Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sistem rooming la Filantropia?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui zaizak chiar crede-ti ca astia sunt timpiti pai te-ar lasa cu copilul si i-ar durea in .......... ca tu stii tot despre copil. Bafta sa aveti copii cu voi in salon cele care va doriti [:D].
Da, sunt tampiti. Si pe langa asta trag de posturile de asistente de la neonato. La CF2 sunt doua pe tura, banuiesc ca intr-un spital in care nu se practica roomingul sunt necesare mult mai multe. Iar eu nu sunt la primul copil. Si cand am fost la primul copil am fost convinsa ca voi stii sa am grija de copilul meu si asa a fost. "Stiu sa ii fac tot"...dar ce trebuie sa-i faci, ma lamuresti si pe mine? Poate era ceva special ce trebuia sa fac si mi-a scapat, sa ma indrept la al doilea. Copilul dormea o gramada, se trezea, ii dadeam tzatza, adormea la loc. Ii schimbam pampersul, de spalat l-am spalat la chiuveta - doar eu, nu am avut nevoie de nici un ajutor. Un nou nascut il ti intr-o mana. Spune-mi te rog ce grozavie trebuia sa fac si n-am facut? Nu e vorba de bafta sa ai copilul in salon, nici unei mame care isi doreste cu adevarat nu i se poate refuza asta. Ca unele prefera sa citeasca si sa primeasca vizite, e alegerea lor si eu nu am nimic de comentat. Femeia care isi doreste copilul in salon va alege din start un spital care permite asta. Nu cred ca poti sa iti imaginezi de ce ar fi capabila o femeie care isi doreste copilul si nu i se da pe motiv de politici spitalicesti din moment ce crezi ca e nevoie de bafta. Dar am o vaga banuiala ca si tu ai nascut prin cezariana, si nu intelegi ca procesul nasterii produce o avalansa hormonala care te pregateste sa fi mama din prima secunda si ca despartirea de copil a unei femei aflate in aceasta stare duce ori la 'moarte de om' ori la depresie. Eu una n-am de gand sa intru in depresie din cauza unor asistente tampite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am nascut prin cezariana si m-am ocupat singura de copil non-stop imediat dupa ce m-am dat jos din pat. Nu cred ca daca ai cezariana e vreo problema speciala. Toate fetele care au nascut prin cezariana acolo cu mine si-au luat copiii cu ele in salon imediat ce s-au dat jos din pat chiar daca este semnificativ mai greu cred decat la o nastere naturala din cauza durerilor. Mami de [avion] (28.10.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui zaizak
Fetelor calmati-va ca oricum la Filantropia nu iti da bb cu tine in salon, oricum de mame din astea eroine in timpul sarcini "vai sa nu stau cu bb eu care stiu sa ii fac tot "si ele de fapt sunt varza, sa tot mai auzim.Nimeni nu poate sa ma convinga ca la prima nastere stii tot ce sa-i faci la bb,hai sa nu ne mai laudam aiurea,si eu l-am intrebat pe Haiduc de 15 mii de ori daca ma lasa sa stau cu copilul in rez si de fiecare data imi spunea un NU de ma enervam, e normal sa nu iti dea copilul trebuie sa stea inca in mediu steril citeva zile pina i se formeza in primul rind plamanii bine (citata dr nu eu) chiar crede-ti ca astia sunt timpiti pai te-ar lasa cu copilul si i-ar durea in .......... ca tu stii tot despre copil. Bafta sa aveti copii cu voi in salon cele care va doriti [:D].
E clar, toata Europa de Vest e formata din medici tampiti ca altfel nu-mi explic cum de copilul e al TAU din momentul in care nasti. Mediu steril? Pai draga mea plamanii se "formeaza" la tine in burtica, iar cu primul tipat copilul ii "activeaza". N-am auzit pana acum de copil nascut sanatos, mort ca n-a stat in mediu steril. Si ca sa te oripilez pana la capat eu am nascut in rochia mea de strada, cu care venisem (n-am mai apucat sa ma schimb), in pat de spital care intradevar avea un asternut steril care il astepta pe bebe la iesire, iar sotul meu a fost acolo imbracat normal, fara masti pe fata si sterilitati. Oh, and guess what, fetita mea e sanatoasa tun, are doi ani jumate si n-a luat in viata ei antibiotic. N-a stat despartita de mine nici o secunda, iar eu mi-am urmat instinctele si am stiut ce am de facut. La orice operatiune mi-au cerut consimtamantul, sa o imbrace, sa ii faca o analiza. Am nascut si eu la Filantropia, si desi am fost multumita per total pentru vremurile acelea totusi fiului meu i s-au facut analize in primele ore fara a fi eu intrebata sau informata ca ar fi nevoie, pana am reusit sa stau cu el in camera mergeam si il vedeam la neonato si l-am gasit pus la lampa cu leucoplast pe ochi urland, toate astea fara a fi informata in calitate de mama a lui. Stiu ca avea nevoie de aceste proceduri dar macar din respect as fi avut pretentia sa mi se spuna in prealabil. Din contra, avand un icter pronuntat mi s-a aruncat in fata de catre pediatra "daca ne lasi sa ne facem treaba si nu miorlai pe aici ca alte mamici in trei zile e ca nou". Adica miorlait insemna ce? Sa ma intereseze de copilul meu? Si asta cu buzunarele doldora de bani. Acum ce sa zic, un sistem medical nu se va schimba pana nu isi va sti fiecare drepturile. Care drepturi inseamna ca un copil e al tau, nu al asistentelor. Si faptul ca il iei in primire de cand iese sau trei-4 zile mai tarziu, tot trebuie sa o faci, deci o data si o data tot trebuie sa il manevrezi. Si ca sa oripilez pe toata lumea, seara la 7 am nascut la spital si la 10 a doua zi dimineata eram acasa. In mediu nesteril. Si sincer, dupa crizele si urletele fie-mii sunt convinsa ca si-a "format" plamanii.[:D] In vest e o practica comuna, multe femei nasc acasa, este ceva lasat de la natura iar noi avem instinctul sa stim ce e de facut. Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Accept daca doresti sa ai copilul cu tine imediat dupa nastere se poate fara nicio problema, la Municipal. Eu l-am avut pe primul la o ora si jumatate de la nastere ( normala, fara epidurala) si pana la externare. A fost exact cum mi-am dorit. La al doilea am nascut la Medlife si deoarece era in suferinta fetala a fost cezariana. L-am avut totusi cu mine in camera dupa 10 ore si pana la externare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva, a avea copilul din prima secunda cu tine nu inseamna ca nu ai voie sa ceri ajutor. Daca te refaci greu poti ruga o asistenta sa vina sa te ajute sa-l schimbi, sa vina sa iti arate cum sa-l tii etc. In plus aici tati poate sta cu tine (nu in toate spitalele poate sta non-stop insa ai alternativa asistentelor) ca si el a participat, deci poate ajuta cu schimbatul bebelui si holbatul la el in admiratie.[:D] Pentru ca de obicei cam asta iti doresti sa faci dupa ce nasti. Nu inteleg si pace mamele care vor sa doarma si sa li se ia bebelul cand ele tocmai au infaptuit o mare minune, au creat viata. Accept mii de [flo] pentru atitudine, poate cu cele ca tine se va schimba sistemul asta barbar de a iti inshfaca copilul dupa ce nasti. Ah si by the way, Calciu iti lasa si copilul pe piept imediat dupa nascare daca ii ceri. Eu l-am tinut pe Cosmin vreo 20 min pana a trecut la cusut. Uiti toate durerile din lume cand te uiti in ochii copilului tau.[olala] Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Pace! Fetelor, fiecare are ritmul propriu, nu va certati, economisiti energia, ca aveti nevoie de ea intreaga pentru bebelusi sau nazdravani. Sigur, visul oricarei mame este sa tina bebe-ul imediat, sa aiba grija lui, sa fie nedespartita de el. In cazul cezarienei (asa cum din pacate a fost si al meu) se prea poate sa fie dificil in primele ore. (eu am avut dureri cumplite, mai ales ca imi tot venea sa tusesc de la tubul pe care l-am avut bagat pe gat, si de cate ori tuseam parca ma taia iar, a cata oara?) Daca mami nu e bine si are nevoie de timp sa se refaca, poate e mai bine cateva ore, sau o zi sa stea bebe la neo. Eu m-am tarat a doua zi (si mi s-a parut o eternitate) ca sa imi vad puiul si mi l-au adus in camera la doua ore dupa. Desi intr-adevar abia puteam sa ma ridic din pat (parca de fiecare data imi trebuia curaj si trebuia sa imi tin matele sa nu se duca pe podea), totusi o faceam cu cea mai mare dragoste. Si in prima noapte cand mi l-au adus, al meu pui n-a dormit deloc. Dar deloc!!! Tot statea cu ochisorii deschisi si tot gemea. Iar cand plangea, avea un plans special, ca nu zicea ''oa'' ci ''ma''. Si cand avea hohotele de plans erau in lant, imi rupea inima ''mama mama''. Am avut nevoie de tot ajutorul in zilele alea si chiar si dupa aceea cand m-am intors acasa - la 8 zile. Asta nu inseamna ca am vrut sa stau o secunda fara pui, ci ca desi stiam cum sa am grija de el, nu eram deloc in stare. Mamicile se sacrifica mult si nu cred ca e vorba de vreo una care sa refuze sa stea fara bebe daca nu e in interesul puiului. Hai[pup] si sa va impacati. Nastere usoara tuturor mamicilor si pui sanatosi si vigurosi. (Off, si sa doarma mai mult decat a dormit al meu cand era bebe) Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna1, multumesc[pup], insa nu-mi vad nici un merit. Nu consider atitudinea mea un gest de eroism (stiu ca nici tu nu o consideri asa) ci pur si simplu o dorinta naturala. Nu sunt eu nici pe departe cea mai sensibila femeie (dimpotriva) dar instincte am. Chiar imi pare rau ca am avut o atitudine un pic aricioasa pentru ca nu doresc sa judec pe nimeni, fiecare face cum crede. Dar de aici si pana la a inchide ochii la faptul ca mamele sunt descurajate sa isi ingrijeasca pruncii urmandu-si instinctele e o distanta. E pacat cand anumite decizii sunt luate in viata sub influenta fricii (frica de nastere, frica de a-ti ingriji propriul copil). Nu discut celelalte situatii in care din motive absolut justificate nu ai puterea de a decide, cezariana salveaza vieti, la fel si incubatorul pentru bebelusi. Daca ar fi avut nevoie de un mediu steril 3 zile de la nastere, omul ar fi fost astazi o specie de mult disparuta. E cea mai mare prostie pe care am auzit-o de ceva timp. Stiu ca politica de la Filantropia nu este roomingul, dar avand in vedere ca voi sta singura in rezerva cu plata, copilul va sta cu mine. Este decizia si dreptul meu si nici o asistenta sau armata de asistente nu ma va putea opri. Sper sa nici nu incerce careva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Stiu ca politica de la Filantropia nu este roomingul, dar avand in vedere ca voi sta singura in rezerva cu plata, copilul va sta cu mine. Este decizia si dreptul meu si nici o asistenta sau armata de asistente nu ma va putea opri. Sper sa nici nu incerce careva.
|Accept astept povestea nasterii bebelului tau cu sufletul la gura acum.[:D] Mamica de stelute [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5711"]Cosmin[/url] (30 iulie 2001) si [url="http://alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=5693"]Adelise[/url] (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Luna1 Accept mii de [flo] pentru atitudine, poate cu cele ca tine se va schimba sistemul asta barbar de a iti inshfaca copilul dupa ce nasti.
Hai ma, sistem barbar, ce vorbe sunt astea ? Si aici copilul sta intr-o camera separata si lauzele in saloane. In camera bebelusilor este de regula mai cald ca in saloane (eu am nascut toamna si iarna, nu stiu cum e vara), bebeii sunt spalati, hraniti ... eu m-am dat jos din pat si m-am dus acolo la camera de alaptat ... dar in fine, eu am nascut prin cezariana, o fi o diferenta de atitudine daca spuneti voi - personal nu am simtit asa o nebunie nebuna sa stau din primul moment cu copilul, 24 ore din 24 - mi s-a parut mai important sa ma pregatesc eu fizic si psihic pentru ceea ce va urma, mai ales la pimul copil, ma ducam acolo sa ma uit cum fac asistentele alea, cum il schimba, cum il spala, cum il intorc de pe o parte pe alta. Si asa eram cam speriata, daca mi-l si lasau cu mine in salon cred ca mi-ar fi accentuat anxietatea. Dar aici, daca ceri copilul cu tine in salon, ti-l dau bebeii au niste patuturi mobile si il muta dintr-o parte in alta dupa dorinta. Accept, felicitari ...tot fetita ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...