Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere cu epidurala la 39 de ani


Recommended Posts

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nastere usoara si o bebita sanatoasa si cuminte! eu am nascut la 35 de ani cu epidurala, primul copil, un voinic de 3,350 kg si 52 de cm. A fost foarte bine, in 5 ore am nascut. Sincer fara anestezie nu cred ca reuseam asa de repede si de usor. Pana au venit cu anestezia am avut contractii foarte dureroase si fara pauza intre ele, efectiv ma urcam pe pereti. Dupa montarea cateterului nu am mai avut dureri doar simteam o mare presiune si in 2 ore am nascut. La expulzie trecuse deja efectul anestezicului, am simtit din plin, dar a trecut repede, iar cand l am vazut pe bebe deja nu ma mai durea nimic. M am dat singura jos de pe masa de nastere si am mers pe picioarele mele in salon. M am refacut destul de repede, lapticul a venit in aceeasi zi si la 2 ore de la nastere deja aveam bebele la san. Curaj si credinta in tine, o sa reusesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor.eu sunt mai noua pe aici,nici nu stiu daca va aparea mesajul dar...in fine.cu epidurala eu zic ca nu e chiar asa de rau.sora mea doar ce a nascut acum trei luni si zicea ca e cea mai buna prietena a ei(epidurala).doar ca eu sunt putin confuza in privinta acestei anestezii,din cauza ca exista sanse mai mari sa te taie(stiti voi)pt ca nu ai atita forta sa impingi daca nu a trecut efectul anesteziei.eu sincer,mai am 5 sapatamiini pina tre sa nasc si tare nu as vrea epidurala dar daca vad ca nu voi mai rezista de durere voi cere,fie ceo fi dupa aceea.deci care vrea sa faca e ok.parerile sunt impartite.fiecare face cum crede ca e mai bine.oricum va doresc nastere usoara sipoate nu veti maia vea nevoie de anestezice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui atenaaneta
nastere usoara si o bebita sanatoasa si cuminte! eu am nascut la 35 de ani cu epidurala, primul copil, un voinic de 3,350 kg si 52 de cm. A fost foarte bine, in 5 ore am nascut. Sincer fara anestezie nu cred ca reuseam asa de repede si de usor. Pana au venit cu anestezia am avut contractii foarte dureroase si fara pauza intre ele, efectiv ma urcam pe pereti. Dupa montarea cateterului nu am mai avut dureri doar simteam o mare presiune si in 2 ore am nascut. La expulzie trecuse deja efectul anestezicului, am simtit din plin, dar a trecut repede, iar cand l am vazut pe bebe deja nu ma mai durea nimic. M am dat singura jos de pe masa de nastere si am mers pe picioarele mele in salon. M am refacut destul de repede, lapticul a venit in aceeasi zi si la 2 ore de la nastere deja aveam bebele la san. Curaj si credinta in tine, o sa reusesti!
Multumesc de incurajare! Si sa te bucuri in continuare de voinicul tau! Sper sa revin cat de curand cu vesti bune! Tine-mi pumnii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, si eu as dori de fapt o nastere normala, dar medicul meu mi-a spus din start ca va fi cezariana. Am 40 de ani si nu mai am tiroida, e prima sarcina /nastere obtinuta prin FIV. Mi-a spus sa nici nu ma gandesc sa nasc natural ca pot aparea complicatii, chiar si cu epidurala efortul e tot efort si se pot paradi paratiroidele, etc. Eu ce naiba sa-i spun, ca totusi el e ditai doctorul... Unei pritene de-ale mele, mai tanara, pe la 30, ii recomandase din start nasterea naturala, iar ea nici nu a vrut sa auda, la final a schimbat medicul cu unul care i-a facut cezariana, cum a vrut ea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...