Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sistem rooming la Filantropia?


Recommended Posts

Eu am nascut in august la Filantropia si a fost pt prima oara cand am iesit dintr-un spital de stat fara nici un carcalac. Nici eu nici fetita. Mai mult, am toate cuvintele de lauda pt. tot ce reprezinta acest spital . Sunt convinsa ca am facut alegerea cea mai buna si daca ar fi sa mai nasc o data as naste tot aici. M-am simtit in siguranta, asa cum nu am reusit in nici un alt spital de stat sau privat din Romania. Si spun toate acestea dupa experiente cumplite legate de maternitatile din Bucuresti. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare tuturor! momentan nu sunt gravida, se va intampla cand va vrea Dumnezeu insa pana atunci eu ma tot interesez si ma "ingrozesc" de ceea ce aflu! ...am tot citit despre maternitatile private, unde mamicile si copilasii sunt ingrijiti si tratati foarte bine, insa preturile sunt mult peste puterile noastre :( se invart intre 7.000 - 15.000 lei . Materinitatea de stat ramane singura varianta in cazul meu! Despre Filantropia am auzit in mare parte numai de bine! Mamicile care au nascut aici poate imi spun mai multe detalii: care sunt conditiile de spitalizare, cum capeti o rezerva, cate femei stau in rezerva? Se poate face cezariana la cerere? Mie mi-e groza de grupurile sanitare --- cum sunt? Care sunt preturile care se practica? Doctor, anestezist, asistente, infirmiere! multumiri anticipate si [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl
Softurela, da-ne, te rog, detalii. Iti inteleg supararea, dar ai cam bagat spaima in noi si ne-ai lasat in aer. Ce s-a intamplat? ========== Corina Mamica de Arianna Maria [copil] si [gravi] 32+ [baietel]
Scuze, nu am vrut sa va sperii. Are stafilococ in nasuc, probabil instrumentarul de aspiratie era contaminat. Mai mult, imediat ce am aflat, am avertizat o pretena care urma sa nasca acolo. Pana la urma ea a plecat cu staflococul auriu genital. Prin urmare, eu cred ca incidenta cazurilor e destul de mare. Nu am fost eu, o exceptie. Mi se pare extrem de ciudat ca nimeni nu spune nimic. Catalina, comentariu tau vine ca o replica la mesajul meu. Nu am facut decat sa avertizez mamicicle si sa dicute cu medicii, poate se schimba ceva. Nu imi place sa tac din gura si sa moara si capra vecinului. Daca e vorba de suferinta unor copii, ma implic in a evita asta. Noi acum, avem 10 zile de mucisori. Aerosoli, aspirat nasul si pus antibiotic in nasuc. Nu cred ca merita fetita mea asa ceva. La 2 saptamani a fost cel mai greu. Abia invatza sa respire si se ineca de mucozitati. O ridicam si o bateam pe spate de teama sa nu se inece cu ele. Si inca ceva ? De ce esti asa sigura ca ati plecat fara nimic? I-ai facut exudat? Se poate activa si la 5 luni de la contactare. Poate sa stea cumintel si sa nu dea semne o lunga perioada. La fina mea s-a activat cand baietelul avea 4 luni. Nu vreau sa te speri dar nici nu-mi place sa negi o realitate care exsta la Filantropia. Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alinutza1979
salutare tuturor! momentan nu sunt gravida, se va intampla cand va vrea Dumnezeu insa pana atunci eu ma tot interesez si ma "ingrozesc" de ceea ce aflu! ...am tot citit despre maternitatile private, unde mamicile si copilasii sunt ingrijiti si tratati foarte bine, insa preturile sunt mult peste puterile noastre :( se invart intre 7.000 - 15.000 lei . Materinitatea de stat ramane singura varianta in cazul meu! Despre Filantropia am auzit in mare parte numai de bine! Mamicile care au nascut aici poate imi spun mai multe detalii: care sunt conditiile de spitalizare, cum capeti o rezerva, cate femei stau in rezerva? Se poate face cezariana la cerere? Mie mi-e groza de grupurile sanitare --- cum sunt? Care sunt preturile care se practica? Doctor, anestezist, asistente, infirmiere! multumiri anticipate si [flo]
Arata ok si camerele si grupurle sanitare. Chiar ok pentru un sptal de stat. Eu am nascut prma data la Medlife si nu sunt diferente mari in ceea ce priveste conditiile de cazare. Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am facut exudat si toate analizele de sange. Asta pt. ca dupa cum spuneam, sunt fripta iar experientele mele sunt ceva mai sumbre. Eu nu neg nimic ci doar spun ca nu m-am confruntat cu nici o problema. Pana acum, dupa cum bine spui. Mai mult, am fost extrem de multumita si ma felicit in fiecare zi pt. decizia de a naste in acest spital. Imi pare rau pt ceea ce vi s-a intamplat si sper sa fie doar un caz izolat. Sanatate multa. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307
Da, am facut exudat si toate analizele de sange. Asta pt. ca dupa cum spuneam, sunt fripta iar experientele mele sunt ceva mai sumbre. Eu nu neg nimic ci doar spun ca nu m-am confruntat cu nici o problema. Pana acum, dupa cum bine spui. Mai mult, am fost extrem de multumita si ma felicit in fiecare zi pt. decizia de a naste in acest spital. Imi pare rau pt ceea ce vi s-a intamplat si sper sa fie doar un caz izolat. Sanatate multa. Catalina
Catalina, inainte sa nasc am avut dubii mari daca sa nasc tot la privat sau la Filantropia. Cel mai mult ma temeam pentru bebe, sa nu plece cu vre-o mizerie din spital. Am tras destul de mult cu fetta cea mare, in urma internarii intr-un spital de stat. Acum are astm, in fine...e o poveste lunga. Decizia am luat-o dupa ce am citit pareri pro si contra in ceea ce priveste Filantropia. Ghinionul meu e ca nimeni din cei patiti nu si-au expus experienta. Probabil daca trageau un semnal de alarma alegeam ce e ma bine pentru fetita mea. Asta e de acum, ma rog sa-l sterlizam cat mai repede. Mai vreau sa adaug ceva. Cele care au nascut in aceeasi perioada, daca observati in viitor ca copilul raceste des, inainte sa dati vina pe imuntate, faceti un exudat nazal/faringian. Exudatul sa-l repetati la 2-3 laboratoare. Daca staflococul e in nasuc, mucisorii ar trebui sa fie galben-aurii. Daca s-a instalat in gat prbabil va face rosu in gat sau alte infectii faringiene. Ea nu are in gat, sau sper sa nu fie, asa ca nu am experienta cum ar trebui sa se manifeste. Sanatate ! Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici de Filantropia! [pup] Eu am sa nasc la Filantropia in noiembrie, dr meu este profesorul Peltecu. Va fi prima mea nastere, dar cred ca nu ma insel cand spun ca spitalul Filantropia mi s-a parut cea mai buna alegere. Catalina, faptul ca imi confirmi parea ma incurajeaza ff mult :) Alinutza, nu-ti face probleme despre ce iti permiti... nu este o regula ca la privat te trateaza mai bine, iar despre ingrijit mai bine nu cred - la privat nu te primesc cu nasteri premature sau complicatii pt ca nu au competenta, poti sa verifici si tu aceasta informatie. E adevarat ca nici nerealist de optimiste nu putem sa fim... cred ca orice internare oriunde are un risc ca o iei o infectie din spital. Softurela, imi pare sincer rau ca ai problemele de care ai spus. Inteleg ca nu ai o amintire placuta despre nastere. Dar e de inteles si ca fiecare vrea sa gaseasca argumente PENTRU alegerea pe care a facut-o pt nastere, si sa fie cat mai linistit/a. Intreb pt ca nu ma pricep si nu as vrea sa ma gandesc atata timp la ceva rau: referitor la fina ta, despre o infectie care "s-a activat la 4-5 luni de la nastere", cum poti fi sigura ca e luata de la spitalul unde a nascut? Multumesc pentru intelegere... Oricum, infectii se iau si din spitalele / maternitatile private... cititi chiar pe forum... Sau asta... citat despre ATITUDINEA la privat: da vorbesc de aceiasi clinica medlife si de medicii de acolo. De 1 an si 9 luni ii tot calc pargaul dar in afara de sectia de pediatrie restul lasa de dorit. Eu am vrut sa nasc acolo pentru ca am avut baietelul internat in acel spital si conditiile sunt de 5 stele atat ca mori de plictiseala. Dar dupa cateva experiente indoielnice cu Mirela Popa si cu una de la ORL m-am lecuit. ...Vorbesc de un medic care a sictirit o pacienta pur si simplu si de paciente care intra fara programare pt citirea rezultatelor si odata vazute in cabinet uita sa mai iasa. Acum daca o sa ai timp te rog citeste intamplarea mea cu medicul orelist de la medlife, nu-mi amintesc numele dar il caut eu. Aveam bebe de 6 luni, merg cu el la pediatrie si-mi spune ca trebuie sa-l vada si un orelist, ca la ora 18.00 isi incepe programul. Era 5 fara ceva. M-am dus la Orl nu era nimeni si m-am pus pe asteptat. Pe masura ce venea cate un pacient ii explicam problema mea, m-a inteles fiecare si mi s-a permis sa intru prima. A venit si medicul la ora 19.15. Cu o ora si un sfert intarziere. Ok eu eram fara programare dar ce te faci cu restul pacientilor? In fine intru in cabinet, ma intreaba cum ma cheama si nu ma gaseste pe foita ei. II zic ca sunt urgenta de la pediatrie si ca nu am programare...la care ea cu tupeul unei mahalagioaice 9nici urma de compasiune umana sau atitudine de cadru medical mai ales ca trebuia sa vada un bebelus), ca ea are pacienti cu programare si ca nu pot fi atat de nerespectuoasa...eu???????? EU nerespectuoasa??? In fine i-am explicat ca s-a rezolvat acea problema ca toata lumea a inteles problema mea si ca mi-au dat voie sa intru inainte. Incepe sa consulte copilu' si era cam ciufuta. La un moment dat ii zice bebelusului "mai dar stai si tu linistit o clipa..." moment in care am renuntat la orice urma de consideratie pentru acea duamna doctor si i-am spus sa nu se supere dar copilul , este bolnav, il doare gatul, are febra, respira greu si pe deasupra are doar 6 luni asa ca ma indoiesc ca va intelege atentionarea ei de a sta linistit, chiar si pentru o clipa. Sotul l-a luat l-a imbracat iar eu i-am multumit pentru servicii. Cand sa iesim din cabinet ne-a dat un bon, o foita si cand ne-a vazut nedumeriti ne-a explicat ca trebuie sa platim la parter, nu i-am spus decat "Cred ca glumiti, nu-i asa? Buna seara". P.S.- totul se intampal la MEDLIFE Eu m-am hotarat sa scriu despre lucrurile astea pt ca m-a impresionat ce am vazut la Filantropia si pentru ca in ultima vreme am impresia ca asistam la o campanie mare in care se explica ce bune sunt maternitatile private fata de maternitatile groazei de la stat, fara sa se tina seama de psihicul mamicilor care nu isi permit sa se duca la grozavii de la privat; sau de realitati precum cea ca la privat nu pot sa ingrijeasca bbii prematuri. Mie mi se pare o campanie de dezinformare; nu se spune niciodata ca exista alternative ca Filantropia. PS ca sa revenim mai la topic, la Filantropia mi s-a garantat ca sistemul rooming-in e absolut functional [:)] [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Softurela, sa stii ca si din maternitatile particulare se pleaca (,) cu diverse chestii cu stafilococ a plecat si finul nostru acum 3 saptamani, si baiatelul unor cunostinte la fel, tot stafilococ... Deci nu e numa' la stat baiul asta. Multa sanatate! Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 16+ [baietel] [url="http://b1.lilypie.com/egJwp3.png"]Creste fata mica...[/url] [url="http://by.lilypie.com/g90Jp3.png"] Creste si minunea Rebeca[/url] http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamiralu, la privat se pot ingriji fooarte bine bebelusii nascuti prematuri. Au tot echipamentul necesar, in plus, medicii sunt aceeasi de la stat. Insa statul nu deconteaza maternitatilor particulare cheltuielile pentru un prematur, cheltuieli care pot ajunge si la 1000 Eur/zi, functie de caz. Eh, spune-mi tu, cati parinti si-ar permite sa tina copilul cateva zile/saptamani intr-un incubator la o maternitate particulara? Asta este singurul motiv pentru care nu se accepta nasteri sub 34 sau 33 saptamani, nicidecum lipsa de echipament sau de cunostinte medicale. Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 16+ [baietel] [url="http://b1.lilypie.com/egJwp3.png"]Creste fata mica...[/url] [url="http://by.lilypie.com/g90Jp3.png"] Creste si minunea Rebeca[/url] http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...