Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou la socrii


Recommended Posts

Cum adica nu vrea sa va faca acte ca dupa ce ei nu vor mai fi, va va ramene voua? Pai el are un frate si la mosteniri nu stii niciodata cum intelegerea verbala este uitata (ma gandesc ca poate inca din timpul vietii lor, parintii lui stabilesc cu cei doi fii cui ce ramane)... Ca plecati sau nu de acolo, pt banii investiti ar trebui sa faceti acte. Tu cu sotul tau ai vorbit despre asta? Chiar nu se poate nicicum rezolva? Zicea o fata sa lasi chilotii insirati prin casa. Mi se pare super ideea. Eu am facut ceva similar si a mers [:D]. Stateam cu al meu in chirie si soacra mea avea obiceiul sa ne sune in weekend-uri de cate 3-4 ori pe zi ca sa ne spuna chestii de genul: uite, pe canalul cutare e filmul nu stiu care, sau sa intrebe ce am mancat (cred ca se teamea sa nu cumva sa ii las baiatul flamand). Ne deranjau pe amandoi telefoanele ei exagerat de dese in weekenduri, in conditiile in care el vorbea cu ea cel putin o data/zi si o vedea saptamanal. Al meu, evident ca nu avea curaj sa ii spuna sa ne sune mai rar in weekend (o data pe zi ar fi fost ok). M-am gandit, m-am sucit si intr-o duminica am raspuns foarte greu la al treilea telefon al ei si cand am ridicat receptorul, am inceput prin a-mi cere scuze ca am raspuns asa greu, dar faceam sex. Cred ca s-a simtit foarte prost ca de atunci in weekenduri ne suna doar o data pe zi [:D]. Radem, glumim, dar tu ai o situatie tare grea si esti prea tanara ca sa treci prin toate astea. Ati luat in pripa decizia sa va intoarceti acolo, investiti si multi bani intr-o casa care nu va apartine...E aiurea de tot. Parerea mea e ca chiar si soacrele bune, tot soacre sunt, d'apai astea de se baga peste tot [bang]...Si sa mai stai cu una din asta in aceeasi curte...Of!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si a mea se baga...Doar ca pe mine nu ma deranjeaza foarte tare. O las in pace. Ea zice...eu ascult. Mai imi face si curat in dulapul cu haine, doar ca eu chiar nu gasesc din asta un capat de tara. Poate iei lucrurile prea in serios si prea ca pe un afront personal. Singurul lucru mai nasol mi se pare si mie ca nu aveti acte pentru ce investiti. Ar fi trebuit sa fii mai precauta. Eu am exemple din astea in familia mea (o sora de a bunica-mii se judeca cu soacra unui frate de al ei pentru o casa in Maramures) si la destui cunoscuti. Oamenii pot fi asa de rai cand vine vorba de bani capatati si nemunciti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mor cand se baga soacra mea...Nu inteleg de ce o face, mai ales in momentele foarte delicate. De ex, vara trecuta eu si sotul meu am trecut prin drama unei pierderi avansate de sarcina, care sarcina era extrem de greu obtinuta, deci durerea a fost si mai mare. Cand au aparut problemele cu fetusul, am ales sa mergem in alta tara sa rezolvam, fiindca incompetentii din Timisoara m-ar fi mutilat atat fizic si psihic. Evident ca soacra nu s-a abtinut sa nu ne faca cateva sugestii de dr-i din TM, ca "iesiti mama mai ieftin asa, la ce sa plecati voi asa departe?". Pai in pana mea, i-am cerut ei vreun leu pt ceva? Ne-am plans ca e scump? De unde si pana unde are ea grija banilor mei? Nu, cu a mea nu se poate decat tinuta la distanta, asta e clar!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm ... Sunt absolut sigura ca pe soacra ta o enerveaza ca nu ai job, ca asa sunt soacrele, au mereu grija nurorilor [bang]....
Hai, mey, ca nu-s toate asa: a mea NU e. Eu nu mai lucrez de 4 ani si 2 luni! Acum 4 ani am inceput scoala (college), am facut scoala un an (atat era), intre timp am ramas gravida; am terminat scoala in mai 2008 si la 6 zile s-a nascut Victoria. Am decis sa stau cu ea acasa 2 ani si apoi sa-mi gasesc servici in domeniul ptr. care am facut scoala, ceea ce insemna anul trecut in mai. In mai anul trecut am inceput sa caut day-care ptr. Victoria si in timpul cautarilor, Victoria a fost diagnosticata cu leucemie. Terminam tratamentul abia anul viitor in iulie, ceea ce inseamna ca vor fi 5 ani fara servici. Si sa stii ca soacra nu a zis nici macar o singura data ca ar trebui sa-mi gasesc servici! Si nu vorbesc de ultimul an, ci de ultimii 4! _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

desiree[flo], imi pare extrem de rau pt drama pe care o traiesti cu fetita ta (eu sunt extrem de sensibila la copiii bolnaviori, caci baietelul ce l-am avut in burtica a fost bolnav [q]). Dar sa nu ne instristam! Multa sanatate Victoriei! Cred ca la tine situatia este diferita, fiindca ai ramas insarcinata, apoi ai stat cu fata cum era si normal si apoi ai aflat ca este bolnava. Ar fi fost culmea sa iti zica ceva ca ai stat acasa anii astia! Pe de alta parte, daca era o nasoala, iti zicea. In fine, se poate totusi sa ma insel eu si nu toate soacrele sa aibe grija nurorilor. Dar eu din ce cunosc, mai toate se baga sau macar s-ar baga [:D] peste nurori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
desiree[flo], imi pare extrem de rau pt drama pe care o traiesti cu fetita ta (eu sunt extrem de sensibila la copiii bolnaviori, caci baietelul ce l-am avut in burtica a fost bolnav [q]). Dar sa nu ne instristam! Multa sanatate Victoriei! Cred ca la tine situatia este diferita, fiindca ai ramas insarcinata, apoi ai stat cu fata cum era si normal si apoi ai aflat ca este bolnava. Ar fi fost culmea sa iti zica ceva ca ai stat acasa anii astia! Pe de alta parte, daca era o nasoala, iti zicea. In fine, se poate totusi sa ma insel eu si nu toate soacrele sa aibe grija nurorilor. Dar eu din ce cunosc, mai toate se baga sau macar s-ar baga [:D] peste nurori.
Imi pare si mie tare rau sa aud de baietelul tau. Sa fiu sincera, soacra-mea e o femeie de nota 10! In 8 ani nu mi-a zis o data macar 'da-te-n colo' sau ceva. Drept e ca mai da si ea cu bata-n balta, dar eu stiu sigur ca nu o face intentionat sa ma supere, ci pentru ca mai zice si ea cate ceva fara sa gandeasca. (De ex., ca sa fiu clara, ca nici nu e mare scofala ce zice ea, nu e nimic de tinut ranchiuna pe ea, cand am sunat-o, gravida fiind, sa-i spunem ca vom avea o fetita, reactia ei a fost "oooh, eu speram la un baiat!" I-am dat tel. sotului si asta a fost tot.) Deci, chiar negandite, nu intentionate sa raneasca. Si, desi nu ar putea-o inlocui vreodata pe mama mea, mi-a fost stalp emotional in ultimul an. Si ai dreptate, daca era o soacra 'dracoasa' imi gasea alte hibe. Si nici ea nu ma ajuta fizic deloc-deloc (e bolnava, vai de ea, merge cu cadru, cu tuburile de oxigen dupa ea, deci clar nu ma poate ajuta) pana acum vreo 2 sapt. cand s-a dus sotul sa o aduca la noi la cina si cand a venit eu stateam pe couch cu Victoria dormind pe mine si hainele in jurul nostru, curate si spalate, dar neimpaturate. Cand s-a trezit Victoria, eu am iesit afara la o tigara si soacra-mea mi-a impaturat hainele Victoriei (alea erau de impachetat). Asa ca nu mai pot zice ca nu m-a ajutat niciodata. [:D] _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02"]Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

brrr, e naspa situatia, alexia. Inafara de gasit urgent servici nu stiu ce sfat sa iti dau (ah, ba da, se poate face o hirtie la notariat prin care se stipuleaza ca ati bagat suma "de" in renovari, in casa lor... asta ca sa aveti ceva la mina pt acei bani). Te cred ca nu ai cintarit bine situatia, nu se poate inchipui exact ce se va intimpla :( Dar sint niste lucruri elementare la care soacra ta nu are voie sa discute (sau tu nu ai de ce sa o bagi in seama cind vocifereaza): _ cind te duci la parintii tai... sint ai tai si poti sa mergi sa ii vezi cit si cind vrei; nici sotul nu are dreptul la comentarii, dar apoi ea??!! _ cind o apûca planurile in privinta voastra... pentru ca voi munciti si aduceti niste bani in casa, nu stati la mila ei, nu sinteti, deci, zilierii ei. Aas ca daca are ceva de facut care va implica si pe voi, va roaga/cere acordul, dar nu hotaraste ea pt voi. Si si mai naspa cind ma gindesc ca si sotul meu ar vrea sa mergem la ai lui... si chiar si pe mine ma incinta sa plec de aici si sa ma stabilesc la tara. Dar vazut de departe nu e la fel cu vazutul de aproape... e adevarat ca in vizita ne intelegem bine, soacra si eu, dar sa stam impreuna, chiar in case separate, m-ar calca pe nervi sa apara cind ii place la mine in camera/casa. Si nu mi-as fi imaginat toate cele pe care le povestesti, dar inevitabil, cu orice tip de soacra/nora, se ajunge la astfel de discutii pt ca fiecare vrea sa fie "la el acasa". Multa intelepciune iti doresc si fa ceva ca sa nu mai stai inchisa in casa toata ziua (servici/cursuri). [flo] Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009 Toulouse, la ville rose [hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fania
Cele care o sfatuiti sa ramana acolo in continuare sa-si legalizeze "partea lor" cred ca glumiti.[bang][bang] Daca ea nu se intelege acum cu soacra credeti ca in viitor situatia se va ameliora?? Ma faceti sa ma amuz, oamenii imbatranesc, si devin din ce in ce mai ciudati, de multe ori nu stii la ce sa te astepti. Asa cum am spus te faci frate cu dracu pana treci puntea insa puntea trebuie sa te duca catre un loc al vostru, altfel vei ajunge cu nervii la pamant si viata ta va deveni un sir necontenit de nervi, certuri si regrete. Nu vreau sa te sperii insa ti-am spus cunosc o astfel de persoana care mi-e colega si mai mult, toata aceasta tensiune acumulata s-a rasfrant si asupra copilului care e acum mare si in centrul scandalurilor. Gandeste-te cum puteti pleca de acolo mie asta mi se pare singura varianta la o viata normala. "Un animal care poate suferi pentru ceea ce nu este, acesta este omul." "Femeile sunt niste nulitati simpatice,cu cat te gandesti mai mult la ele,cu atat le intelegi mai putin" - Emil Cioran [url="http://s218.photobucket.com/albums/cc189/Stefania1007"][poze][/url]
Sper ca Alexia sa gaseasca la fel de "amuzanta" situatia, cand socrii nu mai sunt, in schimb, in putinul care il au, se va lafai cumnatul...probabil ca nu ai vazut prea multe cazuri de mosteniri si impartiri de bunuri la viata ta, in schimb tribunalele sunt pline de ele...si toate au inceput tot asa, cu "cand oi muri mosteniti voi totul..."...castiga doar avocatii iar saracii sunt si mai saraci.... [zid] ia de aici si arunca tu prima daca crezi ca-i este de ajutor, dar parerea mea e ca asa nu o vei ajuta....pacat... Nu e vorba sa traiasca o viata intreaga acolo, ci "strigatul" Alexiei dupa ajutor, asa cum l-am inteles eu, a fost dupa o "critica constructiva" pentru situatia lor de acuma. Ceva facut in situatia lor care sa functioneze si pe moment si sa stie si incotro sa o apuce pe viitor. Ecuatia e f simpla. Pleaca azi, pierd financiar tot ce au investit. Si datoriile din cate am inteles nu sunt de neglijat. In schimb spera sa gaseasca liniste....E usor pentru noi sa-i spunem muta-te in chirie ca sa scapi de stres, e intr-adevar cea mai buna solutie pe viitor, o stim toate...dar acuma...cine i-o plateste??? Si de stiut stie si ea ca trebuie sa-si gaseasca de lucru, dar pana atunci e pacat sa nu rezolve macar partea de hartogarie... Mai raman o perioada, cateva luni, au hartie in mana, negociezi altfel, la nevoie poti teoretic sa vinzi partea respectiva, sa dai in chirie...sa faci ce vrei pentru ca e a ta. Nu este neaparat nevoie sa faci asta evident, dar nici imobilul nici nu mai "cere de mancare" Vrei sa mai iei un credit, ai credibilitae si garantie...Dupa ce si-au platit datoriile, pot sa plece de acolo, si partea lor tot a lor ramane pe hartie, si teoretic se pot intoarce la orice ora. Nu era deloc vorba de a sta ani de zile, ci de a-si recupera din ce au investit pentru a reusi sa inceapa in alta parte. Alexia, fi diplomata si da-o intoarsa, spune-i soacrei ca banca va cere ca garantie pentru credit, sa va treaca partea de casa in care ati investit .... Poate reusiti cumva sa vorbiti cu cumnatul, sa va puna el o vorba cat de cat buna...mai gandeste-te si la varianta asta. Iar pentru sapat si alte munci la camp, mai ales daca si lucreaza sotul, mai exista si durerile de spate, intinderile de muschi la picior samd...intr-adevar nu e prea frumos si corect, iar de dorit nici atata, dar cateodata ca sa-si traga sufletul e pur si simplu uman...pacat ca exact cine ar trebui sa observe, adica mama, nu este ce ar trebui sa fie.. Alexia, inca o data, [flo][pup] macar sa ridicam moralul daca altceva nu putem ____________________________ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156234"]Cresterea in greutate[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146380&whichpage=6"]Perioadele de crestere[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt complet de acord cu ce a scris sunshine. monabella, testamentul este un act extrem de fragil/atacabil. Poate fi revendicat si de te miri ce rude de nu stiu ce grade, de care n-au auzit in viata lor pana la proces. Daca alexia se decide sa inceapa munca de convingere pt a obtine acte pt banii investiti, eu cred ca merita sa o faca mai degraba pt un act mai solid decat pt un testament - un act prin care sa faca dovada ca ei si numai ei (ea si sotul) au investit in partea respectiva de casa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...