Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutam sau distrugem


Recommended Posts

ar trebui sa propunem o statistica sau un sondaj.."In ce masura v-a influentat forumul DC in luarea unor decizii importante in viata?" "Si daca da, care au fost acestea?" cu o lista: - casatorie - divort - separare - impacare - emigrare etc..etc.. eventual cu drept de vot si pentru vizitatori.. pentru ca sincer, nici eu, ca si Adrienne, nu cred ca opiniile unor nume din spatele ecranului unui PC te pot face sa-ti schimbi radical sentimentele..oricat de debusolat ai fi..pot fi un catalizator, un decantor, te pot ajuta sa ti le limpezesti, da, dar sa-ti spele creierul, ma indoiesc..cazul exemplificat aici e o dovada in plus...s-au impacat din cate am inteles..si pana la urma nu au urmat sfatul nimanui, oricat de vehement sau cu cata convingere a fost el exprimat..au facut tot ceea ce au simtit, nu? ..eu una nu as atribui pretentia sau responsabilitatea consilierii acestui forum...si cine posteaza ar trebui sa aiba in vedere inca de la inceput acest lucru..pentru asta sunt profesionisti: psihologi etc.. ..e doar un site de debate, de discutii, de incercare de adunare a unei imagini de ansamblu din bucatele mici, mici..automat, cine isi exprima opinia aici se absolva de vina "consilierii neprofesioniste"..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by fatima
ar trebui sa propunem o statistica sau un sondaj.."In ce masura v-a influentat forumul DC in luarea unor decizii importante in viata?" "Si daca da, care au fost acestea?" cu o lista: - casatorie - divort - separare - impacare - emigrare etc..etc.. eventual cu drept de vot si pentru vizitatori.. pentru ca sincer, nici eu, ca si Adrienne, nu cred ca opiniile unor nume din spatele ecranului unui PC te pot face sa-ti schimbi radical sentimentele..oricat de debusolat ai fi..pot fi un catalizator, un decantor, te pot ajuta sa ti le limpezesti, da, dar sa-ti spele creierul, ma indoiesc..cazul exemplificat aici e o dovada in plus...s-au impacat din cate am inteles..si pana la urma nu au urmat sfatul nimanui, oricat de vehement sau cu cata convingere a fost el exprimat..au facut tot ceea ce au simtit, nu? ..eu una nu as atribui pretentia sau responsabilitatea consilierii acestui forum...si cine posteaza ar trebui sa aiba in vedere inca de la inceput acest lucru..pentru asta sunt profesionisti: psihologi etc.. ..e doar un site de debate, de discutii, de incercare de adunare a unei imagini de ansamblu din bucatele mici, mici..automat, cine isi exprima opinia aici se absolva de vina "consilierii neprofesioniste"..
Raspund eu prima:citind aici,pe forum, m-a uimit placut, chiar socat puterea de discernamint , dorinta de a "merge mai departe" si mai ales, dorinta de a rezolva problema.Am observat asta la persoane care, unele, sint mai tinere decit mine si care spun la virsta lor sau au ajuns la concluziile respective mai rapid decit mine.Mie mi-a luat mai mult timp.exista, bineinteles, si cei care nu ajung niciodata la vre-o concluzie, nici la 100 de ani, dar pe mine m-a uimit faptul ca se lasa la o parte mindria, tensiunea dintre cei doi ca sa se ajunga la o discutie.Eu nu am stiut sa fac asta.Decit mult mai tirziu.Nu prea tirziu ci mai tirziu in virsta. Eu cam sub forma asta as putea spune ca, oarecum, am simtit o influenta. In general , las sa "intre in mine" tot ce ma poate ridica cumva..in ceva mai bun sau mai bine.daca am de unde. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
She, aici s-ar putea sa ma insel, dar scopul scuza mijloacele. nu vad ce e rau in a "scutura" pe cineva. e rau sa ii invrajbesti unul impotriva altuia. atit. pina la urma, toata lumea care se confeseaza pe aici asteapta, cred, mai mult decit [pup][pup]. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Da, scopul de multe ori scuza mijloacele.Indiferent de mitul bine cunoscut ca nu ar fi asa. Si parca a scris cineva acum, mai mult e nevoia de a fi ascultat. Eu sint, cum am spus, mai colerica, violenta din fire si mi-ar prii o terapie "shoc" decit alta, si reactionez ca atare daca dau un sfat.Singurul lucru, si repet, de care ma feresc este sa jignesc. As spune de multe ori:proasta mai esti, sau mitocanule! dar nu pot... La mine este cumva:alba sau neagra.In viata si mai ales in relatia dintre cei doi.daca cineva imi cere o parere, automat, fara sa realizez, o dau:alba sau neagra. Nu zic ca este bine, zic ca vine automat, este firea noastra. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu ma pot abtine sa spun cu oarecare mirare Mai Elise, mai cum le stii tu pe toate!!![flo] Personal, cind am dat sfaturi, m-am pus in pozitia acelei persoane. Am dat sfaturi femeilor sa se concentreze asura lor si asupra copiilor. Nu sa fie egoiste, dar sa se puna si ele primele, sa iasa afara, sa faca ceva cursuri, sa isi imbunatateasca self esteem'ul... Si daca am dat un sfat, a fost opinia mea. Asta nu inseamna ca a facut pe cineva sa divorteze sau sa faca cine stie ce chestii drastice. Doar sintem oameni maturi care trec toate informatiile prin filtrul ratiunii noastre... Nu opinia personala mi se pare mie negativa ci atitudinea atotstiutoare pe care o citesc in unele raspunsuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lena, de obicei si eu te ignor, da' acum iti multumesc pt. ajutor....
quote:
Originally posted by lena daca scopul este sa le incurajam pe fetele nefericite in casnicii, wow...good choice...directia in care se misca mentalitatea contemporana e echivalent cu intoarcerea la Evul Mediu
Nu le incuraja...da-le in cap, ca o merita! [:D] Nu vreau sa imi imaginez in ce directie ar trebui sa se miste mentalitatea contemporana, ca sa consideri TU ca evoluam! Oricum, esti cel mai bun exemplu de improscare cu frustrari... crede-ma, daca scotoceam mult si nu gaseam asa ceva:
quote:
eu nu prea inteleg rostul acestui thread, nu sunt toti majori, vaccinati si cu creierul in cutia craniana???? presupun ca nu sunt unii pe aici carora li s-a facut lobotomie) ca sa ia decizii in functie de ce le dicteaza propria lor atitudine vis-a-vis de relatie.
quote:
si daca am facut pe careva sa divorteze ca vezi Doamne mi-am spus parerea, asta e vina celui care alege sa-si expuna rufele murdare pe stradutele din vecinatate, evident ca mai apare unul-altul si-si da cu presupusul.
Inteleg ca mesaju' tau este ca n-ai, in fond, nici o responsabilitate morala: daca tot vezi niste rufe murdare, de ce sa nu scuipi si tu putin pe ele? Nu? Am interpretat gresit? [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alyssa Eu personal cred ca intreci masura... sau candidezi pentru post de moderator?
Alyssa, am un post bun, multumesc! [:D] Te simti cumva lezata de subiect? Ciudat... tocmai asta spuneam, ca ar fi bine sa fim mai pacifisti. si sa ne gindim de 2 ori inainte sa indemnam oamenii sa lupte sa-si strice casa si sa se inversuneze unul impotriva altuia. Inteleg ca esti impotriva ideii? Np... da-i si lupta.... [:D] [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alyssa Ma irita atitudinea ta atotstiutoare! Parca ieri-alaltaieri te leganai pe nisipuri miscatoare... Eu te ignor de acum incolo. Alice
Alice, realizezi sper ca sint foarte ranita. Si de ignorarea ta, si de faptul ca lena nu-mi apreciaza barbatul. [:D] E o atitudine absolut impartiala, obiectiva si folositoare - exact pe subiectul acestui forum, "in unul sau doi"... unde de obicei oamenii isi expun problemele si asteapta sa le intelegi. Si noi, ca niste fiinte finute si dragute ce sintem, ii ajutam de fiecare data. Gen: "aaaa... nu tu erai aia care se certa cu soacra-sa?!" sau:
quote:
Originally posted by lena sa stii ca pe mine una nu ma convingi ca ati expune underwearul in public e benefic relatiei... ... cand ai trecut de la sotul cotrobaitor prin siteuri deocheate la cel mai bun, cel mai, cel mai...
[url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
mey de fapt sincer am stat si m-am gandit mai bine, nu stiu cum e sa fi in postura ta, ai suferit mult si inca suferi, se mai vede, nu esti o persoana impacata cu tine
lena, iti multumesc pentru compasiunea fata de victima din mine! [:D] m-ai coplesit! [zid] daca ai atitea sa-mi impastasesti despre natura mea interioara si cartea deschisa care sint, fii draguta si dedica-mi un topic la [zz]. aici ai demonstrat deja inteligenta emotionala si umana cu care dai sfaturi despre casnicii si problemele cuplului. tx.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...