Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

nu imi inteleg sotul


Recommended Posts

In primul rand va multumesc pt sfaturi si pt faptul ca ati incercat sa-mi deschideti ochii. Din ce am vz in jurul meu sunt multe femei care accepta poate mult mai multe din partea sotului,am trei prietene bune cu care discut live si cand le mai povestesc cate o patanie,sare care sare si zice: -E al tau e nimic stai sa vezi ce a facut al meu! In concluzie am avut pe langa mine numai personaje care accepta si merg mai departe. Sa va povestesc pe scurt un ex.O prietena de-a mea are un sot fenomen,de gen,ea a fost o perioada in strainatate sa munceasca ca sa-i scoata din datorii,si cand a venit el i-a cheltuit banii pe o masina,ca de,omu' nu putea sta fara,si restul i-a cheltuit la jocuri de noroc,nu bea,nu o bate,mai iese si cu copiii din cand in cand,dar nu se opreste din cheltuit aiurea,si acum sunt impreuna,au doi copiii,iar marele ajutor vine din partea parintilor ei,care oameni gospodari trimit mancare,de la ou la carne. Nu a avut de gand niciodata sa divorteze si nici nu indraznesc sa o intreb daca ii trece macar prin cap. Eu am descoperit prin intermediul vostru ca exista femei care divorteaza si pt mai putin,am indraznit sa-mi scriu problema aici ,desi mi-era o teribila rusine si teama de raspunsurile voastre,acum ma bucur ca am descoperit ca sunt femei care nu accepta nici un fel de compromis. Pe de alta parte revin tot eu si spun,ca poate asa am fost crescuta,mama a suportat mult mai mult de la tata,d-zeu sa-l ierte,il si incalta,cand o intrebam de ce nu divorteaza zicea :"pt voi",soacramea desi nu o suport,indura multe de la sotul ei,si a indurat,daca pleca sa cumpere paine pana la colt ,ii scria bilet cu ora la care a iesit din casa,de frica sa nu o urmareasca,nu ii dadea voie nici sa iasa din casa,nici acum dupa 25 de ani de casnicie nu s-a schimbat prea mult,dar mai sar copiii cu gura si tace. Deci in concluzie eu astfel de femei am avut ca ex.mi-a fost rusine si sa gandesc despre divort doar pt atat,cand le spun prietenelor mele,spun ,fata nu-ti dai seama ce greu o sa fie pt copilul tau sa creasca fara tata. Oricum sunt foarte lasa ,si mi-e frica ,mi se pare un ultim si prea exagerat gest,dar stiu ca aveti dreptate.Ma scuzati ca m-am lungit,vroiam sa explic decizia de "nu" divort. Am sa mai incerc dupa sfaturile voastre sa schimb ceva in comportamentul meu,ca un ultim semnal de alarma pt el,cartile pe masa am incercat sa le pun de nenumarate ori,fara un rezultat. Eu provin dintr-o familie unde tata era mereu absent ,avea amante,cu care se afisa fara jena.etc.Am simtit acut lipsa lui din viata noastra si am suferit,cred ca nu vreau ca si fata mea sa treaca prin asta,ei ii acorda atentie,o iubeste,atat ca nu ma ajuta pe mine sub nici o forma,cu jocurile e si el,cum spunea cineva,si ii gasesc scuza ca e obosit si stresat de la servici si simte nevoia unei desprinderi. Nu ma bate ,nu m-a lovit ca sa raspund unei intrebari,doar ma doare ca ma jigneste aiurea si apoi isi da seama ca a gresit ,dar ce folos. Totusi vreau sa incerc de dragul copilului,sa-i acord sanse si sa lupt,si abia cand consider ca am epuizat toate variantele,renunt. Am descoperit ca daca fac o glumita ,in momentul in care se enerveaza si exagereaza ,il apuca rasul si se calmeaza,eu cred ca e inca copil la minte si mai are nevoie de o perioada de acomodare ,sa realizeze ca are responsabilitati. Multumesc mult voua la toate de raspunsuri si ma scuzati ca m-am lungit inca odata.Astept sa mai discutam si sanatate voua si familiei.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi pare foarte rau ptr mesajul meu anterior. Nu pentru ca n-as crede ce-am scris acolo, dar cred ca te-am suparat si nu asta era intentia mea. Voiam doar sa te "scutur", sa te trezesti, dar in weekend-ul asta m-am tot gandit la tine si poate ca in acest moment o alta abordare este solutia. Pur-si-simplu nu te mai supara! Stiu ca este foarte usor de spus, dar asculta-ma: am stat 3ani acasa cu fetita, sotul meu nu ma jigneste si banii nu sunt o problema ( prea mare - nu suntem bogati! ) dar avea impresia ca daca stau acasa am timp ptr toate! Erau momente cand imi venea sa ma urc pe pereti! Spalat, calcat, copil. Altceva nu stiam. Lucrurile s-au schimbat dupa ce m-am intors la serviciu, dar totusi eu am luat atitudine. "TE duci cu Alex la joaca sau dai cu aspiratorul?" Si a ales aspiratorul, acum nici nu mai trebuie sa-i spun asta, stie. Facea cumparaturile, dar eu scriam TOT acolo; acum mergem toti. Samd. Daca tu nu spui nimic n-o sa se schimbe nimic. Spune-i ca nu-ti place cutare lucru sau ca te-a suparat. N-o sa se schimbe peste noapte si nici tu, dar pentru asta trebuie efort. Implica-l in educatia fetitei si vorbeste cu el . Chiar daca cineva zicea ca s-a nu tipi la el , barbatii se irita la asa ceva [:-@], fa si asta daca trebuie. Fa tot ce-ti trece prin cap ca sa-l clintesti!! Succes! Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cazul tau este vorba de un model. Mama ta a indurat multe, asta ai vazut la ea si asta faci si tu acum. Sotul tau face ce a vazut la taica-su. Crezi ca iti va ridica cineva statuie daca stai si induri la infinit? Te consoleaza cu ceva ca prietenele tale au soti mai "rai" ca al tau? Vrei ca fetita ta sa copieze tiparul pe care il vede in casa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mada
buna, cred ca totusi e timpul sa pui cumva piciorul in prag. nu la modul ca divortezi sau pleci de acasa, dar stabileste-ti niste reguli peste care nu vei trece, in asta implicandu-l si pe el si soacra si mama. pana la urma daca mama ta nu vine, du-te tu la ea cu fetita si las-o o ora 2 cat ai chef sa te plimbi sau ai treaba.cu soacra la fel sun-o si tu si roag-o sa vina sau du-i fata acolo mai ales daca stati in acelasi oras. fata, parerea mea, ar cam trebui sa o duci la o gradinita, macar pana la ora 12-13, chiar daca nu lucrezi, de stat/particular(e mai ieftina la program scurt) chiar si acum vara si sa-ti faci un pic ordine in viata. dimineata duci fata, te intorci casa , faci curat sau mancare sau ce treburi ai, stai, dormi faci ce vrei. seara iesi si tu mai odihnita cu ea afara la plimbare. si apoi stai de vorba cu sotul tau. nu este posibil totusi sa accepti toate mizeriile de la el, numai ca e el prost de gura si apoi te pupa. nu asta inseamna o viata de cuplu. copilul la 3 ani e normal sa ragneasca si sa se tavaleasca, dar cu rabdare veio trece si peste asta, explica-i de zeci de mii de ori ce vrei ca tu sa nu faca, ofera-i alternative totdeauna si neaparat rabdare. si exact, ai curaj sa-l infrunti, nu in sensul rau, dar macar sa il poti face sa inteleaga si punctul tau de vedere asupra acestor probleme. Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008 [url="http://community.webshots.com/user/madaspa"]Ilinca si Rares [/url]
Mai, dar ce obligatie au bunicii sa iti creasca copiii? Noi nu avem bunici, de fapt, mai e soacra-mea, bolnava si vai de ea, sa vrea si nu ar putea iesi numai ea cu Victoria. De 3 ani, e numai cu noi, 24 ore/zi si uite ca ne descurcam. Eu nu inteleg mentalitatea asta. Parintii ne-au crescut pe noi si chiar daca poate au avut norocul de bunici prin preajma asta nu ii obliga sa ne creasca noua copiii! _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca este o diferenta majora intre a-ti fi oferit un ajutoar de cateva ore si a-ti fi crescut copilul. Ca doar nu-l duci si pe urma nu mai da de tine cu lunile. Apoi de ajutorul asta beneficiaza cine are noroc de bunici dispusi sa-l ofere, ca nu le indesi copilul cu forta pe usa si fugi. Deci daca tu nu ai avut parte de acest ajutor, nu inseamna ca cei care au sunt niste iresponsabili care asteapta de la bunici sa le creasca odraslele. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andorix, ai citit ce am marcat eu cu rosu din mesajul lui Mada? Daca nu ai citit, citeste! Daca ai citit deja, cred ca ai tu chef sa ma contrazici aiurea! _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu ai citit ce am scris eu? Nu am chef sa ma contrazic cu tine, contrazic atitudinea fata de mentalitatea aia pe care n-o intelegi si pe care cred ca ai fi inteles-o la perfectie daca aveai si tu o pereche de bunici dispusi sa te ajute. E cazul sa nu mai raspund la mesajele tale pe forum? Simti ca am ceva cu tine? [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Dar tu ai citit ce am scris eu? Nu am chef sa ma contrazic cu tine, contrazic atitudinea fata de mentalitatea aia pe care n-o intelegi si pe care cred ca ai fi inteles-o la perfectie daca aveai si tu o pereche de bunici dispusi sa te ajute. E cazul sa nu mai raspund la mesajele tale pe forum? Simti ca am ceva cu tine? [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Eu am citit ce ai scris tu, si iti dau dreptate, daca e sa ignor ce a spus Mada, adica:" daca mama ta nu vine, du-te tu la ea cu fetita si las-o o ora 2 cat ai chef sa te plimbi sau ai treaba.!!!" Asta suna ca un sfat de genul: "Pune-i mamei tale fetita in brate si plimbate o ora 2, cat ai chef!"... pai ce obligatie are femeia aia sa stea cu nepoata? Sta, asa cum spuneai tu, daca vrea, nu ca i se aduce copilul la usa si i se spune "O las la tine, o ora-2 sa ma plimb!" Eu pur si simplu de asta m-am legat! Eu asta nu inteleg! Da, unde exista bunici si sunt dispusi sa stea cu nepotii, e super, dar daca nu exista vointa din partea bunicilor, de ce se considera ca exista vreo obligatie? Sper ca acum m-am facut mai bine inteleasa. Si nu, nu e cazul sa nu-mi mai raspunzi. _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clarmai, iti doresc din suflet sa fie cum vrei tu! Esti un om bun. [flo]Fetita ta probabil ca este un pic mai dificila decat alti copii pt ca a avut probleme de sanatate. Cu cat va creste se va mai schimba, ai sa vezi, iar tu esti obosita. Sper sa te asculte sotul, sa poti sa-i spui tot ce ai pe suflet si sa te ajute! [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...