cuiva in mod negativ, cum ca ar lua decizii incorente datorita parerii mele, ma lasa rece.Ar fi luat-o oricum. trebuie sa fi slab de inger sa faci ce auzi si sa asculti la necunoscuti Ce poti face, este sa te vezi mai bine in oglinda citind parerile altora... si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
quote:
Originally posted by She Motivul ca as putea influenta viata cuiva in mod negativ, cum ca ar lua decizii incorente datorita parerii mele, ma lasa rece.Ar fi luat-o oricum. trebuie sa fi slab de inger sa faci ce auzi si sa asculti la necunoscuti
bun, si ce? nu exista si oameni mai slabi de inger? nu neaparat aia care posteaza... poate doar citesc. sau daca sint mai slabi ce conteaza ca-i induci in eroare, ca-i jignesti, ca ii influentezi in rau, "ar fi facut-o oricum". She, mie imi plac posturile tale. Sincer. emana...viata. nu era vorba de ton si de cenzura. ci de esenta. de ceea ce transmiti. pot fi strigari la lupta sau poti, la fel de virulent, sa incerci sa duci omul ala cu picioarele pe pamint cind ti se pare ca dramatizeaza exagerat. mei ultima varianta mi s-ar parea mai folositoare. acum... probabil parerile sint impartite. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Nu stiu ce sa zic Elise..mama mea a incercat de multe ori sa ma "aduca cu picioarele pe pamint"..In felul ei..cu dragsote..mai sincer ca nimeni. Au rezultat tragedii de aici. Ce la ea s-a numit "sa te aduc la realitate ca ai pierdut firul" a insemnat pt mine exact opusul.. este asa de relativ ce consideram noi personal a fi mai bine pt altul.Si de aici trag concluzia ca a spune sincer ce crezi, bazat pe o oarecare experienta si simt,si mai ales, MAI ALES, CUM O SPUI, nu poate sa dauneze. dauneaza cind ridem si ironizam ce pt altul este vital... In rest..daca mereu as fi de acord cu personajele implicate, aici sau in viata, ar insemna ca ma "balansez" cumva si nu cred ca pot fi obiectiva din pozitia celui ce doreste sa "aduca pe cineva cu picioarele pe pamint" caci numai expresia in sine duce catre o singura postare:CE ai facut TU de s-a intimplat asa ceva? Si este dovedit ca de multe ori, nu cei ce sufera au facut neaparat ceva gresit, ci din contra, cel ce sufera, de regula si-apierdut deminitatea, increderea, balansul, si de multe ori, respectul de sine. Chiar cred ca daca cineva mi-ar citi mie, sau tie, sau altcuiva o postare, dupa care actioneaza impulsiv si ia o masura radicala, numai bazat pe cele citite, este o fiinta care ar ajunge acolo oricum.Pt unele este excelent, exactc e le trebuia, putina adrenalina citita undeva.Pt altii poate fi labilitate.Si asta nu pleaca din vina noastra. Cred ca felul in care spunem ce spunem conteaza mai mult, de multe ori, dec it ideea in sine. Am observat asta in viata reala, si am observat asta la mine, la cum reactionez eu cind aud sau mi se spune, cere ceva... si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Strigare la lupta". O fraza scrisa de Elise. personal , din fire, actionez.Nu stau cu mina in sin, nu imi pling de mila prea mult.Ci ajutorul meu catre mine pleaca din actiune. Eu traiesc dupa principiul:Treci la lupta" Fara conotatie negativa!" Fa CEVA" si ceva-ul asta poate insemna multe. Alte firi asteapta sa treaca nebunia si turbarea sentimentului trait ce te-a adus la "disperare" Si asteptarea poate dura....o vesnicie..la granita cu lenea.Intorsul pe toate fetele , pt mine personal, are o limita. Tot personal, eu ca fire,prefer sa fac ceva la un moment dat si eventual poate gresesc, decit sa zac la nesfirsit in incertitudine.Comparind dezamagirile respective ale celor doua alegeri ale mele, prima, ca as putea gresi daca actionez si fac CEVA, este, pt mine, mai usor de suportat! deci, iaca-ta, pt mine la nevoie un sfat de genul:Trezeste-te si ia taurul de coarne si alsa lamentarile , ma ridica si imi revigoreaza fortele mai mult decit niste.."babe bocitoare" .na poftim, ca nu am agsit alta comparatie..dar cred ca intelegi, nu? si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

She, aici s-ar putea sa ma insel, dar scopul scuza mijloacele. nu vad ce e rau in a "scutura" pe cineva. e rau sa ii invrajbesti unul impotriva altuia. atit. pina la urma, toata lumea care se confeseaza pe aici asteapta, cred, mai mult decit [pup][pup]. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, eu cred ca cineva care pune o intrebare atit de importanta asteapta opinii sincere ale unor persoane necunoscute (si de aceea dezinteresate). Nu inseamna ca neaparat toate opiniile primite vor fi identice si ca cea care a pus intrebarea chiar va trece la fapte numai pt. ca niste necunoscuti de pe un forum au spus fa asta sau asta. Totusi din afara problemele se vad mai clar si totusi nu e nimic nou sub soare. Probleme cu casnicia/mama/soacra/sotul/sotia au fost si vor fi cit lumea. Persoana care posteaza o intrebare va trebui sa filtreze raspunsurile primite si sa aleaga ce i se se potriveste. Nu-mi inchipui ca cineva ar putea face un gest atit de important cum e un divort numai pe baza unor opinii exprimate pe un forum de catre niste necunoscuti. Daca toata lumea ar tace pe motiv ca nu indarzneste sa spuna o opinie ar insemna ca nimeni nu mai exprima nici o opinie pe acest forum, la capitolul “in unul sau in doi…” ok? Am spus de citeva ori pe acest forum ca eu in locul unor persoane as divorta asta nu inseamna ca am indemnat persoana sa divorteze urgent ca altfel nu se mai poate. De altfel procedura de divort in ro are infatisari in care cei in cauza sint sfatuiti sa se mai gindeasca… nu inseamna ca daca eu sau alte persoane am raspuns cuiva ca divortul ar fi o solutie acea persoana gata e divortata in 5 minute, toata viata ei e terminata si eu (si altii) sintem raspunzatori… Intodeauna am spus ca cei care pun o intrebare trebuie sa aiba si un scop. Daca ii deranjeaza o parere dezinteresata atunci poate nu trebuiau sa puna intrebarea… nu credeti? Bottom line am primit pe email privat azi dimineata un mesaj insultator in care sint facuta in toate felurile si injurata in cel mai urit stil posibil habar n-am de cine (nick-ul nu-mi spune nimic ca si adresa de email). Din context deduc ca tocmai pt. ca am sfatuit pe cineva sa divorteze. Vreau sa spun ca intotdeauna in astfel de situatii am spus ce as face EU, prin prisma experientelor traite de mine. Daca cine posteaza intrebarea nu-si asuma responsabilitatea filtrarii raspunsurilor, ori a alegerii a ceea ce I se potriveste asta nu mai consider ca e problema mea… Am trimis acel mesaj insultator lui admin. Cred ca o persoana care raspunde in felul asta unui raspuns civilizat dar care nu i-a convenit dat pe acest forum nu merita atentie (cel putin nu atentia mea). Intotdeauna am spus pareri sincere si am incercat sa ajut dar intdeauna m-am bazat ca persoana cu care dialoghez e capabila sa gindeasca si sa deosebeasca binele de rau… Inca ceva. Cu tot respectul dar mi se pare ca premisa de la care se pleaca in acest topic e falsa. Chiar credem ca cel sau cea care pune o intrebare de genul “sa divortez sau nu?” e atit de labil mental si emotional incit ar urma orbeste orice sfat primit. Nu e chiar asa. Divortul este nerve wrecking si dezastruos dar noi, cei de pe forum nu sintem decit niste straini, repet, vocea realitatii dezinteresate. Cine pune intrebarea are cu siguranta parinti, rude, prieteni, colegi, vecini etc a caror opinie atrina in balanta mai mult decit opiniile exprimate de noi aici. A crede ca cineva chiar divorteaza numai pe baza opiniilor exprimate aici mi se pare exagerat. O problema poate fi ca unii care raspund poate trateaza subiectele superficial si ca se grabesc cu raspunsuri de genul “lasa-l”. Aici spuneam intervine filtrul fiecaruia… In ceea ce ma priveste vorbesc numai din experienta si nu as indemna pe nimeni sa faca ceva ce eu n-as face sau n-am facut…dimpotriva. Daca acest forum ar fi existat cind eu am avut probleme, daca as fi avut atitea opinii cite se exprima aici as fi divortat mult mai devreme decit am facut-o si viata mea ar fi fost cu totul alta. In acelasi context as vrea sa spun ca au fost pe forum si mesaje de gen ‘sa ma marit sau nu?”. Intotdeauna am sfatuit personaele in cauza sa astepte (ce-I atita graba?) sa isi termine scoala sa aiba cu ce se intretine, sa nu depinda de parinti, sa fie sigure ca asta vor etc. Fireste ca au fost si persoane care au zis ca e ok sa te casatoresti devreme ca si ele au facut-o si totul e roz bonbon etc… Nu zic ca e imposibil, numai ca statistic vorbind problemele in casnicie tind sa apara cind cei doi nu se cunosc suficient, cind stau cu parintii, cind depind de parinti etc… extrapolind as putea sa zic ca persoanele care au “impins” pe cineva la casatorie au facut potential rau??? Eu cred ca ambele variante sint false si ca cel care posteaza intrebarea e responsabil sa filtreze raspunsurile primite si responsabil pt. actele sale… sintem adulti cu totii, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Elise in ultimul timp, am senzatia ca s-a creat un trend in sensul asta, al femeilor "suverane" - nu exista dragoste, dragostea e relatia care iti convine - nu-ti convine, pa....
Ba mai mult, cineva spunea aici ca nici pentru conceperea copilului nu are nevoie de barbat...[:)] Fetelor, cine isi spune pasul aici o face (cred) mai putin din dorinta de a fi ajutata sa ia o hotarare, ci din nevoia de a vorbi cu cineva despre necaz. Asa suntem noi, romanii (or mai fi si altii), deschisi la comunicare. Acuma fiecare isi da cu parerea. Unii din experienta, altii se pun in pielea personajului si spun ce simt. Mi se pare interesant sa vad ce spun si altii. Dau in laturi extremele si pot sa constat un numitor comun, o opinie avizata, inteligenta si oarecum corecta. Chiar daca nu o aplic (ca doar nu ma obliga nimeni). La un moment dat am stat mai mult de vorba (pe PM) cu o fata cu probleme in casnicie, careia i-am explicat multe lucruri, sotul ei fiind firea (si zodia) mea. In pofida tuturor aparentelor, am sfatuit-o sa nu cedeze, mai ales ca vedeam ca nu doreste despartirea, gandind ca domnului o sa-i vina mintea la cap, pentru ca si mie mi-a venit la un moment dat. (Nu i-a venit, asa ca ce-am spus eu nu s-a probat). Insa altadata am spus clar: despartire! E drept ca pare usor sa sfatuiesti pe cineva sa se desparta, insa cateodata e necesar. Sunt familist superconvins, insa nu mi-e greu sa recunosc ca, uneori, n-a fost sa fie. Este interesant insa sa cugetati la ce spune Elise, privitor la faptul ca exista tendinta de a acuza masculul de vina in exclusivitate. Nu pentru ca sunt barbat, insa pana si unele din voi s-au cam saturat sa vada doar un singur tap (ispasitor). Asa ca, pentru un exercitiu democratic, dar si pentru intarirea prieteniei traditionale intre sexe, considerati ca nimeni nu-i mai presus. Poate ca relatia ar merge mai bine in acest caz? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce imi place mie ca tocmai Adrienne si Rufus au gasit sa raspunda, adica exact persoane pe care nu le-am "citit" dand vreodata cu parul... Poate am omis eu vreun front, cine stie.[:D] Asa e. Nimeni nu divorteaza numai datorita sfaturilor noastre. Da' nu se poate spune ca uneori nu facem imposibilul sa-l convingem! O sa exemplific: iau un subiect la intimplare: strumph2in1, care chiar intreba, negru pe alb, "Ce sanse mai am oare sa-l fac pe cel de langa mine sa ma iubeasca?" http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67367 Deci, mesaj pacifist. Si unele dintre opiniile care au urmat:
quote:
nu cred ca ai dreptate nici aici - sentimental el ti-a intors spatele primul. daca esti asa "vinovata" de toate relele de pe lume de nu te mai poate saruta ca pe-o sotie ori vorbi corespunzator, la ce sa stai?? are nevoie de servitoare sa-i calce rufele si faca mincarea, sa-si angajeze. ce-ar fi daca nu i-ai mai face mincare deloc, nici spalat, nici calcat ... in schimb sa pleci de-acasa cind nu se asteapta, sa nu-i preiei apelurile telefonice ... sa vada ce "bine" e si cam ce viata duci tu. spune-i c-o sa-i raspunzi la telefon cind oi cistiga la loto!! daca asta e "limba" pe care o pricep barbatii hai s-o invatam ca sa ne putem intilni cu ei pe un teren comun. si dac-as fi eu, as aranja cit mai rapid cu putinta sa am venitul meu si i-as spune ca plec EU, mi s-a urit sa fiu tratata cu curu' si sa-mi fie viata varza. nu traim "for ever" si nu-i timp de asteptat rezolvarile dilemelor existentiale ale celor care refuza sa creasca si sa-si asume responsabilitati de adult. astia-s cei 2 centi ai mei.
quote:
Draga mea, nu inteleg cum poti sa te comporti asa de frumos cu el, cand tu nu primesti nimic inapoi. Adica, el e asa de "cocos", incat incepe dintr-o data cu faze de genul "m-am saturat, te-ai gandit ca pana la urma tot la divort vom ajunge etc" se comporta cum se comporta, tu nu intelegi de unde-i vin motivele, si pana la urma tot el e nemultumitul si neintelesul???
Extrem de utile, nu? Asa ajungea precis sa o iubeasca barbatul! Nu mai enumar sfaturile de divort.... ar fi deja vu. Topicul a fost pacifist cap coada, datorita lui strumph, care nu si-a iesit deloc din pepeni....toata admiratia mea pt. asta. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fatima, nici eu n-as atribui responsabilitati de psihologi unor oameni care isi dau si ei cu presupusul. dar mi-ar place sa vad ca realizam, vorba daniellei, ca mesajele ajung la o fiinta umana, reala, in carne si oase. sint adresate cuiva care probabil oricum sufera. si fara sa mai turnam noi sare. si ca nu vorbim doar ca sa aratam ce personalitate exploziva avem. si ce zmei am fi daca barbatu' nostru ar misca in front! [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elise sincer eu pe tine personal ca user te ignor, dar de data asta ai scos o perla minunata citand in acest thread unele persoane care sincer poate nu se vor a fi subiectul unor discutii de genul asta...daca se vrea a fi un fel de stalpul infamiei unde sa pui persoane care au fost mai dure si poate nu sunt de aceasi parere cu tine...pai ia de sapa un pic prin arhiva DC si gasesti destule minunatii, inclusiv eu, wow deja mi-e frica de oprobiul public, imi fac mea culpa [:-)))] ca imi expun propria parere...ca sa nu sari rapid cum iti este obiceiul nu m-ai citat pe mine, dar sincer daca e sa fie PC pe site-ul asta, cineva trebuie sa-i apere si p-astia mai radicali...(anyway poate imi pun nume cu talibana ceva...asa ceva [alcool]) si daca am facut pe careva sa divorteze ca vezi Doamne mi-am spus parerea, asta e vina celui care alege sa-si expuna rufele murdare pe stradutele din vecinatate, evident ca mai apare unul-altul si-si da cu presupusul. eu nu prea inteleg rostul acestui thread, nu sunt toti majori, vaccinati si cu creierul in cutia craniana???? presupun ca nu sunt unii pe aici carora li s-a facut lobotomie) ca sa ia decizii in functie de ce le dicteaza propria lor atitudine vis-a-vis de relatie. daca scopul este sa le incurajam pe fetele nefericite in casnicii, wow...good choice...directia in care se misca mentalitatea contemporana e echivalent cu intoarcerea la Evul Mediu, altfel daca se vrea a fi un subiect pasnic, nu vad de ce atata inversunare asupra subiectilor care nu sunt de aceasi parere cu ceilalti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...