Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Numele dupa casatorie


Recommended Posts

Cand esti indragostit nu iti pui problema de "daca" [il] .

Eu sunt in situatia in care familia a preluat numele meu. Nu au fost calcule de divort, impartit copii si asa mai departe si sper nici sa nu fie cazul, dar exista si astfel de variante.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca la prima casatorie cuplul ia numele de familie al fetei, copiii vor avea numele mamei. Divort - copiii raman cu numele mamei. Mama se recasatoreste - sotul ia numele ei si uite-asa se rezolva si cu numele sa fie toata lumea cu acelasi. Totul legal [:)]

 

Da, cred ca aici trebuie sa ajungem candva [:)]

 

Ia sa se milogeasca ei de noi sa le lasam numele, la divort [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,  pentru ca (ex)sotia a decis in nume propriu si nesilita de nimeni sa isi schimbe numele dupa cel al (ex)sotului. Legea admite aceasta posibiltate dar nu obliga.

 

Acuma ce sa facem noi, sa spunem ca nu ne intereseaza respectarea dorintei liber exprimate a unei persoane in fata ofiterului civil? Deja cadem in derizoriu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

ei, uite ca noi sintem casatoriti, dar ne-am pastrat fiecare numele.pe copil il cheama ca pe tata lui, deci diferit de mine.am prezentat lucrul asta foarte natural, el stie sa spuna peste tot ca pe mama o chema asa si pe tata altfel, nu are nici o problema.mie mi se mai adreseaza lumea cu doamna "numelecopilului" dar nu mi se pare o problema asta, o las asa.la scoala sint sigura ca se va descurca.in concluzie, parerea mea e ca daca tu vei trata situatia cu naturalete, la fel o va face si copilul. poti chiar sa-i spui ca exista oameni casatoriti care se numesc diferit.@

 

 

Si noi la fel. N-a suferit nimeni, nu s-a simtit nimeni exclus, copilul meu probabil a crezut o vreme ca asa e la toata lumea. Cam prin clasa intii m-a intrebat odata de ce nu ma cheama ca pe ei, si i-am zis ca a fost mai simplu sa ne pastram fiecare numele lui cind ne-am casatorit. A durat 5 secunde episodul si nu s-a lasat cu traume de nici un fel. Cind trebuie sa vorbeasca de toata familia in grup, fi-miu zice ca sintem familia X-Y, cu ambele nume de familie.. Prietenii lu fi-miu ma stiu de "mama lui Paul" [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...