Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

retete cu lapte


Recommended Posts

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

- cremele fierte cu lapte si vanilie sau cacao ( cele care se maninca cu lingurita ) - crema de zahar ars ( lapte, zahar si oua + aroma ) - sufleu cu lapte : 200 ml lapte 60 gr zahar 40 gr faina 50 gr unt 4 oua ( separate galbenus si albus ) unt si zahar cu care se ungi si sa presari in forme castonele de portelan/sticla pentru cuptor de cite o portie pentru aroma dupa cum iti place: vanilie, coaja de lamiie, esenta de migdale, coniac dc e pentru copii mai crescuti etc .. -amesteci untul cu faina, pui intr-o cratita la foc mic , adaugi laptele si amesteci bine sa nu aiba cocoloase, cind laptele astefle amestecat iti lasa un voal pe dosul lingurii tragi cratita de pe foc. - incorporezi galbenusele cite unul pe rind, amestecind mereu cu telul - ungi cu unt si presari cu zahar formele de sufleu - adaugi albusele batute spuma si amesteci mereu vertical in compozitie pe care apoi o versi in forme ( 3/4 din capacitatea lor) - pui la cuptorul deja incalzit la 200°C si cind introduceti sufleurile scazi temperatura la 180°c , Se coac cca 16-20 minute depinde cit de mari sunt formele ... ca sa aromatizezi cu vanilie, coja de lamiie etc fierbi mai intii laptele cu aroma, scoti vanilia sau lamiia si treci la pregatirea suifleului
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vickip am incercat milkshake-uri dar nu merg mancate cu lingurita [:D] mik acuma seara am facut pt prima data budinca de tapioca (pana acum nici n-am stiu ce-i aia tapioca [:I]) si a iesit fff gustoasa...puricu meu a papat tare bine ce sunt frecatzeii? lapte cu frecatzei... adra_bell imi poti spune cum ii prajitura lenesa? se face singura?[:D] si ce sunt dolangacii? Adriana, mamica pufarinului David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...