Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sistem rooming la Filantropia?


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mamiralu
Buna mamici de Filantropia! [pup] Eu am sa nasc la Filantropia in noiembrie, dr meu este profesorul Peltecu. Va fi prima mea nastere, dar cred ca nu ma insel cand spun ca spitalul Filantropia mi s-a parut cea mai buna alegere. Catalina, faptul ca imi confirmi parea ma incurajeaza ff mult :) E adevarat ca nici nerealist de optimiste nu putem sa fim... cred ca orice internare oriunde are un risc ca o iei o infectie din spital. Softurela, imi pare sincer rau ca ai problemele de care ai spus. Inteleg ca nu ai o amintire placuta despre nastere. Dar e de inteles si ca fiecare vrea sa gaseasca argumente PENTRU alegerea pe care a facut-o pt nastere, si sa fie cat mai linistit/a. Intreb pt ca nu ma pricep si nu as vrea sa ma gandesc atata timp la ceva rau: referitor la fina ta, despre o infectie care "s-a activat la 4-5 luni de la nastere", cum poti fi sigura ca e luata de la spitalul unde a nascut? Multumesc pentru intelegere... Oricum, infectii se iau si din spitalele / maternitatile private... cititi chiar pe forum... Sau asta... citat despre ATITUDINEA la privat:
Fina mea nu a nascut la Filantropia, iar faptul ca stafilococul s-a activat cand baietelul avea 4 luni nu garanteaza ca nu l-a laut din maternitate. Daca dai un search pe google o sa vezi cati copii au stafilococ/streptococ in nasuc si nu au aflat de el decat intamplator in urma unui exudat nazal pentru intrarea in colectivitate. Stafilococii stau bine mersi si se activeaza cand au un teren prielnic (frig, vant, aer conditionat, etc.) Nu e nevoie sa stai cu stres, poate pana nasti tu se mai schimba ceva in bine la Filantropia. Cea mica a scapat de stafilococ cel putin asa spun ultimele doua exudate. Mai astept un rezultat maine, al treilea ...sa fiu sigura. A scapat cu picaturi nazale, Ciplox. Cumparasem si Bactroban-ul din Italia dar nu a mai fost nevoie. Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din cate inteleg eu sunt atat de comuni si de omniprezenti si stafilococul buclucas si strptococii nu mai zic, incat nu vad ce ar putea sa se schimbe vreodata intr-un spital in bine. e imposibil sa ii eradicheze problema lor este sa sterilizeze instrumentarul pe care il folosesc (la aspiratul copilului dupa nasterea prin cezariana spre exemplu, sau la introducerea unei sonde urinare, etc.). asta e marea belea, ori asta tine de mentalitatea de roman. "las' ca merge si asa". ce? nu e mentalitatea romanului in orice domeniu? nici nu poti da vina pe fonduri lipsa. daca persoanele care ar trebui sa sterilizeze tot ce folosesc inainte au vazut ele ca merge si asa, de ce sa se mai oboseasca de multe ori cand au atatea lucruri de facut? asa au ajuns femeile de la CF2 in coma. asa ajung bebelusii sa ia diverse din spital. nu din cauza prezentei inevitabile a acestor bacterii peste tot in jurul nostru. Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] s 34 [baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
din cate inteleg eu sunt atat de comuni si de omniprezenti si stafilococul buclucas si strptococii nu mai zic, incat nu vad ce ar putea sa se schimbe vreodata intr-un spital in bine. e imposibil sa ii eradicheze problema lor este sa sterilizeze instrumentarul pe care il folosesc (la aspiratul copilului dupa nasterea prin cezariana spre exemplu, sau la introducerea unei sonde urinare, etc.). asta e marea belea, ori asta tine de mentalitatea de roman. "las' ca merge si asa". ce? nu e mentalitatea romanului in orice domeniu? nici nu poti da vina pe fonduri lipsa. daca persoanele care ar trebui sa sterilizeze tot ce folosesc inainte au vazut ele ca merge si asa, de ce sa se mai oboseasca de multe ori cand au atatea lucruri de facut? asa au ajuns femeile de la CF2 in coma. asa ajung bebelusii sa ia diverse din spital. nu din cauza prezentei inevitabile a acestor bacterii peste tot in jurul nostru.
Problema este ca te lovesti si de incompetenta din laboratoare. Astazi am ridicat rezultatul si a iesit stafilococ auriu. De data asta a iesit si la fetita cea mare. Deci nu am scapat de el. Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
A nascut cineva pe aici cu dr Varlas de la Filantropia? ma intereseaza cum este...din cate am auzit practica nasterea naturala cu epidurala si am auzit fel si fel de chestii legate de epidurala asta..este sau nu periculoasa pt cel mic? Am inteles ca nu mai simti atunci cand trebuie sa impingi..sau depinde cand se monteaza epidurala? Poate cineva sa ma lamureasca? [flo][help]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ne spuneti si noua cat ati platit la Filantropia (aproximativ) cand ati nascut? Pt stafilococ : Trebuia sa luati toti tratament pt stafilococ ca asa il plimbati de la unul la altul. Plus ca in colectivitate iar se ia. Vreau sa stiu cat de profesionist e domnul doctor Calciu Viorel. Sunt in evidenta lui ca gravida si am avut si ceva probleme in trecut. Meningita,crize tonico clonice pe care inca le am si fac tratament in timpul sarcinii, rh negativ, etc [bang] E primul copil si vreau ca totul sa fie bine. Stau cam prost financiar de aia intreb cat o sa ma duca.Doctorul Calciu face ecograafii in spital? Ca pana acum m-a saracit cu consultul la particuler si cu ecografia morfologica care am facut-o si Bitest .[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...