Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ajutam sau distrugem


Recommended Posts

dar ma refeream la prietena ta ipotetica, pe care ai sfatui-o sa expuna problema ei, dar anonim. si de aici am divagat... de fapt, anonim sau nu, ma refeream strict la exercitiul de incredere. i l-ai recomanda? [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 181
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Yap, io il recomand cu incredere. Nu vad in treaba asta "spalarea rufelor murdare in public". Este un exercitiu pe care-l faci daca esti de parere ca nu poti fi obiectiva intr-o anumita situatie. Cu toate astea, este absurda situatia in care ajungi sa te certi cu sotzul pe net[alcool]. Cred ca la chestia asta se refera Lena. Pe asta n-o mai inteleg deloc. Daca am postat o problema si sotzul a citit, orice discutie dupa TREBUIE sa se desfasoare intre 4 ochi. Pe forum NU se face terapie de cuplu! Pe forum NU divortezi, NU te impaci cu barbatul, NU il umilesti. Nu cred ca cineva decide sa divorteze pentru ca persoane de aici au zis ca asa e mai bine. Ca dovada ca tu Elise, ai ales alta cale desi ai avut partea ta de mesaje dure. Ai decis singura cum e mai bine pentru tine. De ce crezi ca celelalte femei care isi expun parerile aici sunt incapabile sa decida pentru ele? Revin, ca mi-am dat seama ca ultima intrebare e stupida. Au fost situatii pe aici in care femeia in cauza a dovedit ca e incapabila sa decida "pentru ea". In cazurile alea, mesajele dure sunt mai mult decat bine venite. Cineva tre' sa le scuture putzin. just me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
Yep, deci e recomandabil sa iti expui problemele, dar intr-un mod soft si digerabil. Asta face diferenta dintre "spalarea rufelor" si "exercitiu". Corect?
Eu chiar nu stiu de ce va certati voi aici. [batcap] Este o problema la care nu exista un singur raspuns corect. Ceea ce pentru unii este ok, nu e neaparat pentru altii la fel de ok. Iar toata tarasenia asta este ok pentru ca, slava Domnului, nu sintem trasi la xerox cu totii. Eu una postez des pe un alt forum "en vogue" acum si, fiindca unele subiecte deschise acolo ma pasioneaza, am tendinta sa pun la suflet ceea ce transmit prin intermediul mesajelor mele. Normal ca ma deranjeaza cind citesc pareri spuse in dorul lelii sau dau peste niste personaje mai "losere" de felul lor. Iar fiindca singele-mi clocoteste in vine mai tot timpul, instantaneu dau cite o replica de ramin unii [soc][:D]. La inceput, normal, am fost pusa la zid pentru aceasta atitudine, dar, incet-incet, este uimitor citi adepti mi-am gasit. Am ajuns, fara voia mea, un fel de etalon in a spune "verde-n fatza" ceea ce crezi. [ups] Am o gramada de prieteni virtuali acum, dar si citiva "dumani" jurati pe viata. [bis] Genial este sa nu te enervezi niciodata cind vezi prostul cum te toaca marunt in public. Arma cea mai sigura este ironia. [:D] Revenind la subiect, acum citiva ani cind, din cauza unui "barbat" (same old story [mariaj]) m-am vazut virita cu de-a sila in categoria femeilor caftite de barbati, eu personal n-am avut cui spune problemele prin care treceam. Parintii mei erau distrusi, evitam sa discut cu mama pentru ca vedeam cit de tare o ranea tragedia prin care treceam, etc. Nu va mai spun ca, la inceput, nici nu realizam ca ma gaseam intr-o relatie abuziva. De unde naiba sa stiu? [:(!] N-am trait niciodata inainte asa ceva, iar tot anturajul meu era format din oameni "normali" si relativ fericiti. Am pus, initial, aceste probleme pe care le aveam cu fostul sot pe seama dificultatilor de acomodare intr-o tara straina, m-am facut luntre si punte sa-l ajut, sa nu mai creez animozitati intre noi, sa-l las in durerea lui cind urla ca un apucat, dadea cu pumnii in pereti de nervi sau ma facea albie de porci (iar, 5 min mai tirziu, isi cerea scuze), etc. Cind esti intr-o relatie de genul asta si NU STII ce se intimpla cu tine, forumul www.desprecopii.com/forum este singura sursa de informare. Citesti aici din experientele altor femei si incepi sa intelegi ca NU ESTE NORMAL sa-ti fie frica de bipedul fioros care sta in usa de la intrare, cu privirea ratacita si care iti zbiara in urechi cuvinte injositoare. Incepi sa-ti pui intrebari, cauti alte surse de informare pe net, mergi la medic, intrebi in dreapta si-n stinga, etc. Daca nu ar fi fost forumul acesta, multe femei romance (ma refer in exclusivitate la noi fiindca sintem, de cele mai multe ori, cam ingramadite de felul nostru, obisnuite fiind sa "ne ducem crucea cu stoicism" pin' la capat) nu ar fi cautat scapare dintr-o relatie de tot rahatul. Scuzati expresia! [:)] Eu personal, pina nu am citit povestea Alyssei, habar nu aveam ca a mai existat o alta femeie inaintea mea care sa fi suferit la fel de mult ca si mine. Viata acestei femei este, pentru mine, un exemplu de curaj. Nu stiu prin ce procedeu de neinteles, ma identific perfect cu tragedia pe care a trait-o. As vrea sa-i seman, as vrea-i spun ca one day soon ii va fi mai bine, va fi mai fericita, atit ea, cit si fetitele ei. Mi-e atit de mila de noi, femeile romance in situatii de genul asta, incit de multe ori citesc ce scrieti aici si... va spun cu mina pe inima... pling minute in sir. [:(] Ceea ce ati reusit sa faceti aici tine de domeniul miracolului! Acest forum ne apropie, romani din toata lumea si, pentru citeva momente, simtim apartenenta. Uneori ne certam, alteori zimbim, plingem, ne bucuram, etc. Eu zic... bine ca exista acest forum si bine ca avem cui cere sfaturi atunci cind lumea reala ne intoarce spatele. [flo] ============ What sometimes seems to be the end it's really just a new beginning.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sinzi_ana
Acum...sa fim seriosi.. Exista o persoana care sa divorteze doar ca asa citeste intr-un post al unui strain de pe net????
Probabil nu. dar pot fi influentate intr-o anumita masura. eu asta cred. [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de treaba asta vreau sa va spun ceva haios. Am citit de-a lungul timpului o gramada de opinii de genul "toti barbatii inseala". Sute de mesaje cu "mai devreme sau mai tarziu sigur ti se intampla asta", nenumarate experientze in care femei super fericite au cazut de sus cand au constatat ce podoaba au la poarta. Mai mult decat atat, cum indraznea cineva sa le contrazica, veneau veteranele cu vorba "esti tanara, nu stii ce spui, las' ca vezi tu, toti barbatii fac asta". La inceput m-am enervat, am devenit suspicioasa, mai ca nu m-am dus sa-l iau de gat pe barbatu-miu "nesimtitule, spune tot ca te omor!". Eh, dupa ce mi-a venit mintea la cap, l-am iertat pe saracu' barbat de ingrozitoarea vina(singura de altfel) de a fi de acelasi sex cu niste oameni neseriosi. Dar din mesajele alea am retinut urmatoarele lucruri, foarte importante: fii pe picioarele tale, fii independenta, ai grija de tine, judeca cu capul nu cu inima, nu te sacrifica pentru copii ca mai rau le faci, casca ochii la ce se intampla in jurul tau, nu face compromisuri la nesfarsit, nu te imbata cu apa rece, mai bine singura decat etern nefericita, etc. Cand o venii momentul sigur nu ma ia pe nepregatite[:D]. Da'io raman la parerea ca mai exista barbati adevarati si cupluri fericite. just me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anka-maria
Legat de treaba asta vreau sa va spun ceva haios. Am citit de-a lungul timpului o gramada de opinii de genul "toti barbatii inseala". Sute de mesaje cu "mai devreme sau mai tarziu sigur ti se intampla asta", nenumarate experientze in care femei super fericite au cazut de sus cand au constatat ce podoaba au la poarta. Mai mult decat atat, cum indraznea cineva sa le contrazica, veneau veteranele cu vorba "esti tanara, nu stii ce spui, las' ca vezi tu, toti barbatii fac asta". La inceput m-am enervat, am devenit suspicioasa, mai ca nu m-am dus sa-l iau de gat pe barbatu-miu "nesimtitule, spune tot ca te omor!". Eh, dupa ce mi-a venit mintea la cap, l-am iertat pe saracu' barbat de ingrozitoarea vina(singura de altfel) de a fi de acelasi sex cu niste oameni neseriosi. Dar din mesajele alea am retinut urmatoarele lucruri, foarte importante: fii pe picioarele tale, fii independenta, ai grija de tine, judeca cu capul nu cu inima, nu te sacrifica pentru copii ca mai rau le faci, casca ochii la ce se intampla in jurul tau, nu face compromisuri la nesfarsit, nu te imbata cu apa rece, mai bine singura decat etern nefericita, etc. Cand o venii momentul sigur nu ma ia pe nepregatite[:D]. Da'io raman la parerea ca mai exista barbati adevarati si cupluri fericite. just me
imi place mesajul tau, ai mare dreptate. [url="http://daisyPath.com/days/060819/3/1/+10/1"]nunta mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri


quote:
Originally posted by anka-maria
Legat de treaba asta vreau sa va spun ceva haios. Am citit de-a lungul timpului o gramada de opinii de genul "toti barbatii inseala". Sute de mesaje cu "mai devreme sau mai tarziu sigur ti se intampla asta", nenumarate experientze in care femei super fericite au cazut de sus cand au constatat ce podoaba au la poarta. Mai mult decat atat, cum indraznea cineva sa le contrazica, veneau veteranele cu vorba "esti tanara, nu stii ce spui, las' ca vezi tu, toti barbatii fac asta".
anka-maria, [cool] eu am citit ceva de genul ca SIGUR - da' sigur, demonstrat stiintific!! - dragostea trece dupa 2 ani! Sa nu ne impacientam ca nu mai simtim nimic fata de omul de langa noi, ca asta e normalitate - dupa 2 ani, traiesti cu el ca sa te afli in treaba! si tot astept...astept... si n-am ajuns la "normalitatea" asta inca! Vorba ta, cind o sa ajung, o sa rasuflu usurata!! Am intrat in rindul lumii casatorite![:D] [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
dar ma refeream la prietena ta ipotetica, pe care ai sfatui-o sa expuna problema ei, dar anonim. si de aici am divagat... de fapt, anonim sau nu, ma refeream strict la exercitiul de incredere. i l-ai recomanda? [url="http://spaces.msn.com/elisse4u/"]Elise[/url]
Excercitiul de incredere..Nu i-as recomanda NIMANUI sa creada in tot ce citeste.Nici eu nu o fac.Dar da, si am raspuns de multe ori la asta, i-as recomanda sa citeasca cit de mult poate.Si restul, este treaba ei.Cam asa se intimpla daca faci cunostiinta amicei tare cele mai bune cu un coleg de serviciu pe care il prezinti ca pe un tip ok, serios, cu umor, etc etc. Se cunosc, se plac eventual la prima intilnire, dar restul?restul este treaba lor. Daca cei doi ajung la scandaluri si la momente neplacute, nu consider ca eu sint de vina. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...