Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutam sau distrugem


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Elise
She, deci tu crezi ca ajutam... nu distrugem nimic? Nici self esteemul, nici ramasitele ei de bunavointa fata de relatia existenta.. nimic? Si 10 pagini de mesaje ar avea, in total, o influenta benefica? Sub anonimat, bineinteles. [:D] Intreb.... [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
daca are influenta benefica?habar nu am.Doar stiu ca nu distruge. Ramasitele de "buna vointa" din partea unei femei pt un sot care o inseala in repetate rinduri, o abuzeaza fizic sau psihic, care nu are decit un drum:dus-intors la munca, pt mine este egal cu slabiciune, orbire, lipsa de putere.Aia nu mai este buna vointa .Granita dintre ea si probleme grave devina fina. Idem cu increderea de sine.E de mult lipsa in situatiile date de mine. Tie ti-a pierit increderea in tine datorita sfaturilor , parerilor primite, pro si contra? Nu as crede. Pleaca de la premiza ca sint mai multe care deduc si discern ca si tine. printre cele care "taie si spinzura" si nu sint diplomate, mai exista si cele care compatimesc din toata inima, si cred ca femeile cind se simt ft ft jos, acolo citesc si se intaresc,din nevoia de a fi ascultate si a se putea descarca, dupa care, trec la cele mai dure.. In proportie, sa zicem, de 95% cred ca situatia ramine la fel sau ajuta, cele 5% se datoreaza, daca se ia o decizie de persoana implicata, caracterului influentabil fara sa se ia in consideratie viata in doi dincolo de computer.Si am mai spus, aceste personaje ar face asta oricum.Si la coada la piata. PS..am eu doar o senzatie sau zimbetul este ironoic pt ca eu cred altceva? Si eu tot doar intreb:) si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns
A!Era sa uit ce era mai important! Am citit o gramada de posturi.La unele m-am oprit sa raspund nu pt ca nu as fi avut ce sau nu as fi avut o parere pt ca toti avem pareri.M-am oprit ca m-am crucit de prostia celor ce-si etalau problemele. M-am oprit acolo.probabil ca daca raspundeam dupa instinctul si parerea mea personala, le-as fi intristat, enervat, si efectul era taman invers. Scriu unde cred ca pot aduce cit de cit ceva benefic.Benefic, Elise, nu insemna mereu sa incurajezi o relatie existenta! si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca toate sfaturile pe care le-am citit sunt binevoitoare. Este adevarat ca cei care cer ajutor (apropos, mi se pare cam dur spus ca-si expun rufele murdare pe forum!) primesc opinii de tot felul si nu ar trebui sa aiba surprize; am vazut insa reactii ciudate, nejustificate pentru majoritatea, ura de sex opus si pentru asta nu trebuie sa citez pe nimeni. Cred ca Elise, cea mai incriminata aici, a simtit pe pielea ei ce este intoleranta. Si tot ea a ajuns la un echilibru (sau cel putin il cauta), vis a vis de problemele pe care ea insasi le-a avut. Nu sunt Maica Tereza, dar uneori, pe unele din voi, chiar nu va inteleg. Nu ca ar conta pentru cineva... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

She, zimbetul era ironic la adresa anonimatului. Nu avea legatura cu restul mesajului. Si eu, personal, sint de acord ca ar trebui sa postezi daca vrei sa aduci ceva benefic. Reusesti sau nu...macar ai intentia. asta ar fi de preferat. Rufus , Pai subiectul principal al intolerantei sint barbatii - de aici extremismele gen "divort urgent" la care ma refeream. Nu neg ca sint femei care au avut experiente neplacute cu ei, dar poate ar fi bine sa treaca peste frustrarile proprii, cind "evalueaza" un om necunoscut? Un alt subiect e constituit din conflicte "interne", intre 2 opinanti care se iau brusc de par in mijlocul topicului in derulare, care altfel e pasnic si fara nici o legatura cu conflictul. Si un altul tine de abuzuri, care sint mediatizate la greu, si asupra gamei carora fiecare are alta opinie. Asta e justificat, avem abordari diferite si grade de suportabilitate diferite. Insa se pare ca foarte putini dintre noi sint atrasi de lucruri normale, sau frumoase. Daca apare o postare gen "va iubiti partenerii?" - moare singura, de moarte buna, dupa 2-3 pagini. Comparativ cu un conflict in floare, o asemenea intrebare suava n-are nici o sansa. Intr-un fel, seamana cu trendul mass-media, care e focusata pe violenta. Nu e trist?! Sa descoperim ca vrem sange....asta ne trezeste interesul? Si sa si alimentam de multe ori acest lucru, voit sau nu? In beneficiul sau detrimentul celor implicati? imi vine in minte o intrebare de pe subiectul zaneizanelor, care avea un ton aproape dezamagit si suna ceva de genul "da' esti sigura ca vrei sa va impacati? poate nu te mai iubeste..." [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
She, zimbetul [:D] era ironic la adresa anonimatului. Nu avea legatura cu restul mesajului. Si eu, personal, sint de acord ca ar trebui sa postezi daca vrei sa aduci ceva benefic. Reusesti sau nu...macar ai intentia. asta ar fi de preferat. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Aha, ok.Anonimat da.Nu as da detalii prea multe despre cine sint pe un forum unde sint ft multi si cu care inca nu am "priza". Exista forumuri unde traiesc ca intr-o mica "familie".Chiar si acolo exista riscuri. Si asta ca sa nu dau ocazia celor ce nu au ce face pe acasa sa puna sare pe vre-o rana constienta fiind ca vorbele pot durea. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by She Aha, ok.Anonimat da.Nu as da detalii prea multe despre cine sint pe un forum unde sint ft multi si cu care inca nu am "priza". Exista forumuri unde traiesc ca intr-o mica "familie".Chiar si acolo exista riscuri. Si asta ca sa nu dau ocazia celor ce nu au ce face pe acasa sa puna sare pe vre-o rana constienta fiind ca vorbele pot durea. si tot asa...
She,anonimatul creaza un mediu safe. Numai ca, de multe ori, e o iluzie. Internetul nu e atit de safe si anonim pe cit pare, deci e mai bine sa spui lucruri care te reprezinta si sa inoti in niste ape care nu dor. Crezi ca, la o adica, nu exista riscul sa fim recunoscuti de persoane din "lumea reala", in functie de indiciile pe care le oferim, in functie de situatiile descrise, de modul de exprimare...etc? Probabil e suficient un gram de "noroc" si citeva mesaje de-ale noastre intr-o insiruire logica. Asa ca n-as pedala prea mult pe mediul anonim. Nu esti prea anonim cind apari pe prima pagina pe Google si spui tot ce e in casa. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
quote:
Originally posted by She Aha, ok.Anonimat da.Nu as da detalii prea multe despre cine sint pe un forum unde sint ft multi si cu care inca nu am "priza". Exista forumuri unde traiesc ca intr-o mica "familie".Chiar si acolo exista riscuri. Si asta ca sa nu dau ocazia celor ce nu au ce face pe acasa sa puna sare pe vre-o rana constienta fiind ca vorbele pot durea. si tot asa...
She,anonimatul creaza un mediu safe. Numai ca, de multe ori, e o iluzie. Internetul nu e atit de safe si anonim pe cit pare, deci e mai bine sa spui lucruri care te reprezinta si sa inoti in niste ape care nu dor. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Nu cred ca daca spun exact cine sint, cum ma numesc, cum arat si ce nr am la pantof sint mai safe! deloc chiar.O problema o expun pt ca este reala si pt ca o traiesc, restul, nu conteaza.Pot fi si barbat la urma urmei, trairea este reala si problema idem si asta conteaza. Pt cei ce se ocupa de a afla de unde vine IP, cine este, ce mail are un personaj, consider ca e deviere mare de la subiect, si ca nu merita atentia. Fel si fel de oameni exista in fel si fel de locuri, virtuale sau nu. personal pledez pt anonimat daca ar fi eu sa aleg. Nu ai cum sa inoti in ape care nu dor cind ai probleme.Este imposibil.Pt mine e imposibil. Numai citind citeodata si simt ceva anume care nu este prea placut. Anonimatul de care vorbesc eu este o necesitate pt mine sa zicem daca as simti nevoia sa ma descarc undeva. O intimplare pe care as reda-o ar fi reala.Numele are mai putina importanta pt mine. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
quote:
Originally posted by She Aha, ok.Anonimat da.Nu as da detalii prea multe despre cine sint pe un forum unde sint ft multi si cu care inca nu am "priza". Exista forumuri unde traiesc ca intr-o mica "familie".Chiar si acolo exista riscuri. Si asta ca sa nu dau ocazia celor ce nu au ce face pe acasa sa puna sare pe vre-o rana constienta fiind ca vorbele pot durea. si tot asa...
She,anonimatul creaza un mediu safe. Numai ca, de multe ori, e o iluzie. Internetul nu e atit de safe si anonim pe cit pare, deci e mai bine sa spui lucruri care te reprezinta si sa inoti in niste ape care nu dor. Crezi ca, la o adica, nu exista riscul sa fim recunoscuti de persoane din "lumea reala", in functie de indiciile pe care le oferim, in functie de situatiile descrise, de modul de exprimare...etc? Probabil e suficient un gram de "noroc" si citeva mesaje de-ale noastre intr-o insiruire logica. Asa ca n-as pedala prea mult pe mediul anonim. Nu esti prea anonim cind apari pe prima pagina pe Google si spui tot ce e in casa. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
am apucat sa raspund mai jos ianinte sa editezi tu. Normal ca putem fi recunoscuti.Si banuiesc ca cel ce te recunoaste intelege ca doresti anonimat.Si se comporta ca atare.daca nu o face, merita sa consum energia pt o mizerie de om? Nu. Eu vorbesc nu de nume aici si de persoane, eu vorbesc despre INTIMPLARI traite, probleme. care sint REALE! Mie imi ajung .Nu doresc sa stiu mai multe date despre ei daca nu o spun singuri. Nici nu-mi pierd timpul sa ma gindesc daca ma recunoaste Gigel sau Tantza. Gindesc altfel.Eu consider ca ce este al meu intim, personal, este de pretz si il impart cu cei ce-mi sint dragi.Asta o fac real.Virtual,ma feresc, cel putin la inceput.( sint destul de noua aici cum vezi). Si de multe ori, spun multe printre rinduri. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
quote:
personal pledez pt anonimat daca ar fi eu sa aleg.
si eu, dar n-as miza prea mult pe cartea asta. adica prefer sa scriu ceva ce pot sa imi asum. asta vroiam sa spun. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
pai stai! A fi anonim nu inseamna ca nu iti poti asuma ce spui!!!!! Asa de mult conteaza numele ? pt mine intimplarea.Indiferent ca este barbat sau femeie, cunoscut sau necunoscut, o persoana pe care o favorizez sau NU, raspund la fel. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...