Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sistem rooming la Filantropia?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui zaizak
Buna fetelor viitoare mamici.Eu am nascut in martie ,cam in acelasi timp cu Eseea ([pup] o sa va dau o veste tare proasta pt cele care vor bb in camera ,nu va dau bb sub nici o forma in camera chiar daca aveti rezerva e abureala prin tel, cind am nascut era o tipa care statea in rez si nici macar nu o lasa sa iasa cu el de acolo.Oricum daca vine cineva in orele de vizita si vrea sa-l vada fara 20-50 ron nu-l vede nimeni,sunt reguli fffffffffffffffff stricte credeti-ma ca de cite ori venea cineva la mine marcam 30,50 depinde cit de nesuferita era asistenta,si sa nu va inchipuiti ca mi-l dadea in camera nici macar sa stau eu cu bb in brate, 5min. maxim ieseau ele intr-un hol si-l vedeau printr-un geam atat.Oricum va doresc bafta mult si nasteri usoare. Eseaa ce faci bb cum e, mie nu-mi vine sa cred ca mai avem putin si facem 1 AN. [pup]
Te pupppp!! da, uite cum trece timpul.[:D] deja parca mi-e dor de copii cand erau bb mic![:I] Cresc prea repede! confirm ce a spus zaizak, numai ca ea, na, a fost mai directa![:D] e cam vrajeala ce vi se spune la tel.[alcool]eu nu am vazut pe nimeni cu bb in camera, nici la rezerva ( si atunci mi se pare mult prea mult sa dai 300 ron ca sa stai singura in camera sa te uiti pe pereti, macar cu bb ar fi altceva, eu m-am inteles f bine ambele dati cu fetele din salon, radeam de ne prapadeam!). si eu am cotizat sa vada pe bb sotul de 2 ori, numai ca eu am iesit mai ieftin, dadeam doar 5 ron ca sa-l aduca asistenta 1 minut la usa! dar na, speranta moare ultima, poate chiar s-a schimbat situatia.[:)] trebuie intrebate fete care au nascut de curand. Mami de [url="http://b3.lilypie.com/H3aap3/.png"]fetita[/url] [copil] [fetita] si de [url="http://b1.lilypie.com/lFF2p2/.png"]baietel[/url] [bibe] [baietel] Noi, 2 minuni: [url="http://www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1"]es1.jpg[/url] [url="http://www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2"]es2.jpg[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu pe Ozi am avut-o in camera la Braila si nu as recomanda...La Filantropia Dudu a stat la neonatologie. Stiam ca e bine ingrijit, mergeam la alaptat, puteam sa ma odihnesc, sa citesc, sa primesc vizite. In plus am avut o gripa oribila, cu tuse in rafale incat nici nu cred ca l-ar fi lasat cu mine in salon. Sincer, nu gasesc ca locul unui bebelus e langa mami in salon...Doamne fereste de un incident! "Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La maternintatea unde am nascut eu NU aveau grija de bebelusi. Cand mi l-au adus era murdar, avea o tona de caca la fund si era foarte nelinistit si suparat. Sa nu mai vorbim de toate cazurile unde scapa copiii pe jos, ii indoapa cu lapte praf, si ii iei acasa cu tot felul de boli. Chiar daca este mai obositor mai ales pentru o mamica la prima nastere, nu as recomanda nimanui sa isi lase copilul nou nascut pe mana altcuiva plictisit pana la refuz de copii si de jobul lui. Am nascut la CF2. Mami de [avion] (28.10.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela
eu pe Ozi am avut-o in camera la Braila si nu as recomanda...La Filantropia Dudu a stat la neonatologie. Stiam ca e bine ingrijit, mergeam la alaptat, puteam sa ma odihnesc, sa citesc, sa primesc vizite. In plus am avut o gripa oribila, cu tuse in rafale incat nici nu cred ca l-ar fi lasat cu mine in salon. Sincer, nu gasesc ca locul unui bebelus e langa mami in salon...Doamne fereste de un incident! "Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Hahaha ma faci sa rad si nu m-am putut abtine sa nu comentez. Pai sa inteleg ca acel copil devine copilul tau cand semnezi cu el de externare? Personal credeam ca a devenit al tau inca de cand era in burtica, iar cel mai tarziu in momentul expulziei. Sa te odihnesti trebuia sa o faci cat timp erai gravida ca doar stiai ce urmeaza. La fel sa citesti. Faptul ca nu gasesti ca locul unui bebelusi e langa mama in salon ca poate apare vreun incident ma face sa ma gandesc cum sa deschid un nou business in Romania: cresc bebelusi abia nascuti pana la varsta de app un an cand mama e pregatita sa-i ia in primire. Aici din momentul cand iese copilul e al tau, pentru a il lua asistenta iti cere tie voie. In plus sotul fiind si el implicat in "fabricarea" bebelusului are voie sa stea cu mama sa o ajute. Cand am nascut cea mica a stat pe pieptul meu si pentru a o imbraca mi-au cerut permisiunea. Daca aveam nevoie de ajutor apasam pe buton si primeam. Fiica MEA nu a stat cu asistentele deloc, in cele 10 min cat am fost cusuta a stat la tati in brate. N-ai sa intalnesti aici un copil nascut sanatos care sa stea separat de mama. Ca na, doar e al ei, nu al asistentelor. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi pare rau cand citesc postari care descurajeaza mamicile sa stea alaturi de puii lor imediat dupa nastere. Eu am nascut primul copil la CF2, unde politica spitalului este roomingul ( a fost criteriul cel mai important, intai am ales spitalul apoi am cautat un medic). Cu toate astea, am nascut aproape de miezul noptii si pentru ca saloanele de lauze erau arhipline m-au lasat pana dimineata chiar in sala de nastere. Pana pe la 1 noaptea m-au lasat cu fetita langa mine in pat, i-am dat san...apoi mi-au luat-o si nu au mai trecut pe la mine pana dimineata la 5. Au fost 4 ore de cosmar, or fi fost hormonii eliberati la nastere de vina, dar n-am putut sa inchid un ochi, auzeam copilasi plangand si nu stiam daca e al meu, ma durea sufletul. M-as fi dat singura jos din pat dar eram la perfuzie , imediat ce a venit o asistenta i-am spus sa-mi scoata perfuzia si mi-am luat copilul pe care nu l-am mai lasat de langa mine, desi ma mutasera in salonul de lauze dar nu mai era loc de inca un patut de copil. Le-am zis ca nu ma intereseaza si pana la urma au mai inghesuit acolo un patut. Eram 6 gravide cu 6 copii in salon, cu toate astea m-am plictisit, am avut timp sa dorm, caci un nou nascut doarme aproape nonstop. Si cum deschidea ochisorii cum o puneam la san, a venit imediat si laptele. Si foarte interesant, fiecare mamica se trezea noaptea numai la auzul plansului propriului copil. Eu nu concep sa se refuze unei mame dorinta de a sta cu puiul ei. Ar fi o barbarie! Si pe ce motiv? O fi legal? In cazul acesta eu mi-as semna singura externarea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu descurajez pe nimeni, vorbesc din experienta si nu din filme: fata mea dormea toata ziua cand eu nu puteam inchide un ochi - nascusem prin cezariana si intra un dr iesea altul, injectii analize...noaptea in schimb tipa nonstop. ozi nu vroia deloc san si ma chinuiam sa'i dau cu sticluta glucoza...mi'era si jena fata de colega de camera care avea un bebe linistit...pe scaunelul de alaptat din camera tineam copilul la san si atipeam pur si simplu de oboseala...imi era teama sa nu scap fata. am iesit din spital dupa 8 zile pt ca lapte praf nu a primit -politica spitalului, a scazut 350gr si nu reusea sa ia deloc in greutate. Am ajuns acasa epuizata. La Filantropia neonatologii se ocupa de copii. In cele trei zile de spitalizare copilului i'au facut analize pt ca a avut nevoie (aveti idee cat de traumatizant este sa-ti ia copilul din camera si sa-ti spuna ca trebuie investigat?)...aveam gripa si ginecologul a prelungit spitalizarea cu o zi pt a feri bebelusul... nu insist cu povesti despre copii care au decedat pentru ca saloanele in sistem rooming erau departe de sectia de neonatologie, de mamici care au incercat sa'si infase singure bebelusii si din nepricepere i-au scapat pe jos...astea-s din auzite. decizia o ia fiecare iar daca lansati o tema si asteptati sa vi se sarute manusutzele intr-o adoratie totala, eu ma retrag...nu-s genul! "Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

grati.ela nasterea prin cezariana este altceva. Dar daca vorbim pur si simplu despre nastere, intr-o sarcina fara probleme (adica majoritatea sarcinilor) este normal sa presupunem ca femeile nasc natural. Si dupa nasterea naturala o femeie este prefect capabila sa se ocupe de bebelus. Cat despre povestile cu mame care si-au scapat pruncii pe jos, nu ar trebui sa reproduci asa ceva din auzite, iar daca s-a intamplat...se putea intampla acelasi lucru si acasa. Se vede clar nu numai ca descurajezi, dar chiar condamni mamele care isi intra in rolul lasat de natura imediat dupa nastere, ceea ce cred eu ca nu este normal sa faci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

accept, trebuie sa desenez ca sa pricepi??? am spus ca nu spun povesti din auzite de genul X sau Y ci vorbesc strict din ceea ce am trait. nu dramatizez, stiu cate temeri ai ca gravida, ca mamica...hai sa nu ne incercam fortele pentru ca energia de care dispunem trebuie consumata in scopuri constructive. "Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela nu insist cu povesti despre copii care au decedat pentru ca saloanele in sistem rooming erau departe de sectia de neonatologie, de mamici care au incercat sa'si infase singure bebelusii si din nepricepere i-au scapat pe jos...astea-s din auzite.
La asta ma refer. In rest, imi pare rau ca ai avut o refacere grea dupa nastere si nu ai putut sa te ocupi de bebelus. Asta nu inseamna ca nici o femeie nu poate, si in nici un caz ca locul unui bebelus nu este langa mama sa, asa cum ai afirmat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor calmati-va ca oricum la Filantropia nu iti da bb cu tine in salon, oricum de mame din astea eroine in timpul sarcini "vai sa nu stau cu bb eu care stiu sa ii fac tot "si ele de fapt sunt varza, sa tot mai auzim.Nimeni nu poate sa ma convinga ca la prima nastere stii tot ce sa-i faci la bb,hai sa nu ne mai laudam aiurea,si eu l-am intrebat pe Haiduc de 15 mii de ori daca ma lasa sa stau cu copilul in rez si de fiecare data imi spunea un NU de ma enervam, e normal sa nu iti dea copilul trebuie sa stea inca in mediu steril citeva zile pina i se formeza in primul rind plamanii bine (citata dr nu eu) chiar crede-ti ca astia sunt timpiti pai te-ar lasa cu copilul si i-ar durea in .......... ca tu stii tot despre copil. Bafta sa aveti copii cu voi in salon cele care va doriti [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...